Topná sezona začala a opět s sebou nese rizika, požáry domů nejsou výjimkou

Lucie Steklá 2020-10-27 16:18:00

Babí léto vystřídalo chladné počasí a také začátek topné sezóny. Jak ale vypadají naše kotle a komíny po létě? ,,Určitě by je měl před zprovozněním prohlédnout odborník, abychom si byli jisti, že topení v nadcházející topné sezoně bude bezpečné. Pokud topíme na pevná paliva, bude potřeba komín vyčistit během topné sezony, ještě dvakrát,“ upozorňují hasiči. Jen během minulých dvou víkendů vyjížděli hasiči na Lounsku k požáru několika domů, v Solopyskách, Hříškově nebo Tuchořicích.

Během loňské topné sezony, tedy od října 2019 do března 2020, došlo k 950 požárům způsobených komíny. Toto číslo se víceméně každou topnou sezonu opakuje. Nejvíc požárů vznikne přímo v komíně, kde se vznítí nevyčištěné saze. Jen během loňské topné sezony bylo takových požárů 856 z celkového počtu 950. ,,Mezi další příčiny požárů patří nevhodná konstrukce komína, zazděný trám v komíně a špatné spáry v komíně. Přímá škoda dosáhla částky 28,4 milionu korun. Při těchto požárech naštěstí nedošlo k usmrcení osob, přesto se čtrnáct osob zranilo,“ uvedla mluvčí profesionálních hasičů Nicole Studená.

Stejně tak je potřeba mít v pořádku samotné topidlo. V loňské topné sezoně došlo k 67 požárům topidel. Nejčastější příčinou byla špatná instalace topidla nebo jeho nesprávné umístění - v blízkosti nábytku či pohovky. Dále pak technická závada na topidle a jeho špatný stav. Loni, jak jsme již zmiňovali, byl počet požárů v topné sezoně 950, od října 2018 do března 2019 to bylo 860 požárů, v sezoně říjen 2017 - březen 2018 to bylo dokonce 965 požárů.  

Revize spalinových cest je povinná a upravuje ji zákon z roku 2015 o Hasičském záchranném sboru České republiky. Tak je tato problematika již pevně ukotvena v zákoně. Základními lhůtami pro čištění spotřebiče paliv do 50 kW při celoročním provozu: je 3krát ročně u spotřebiče na pevná paliva, 2krát ročně na kapalná a 1krát ročně na plynná paliva. ,,Nové znění zákona o požární ochraně je benevolentní v tom, že umožňuje občanům, pokud jsou toho schopni, si čištění provést i sami. Jednou do roka musí být provedena kontrola spalinové cesty oprávněným kominíkem,“ řekla N. Studená.

Co dělat, když začne v komíně hořet? Urychleně odstraňte veškerý hořlavý materiál z blízkosti komínového tělesa. Zavolejte na linku 150 nebo 112. Požár v komíně nikdy nehaste vodou, mohlo by dojít k jeho popraskání nebo i výbuchu. Do příjezdu hasičů můžete krotit plameny vhazováním písku vymetacími dvířky nebo ze střechy do komína. 

Hořely dva rodinné domy

Požár v Hříškově. V sobotu v noci vyjížděli hasiči k požáru domu v Hříškově. Do nedělních ranních hodin tam zasahovaly jednotky profesionálních hasičů z Loun a dobrovolných z Cítolib, Líšťan, Černčic, Panenského Týnce, Postoloprt a Veltěž. ,,Požár zachvátil téměř celý objekt, naštěstí zdraví lidí včasná pomoc spoluobčanů ochránila. Také sousední nemovitost se hasičům podařilo od ohně izolovat, i tak budou škody na majetku velké. Na zásahu spolupracovaly jednotky zdravotnických záchranářů, Policie ČR a hasičů. Všem zasahujícím jednotkám a místním spoluobčanům, kteří okamžitě nabídli dočasné ubytování, hmotnou i finanční pomoc patří velké poděkování,” uvedla starostka obce Jana Kalašová s tím, že obec vyhlásila veřejnou sbírku na pomoc postižené rodině. ,,Jsem ráda, že v i v době koronaviru, která není pro mnohé spoluobčany jednoduchá, jsou mezi námi lidé, kteří nepřestávají být solidární, s postiženou rodinou soucítí a pomáhají,” dodala. Text: (lus), foto: hasiči Cítoliby

Požár v Solopyskách. Minulý pátek odpoledne byli hasiči povoláni k požáru rodinného domu v Solopyskách. Požár v patrovém domě měl vzplát z nezajištěného topení. V obci zasahovaly profesionální jednotky z Loun a Žatce, a také dobrovolné z Cítolib, Domoušic, Hřivic a Ročova, které společně zajišťovaly dálkovou dopravu vody z tamního rybníka. Likvidace požáru, který byl nahlášen v půl páté odpoledne, trvala zhruba dvě hodiny. Také na pomoc rodině, žijící v tomto domě, je vyhlášena sbírka, kterou zajišťuje kamarádka Michaela Lisseová. Text: (lus), foto: hasiči Hřivice

Napsal(a): Lucie Steklá

Komentáře

Nabídky práce

UKLÍZEČKA

Hledá se UKLÍZEČKA - brigádně! 1x týdně a o víkendu na 4 hodiny. Autoservis Jirkov.
Tel.: 604 217 296


PRÁCE S NAKLADAČEM

Firma AZS přijme muže pro práci s nakladačem v Libočanech.
Tel.: 737 225 655


STROJNÍK PÁSOVÉHO BAGRU

Volné pracovní místo - Žatecko! SP BOHEMIA přijme do pískovny v Roztylech u Žatce STROJNÍKA PÁSOVÉHO BAGRU. Strojnický průkaz podmínkou.
Kontakt: p. Sýkora
Tel.: 602 151 166


ELEKTRIKÁŘ A ELEKTROZÁMEČNÍK

Přijmeme elektrikáře i bez vyhlášky a elektrozámečníky, na jakýkoliv úvazek i brigádně.
Tel.: 777 167 336


ZAMĚSTNANCI

Hledám zaměstnance všeho druhu (pekař, zedník, tesař, dělník, zdravotní sestra atd.) na práci do Německa. Požadujeme základy němčiny. Zajímavé platové ohodnocení, ubytování zajištěno, proplácení pohonných hmot. Možnost pohovoru na uvedeném telefonu.
Tel.: 0049 179 607 373

Poslední videa

Cvičení žen v tělocvičně 3. ZŠ Žatec

Ve čtvrtek 8. 10. vpodvečer se cvičilo v menší skupině. Ta první 10členná skupina se sešla v pondělí. Cvičení je pro ženy radost a velká motivace, pro někoho až takto: "to co mě drží při životě".

Přehrát video
ZŠ P. Bezruče Žatec: Anglická písnička v podání druháků

...při zahájení předávání certifikátů Cambridge english

Přehrát video