Soud rozdal tresty za machinace s dotací. Rozsudek je zatím nepravomocný

Hedvika Mašková 2020-08-25 13:00:00

Za poškození zájmů EU uložil soud peněžitý trest třem obžalovaným. Rozsudek zatím není pravomocný. Odsouzena byla i Žatecká teplárenská pokutou přes dva miliony korun. Právní zástupce městské teplárny se na místě odvolal.

Ústecký krajský soud vynesl verdikt v kauze machinací s dotací na modernizaci kotlů minulé úterý 11. srpna. Případ se stal před pěti lety, kdy městská společnost realizovala projekt na rekonstrukci kotlů K1 a K2. Proplacením prací, které nebyly provedeny, měla vzniknout škoda kolem jednoho milionu korun. 

Žádost o proplacení dotace podepsal tehdejší předseda představenstva a starosta Hrušovan Petr Šmíd, kterému soud minulé úterý uložil peněžitý trest 600 tisíc korun. Stejný trest dostal Tomáš Špirek, který při této investici zajišťoval technický dozor investora .Součástí rozsudku je pro zmíněné osoby také zákaz činnosti ve statutárních orgánech společností, či dozorčích radách na pět let. Náhradním trestem pro oba obžalované je soudem stanovený roční pobyt za mřížemi.

Třetí fyzickou osobou odsouzenou v této kauze je stavbyvedoucí společnosti Metrostav Daniel Folk, který vyhotovil k žádosti o dotaci soupis provedených prací. Soud mu uložil peněžitý trest 200 tisíc korun a náhradní trest vězení v délce deseti měsíců. 

Jako právnická osoba je odsouzena také Žatecká teplárenská, která má zaplatit ve formě peněžitého trestu 2,25 milionů korun a zároveň v regionálním tisku zveřejnit rozsudek, o němž by dle soudce měli místní občané vědět. Jak v rozsudku zaznělo, šlo o selhání zastupitelů, kteří se v určité době nechovali s péčí řádného hospodáře. 

Současné představenstvo však vinu ze strany společnosti odmítá a stále si stojí za tím, že nejde o provinění městské firmy, nýbrž jednotlivců ve vedení firmy a poté zastupitelů.

„Platit dva miliony korun by nebylo pro společnost rozhodně nic příjemného. Ale zvládneme to, chod firmy a dodávky tepla pro obyvatele to neohrozí. Jsme však kategoricky proti tomu, aby za pochybení konkrétních osob platili v konečném důsledku zákazníci. Proto jsme se na místě odvolali,“ komentoval rozsudek soudu první instance předseda představenstva Žatecké teplárenské Jaroslav Hladký.

Všichni čtyři obžalovaní musí státu navíc zaplatit škodu zhruba ve výši 448 tisíc korun. ,,Zohlednili jsme, že část dotace firma vrátila. Se zbytkem nároku odkazujeme ministerstvo životního prostředí na řízení ve věcech občanskoprávních,“ uvedl soudce. Mimo žatecké teplárenské se na místě odvolal i jeden z odsouzených. Zbylí dva si ponechali lhůtu na odvolání. 

Komentáře

Nabídky práce

ELEKTRIKÁŘ, REVIZNÍ TECHNIK ELEKTRO, VEDOUCÍ MTZ A LOGISTIKA, TECHNIK NA INSTALACE SOLÁRNÍCH MODULŮ, SKLADNÍK, PROVOZNÍ VEDOUCÍ

Do kolektivu společnosti NEMLUMBO Energy hledáme nové kolegy na pozice: ELEKTRIKÁŘ, REVIZNÍ TECHNIK ELEKTRO, VEDOUCÍ MTZ A LOGISTIKA, TECHNIK NA INSTALACE SOLÁRNÍCH MODULŮ, SKLADNÍK, PROVOZNÍ VEDOUCÍ. Nabízíme věrnostní bonusy! Od stravenek přes příspěvky na dovolenou, na děti, na dopravu, na léky, až po dovolenou navíc nebo slevy na naše produkty. Staňte se součástí úspěšné firmy. Pokud vás některá z nabízených pozic oslovila, zašlete svůj životopis na e-mail: hr@nelumbo.cz nebo na adresu Nelumbo Energy a.s., U Vodárny 277, Otvice 431 11.
E-mail: hr@nelumbo.cz


TECHNICKÉ I ADMINISTRAČNÍ POZICE

Společnost NELUMBO Energy přijímá ve velkém nové zaměstnance. Hledáme kolegy na pozice ELEKTRIKÁŘ, REVIZNÍ TECHNIK ELEKTRO, VEDOUCÍ MTZ A LOGISTIKY, ADMINISTRATIVA MTZ A LOGISTIKA, TECHNIK NA INSTALACE SOLÁRNÍCH MODULŮ, SKLADNÍK, PROVOZNÍ VEDOUCÍ. Pokud Vás některá z pozic zaujala, zašlete svůj životopis na e-mail: hr@nelumbo.cz nebo na adresu Nelumbo Energy a.s., U Vodárny 277, Otvice 431 11.
E-mail: hr@nelumbo.cz


TECHNIK ENERGETICKÝCH ZAŘÍZENÍ (TOPIČ)

Žatecká teplárenská, a.s. přijme do svého týmu zaměstnance/zaměstnankyni na pozici TECHNIK ENERGETICKÝCH ZAŘÍZENÍ (TOPIČ). Nabízíme: Odpovídající ohodnocení a motivační systém odměn, po cca 1/2 roce absolvování zkoušky a získání topičského průkazu pro nízkotlakovou kotelnu, po dalším období cca 1 - 1,5 roce možnost získání dalšího topičského průkazu pro středotlakou, zaškolení na ŘP sk. C a na obsluhu kolových nakladačů, proškolení na obsluhu tlakových nádob a obsluhu plynových zařízení, proškolení jeřáb a vazačský průkaz, kariérní růst podle dosažených dovedností (proškolení), příspěvek na stravování, dobrý pracovní kolektiv, pracoviště Žatec, nástup dle dohody. Po zaškolení: 5 týdnů dovolené, penzijní připojištění, příspěvek na dovolenou. Požadujeme: Dokončené SOU/SŠ technického zaměření nebo odpovídající praxi, orientace v energetických zařízení výhodou, topičský průkaz výhodou, není však podmínkou - zajistíme zaškolení, samostatnost a technické myšlení, ochota pracovat ve směnném provozu (2 směnný nepřetržitý), dobrý zdravotní stav. Zájemci/zájemkyně doručí životopis v českém jazyce na adresu Žatecká teplárenská, a.s. (Žatec č.p. 3149, 438 01 Žatec).
Tel.: 605 211 725
E-mail: ztas@ztac.cz


TOPIČ - Technik energetických zařízení

Žatecká teplárenska, a.s., přijme TECHNIKA ENERGETICKÝCH ZAŘÍZENÍ (TOPIČE). Náplní práce je obsluha kotlů a pomocných zařízení, organizování provozu kotle a horkovodní soustavy, spolupráce na odstraňování poruch a provádění odstrukování a odpopelnění.
Tel.: 412375414
E-mail: ztas@ztas.cz


Strojní zámečník, operátor CNC soustruhu, obráběč kovů

CHMELAŘSTVÍ, družstvo Žatec přijme STROJNÍ ZÁMEČNÍKY, OPERÁTORY CNC MECHANICKÉHO SOUSTRUHU, OBRÁBĚČE KOVŮ. Nabízíme: zázemí stabilní firmy, odpovídající mzdové ohodnocení a benefity v rámci sociálního programu.
Kontakt: Ing. Milan Vlček
Tel.: 415733207
WWW: http://chmelarstvi.cz/aktuality/172-nabidka-prace
E-mail: prace@chmelarstvi.cz

Poslední videa

Podbořany - vánoční kamion Coca Cola

5. 12. 2022 kolem 17. hodiny :-)

Přehrát video
Kamarád Lorm

Kamarád LORM Chaloupka

Přehrát video