Studenti oboru sladovník-pivovarník absolvovali zkoušky přímo v pivovaru

Hedvika Mašková 2020-06-23 11:00:00

Vystírání, rmutování, scezování, kvašení, stáčení lahví, etiketování,… S tím vším si museli při závěrečných praktických zkouškách poradit studenti oboru sladovník – pivovarník, kteří předminulou středu v prostorách Žateckého pivovaru prošli jednotlivé provozy. Mezi prvními, kteří absolvují závěrečné zkoušky tříletého učebního oboru, jež je v naší zemi stále ještě raritou, jsou pánové Vladislav, Petr a Vojtěch.

Studenty jsme minulou středu zastihli na varně, kde měli za úkol vysvětlit celý varný proces od takzvaného vystírání, rmutování, scezování a chmelovar.

,,Důležité je, aby studenti vysvětlili podstatu a principy dějů, které zde jsou,“ vysvětlila učitelka odborných předmětů Střední odborné školy a Středního odborného učiliště SČMSD Žatec Jana Camprová.

Dále nás čekal přesun na další oddělení – na spilku, kde probíhá hlavní kvašení. Zde studenti vysvětlili proces, předvedli zkoušky, měření, vyhodnocení a určili dobu, jak dlouho kvašení probíhá. Ve sklepě se pak odehrává ještě další proces, kterým je dokvašování.

,,Mezitím jsou ještě další dílčí děje, jako je například chlazení mladiny,“ doplnila Jana Camprová.     

Ze sklepů se studenti vydali na stáčení lahví a sudů, kde bylo zapotřebí vysvětlit, co se děje na lince a proč, jak probíhá sanitace, jaký je princip plnění, označování a etiketování.

,,Všichni studenti prošli během učebního oboru odbornou praxí, během níž se dostali na všechna střediska, včetně varny, a jsou připraveni na to, aby po škole mohli jít a někde pivo vyrábět,“ vysvětlil, kde velkou část znalostí potřebných k praktické zkoušce studenti získali, člen zkušební komise a zároveň sládek Žateckého pivovaru David Reska.

Praktickým zkouškám předcházela písemná práce a v pondělí 22. června se studenti zúčastnili ústních zkoušek. Po úspěšném zvládnutí těchto tří částí bude mít Střední odborná škola a Střední odborné učiliště SČMSD Žatec své první absolventy učebního oboru sladovník – pivovarník, který se zde teprve jako čtvrtý v republice otevřel před třemi lety. Mezi pivovarníky a sládky se tak třeba zařadí i Vladislav Bureš z Oseku, který jako jediný navštěvoval na žatecké škole denní studium.

,,K oboru jsem se dostal souhrou náhod, kdy se mi do ruku dostal leták s informací, že se zde tento obor otevírá. Pivo mě vždycky zajímalo, tak jsem si řekl, proč to nezkusit,“ prozradil dvacetiletý Vladislav Bureš a doplnil, že se mu již teď nabídky na práci jen hrnou: ,,Nějaké nabídky na práci v pivovarnictví a sladovnictví jsem již na email dostal. Ještě se rozhoduji. Chtěl bych si totiž dodělat maturitu, protože jsem si řekl, že nechci skončit jen s výučním listem.“

Společně s Vladislavem Burešem se účastnili závěrečných praktických zkoušek také Petr Bohata z Mostu a Vojtěch Bradáč z Loun, kteří rovněž prozradili, co je k tomu-to specifickému učebnímu oboru přivedlo.

,,V Lounech provozuji restauraci s mini-pivovarem. U mě byla jasná vidina toho, že jednou budu sám sobě vařit pivo a v případě, že by se stalo něco našemu sládkovi, ho můžu zaskočit,“ sdělil nám Petr Bohata a předal slovo Vojtěchu Bradáčovi: ,,Já jsem si začal doma vařit pivo během vysokoškolského studia a řekl jsem si, že se posunu dál a rozšířím si své znalosti tím, že si ještě vystuduji výuční obor. Vaření piva je jen koníček. Profesí jsem lékař.“

Komentáře

Nabídky práce

KUCHAŘ/KA

Volná pracovní v Žatci - pozice KUCHAŘ/KUCHAŘKA! Domov pro seniory v Žatci hledá do svého týmu KUCHAŘE/KU. Praxe vítána, dlouhý - krátký týden (12 hod. směny). - Více info na uvedeném telefonu.
Tel.: 725 895 664


PRACOVNÍK/CE V SOCIÁLNÍCH SLUŽBÁCH

Pečovatelská služba v Žatci hledá do svého týmu PRACOVNÍKA/CI V SOCIÁLNÍCH SLUŽBÁCH. Podmínkou je kurz PSS, aktivní řízení automobilu, dlouhý - krátký týden (12 hod. směny), praxe v oboru vítána. - Přihlášky vč životopisu zasálejte na uvedený e-mail nebo poštou na Domov pro seniory, Šafaříkova 852, 438 01 Žatec do 24. července.
E-mail: antoni@dpszatec.cz


UKLÍZEČKA

Firma Technology-west s.r.o., Žatec přijme uklízečku na úklid kanceláří v dopoledních hodinách. Úklid 2x týdně na dvě hodiny, na dohodu o provedení práce. Nástup možný ihned.
Tel.: 777 222 674


ÚČETNÍ

Chrám Chmele a Piva v Žatci přijme ÚČETNÍ. Náplní práce je zajištění vedení účetnictví příspěvkové organizace s prvky podnikatelského subjektu. Požadujeme výbornou znalost celkového účetnictví. V případě zájmu nás kontaktujte písemně na uvedený e-mail.
E-mail: havelka@chchp.cz


ZEDNÍK

Sháním ZEDNÍKA. Vyžaduji samostatnost, pracovitost. Práce v Chomutově - celoročně. Plat od 120,- Kč/hodina.
Tel.: 776 113 389

Poslední videa

Žatec: Pietní akt k 77. výročí vypálení Českého Malína

V neděli 12. 7. dopoledne se konal pietní akt za oběti Českého Malína - uctít památku tragédie v Českém Malíně do Žatce k pomníku před hřbitovem přišly desítky lidí...

Přehrát video
Stavba sportovní haly v Podbořanech

Uvnitř se maká, takhle jsme zachytili pracovníky firmy Podhola na stavbě ve středu 1. července ráno...

Přehrát video