Blšany nabídly opeřencům obydlí. Na jaře v okolí přibudou další ptačí budky

Alla Želinská 2021-02-12 14:54:00

Velké množství ptačích druhů hnízdí v dutinách stromů. Některé druhy si takovou dutinu tesají samy, řada je však odkázána na dutiny již existující. Bohužel staré stromy, v nichž se takové přirozené hnízdní dutiny nacházejí, z krajiny mizí. Kromě ochrany starých doupných stromů můžeme ptákům pomoci instalací ptačích budek. A právě to udělali v Blšanech. Na stromech na náměstí, hřbitově, podél cest, u školky byla na začátku prosince instalována první dvacítka „sýkorníků“. A přibudou další.

Kromě různých druhů sýkor si takovou budku může obydlet i lejsek, rehek, brhlík, vrabec nebo krutihlav. „Děkujeme Rakovnickému ornitologickému spolku Fénix za skvělou spolupráci a těšíme se na první zprávy o nových nájemnících,“ má radost starostka Blšan Dagmar Břehovská. Budky jsou ošetřeny proti nepřízni počasí a mají oplechované vletové otvory. Instalují se ideálně na podzim, aby opršely a ptáci si mohli včas vyhlédnout „tu svou”... takže byl nejvyšší čas.

ROS Fénix před dvěma léty započal projekt ptačích budek pro obce, městyse a města Rakovnicka a velký zájem ze strany samospráv a občanů vůbec je příjemně překvapil. „Za poslední rok se nám podařilo s finančním přispěním obcí instalovat více než tři sta ptačích budek pro drobné ptactvo na pozemcích celkem pětadvaceti obcí Rakovnicka. Protože spolupracujeme dlouhodobě i s městem Žatec, rozhodli jsme se oslovit s touto nabídkou i samosprávy v této oblasti. Jsme však na začátku, Blšany již mají svých 20 sýkorníků a budou čekat na jarní obsazení sýkorami koňadrami, modřinkami a babkami, rehky, vrabci polními, brhlíky či krutihlavy,“ říká za tým ROS Fénix Milan Tichai. Spolek dodává hnízdní budky pro drobné pěvce kompletně a tři roky se o ně bude starat.

Myšlenka ochrany volně žijících ptáků zaujala také starostku v Očihově – Janu Kronďákovou, s níž se zástupci spolku Fénix sešli v prosinci, oslovili dále Měcholupy, Kryry, Vroutek. „Máme omezenou kapacitu, ale zájem obcí nás těší a obsazenost ptačích budek je obvykle stoprocentní. Nabízíme i následnou péči. Dřevěné ptačí budky instalujeme na obecní pozemky, obvykle hřiště, areály MŠ a ZŠ, návsi, náměstí, parky, aleje, hřbitovy,“ přiblížil Milan Tichai. Budky mají životnost až 15 let, jsou natřené a mají ochranu proti predátorům. 

Komentáře

Nabídky práce

MISTR/TECHNOLOG, OPERÁTOR CNC-KOVO, OPERÁTOR EDM-DRÁTOVKY, OPERÁTOR EDM-HLOUBIČKY, NÁSTROJAŘ-RUČNÍ, PROGRAMÁTOR pro CAM

Volné pracovní místo - Vroutek, plat 30-50 tisíc. Firma Abuko s.r.o. přijme zaměstnance na pozice MISTR/TECHNOLOG, OPERÁTOR CNC-KOVO, OPERÁTOR EDM-DRÁTOVKY, OPERÁTOR EDM-HLOUBIČKY, NÁSTROJAŘ-RUČNÍ, PROGRAMÁTOR pro CAM. Vzdělání minimálně SOU, zkušenosti v oboru kovoobrábění nebo nástrojař, manuální zručnost. Náplň práce: Obsluha strojů, kontrola odvedené práce, montáž a sestavování funkčních celků.
Tel.: 724 358 612
E-mail: info@abuko.cz


STROJNÍ ZÁMEČNÍK, SKLADNÍK, OPERÁTOR CNC

Chmelařství, družstvo Žatec nabírá zaměstnance. Kompletní nabídku prací najdete po kliknutí na odkaz.
Kontakt: Ing. Milan Vlček
Tel.: 415 733 207
E-mail: prace@chmelarstvi.cz


MZDOVÁ ÚČETNÍ

Pracovní nabídka na pozici Účetní - Žatec. Pavel Dvorský, poradenství v oblasti daní, vedení účetnictví přijme MZDOVOU ÚČETNÍ. Minimální mzdová praxe 3 roky. Nabídky doplněné životopisem zašlete na uvedený email.
E-mail: pavel@paveldvorsky.cz


STROJNÍK

Pracovní nabídka v Žatci s dobrým platovým ohodnocením, řadou prémií a 13. platem! HANZL ELEKTROMONTÁŽE, s.r.o. přijme zaměstnance na pozici STROJNÍK - OBSLUHA STAVEBNÍCH STROJŮ. Pozice zahrnuje nákladní automobil MAN kontejner, Tatra jeřáb AD20, smykový nakladač na stavbě, běžné opravy a údržby stroje. Požadujeme: ŘP sk. C, profesní průkaz, časovou flexibilitu a schopnost pracovat v kolektivu, praxe strojníka vítána. NÁSTUP DLE DOHODY. Nabízíme smlouvu na neurčito, jednosměnný provoz, dobré platové podmínky, prémie, 13. plat, příspěvky na penzijní připojištění, příplatky za práci o víkendu.
Tel.: 774 234 007
E-mail: montaze.elektro@email.cz


PEČOVATEL/KA A PRACOVNÍK/CE VÝCHOVNĚ NEPEDAGOGICKÝCH ČINNOSTÍ

Pracovní příležitosti v Žatci! Domov pro seniory v Žatci hledá do svého týmu PEČOVATELE/PEČOVATELKU na dobu určitou do směnného provozu. Podmínkou je dokončený kurz PSS a trestí bezúhonnost, praxe výhodou. Dále PRACOVNÍKA/PRACOVNICI VÝCHOVNĚ NEPEDAGOGICKÝCH ČINNOSTÍ (ERGO). Podmínkou je minimálně středoškolské vzdělání, vítáno vzdělání v oboru ergoterapie. Přihlášky formou životopisu zasílejte do 26. 2. na uvedený e-mail nebo doručte na adresu: Domov pro seniory, Šafaříkova 852, 438 01 Žatec.
E-mail: antoni@dpszatec.cz

Poslední videa

Hravá katecheze na faře Podbořany :-)

Děti si spolu s učitelkou hudby Hanou Řeřichovou, která zavítala na hodinu, zahrály hru Hádej, kdo jsem!

Přehrát video
Stavění sněhuláka v Žatci - 14. ledna ráno napadl sníh

Odpoledne už nebylo tak bílo, ale radost děti měly. Vašek s maminkou stavěl sněhuláka :-)

Přehrát video