Odborná veřejnost se prý ani nedozvěděla, jaké testy na koronavir se používají. Imunolog: Promořenost se testuje amatérsky

2020-05-10 06:58:00

ČR (tos) — Jak prosakuje z výsledků plošného testování na „promořenost“ koronavirem, naprostá většina lidí nemá protilátky proti nemoci COVID–19. Třeba vládní poradce, epidemiolog Rastislav Maďar, odhadl podíl lidí v ČR, kteří se s koronavirem setkali, pod jedno procento. Konečné výsledky testů má vláda zveřejnit ve středu 6. května. Zároveň ale nikdo nezpochybnil zahraniční studie, že s virem přišla (a přichází) do styku velká část populace (v Americe to před cca 10 dny odhadli na víc než 50 procent, ve Švédsku na 70 až 80 procent už před třemi či čtyřmi týdny). Lze z toho vyvodit, že se poradce vlády mýlí? A že pro imunitní systém absolutní většiny z nás je setkání s koronavirem natolik „běžnou rutinou“, že o tom ani nemá cenu vést nějaký „úřední záznam“ ve formě tvorby protilátek? Imunologa Karla Drbala z Univerzity Karlovy, který je naopak přesvědčen, že virus je mezi lidmi dávno hojně rozšířen, jsme se zeptali:

Shoda od počátku panuje v tom, že nakažlivost koronaviru je vysoká. Lze nízkou promořenost — tj. nepřítomnost protilátek — u obyvatelstva vysvětlit i jinak, než „nesetkáním se s nákazou”?

Podstatou testování promořenosti je, že vím, jaký test používám. To dnes Ministerstvo zdravotnictví (MZ) neví, resp. nedokumentuje to (neví to nikdo mimo MZ). Obecně — vyspělé ekonomiky nepoužívají čínské testy. My ano. Navíc jsou ty testy provedené dost neodborně. I kdyby test fungoval, tak výsledek (s ohledem na inkubační dobu, pozn. red.) reflektuje stav před 2 týdny, takže bude vždy nižší, než je realita. Zároveň tyto testy mají nízký limit detekce. To znamená, že nebudou schopné zachytit slabší protilátkovou imunitu u těch, kteří infekcí prodělali bez příznaků.

V jakém smyslu MZ provádí testy neodborně? A čím si to vysvětlujete?

Neumím si to vysvětlit. Těch chyb je mnoho; a navíc velká část procesu není ani dokumentována odborné veřejnosti. Budeme to publikovat na chystaném informačním portálu, který je před spuštěním a měl by vysvětlit nejčastější nedorozumění a nepřesnosti, kterých se zejména ministerstvo zdravotnictví a následně média při informování veřejnosti v souvislosti s koronavirem dopouštějí.

Zastavme se u „bezpříznakovosti“. Jak může vir s tak nebezpečnou pověstí „přijít a odejít“ bez příznaků?

Obecně se tento virus neliší v úrovni vyvolané imunity od jiných koronavirů a chřipky; odpověď v populaci může být slabší proto, že výrazně více, než 80 procent lidí, prodělá infekcí, aniž by o tom věděla, tj. bez příznaků (asymptomaticky). To vytváří slabší odpověď organismu, nicméně i ta pomůže člověku lépe zvládnout další případnou infekci vyšší dávkou viru. Vámi zmíněný „úřední záznam“ se vytvoří vždy, aniž víte, že pociťujete nemoc. Jen je slabší, ale následně je ta paměť stále účinná.

Jak dlouho takový účinek trvá?

U virových infekcí je to běžně i přes 60 let. Zde — u SARS–CoV–2 — to pochopitelně nevíme; u ostatních koronavirů obecně (protože nemoc je skutečně jen běžná rýma) je to kratší, ale rozhodně to roky budou. To znamená, že v době, kdy virus populaci celosvětové promoří — tak jako tak, nezávisle na restrikcích —, bude mít lidstvo dobrou kolektivní imunitu. Ta vás bude chránit i proti jiným koronavirům, tak jako tomu je u chřipky. Je to jiné, než u předchozích SARC– CoV–1 a MERS pandemii, protože tyto viry se šířily pomalu, ale měly mnohem větší smrtnost — člověk zemřel dříve, než rozšířil virus do okolí. U SARS–CoV–2 je to naopak — člověk nákazu šíří, aniž to tuší.

Komentáře

Nabídky práce

Pracovní nabídka pro osoby se zdravotním omezením (ZTP, změněná pracovní schopnost)

Veřejné stravování CZ a.s. přijme zaměstnance na pozice POMOCNÁ KUCHAŘKA, POMOCNÁ SÍLA DO KUCHYNĚ, POKLADNÍ, VÝDEJČÍ OBĚDŮ, UKLÍZEČKA. Místo výkonu práce - Louny, Žatec a okolí, Slaný. Požadujeme samostatnost a spolehlivost, praxe v oboru není podmínkou.
Kontakt: p. Krupka
Tel.: 603 267 370


KUCHAŘ/ČÍŠNÍK

Přijmu kuchaře, servírku v Chomutově.
Tel.: 777 944 816


BRIGÁDA V CHRÁNĚNÉ DÍLNĚ

Chráněná dílna Tuchořice hledá pracovníky na HPP na tyto pozice PŘÍPRAVA PROVÁZKU NA NAVAZOVÁNÍ/UZLÍKOVÁNÍ, STROJNÍ NAVAZOVÁNÍ UZLÍKU NA DRÁTEK, STROJNÍ PŘEVÍJECÍ CHMELOVÉHO DRÁTKU (VHODNÉ PRO MUŽE). 20 hodin týdně, odměna 7 - 10 tisíc, dopravní spojení z Loun, Žatce i Podbořan. Nástup možný ihned.
Tel.: 723 588 312


ŘIDIČ - STŘÍDAČ

Pracovní příležitost pro lidi z Chomutova a okolí! Hledáme zaměstnance na pozici ŘIDIČE - STŘÍDAČE. Vhodné pro důchodce.
Tel.: 607 218 078


ZAMĚSTNANCI

Hledám zaměstnance všeho druhu (pekař, zedník, tesař, dělník, zdravotní sestra atd.) na práci do Německa. Požadujeme základy němčiny. Zajímavé platové ohodnocení, ubytování zajištěno, proplácení pohonných hmot. Možnost pohovoru na uvedeném telefonu.
Tel.: 0049 179 607 373

Poslední videa

Kněžické rybníky: žabí koncert na začátku května

Poslechněte si žabí sbor :-)

Přehrát video
MŠ Blšany - roušky pro děti i paní učitelku

I když děti již v budově školky nemusejí nosit roušky, venku je potřebují. Drahomíra Gramskopfová z Blšan jim i paní učitelce a kuchařce věnovala vlastnoručně ušité roušky.

Přehrát video