Domovy pro seniory bojují s koronavirem. Pomáhají hasiči i vojáci

Redakce 2020-11-05 14:44:00

REGION (r) — Mezi nejohroženější skupinu onemocněním Covid–19 patří bezesporu senioři. V městských ústavech sociálních služeb se proto do pomoci s jejich maximální ochranou zapojili hasiči i armáda. Nákaza koronavirem se jim přesto nevyhýbá. Jak to vypadá v domovech pro seniory v regionu?

Jirkov

Na konci října proběhlo v městském ústavu sociálních služeb U Dubu druhé kolo testování klientů a zaměstnanců. Na základě výsledků se zjistilo, že poměr Covid–19 pozitivních se zde pohybuje kolem 40 %. Poměr Covid–19 pozitivních se tak stále pohybuje kolem 40 %. Rodinní příslušníci klientů byli o pozitivním výsledku okamžitě telefonicky informováni. V celém objektu byla provedena celoplošná dezinfekce. Ústav se obrátil s prosbou o pomoc na hasičský sbor, který ji uplynulý týden provedl. V Domově pro seniory na Mládežnické byla preventivně provedena polymerová dezinfekce všech ploch a povrchů. Na obou objektech se stále nepřetržitě využívají k dezinfekcím prostor nakoupené germicidní lampy. V Městském ústavu sociálních služeb rovněž přivítali příslušníky 41. Mechanizovaného praporu ze Žatce. Dvacetičlenná skupina pomáhá při zvládání úkonů v péči o klienty. „Jsme velmi rádi, neboť v současné době, kdy je u nás mnoho klientů a zaměstnanců pozitivních na Covid–19, jsou naše týmy oslabené a každá ruka k pomoci je vítaná,“ uvedla ředitelka ústavu Jirkov Eva Šulcová. Ústav dále přijímá dobrovolníky, zaměstnance na DPP, DPČ. Termíny nástupů probíhají vždy po domluvě s personálním oddělením.

Chomutov

Protiepidemiologická opatření zavedly i Sociální služby Chomutov. „V naší organizaci nepodceňujeme současnou situaci a především v pobytových službách dostatečně využíváme bariérových opatření před přenosem infekce, tedy respirátory, roušky, rukavice, štíty, obleky, dezinfekce... Denně využíváme germicidní (ionizační) lampy na povrchy a prostory, které jsou účinné proti bakteriím, plísním a virům,“ uvedla ředitelka SoS Chomutov Alena Tölgová. Klienti i zaměstnanci organizace jsou přiměřeně informováni a proškolováni. Situace na Domově pro seniory Písečná je prozatím klidová, i když se objevil ojedinělý výskyt pozitivních na Covid–19. Domov spolupracuje s Krajskou hygienickou stanicí a rodinami klientů. „Máme k dispozici 5 izolačních pokojů s celkovou kapacitou 14 míst pro případ akutní potřeby. Prosíme o zachování klidu a věřte, že v našich službách pracují profesionálové, kterým na klientech opravdu záleží,“ dodala ředitelka.

Kadaň

I v Domově pro seniory v Golovinově ulici proběhla celoplošná desinfekce za asistence hasičů. „S ohledem na stávající situaci v Domově a ochraně jeho obyvatel a personálu je tento krok nezbytný,“ uvedla k náročné akci ředitelka zařízení Lenka Raadová, „logisticky to rozhodně není jednoduchá záležitost. Absolvujeme vše za plného provozu, pro klienty to znamená pár hodin nekomfortu a trpělivosti, pro zaměstnance pak mnoho hodin práce navíc. Nedá se ale nic dělat, musíme vyzkoušet vše možné i pověstné nemožné, abychom se pokusili šířící se vir zastavit. V současné chvíli jsou v Domově nastavena nejpřísnější možná hygienická a bezpečnostní opatření, ani zdaleka ale nemáme vyhráno. Každý den je jiný, čeká nás ještě dlouhá cesta.“

Od pondělí do středy rozbili hasiči svůj stan v areálu Domova ve Věžní. „Máme tři patra, každý den desinfikujeme jeden úsek. Opět za plného běhu bez přerušení péče,“ říká ředitelka a závěrečná slova věnuje hasičům, „moc jim za celý náš tým ze srdce děkuji. Jejich pomoc je obrovská. Krom samotných odborných prací nám pomáhají s přesuny klientů, úklidem a dalšími věcmi.“

Klášterec nad Ohří

Městský ústav sociálních služeb Klášterec nad Ohří ke konci října evidoval dva klienty s prokázaným Covid-19, kteří byli hospitalizováni. Zaměstnanci, u kterých byla prokázána pozitivita jsou v domácí izolaci. Péče o klienty je prozatím zabezpečená personálem MÚSS, který používá veškeré předepsané ochranné prostředky. Klienti se zdržují pouze na svých pokojích, aby se vzájemně nepotkávali.

Napsal(a): Redakce

Komentáře

Nabídky práce

KUCHAŘ/KA

Domov pro seniory v Žatci přijme vyučeného KUCHAŘE/KU. Praxe vítána. Dlouhý, krátký týden - 12 hod. směny. Informace na uvedeném telefonu.
Tel.: 725 895 664


PANÍ NA ÚKLID

Hledáme paní na úklid kanceláří na DPP. 4 hod./týdně. Odměna dohodou. Volat po 15 hodině.
Tel.: 607881794
E-mail: notebook@ln-ucto.cz


LÉKAŘ/KA NA ORL

Náborový příspěvek 100 000,- Kč. Nemocnice Kadaň přijme LÉKAŘE se specializací, po základním kmenu nebo absolventa LF do ORL ambulance. Nástup možný ihned do HPP nebo na DPČ, DPP.
Kontakt: Bc. Lenka Benešová
Tel.: 474 944 550
E-mail: benesova@nemkadan.cz


TECHNICKÝ PRACOVNÍK ZABEZPEČOVACÍCH A KOMUNIKAČNÍCH TECHNOLOGIÍ

Volná pozice - plat 23 230,- Kč - 32 420,- Kč. Věznice Nové Sedlo přijme TECHNICKÉHO PRACOVNÍKA ZABEZPEČOVACÍCH A KOMUNIKAČNÍCH TECHNOLOGIÍ (slaboproud). Požadujeme: SŠ vzdělání, trestní bezúhonnost, dobrý zdrav. stav, vyhláška č. 50/1978 Sb.
Tel.: 415 779 106
E-mail: JStrosova@vez.nse.justice.cz


ELEKTROMONTÉR

Volná místa na pozici ELEKTROMONTÉR - ESAP Chomutov. Více info na uvedeném telefonu.
Tel.: 603 22 40 90

Poslední videa

Stavění sněhuláka v Žatci - 14. ledna ráno napadl sníh

Odpoledne už nebylo tak bílo, ale radost děti měly. Vašek s maminkou stavěl sněhuláka :-)

Přehrát video
Vánoční pozdrav Ježíškova pošťáka a jeho pomocnice z Ansáblu BezeVšeho v Postoloprtech

Během adventního trhu v sobotu 12. prosince na postoloprtském náměstí všechny své spoluobčany, diváky, příznivce a kamarády přivítali a poslali vánoční pozdrav členové pořádajícího DA BezeVšeho ;-)

Přehrát video