Vrakodávný veledub je ve finále

Hedvika Mašková 2020-07-22 10:00:00

Ve svahu nad zámečkem ,,Stroupeček" roste památný dub letní, jemuž se přezdívá Otec lesů. Svůj název ,,Vrakodávný" získal od vrakovitě vyhlížejících zpevňovacích obručí. Strom totiž, bohužel, zažil několik požárů, poslední v roce 2007. Přesto stále žije a roste. Pro zdejší obyvatele je symbolem a inspirací, proto jej Jaroslava Mangová za místní Okrašlovací spolek navrhla do ankety Strom roku České republiky 2020, ve které se probojoval až mezi nejlepších dvanáct.

Porota ankety letos vybírala z čtyřiapadesáti návrhů. ,,Kvůli obavám z nižšího zapojení veřejnosti do navrhovaných stromů jsme se letos rozhodli nominace o měsíc prodloužit. I díky tomu se nám nakonec sešlo krásných 54 tipů. Fakt, že se lidé nemohli scházet a domluvit se na hromadné nominaci, se projevil také větším počtem individuálních přihlášek," popsala těžkosti letošního ročníku koordinátorka ankety Silvie Zeinerová Sanža.

To se ovšem netýká 540 let starého památného dubu, který do soutěže přihlásil místní okrašlovací spolek ve spolupráci s Lesy České republiky. Vedle úctyhodného věku anketní porotce také zaujaly vrakovitě vyhlížející zpevňovací obruče, které drží pohromadě tento druhý nejširší český strom.

,,Vlivem prohoření protilehlých spojnic se už skoro jedná o dva stromy se třemi rozlehlými větvemi, které připomínají ruce široce rozevřené k obloze a ke slunci. Již generace rodin z přilehlé obce Stroupeč a okolí docházejí ke starodávnému stromu obdivovat jeho krásu, sílu a chuť žít. Jak symbolické! V každé době a v každé situaci, každý jeden z nás bychom si mohli od něj vzít inspiraci, jak den co den bojovat o život, jak je na světě krásně a že má cenu za to žít a rvát se o své právoplatné místo na tomto světě. Strom je jedním z 12 státem chráněných stromů - jedenácti dubů a jednoho jilmu, které rostou blízko sebe v lokalitě zvané Stroupeček. Přes to všechno, čím si Otec lesů za svůj dlouhý život prošel, dal vzniknout dalším novým mladým stromkům, které hustě rostou v jeho okolí. Zaslouží si péči a ošetření. Přestože není v nejlepší kondici, anebo právě proto, zaslouží si od nás dík za to, co přinesl pro budoucí generace," vzkazuje za Okrašlovací spolek Jaroslava Mangová.

Anketa Strom roku podporuje aktivní lidi v péči o stromy a jejich okolí a představuje veřejnosti zajímavé stromy s jejich příběhy. Klání o nejzajímavější dřevinu u nás odstartovala 21. července, kdy se na webu www.stromroku.cz zobrazily profily všech finálových stromů a podrobné informace o hlasování. Pro svého favorita můžete hlasovat tři měsíce. Vítězný strom vyhraje odborné arboristické ošetření a bude reprezentovat Českou republiku v mezinárodním kole ankety.


Komentáře

Nabídky práce

UKLÍZEČKA

Přijmeme pracovnici na úklid v odpoledních hodinách ve škole. Vhodné pro ženy důchodkyně. Zájemci hlaste se v sídle firmy LASSO (Libušina 1314, Chomutov) vždy v pondělí a ve čtvrtek v 11 hodin.


ZEDNÍK

Sháním ZEDNÍKA. Vyžaduji samostatnost, pracovitost. Práce v Chomutově - celoročně. Plat od 120,- Kč/hodina.
Tel.: 776 113 389


ZAMĚSTNANCI

Hledám zaměstnance všeho druhu (pekař, zedník, tesař, dělník, zdravotní sestra atd.) na práci do Německa. Požadujeme základy němčiny. Zajímavé platové ohodnocení, ubytování zajištěno, proplácení pohonných hmot. Možnost pohovoru na uvedeném telefonu.
Tel.: 0049 179 607 373


ČÍŠNÍKŮ/SERVÍRKA

Restaurace a bowling Nový svět přijme číšníka/servírku na HPP. Nástup možný ihned.
Tel.: 603178361
E-mail: info@restaurantlouny.cz

Poslední videa

Minikopaná ve Vroutku má tradici, hrají i ženy

Letos se turnaje v minikopané v sobotu 18. 7. ve Vroutku zúčastnilo sedm týmů, jeden z nich tvořily ženy. Do brány pro jistotu postavily šikovného mladého muže :-)

Přehrát video
Krásný Dvůr: Po stopách hraběte Rudolfa

Zajímavý edukační program na zámku absolvovaly ve čtvrtek 16. 7. děti z příměstského tábora DDM Žatec. Lektorka Zdenka Lněníčková se s nimi vypravila po stopách Jana Rudolfa Černína...

Přehrát video