Vrakodávný veledub je ve finále

Hedvika Mašková 2020-07-22 10:00:00

Ve svahu nad zámečkem ,,Stroupeček" roste památný dub letní, jemuž se přezdívá Otec lesů. Svůj název ,,Vrakodávný" získal od vrakovitě vyhlížejících zpevňovacích obručí. Strom totiž, bohužel, zažil několik požárů, poslední v roce 2007. Přesto stále žije a roste. Pro zdejší obyvatele je symbolem a inspirací, proto jej Jaroslava Mangová za místní Okrašlovací spolek navrhla do ankety Strom roku České republiky 2020, ve které se probojoval až mezi nejlepších dvanáct.

Porota ankety letos vybírala z čtyřiapadesáti návrhů. ,,Kvůli obavám z nižšího zapojení veřejnosti do navrhovaných stromů jsme se letos rozhodli nominace o měsíc prodloužit. I díky tomu se nám nakonec sešlo krásných 54 tipů. Fakt, že se lidé nemohli scházet a domluvit se na hromadné nominaci, se projevil také větším počtem individuálních přihlášek," popsala těžkosti letošního ročníku koordinátorka ankety Silvie Zeinerová Sanža.

To se ovšem netýká 540 let starého památného dubu, který do soutěže přihlásil místní okrašlovací spolek ve spolupráci s Lesy České republiky. Vedle úctyhodného věku anketní porotce také zaujaly vrakovitě vyhlížející zpevňovací obruče, které drží pohromadě tento druhý nejširší český strom.

,,Vlivem prohoření protilehlých spojnic se už skoro jedná o dva stromy se třemi rozlehlými větvemi, které připomínají ruce široce rozevřené k obloze a ke slunci. Již generace rodin z přilehlé obce Stroupeč a okolí docházejí ke starodávnému stromu obdivovat jeho krásu, sílu a chuť žít. Jak symbolické! V každé době a v každé situaci, každý jeden z nás bychom si mohli od něj vzít inspiraci, jak den co den bojovat o život, jak je na světě krásně a že má cenu za to žít a rvát se o své právoplatné místo na tomto světě. Strom je jedním z 12 státem chráněných stromů - jedenácti dubů a jednoho jilmu, které rostou blízko sebe v lokalitě zvané Stroupeček. Přes to všechno, čím si Otec lesů za svůj dlouhý život prošel, dal vzniknout dalším novým mladým stromkům, které hustě rostou v jeho okolí. Zaslouží si péči a ošetření. Přestože není v nejlepší kondici, anebo právě proto, zaslouží si od nás dík za to, co přinesl pro budoucí generace," vzkazuje za Okrašlovací spolek Jaroslava Mangová.

Anketa Strom roku podporuje aktivní lidi v péči o stromy a jejich okolí a představuje veřejnosti zajímavé stromy s jejich příběhy. Klání o nejzajímavější dřevinu u nás odstartovala 21. července, kdy se na webu www.stromroku.cz zobrazily profily všech finálových stromů a podrobné informace o hlasování. Pro svého favorita můžete hlasovat tři měsíce. Vítězný strom vyhraje odborné arboristické ošetření a bude reprezentovat Českou republiku v mezinárodním kole ankety.


Komentáře

Nabídky práce

VÝKUPČÍ DRUHOTNÝCH SUROVIN, ŽATEC

Wastemat s.r.o. Žatec přijme výkupčího druhotných surovin.TEL: 728880155; EMAIL: wastemat@seznam.cz
Tel.: 728880155
E-mail: wastemat@seznam.cz


Hledáte práci v Žatci?

Základní umělecká škola Žatec hledá HOSPODÁŘKU - ROZPOČTÁŘE. Práce na plný úvazek, od 1.8.2021. Požadavky: minimálně střední vzdělání ekonomického směru, znalost MS Office (Word, Excell, Outlook), orientace v účetní, mzdové a daňové oblasti. Nabízíme: příspěvek na stravování, 5 týdnů dovolené, možnost dalšího vzdělávání a příjemný kolektiv. Své životopisy zasílejte do 10.5.2021 na email: i.maresova@zuszatec.cz
Kontakt: Irena Marešová
E-mail: i.maresova@zuszatec.cz


OPERÁTOR VÝROBY a SKLADNÍK

Pracovní příležitost v Podbořanech, mzda až 26 500,- Kč! Pracujte u jednoho z nejlepších zaměstnavatelů na Podbořansku! Valeo Podbořany nabírá SKLADNÍKY a OPERÁTORY VÝROBY. Smlouva na neurčito, 28 dní volna, vhodné pro ženy, muže a absolventy, plně hrazené stravenky, práce na 3 směny.
Kontakt: Zdenka Hlavánová
Tel.: 415 232 268
E-mail: zdenka.hlavanova@valeo.com


KUCHAŘ/KA

Restaurace U ŽIDA, Česká 182, Louny hledá kuchaře/ku. Info: uzida@restauraceuzida.cz; tel.: 603193198.
Tel.: 603193198
E-mail: uzida@restauraceuzida.cz


TESAŘ, TRUHLÁŘ, ZÁMEČNÍK, ŘIDIČ (skupina C)

Práce v Žatci s dobrým platovým ohodnocením! Prefa Žatec s.r.o., česká firma s férovým přístupem hledá zaměstnance na pozice: TESAŘ, TRUHLÁŘ, ZÁMEČNÍK, ŘIDIČ (skupina C). Pracovní doba od 6:30 do 15:00 hod., stravenkový paušál, týden dovolené navíc. Požadujeme vyučení v oboru nebo minimálně 2 roky praxe.
Kontakt: Iveta Ptáčková
Tel.: 601 549 488
E-mail: ptackova@prefazatec.cz

Poslední videa

Místo, kde hodil útočník kámen do vlaku

Místo, kde hodil útočník kámen do vlaku

Přehrát video
Žatec: Na zahradě MŠ U jezu vznikají vrbové stavby

Další zajímavé prvky přibudou na školkové zahradě v Podměstí. Děti z MŠ U jezu - Mašinka se mají na co těšit.

Přehrát video