Pustili se do odtahů dlouhodobě odstavených aut

Redakce 2020-10-04 10:45:00

KLÁŠTEREC NAD OHŘÍ (tz, tos) — Tak jako v jiných městech, uvítali i v Klášterci nad Ohří novelu zákona, která z parkovišť a veřejných komunikací umožňuje odstraňovat dlouhodobě odstavené automobily, které nejsou způsobilé k provozu a jen zbytečně zabírají místo. Až dosud obce mohly z ulic odstraňovat pouze vraky aut, což jsou ze zákona taková vozidla, která jsou pro jejich závady nejen zjevně technicky nezpůsobilá k provozu, ale navíc by si obnova jejich způsobilosti vyžádala výměnu, doplnění nebo opravu podstatných částí mechanismu nebo konstrukce vozidla.

Auto, které dlouhodobě bez využití stojí na parkovišti, ještě nemusí být vrakem, i když má třeba vypuštěné pneumatiky, rozbité okénko, je posprejované nebo má propadlou technickou kontrolu. Ještě donedávna ze zákona nebylo možné taková auta odtáhnout. Naštěstí nová právní úprava od 30. dubna tohoto roku dává možnost postupně z ulic dostat i tato vozidla.

„Pokud vozidlo splňuje definici vraku, uloží městský úřad jeho provozovateli povinnost jej z místní komunikace odstranit. Problémem jsou neznámí majitelé, které úřad a pošta složitě a dlouho dohledává. Po uplynutí lhůty dvou měsíců zajistí město předání vraku k likvidaci na náklady jeho provozovatele. Obvykle tak celý proces trvá cca tři měsíce,“ popsal dosud obvyklý postup Libor Kocáb z odboru místního hospodářství, dopravy a životního prostředí klášterecké radnice.

Pokud vozidlo není zjevně vrakem, ale delší dobu stojí na jednom parkovacím místě, přičemž má více než šest měsíců propadlou technickou kontrolu, může být nově na základě novely zákona č. 13/1997 Sb. o pozemních komunikacích rovněž odtaženo. Jinými slovy: Auto, které déle než půl roku nemá tzv. „technickou“ nebo mu policisté při silniční kontrole zadrželi „malý techničák“, nesmí parkovat na ulici.

Uvedené jednání je přestupkem a vlastníkovi vozidla hrozí pokuta až do výše 300 tisíc korun! V případě, že vozidlo nemá uzavřenou smlouvu o pojištění odpovědnosti (povinné ručení), jde také o přestupek a vlastníkovi vozidla hrozí další pokuta až do výše 40 tisíc korun. Město musí v takových případech nejprve provozovatele vozidla vyzvat, aby si nechal udělat technickou prohlídku (a/nebo uzavřel smlouvu o povinném ručení). Po uplynutí lhůty dvou měsíců je vlastník pozemní komunikace opět oprávněn vozidlo odstranit a odstavit jej na vhodném místě. Výzva se doručuje do vlastních rukou, ovšem často se stává, že provozovatelé se nezdržují na adrese trvalého pobytu, nepřebírají poštu atp. Pokud se nepodaří výzvu doručit nebo nelze zjistit provozovatele silničního vozidla, lze tento krok nahradit zveřejněním výzvy na úřední desce. V tomto případě může celý proces trvat až pět měsíců.

„Konkrétně z Mírové ulice byla od novelizace zákona odtažena dvě vozidla, další tři si odvezli majitelé po tlaku města a městské policie. Čtyři vozidla, která se řešila na sociálních sítích v nedávné době, byla bez platné technické kontroly. Na konci července však došlo k jejich poškození a překlasifikovala se na vraky. Městský úřad následně uložil jejich provozovatelům povinnost vraky odstranit a poslední by tak měly zmizet nejpozději v průběhu listopadu. Město Klášterec nad Ohří se snaží intenzivně problémy s překážejícími vozidly řešit, bohužel zákonné lhůty nelze obejít. S informacemi o problémových vozech se lze obracet přímo na městskou policii. Z výše uvedeného však vyplývá, že se nejedná o krátkodobou záležitost,“ uvedl Libor Kocáb.

Napsal(a): Redakce

Komentáře

Nabídky práce

MISTR/TECHNOLOG, OPERÁTOR CNC-KOVO, OPERÁTOR EDM-DRÁTOVKY, OPERÁTOR EDM-HLOUBIČKY, NÁSTROJAŘ-RUČNÍ, PROGRAMÁTOR pro CAM

Volné pracovní místo - Vroutek, plat 30-50 tisíc. Firma Abuko s.r.o. přijme zaměstnance na pozice MISTR/TECHNOLOG, OPERÁTOR CNC-KOVO, OPERÁTOR EDM-DRÁTOVKY, OPERÁTOR EDM-HLOUBIČKY, NÁSTROJAŘ-RUČNÍ, PROGRAMÁTOR pro CAM. Vzdělání minimálně SOU, zkušenosti v oboru kovoobrábění nebo nástrojař, manuální zručnost. Náplň práce: Obsluha strojů, kontrola odvedené práce, montáž a sestavování funkčních celků.
Tel.: 724 358 612
E-mail: info@abuko.cz


STROJNÍ ZÁMEČNÍK, SKLADNÍK, OPERÁTOR CNC

Chmelařství, družstvo Žatec nabírá zaměstnance. Kompletní nabídku prací najdete po kliknutí na odkaz.
Kontakt: Ing. Milan Vlček
Tel.: 415 733 207
E-mail: prace@chmelarstvi.cz


MZDOVÁ ÚČETNÍ

Pracovní nabídka na pozici Účetní - Žatec. Pavel Dvorský, poradenství v oblasti daní, vedení účetnictví přijme MZDOVOU ÚČETNÍ. Minimální mzdová praxe 3 roky. Nabídky doplněné životopisem zašlete na uvedený email.
E-mail: pavel@paveldvorsky.cz


STROJNÍK

Pracovní nabídka v Žatci s dobrým platovým ohodnocením, řadou prémií a 13. platem! HANZL ELEKTROMONTÁŽE, s.r.o. přijme zaměstnance na pozici STROJNÍK - OBSLUHA STAVEBNÍCH STROJŮ. Pozice zahrnuje nákladní automobil MAN kontejner, Tatra jeřáb AD20, smykový nakladač na stavbě, běžné opravy a údržby stroje. Požadujeme: ŘP sk. C, profesní průkaz, časovou flexibilitu a schopnost pracovat v kolektivu, praxe strojníka vítána. NÁSTUP DLE DOHODY. Nabízíme smlouvu na neurčito, jednosměnný provoz, dobré platové podmínky, prémie, 13. plat, příspěvky na penzijní připojištění, příplatky za práci o víkendu.
Tel.: 774 234 007
E-mail: montaze.elektro@email.cz


PEČOVATEL/KA A PRACOVNÍK/CE VÝCHOVNĚ NEPEDAGOGICKÝCH ČINNOSTÍ

Pracovní příležitosti v Žatci! Domov pro seniory v Žatci hledá do svého týmu PEČOVATELE/PEČOVATELKU na dobu určitou do směnného provozu. Podmínkou je dokončený kurz PSS a trestí bezúhonnost, praxe výhodou. Dále PRACOVNÍKA/PRACOVNICI VÝCHOVNĚ NEPEDAGOGICKÝCH ČINNOSTÍ (ERGO). Podmínkou je minimálně středoškolské vzdělání, vítáno vzdělání v oboru ergoterapie. Přihlášky formou životopisu zasílejte do 26. 2. na uvedený e-mail nebo doručte na adresu: Domov pro seniory, Šafaříkova 852, 438 01 Žatec.
E-mail: antoni@dpszatec.cz

Poslední videa

Hravá katecheze na faře Podbořany :-)

Děti si spolu s učitelkou hudby Hanou Řeřichovou, která zavítala na hodinu, zahrály hru Hádej, kdo jsem!

Přehrát video
Stavění sněhuláka v Žatci - 14. ledna ráno napadl sníh

Odpoledne už nebylo tak bílo, ale radost děti měly. Vašek s maminkou stavěl sněhuláka :-)

Přehrát video