Stane se ze Žatce ,,malý Hollywood"?

Hedvika Mašková 2021-02-15 17:30:00

Prázdných domů je v našem městě mnoho. Nejenom prázdných, ale také nevyužívaných. Obrovské prostory, jimiž disponují zejména sušárny a sklady chmele, by mohly spolehlivě posloužit jako filmové ateliéry. O nápadu využít potenciál opuštěných budov pro filmaře, nám napsal Miroslav Ryska, který se domnívá, že by v Žatci mohl vzniknout jakýsi ,,malý Hollywood“.

,,Co skrývají prázdné domy?“. Článek pod tímto názvem vyšel v tomto tisku 7. října. Je pravda, že pro mnohé občany je toto zahalené tajemstvím. Je pravda, že prázdných domů je v tomto městě až příliš mnoho. Prázdných a hlavně nevyužitých. Konkrétně bych se zaměřil na ty, kterých je zde nejvíce, a to jsou sušárny a sklady chmele, neboli ,,chmelárny“, jak se kdysi říkávalo. Interiéry těchto budov nejsou pro mne žádným tajemstvím. Docházel jsem do nich jako mladý na brigády. Jedná se o ohromné prostory. A protože v Žatci jsou filmaři poměrně často, tyto by jim spolehlivě posloužily jako filmové ateliéry. Jednou jsem prostřednictvím svého známého v Praze filmové studio na Barrandově navštívil a mohu potvrdit, že tamní prostory se naprosto shodovaly s prostory těchto opuštěných výše uvedených budov. Během okamžiků se pomocí závěsných, pojízdných a lehce přenosných kulis měnilo prostředí potřebné k filmování, přímých přenosů, reportáží neuvěřitelně rychle.

A tak mne během posledního filmového natáčení v Žatci podařilo oslovit jednoho z terénních pracovníků filmového studia a režiséra a tuto možnost jim nabídl. Navíc jsem dodal, zda by zde nechtěli zřídit odloučené pracoviště a vytvořit pracovní příležitosti. K mému překvapení mi bylo řečeno, že by se to náramně hodilo, protože filmové studio na Barrandově se začíná těžce potýkat s nedostatkem místa. Museli by ale prý tyto prostory shlédnout, pořídit fotodokumentaci včetně videozáznamů a tyto předložit na hlavním filmovému štábu a dle toho vyvíjet další postup.

Na základě výše uvedené skutečnosti bych si dovolil apelovat na příslušné osoby, aby do další návštěvy filmového štábu zjistily majitele a po domluvě s ním filmařům umožnily návštěvu těchto prostor, dohodnout se, ať už o pronájmu či prodeji a zasadit se tak o lepší rozvoj města. To už je ale předmětem dalšího jednání a dohody,“ napsal a podělil se s námi se svým nápadem Miroslav Ryska.

Nás hned poté zajímalo, zda svůj návrh probíral s někým z vedení města, načež nám pan Ryska odpověděl, že se mu podařilo v loňském roce před volbami odchytit na radnici pána, jehož jméno si nepamatuje. Svůj nápad mu však stihl vyložit pouze velmi stručně.

,,Z jeho slov vyplynulo, že by možná dokonce našly cestu do Žatce i jiné televizní společnosti. Místa je pro ně víc než dost, včetně objektů, které by jim mohly posloužit jako administrativní budovy. Například krásná secesní budova bývalé tzv. Agrobanky, nebo naproti vojenský štáb, který je využit pouze ze čtvrtiny. Armádě by bohatě stačily budovy bývalých kasáren a pro televizní společnosti mnoho dalších nevyužitých budov. Prostě - stačí se kolem sebe rozhlédnout,“ prozradil nám téma rozhovoru pan Ryska a doplnil svou myšlenku o ,,českém městě filmu“: ,,Zda tyto budovy zmíněné společnosti odkoupí nebo půjdou do pronájmu je předmětem dalšího jednání. Ale ať už to bude jak to bude; v každém případě to městu přinese nemalý finanční zisk, sponzory, pracovní příležitosti vzdělávání v určitých oborech, třeba v herectví a jiné. Tím spíše, že filmaři přijíždějí do Žatce poměrně často. A krajina nejen podél řeky Ohře také není zrovna zavrženíhodná. Dokonce bývalá tzv. Měsíční krajina po vytěžených povrchových dolech (Tušimice) dostává po rekultivaci zajímavý vzhled.“

Ačkoli je představa, že by se Žatec stal metropolí českého filmového průmyslu s chodníkem slávy plným růžových hvězd, domovem známých celebrit a místem, kam by se herci a herečky sjížděli na udělování cen Českého lva, velmi krásná, z odboru místního hospodářství a majetku jsme dostali zprávu, že v podobné záležitosti nebylo nikdy s filmovými produkcemi jednáno.

,,V této záležitosti mohu sdělit, že nikdo nezaznamenal uvedený zájem o pronájem budov v majetku města či zprostředkování kontaktů na majitele případně vhodných nemovitostí. Vždy, když ve městě probíhá nějaké natáčení, má město snahu co možná nejefektivněji jednat s manažery, kteří se o filmové produkce starají. Ovšem žádný zájem o pronájem, výpůjčku za účelem uskladnění rekvizit či zřízení například externích ateliérů nebyl,“ sdělila nám, k naší lítosti, vedoucí výše uvedeného odboru Martina Donínová. 

Komentáře

Nabídky práce

MISTR/TECHNOLOG, OPERÁTOR CNC-KOVO, OPERÁTOR EDM-DRÁTOVKY, OPERÁTOR EDM-HLOUBIČKY, NÁSTROJAŘ-RUČNÍ, PROGRAMÁTOR pro CAM

Volné pracovní místo - Vroutek, plat 30-50 tisíc. Firma Abuko s.r.o. přijme zaměstnance na pozice MISTR/TECHNOLOG, OPERÁTOR CNC-KOVO, OPERÁTOR EDM-DRÁTOVKY, OPERÁTOR EDM-HLOUBIČKY, NÁSTROJAŘ-RUČNÍ, PROGRAMÁTOR pro CAM. Vzdělání minimálně SOU, zkušenosti v oboru kovoobrábění nebo nástrojař, manuální zručnost. Náplň práce: Obsluha strojů, kontrola odvedené práce, montáž a sestavování funkčních celků.
Tel.: 724 358 612
E-mail: info@abuko.cz


STROJNÍ ZÁMEČNÍK, SKLADNÍK, OPERÁTOR CNC

Chmelařství, družstvo Žatec nabírá zaměstnance. Kompletní nabídku prací najdete po kliknutí na odkaz.
Kontakt: Ing. Milan Vlček
Tel.: 415 733 207
E-mail: prace@chmelarstvi.cz


MZDOVÁ ÚČETNÍ

Pracovní nabídka na pozici Účetní - Žatec. Pavel Dvorský, poradenství v oblasti daní, vedení účetnictví přijme MZDOVOU ÚČETNÍ. Minimální mzdová praxe 3 roky. Nabídky doplněné životopisem zašlete na uvedený email.
E-mail: pavel@paveldvorsky.cz


STROJNÍK

Pracovní nabídka v Žatci s dobrým platovým ohodnocením, řadou prémií a 13. platem! HANZL ELEKTROMONTÁŽE, s.r.o. přijme zaměstnance na pozici STROJNÍK - OBSLUHA STAVEBNÍCH STROJŮ. Pozice zahrnuje nákladní automobil MAN kontejner, Tatra jeřáb AD20, smykový nakladač na stavbě, běžné opravy a údržby stroje. Požadujeme: ŘP sk. C, profesní průkaz, časovou flexibilitu a schopnost pracovat v kolektivu, praxe strojníka vítána. NÁSTUP DLE DOHODY. Nabízíme smlouvu na neurčito, jednosměnný provoz, dobré platové podmínky, prémie, 13. plat, příspěvky na penzijní připojištění, příplatky za práci o víkendu.
Tel.: 774 234 007
E-mail: montaze.elektro@email.cz


PEČOVATEL/KA A PRACOVNÍK/CE VÝCHOVNĚ NEPEDAGOGICKÝCH ČINNOSTÍ

Pracovní příležitosti v Žatci! Domov pro seniory v Žatci hledá do svého týmu PEČOVATELE/PEČOVATELKU na dobu určitou do směnného provozu. Podmínkou je dokončený kurz PSS a trestí bezúhonnost, praxe výhodou. Dále PRACOVNÍKA/PRACOVNICI VÝCHOVNĚ NEPEDAGOGICKÝCH ČINNOSTÍ (ERGO). Podmínkou je minimálně středoškolské vzdělání, vítáno vzdělání v oboru ergoterapie. Přihlášky formou životopisu zasílejte do 26. 2. na uvedený e-mail nebo doručte na adresu: Domov pro seniory, Šafaříkova 852, 438 01 Žatec.
E-mail: antoni@dpszatec.cz

Poslední videa

Hravá katecheze na faře Podbořany :-)

Děti si spolu s učitelkou hudby Hanou Řeřichovou, která zavítala na hodinu, zahrály hru Hádej, kdo jsem!

Přehrát video
Stavění sněhuláka v Žatci - 14. ledna ráno napadl sníh

Odpoledne už nebylo tak bílo, ale radost děti měly. Vašek s maminkou stavěl sněhuláka :-)

Přehrát video