Pokojové rostliny čistí vzduch a zvyšují kvalitu bydlení. Které do interiéru vybrat, vám poradí v květinářství Džungle v bytě

Hedvika Mašková 2021-06-22 13:00:00

Pokojové rostliny jsou našimi společníky již odedávna. V posledních letech se však jejich popularita prudce zvedla. Už je nespatřujeme jen na chodbách činžovních domů nebo při návštěvách našich babiček, pokojovky se staly znovuobjeveným fenoménem rovněž pro mladou generaci. Aby také ne, pokojové rostliny dodávají interiéru zcela jiný ráz, zútulní jej a navíc pročišťují vzduch. Pokud jste již novodobému trendu propadli i vy nebo byste si rádi svou první pokojovku koupili, ale nevíte, které by se zrovna u vás doma nejlépe dařilo, zkuste zavítat do specializovaného květinářství Džungle v bytě v Žatci na adrese Karla IV. 3056, které si zde minulý rok v srpnu otevřela Veronika Tirpáková. Ráda vám s výběrem poradí.

,,Osm let jsem žila na Kubě a těsně před pandemií jsem se vrátila zpět do Čech. Pracovala jsem v oblasti IT, ale hrozně mě to nebavilo, a tak jsem začala podnikat,“ prozradila nám, jak se k práci s květinami dostala, majitelka obchodu Veronika Tirpáková a doplnila: ,,Dříve jsem doma pokojové rostliny nepěstovala. Jelikož jsem hodně cestovala, neměla jsem zázemí. Když jsem se vrátila z Kuby, bydlela jsem v Praze, kde jsem svůj byt pokojovkami postupně zaplňovala.“

Paní Veroniku pokojovky nadchly natolik, že se rozhodla vyhledat vhodný prostor, kde by si mohla otevřít specializovaný obchod. Jelikož má chalupu v Soběchlebech, kam se během pandemie prakticky nastěhovala, pátrala po podnájmech v okolí.


,,Narazila jsem na bezvadný prostor v Žatci, který je kousek od Soběchlebech a také se do něho dá bezproblémově dojíždět z Prahy. Neváhala jsem a minulý rok v srpnu se zde usídlila,“ popsala nám majitelka netypického květinářství Džungle v bytě, kde byste řezané květiny jen těžko hledali. Dalším velkým zájmem paní Veroniky je totiž ekologie, s níž květiny umístěné ve váze ruku v ruce příliš nejdou. ,,Řezané květiny mi moc ekologické nepřijdou. Hrnkové rostliny mi přijdou z hlediska udržitelnosti dlouhodobější. Když darujete rostlinu v květináči, déle dotyčnému člověku vydrží. Když se o ni bude řádně starat, měla by několik let přežít. Řezané květiny jsou oproti tomu záležitostí pár dní. Navíc, když se v květinářstvích řezané květiny neprodají, musejí se vyhodit,“ ozřejmila nám výhody hrnkových rostlin z hlediska ekologie Veronika Tirpáková.

V jejím květinářství proto naleznete zejména pokojové rostliny. Zakoupit zde můžete nenáročné květiny, jakými jsou například zamiokulkas nebo velmi populární monsteru. Vedle běžných květin jsou tu k dostání i raritky, jako je třeba panašovaná monstera nebo Philodendron verrucosum. Pokud byste hledali rostlinu, která v domácnosti čistí nejlépe vzduch, pak by vám majitelka květinářství určitě doporučila zelenec nebo lopatkovec.

,,Zeleň doma skutečně prospívá lidskému zdraví. Působí dobře na vnitřní klima a také zvyšují produktivitu. Proto si pokojové rostliny pořizují lidé také do kanceláří. Nejenom, že zeleň působí dobře designově, navíc zlepšuje soustředěnost,“ vysvětlila Veronika Tirpáková a vyvrátila také některé mýty o pokojovkách v interiéru: ,,Někde si můžete přečíst, že by lidé neměli mít květiny v ložnici, protože berou kyslík. Pár květin v ložnici ale člověku neublíží, ba naopak. Díky nim není v místnosti tolik suchý vzduch, lidem se lépe dýchá a také příjemněji spí.“

ŘASOKOULE

Pokojové rostliny si majitelka do svého specializovaného květinářství jezdí vybírat do pražského velkoobchodu. Jen přímým výběrem totiž dokáže určit, v jakém je květina stavu. Ne každý to ale pozná. V běžných květinářstvích toho například floristky o pokojových rostlinách příliš nevědí. Ještě horší povědomí pak mají v supermarketech, kde jsou navíc květiny často skladovány v ne příliš ideálních podmínkách.

,,Vždy se dívám, kde mají pokojové rostliny v supermarketech postavené. Někde je to dokonce před chladícími pulty. Květiny bývají mnohokrát přelité, takže u nich hrozí hniloba. Musíte mít štěstí a koupit pokojovku hned, co ji do obchodu přivezou. Když ji koupíte třeba po týdnu, co byla takto špatně skladovaná, nevěřím, že vydrží. Navíc se domnívám, že jakost květin prodávaných ve velkých obchodních řetězcích je daleko nižší,“ podělila se se svým názorem Veronika Tirpáková.

Dalším ne zcela běžným sortimentem jako v jiných květinářství jsou v prodejně Džungle v bytě rostlinná terária neboli floraria či mechária. Jde v podstatě o takové menší skleníky. ,,Rostlinná terária si vyrábím sama. Myslím si, že je to také velice dobrá alternativa dárku namísto řezaných květin. Jsou velmi originální a oživí každý interiér. Starost o ně ani není příliš náročná, stačí je jen trochu rosit,“ popsala paní Veronika a dodala: ,,Člověk si může květinové terárium položit třeba doprostřed konferenčního stolku. Děti si je pak mohou vyzdobit různými figurkami.“

FLORARIA

Společně s Evou Sladkou ze žateckého spolku ,,A dál?“ vyrábí Veronika Tirpáková také kokedamy, což jsou mechové koule, které mají původ v Japonsku. Dále ve svém obchodě nabízí rovněž řasokoule, nejrůznější substráty, květináče a doplňky. ,,Zákazníci si zde mohou vybrat také skleněné nádoby, do kterých si mohou zkusit udělat vlastní květinová terária, nebo obráceně – mohou si přinést svou vlastní nádobu a já jim ji mohu osázet podle toho, jaké rostliny by chtěli,“ doplnila majitelka, podle níž osobní kontakt se zákazníkem nic nenahradí: ,,Výhodou specializovaného obchodu oproti e-shopům a supermarketům je, že mohu lidem poradit. Poradím jim, jakou květinu do kterého interiéru vybrat. Dělám dokonce i nákup na objednávku. Když někdo shání speciální květinu, kterou zrovna v obchodě nemám nebo by si přál květinu větších rozměrů, mohu ji sehnat a dovézt.“

KOKEDAMY

Kontakt se zákazníky by majitelka květinářství v Žatci chtěla rozšířit i zakoupením mobilního stánku, se kterým by se objevovala na víkendových akcích. Pokud to situace dovolí, ráda by v prostorách svého obchodu zorganizovala workshopy na výrobu květinových terárií nebo na zálivku, protože jak sama říká, lidé se zálivkou bojují pořád a nejčastějším problémem a příčinou úhynu květin je právě přelití. Paní Veronika rovněž podporuje zdejší komunitu a v září ji bude možné spatřit na akci ,,Žatecké dvorky“. Aktuální informace o akcích a činnosti prodejny naleznete na Facebooku a Instagramu Džungle v Bytě. 

Komentáře

Nabídky práce

Práce v Rakousku

Hledáte práci v Rakousku? Mluvíte Německy? Máte praxi ve stavebnictví či řemeslech? Kontaktujte nás!
Kontakt: Irena Chaloupková
Tel.: 608825535
WWW: https://trummer.eu/cz/
E-mail: irena.chaloupkova@trummer.eu


ELEKTROMECHANIK ÚDRŽBY - CIE Praga Louny

Mzda až 43.000 Kč. Týden dovolené navíc, příspěvek na stravování, penzijní připojištění, firemní tel. tarify, motivační příspěvek, bonusy k pracovním a životním jubileím, příplatky za práci ve svátek, o sobotách a nedělích, za práci v noci a přesčas. Požadavky: vyučen v oboru elektro; odborná způsobilost dle vyhl. 50/78 Sb. § 6, 7; čtení elektrotechnických schémat.
Kontakt: Ivana Pelcová
Tel.: 731430762
E-mail: ipelcova@cieautomotive.com


Dělník do dřevovýroby - Radonice u Kadaně

Přijmu dělníka do dřevovýroby v Radonicích u Kadaně. Obsluha strojů, tlučení palet. Výhodou řidičský průkaz na vysokozvižný vozík.
Tel.: 474397131


Účetní města Blšany

Starostka Města Blšany vyhlašuje výběrové řízení na obsazení pracovního místa ÚČETNÍ MĚSTA na dobu neurčitou. Bližší informace na https://www.blsany.cz/ nebo přímo o starostky města.
Kontakt: Ing. Dagmar Břehovská
Tel.: 607838441
WWW: https://www.blsany.cz/assets/File.ashx?id_org=578&id_dokumenty=2044


Práce v Německu na pracovní smlouvu

Hledáme zaměstnance na stavební práce do Německa - Mnichov a okolí, později práce i v Lipsku. Dlouhodobě, s placeným ubytováním, na pracovní smlouvu. Mzda pro jednotlivé profese za 8 hodin práce denně: Zedník: 1.900 EURO čistého Betonář: 2.000 EURO čistého Přidavač: 1.652 EURO čistého V případě vyššího počtu odpracovaných hodin se mzdy navyšují. Výplata každý 14 dní. Výhodou řidičský průkaz a znalost německého jazyka, ani jedno však není podmínkou. NABÍDKA PLATÍ PRO CELOU ČR!
Tel.: 602588686

Poslední videa

Leona Machálková zpívala pro Chomutováky a nejen pro ně :-)

ABBA!...

Přehrát video
Muzejní zahrada v Žatci a EHD 2021

Žatec před 600 lety v tanci....

Přehrát video