Volyňské kořeny – poselství dalším generacím

Alla Želinská 2020-08-14 12:05:00

Pamětníci, ozvěte se, vyzývají autoři nového projektu

Podbořany, Žatec - Na světě je nový projekt Volyňské kořeny – natáčení rozhovorů s pamětníky pro uchování ústních vzpomínek a historie volyňských Čechů. Projekt vznikl z iniciativy Stanislava Sabola, předsedy Sdružení Čechů z Volyně a jejich přátel v regionu Vyškov, který se rozhodl tímto způsobem předat paměť volyňských Čechů dalším generacím. Projekt je založen na nahrávání vzpomínek rodáků z Volyně a probíhá nyní v několika regionech, také na Žatecku a Podbořansku. Pamětnické výpovědi jsou postupně zveřejňovány na YouTube – Volyňské kořeny a na internetové stránce Paměť národa.

„Je mi velkou ctí, že se mohu účastnit tohoto projektu. Na Podbořansku a Žatecku již svá svědectví předali Emílie Marková, Marie Ješkeová, Jaroslav Žitný, Josef Knop, Helena Tomrdlová, Marie Jedličková, Lydie Valentová, Helena a Josef Sahulkovi, Vlastislava Ledvinová, Anna a Vladimír Cejthamrovi. Za spolupráci všem pamětníkům patří velké poděkování a velmi si vážíme jejich trpělivosti,“ říká Romana Havrdová z Podbořan, která natáčí rozhovory s pamětníky.

Od svých spolubesedníků žena během natáčení slyšela mnoho krásného i bolestného. „Porozuměla jsem přátelství, které lidi na Volyni pojilo, poslouchala jsem o smrti a utrpení, které přinesla válka. Pochopila jsem, jak tvrdě volyňští Češi pracovali, aby změnili zdivočelou krajinu v úrodný kraj, a jak si po desetiletí života na Volyni dokázali zachovat český jazyk, kulturu a lásku k vlasti. Ta pro ně byla nejcennější hodnotou. Mnoho volyňských Čechů dobrovolně vstoupilo do 1. československého armádního sboru, aby své vlasti pomohli navrátit svobodu. Dojalo mě vyprávění mé pratety Vlasty Ledvinové o mých blízkých. Jsou to krásná poselství, která se budou předávat v rodinách a ve školách. Záleží nám na tom, aby i naše mladá generace poznala a pochopila hodnoty vedoucí ke spokojenému životu a lásce k rodnému kraji,“ vypráví paní Havrdová. A spolu s kolegy pátrá dál, i v dalších regionech, třeba na Lounsku či Chomutovsku.

V rámci natáčení projektu Volyňské kořeny jeho realizátoři prosí pamětníky, aby ukázali své fotografie, dokumenty či předměty, které si převezli z Volyně, předali rodinné recepty z volyňské kuchyně atd. Všechny materiály budou postupně přístupné na Volyňáci.cz.

„Velkým pokladem pro nás byly například dopisy z války, které psal domů tatínek Marie Ješkeové. Velmi zajímavé jsou třeba fotografie žen, které se sešly „na loupačku“ a připravovaly společně ovoce k vaření povidel… Zaznamenáváme také volyňské recepty, tradice a české písničky, které se na Volyni zpívaly,“ dodává Romana Havrdová.

Za spolupráci děkuje řediteli Domova pro seniory v Podbořanech Kamilu Hajnému a řediteli Domu s pečovatelskou službou v Žatci Petru Antonimu. Poděkování patří také studentce Martině Vlkové z Ústí nad Labem, která sbírá materiály pro diplomovou práci, a Davidu Herblichovi ze Siřemi, který domluvil setkání s pamětníky v okolí Siřemi. 

„Milí pamětníci, pokud vás projekt oslovil, ozvěte se mi prosím, abychom společně vaše vzpomínky mohli zaznamenat pro další generace!“ vyzývá R. Havrdová a přidává kontakt na sebe: romanahavrdova@gmail.com

Komentáře

Nabídky práce

UČITEL/KA

SPŠ a OA Kadaň přijme UČITELE/UČITELKY - tělesné výchovy - s aprobací anglický jazyk pro SŠ - matematiky (i částečný úvazek) - odborných předmětů stavebních (i částečný úvazek) Nástup od 1.9.2022. Možnost zajištění bytu. Střední průmyslová škola stavební a Obchodní akademie, Kadaň, Komenského 562, příspěvková organizace.
Tel.: 474 343 393 - 5
E-mail: sps-kadan@sps-kadan.cz


PROVOZNÍ

Kamarád-LORM (Zeyerova 859, Žatec) hledá PROVOZNÍHO Popis: - Vedení týmu provozních zaměstnanců - Osobně zajišťuje stravovací provoz organizace - Vede agendu skladu a stravovacího provozu - Spolupracuje na provozu sociálně terapeutické kavárny Nástup možný květen/2022 Směnnost: osmihodinová pracovní doba Místo výkonu: Domov pro osoby se zdravotním postižením - Zeyerova 859 - Žatec Benefity: 5 týdnů dovolené, FKSP 8000,- za rok (po roce v organizaci), závodní stravování Požadujeme: maturita, řidičský průkaz, práce na PC, čistý trestní rejstřík Platové zařazení: 8 platová třída, stupeň dle praxe + osobní ohodnocení po zkušební době Kontakt: životopis posílejte na UVEDENÝ E-MAIL do 10.6.2022
E-mail: reditel@kamarad-lorm.cz


PRACOVNÍK OSTRAHY

Civilní bezpečnostní služba přijme PRACOVNÍKY OSTRAHY. Vhodné pro osoby se ZPS. Náborový příspěvek pro ZTP ve výši 5000,- Kč.
Tel.: 608 313 199


ELEKTRIKÁŘ/KA

BRABEC Vzduchotechnika - volná pracovní pozice ELEKTRIKÁŘ pro provoz ve Veleticích na HPP, nástup možný ihned.
Tel.: 732 462 781
WWW: https://www.brabec-vzt.cz/volne-pozice


TOPIČ - Technik energetických zařízení

Žatecká teplárenska, a.s., přijme TECHNIKA ENERGETICKÝCH ZAŘÍZENÍ (TOPIČE). Náplní práce je obsluha kotlů a pomocných zařízení, organizování provozu kotle a horkovodní soustavy, spolupráce na odstraňování poruch a provádění odstrukování a odpopelnění.
Tel.: 412375414
E-mail: ztas@ztas.cz

Poslední videa

Charitativní koncert Škola škole. Jarní píseň

Slova Václav Čtvrtek, hudba Petr Eben - Jarní... Vyšlo slunce nad mraky, čarovalo zázraky! Kulturní dům v Podbořanech, pátek 27. 5. 2022

Přehrát video
Škola škole: ředitel GSOŠ Podbořany a manažerka Nadace Via

V úvodu charitativního koncertu Jiří Marhold spolu s Vendulou Humlovou poděkoval organizátorům a přispěvatelům za neutuchající zájem pomáhat. V tomto případě dětem a uprchlíkům v Koločavě. 27. 5. 22

Přehrát video