Glosa Veroniky Saláškové: Pokusy na maturantech

Veronika Salášková 2011-06-05 00:00:00

Právě vrcholí maturity. Letošní zkouška dospělosti je ale odlišná oproti starému, desetiletími prověřenému způsobu, kterým jsme maturovali my ostatní smrtelníci.  Poprvé je státní. Její zavedení vyvolalo celou řadu diskuzí, nový typ má jak své zastánce a propagátory, tak odpůrce, kteří volali po jejím zrušení ještě dříve, než vlastně vypukla. 

Strašákem se jménem „Státní maturita“, už politici děsili řadu předešlých ročníků středoškoláků včetně toho mého. Nakonec jsme jí všichni s úlevným odfouknutím utekli a maturovali „postaru“. Když jsem ale letos mluvila s řadou maturantů, skoro je mi to líto, protože řada z nich si ji přímo pochvaluje. Proč? Protože je pro ně mnohem jednodušší.
Když se moje mladší sestra dozvěděla, že se ona a její spolužáci přerodí v pokusná zvířata, na nichž jako prvních bude otestována státní maturita, věšeli všichni nešťastně hlavu. Vzápětí jí ale zvedli a začali si foukat, když zjistili, že bude pro ně výrazně jednodušší, než byla ta původní a to i tehdy, když si vyberou vyšší náročnější stupeň.  Stejně jako oni si novou maturitu pochvalovala i většina gymnazistů a studentů průmyslovek a obchodních akademií. Třást strachy se ale začala řada středoškoláků, kteří měli učební obor s maturitou. Zkušební podzimní testy řadu studentů uklidnily, když s přehledem splnili těžší variantu, aniž by se na ně učili. Přibližně třetina studentů ale u testu neuspěla.
Je vůbec správné požadovat u maturity stejnou úroveň znalostí u gymnazisty, který dál míří na vysokou, a například od prodavačky, která po složení maturity půjde rovnou do práce a spoustu pracně nabiflovaných zbytečností nikdy nevyužije? Proč těm, kteří budou studovat dál, byla laťka snížena a těm druhým naopak zvednuta? Proč je vlastně sjednocovat? Z důvodu zajištění kvalitních studentů pro vysoké školy? Nesmysl. Pokud někdo chce na univerzitu, sítem by měly přece být přijímací zkoušky, maturitní vysvědčení člověka pouze opravňuje se k nim přihlásit. A dalším sítem, které otestuje úroveň a znalosti studenta, jsou první ročníky na vysoké, kdy musí dokázat, že na ni opravdu patří.
Jestli nový typ maturity přinese ono tolik proklamované zlepšení a sjednocení maturit se možná dozvíme až po vyhodnocení. Uvidíme také, zda letošní první státní maturanti nebudou zároveň i po-sledními. Takovou kuriozitou. Jediným ročníkem, který kvůli nepodařené státní reformě skládal tak trochu jinou zkoušku z dospělosti.

Komentáře

Nabídky práce

PRACOVNÍK/PRACOVNICE VÝCHOVNĚ NEPEDAGOGICKÝCH ČINNOSTÍ

DPS Žatec hledá do svého týmu PRACOVNÍKA/PRACOVNICI VÝCHOVNĚ NEPEDAGOGICKÝCH ČINNOSTÍ (ERGO) na dobu určitou. Podmínka: minimálně středoškolské vzdělání, vítáno vzdělání v oboru ergoterapie. Přihlášky formou přiloženého životopisu zasílejte do 31. října 2021 na uvedený e-mail nebo adresu.
Kontakt: Domov pro seniory, Šafaříkova 852, 438 01 Žatec
E-mail: antoni@dpszatec.cz


PRACOVNICE NA EKONOMICKÉM ÚSEKU

Stavební bytové družstvo Chomutov přijme PRACOVNICI na ekonomický úsek. Požadujeme SŠ vzdělání, komunikační schopnosti a komplexní znalost účetnictví. Přihláška musí obsahovat strukturovaný profesní životopis. Přihlášky posílejte pouze na e-mail.
E-mail: dostal@sbdcv.cz


ADMINISTRATIVNÍ PRACOVNICE

Stavební bytové družstvo Chomutov přijme na ekonomický úsek ADMINISTRATIVNÍ PRACOVNICI. Požadujeme SŠ vzdělání, základní znalost účetnictví, komunikační schopnosti a znalost MS Office. Vhodné i pro absolventy. Přihláška musí obsahovat strukturovaný profesní životopis. Přihlášky posílejte pouze na e-mail.
E-mail: dostal@sbdcv.cz


TURISTICKÝ PRŮVODCE

Chrám Chmele a Piva v Žatci přijme PRŮVODCE 1. Na hlavní pracovní poměr 2. Na dohodu pro pravidelnou výpomoc (vhodné i pro aktivní seniory, studenty, osoby na mateřské/rodičovské) Požadujeme ochotu pracovat o víkendech a svátcích, cizí jazyk výhodou. 5 týdnů dovolené, platové ohodnocení dle legislativy. Nástup možný ihned.
E-mail: havelka@chchp.cz


TOPIČ - Technik energetických zařízení

Žatecká teplárenska, a.s., přijme TECHNIKA ENERGETICKÝCH ZAŘÍZENÍ (TOPIČE). Náplní práce je obsluha kotlů a pomocných zařízení, organizování provozu kotle a horkovodní soustavy, spolupráce na odstraňování poruch a provádění odstrukování a odpopelnění.
Tel.: 412375414
E-mail: ztas@ztas.cz

Poslední videa

Nová prodejna Normy v Podbořanech - stavba už má střechu

Nakoukli jsme na staveniště, kde vyrůstá nová prodejna řetězce Norma. Středa 6. 10. Právě skončil kontrolní den...

Přehrát video
Moštárna v Podbořanech: jak se dělá mošt

Nahlédli jsme do městské moštárny v Podbořanech, kde dva Honzové pracovali na výrobě moštu pro Martina, Martinu a jejich kolegy z Mostu (y)

Přehrát video