Co s prostorem pod hradbami? Skatepark je pro mnohé místo plné vzpomínek, za které chtějí bojovat

Hedvika Mašková 2020-07-07 11:00:00

V prostoru pod hradbami vznikl v 90. letech skatepark. Ten se však již delší dobu nachází ve velmi špatném stavu a podmínky pro skateboarding se stávají ne-vyhovující a také nebezpečné. Mladí lidé sdružující se okolo neziskové organizace Občasné sdružení proto sepsali petici, která čítá přes pět set podpisů. Žádají o vybudování nového skateparku, jež by odpovídal současným trendům. Trvají na zachování současného místa, které je nejen tradiční, ale svým situováním v centru města také jedinečné. Poslední půlrok se ale o této lokalitě debatuje jako o místě, kde by mělo vzniknout parkoviště.

Debata o budoucnosti veřejného prostoru pod Nákladní ulicí byla také tématem na osmém Večerním klubu Žatecko, které probíhalo 17. června v restauraci U Orloje. Náplní večera byl, kromě debaty o žateckém podhradí, také pohled zvenčí. Jak se začleňují skateparky a volnočasové hřiště do veřejného prostoru v jiných městech při-jeli představit architekti z pražského studia Unicorn/Unicron, kteří se těmito úlohami dlouhodobě zabývají. Moderování večera se ujal Daniel Nociar z místního Občasného sdružení. Dorazili zástupci města a několik desítek mladých ,,skejťáků“.

,,Chceme upozornit na to, že v Podměstí se nenachází žádné veřejné sportoviště pro starší děti, které by nebylo zpoplatněno. Skatepark pod hradbami je často vnímán pejorativně, ale my bychom rádi, kdyby byl nově zrekonstruovaný prostor řešen multifunkčně. Může zde vzniknout místo pro sport i odpočinek. 

,,Do návrhu jsme zapracovali také malý amfiteátr nebo basketbalové koše,“ uvedl Daniel Nociar a doplnil: ,,Nutnost parkovací plochy v tomto místě nechceme rozporovat. Chceme jít cestou kompromisu. Vypracovali jsme proto skicu, ve které je řešen prostor i s parkovištěm.“

Svůj návrh prezentovalo Občasné sdružení i na zastupitelstvu, které se shodlo na tom, že chce nový skatepark vybudovat. Ne všichni jsou však pevně přesvědčeni o tom, že by měl zůstat na stávajícím místě.

,,Cítíme, že chce město skatepark decentralizovat. Tyto sporty jsou naopak často implementované do veřejných prostorů a parků. Může z nich těžit každý a zapojit se do performance teď a tady. Sporty provozované na nově vybudovaném místě mohou být benefitem i pro nezúčastněné. Vše lze propojit. Na současném skateparku v Žatci je však vidět, že s prostředím příliš nekomunikuje. Máte štěstí, že se váš skatepark nachází blízko centra, které se díky němu může oživit,“ podělili se se svým názorem architekti, kteří se realizací skateparků a volnočasových hřišť zabývají a ukázali některé ze svých děl a studií, jež jsou důkazem, že veřejný prostor může být atraktivní pro konkrétní uživatele i pro širší veřejnost.

,,Chtěli jsme se o místo poprat. Kluci umí využít místo multifunkčně. Nic podobného v okolních městech nemají, což by pro nás mohlo být plus,“ doplnil další z členů Občasného sdružení Pavel Broum.

Za nový skatepark a stávající místo přišlo na Večerní klub zabojovat a vyjádřit svůj názor také několik desítek adolescentů, kteří místo pravidelně navštěvují. ,,Současný skatepark se rozpadá. Není to bezpečné místo a není den, aby se tam někdo nezranil,“ upozornil jeden z nich.

Zastupitelstvo již mělo na svém čtvrtečním zasedání rozhodnout o změně územního plánu v lokalitě pod hradbami z důvodu vybudování parkoviště či nové kompromisní variantě parkoviště a skateparku. Hlasování bylo však opět odloženo. Výsledek by tedy mohl být znám nejdříve v září.

Komentáře

Nabídky práce

UKLÍZEČKA

Přijmeme pracovnici na úklid v odpoledních hodinách ve škole. Vhodné pro ženy důchodkyně. Zájemci hlaste se v sídle firmy LASSO (Libušina 1314, Chomutov) vždy v pondělí a ve čtvrtek v 11 hodin.


ZEDNÍK

Sháním ZEDNÍKA. Vyžaduji samostatnost, pracovitost. Práce v Chomutově - celoročně. Plat od 130,- Kč/hodina.
Tel.: 776 113 389


ZAMĚSTNANCI

Hledám zaměstnance všeho druhu (pekař, zedník, tesař, dělník, zdravotní sestra atd.) na práci do Německa. Požadujeme základy němčiny. Zajímavé platové ohodnocení, ubytování zajištěno, proplácení pohonných hmot. Možnost pohovoru na uvedeném telefonu.
Tel.: 0049 179 607 373


ČÍŠNÍKŮ/SERVÍRKA

Restaurace a bowling Nový svět přijme číšníka/servírku na HPP. Nástup možný ihned.
Tel.: 603178361
E-mail: info@restaurantlouny.cz

Poslední videa

Uprchlý vězeň

.....

Přehrát video
Minikopaná ve Vroutku má tradici, hrají i ženy

Letos se turnaje v minikopané v sobotu 18. 7. ve Vroutku zúčastnilo sedm týmů, jeden z nich tvořily ženy. Do brány pro jistotu postavily šikovného mladého muže :-)

Přehrát video