Václav se na opravu přestěhoval do Prahy. Na opravu zvonu přispěli spolky, dobrovolníci i dotace

Jarka Cibulková 2021-07-29 13:25:13

Cítoliby (caj) Za velkého zájmu veřejnosti byl koncem června snesen zvon Václav z Kostela svatého Jakuba Většího v Cítolibech. Taky aby ne! Jedná se o nejstarší hmotnou památku městyse. Mistrům zvonařům asistoval při sundání jeřáb, který čtyřsetkilogramovému skvostu pomohl na zem.

 Poškození hlavice zvonu ve stolici si v minulosti vyžádalo připevnění zvonu pomocí náhradního upínacího systému, který ale neumožňuje jeho otáčení o devadesát stupňů, aby jeho srdce nebilo stále do stejného místa. „Zvon odlil roku 1529 zvonař Bartoloměj. Je laděn na tónu H1. Má poškozenou korunu. Navařením zvonoviny mu vrátíme původní tvar. Má opotřebené čepy, nemohl se už ani otáčet. Za celou dobu nebyl ani jednou opravován, už to ale nutně potřebuje. Skutečná životnost zvonu je až tisíc let. Ale nebojte se, za dva až tři měsíce vám ho vrátíme zpátky,“ řekl Cítolibským zvonař a restaurátor Petr Rudolf Manoušek. Zvonařská dílna Manoušků v pražské Zbraslavi vyrobila či zrekonstruovala několik tisíc zvonů, jmenovat například můžeme i nové srdce pro největší český zvon Zikmund. Petr Manoušek spolupracuje i s evropskými zvonárnami.

Myšlenka opravit zvon v cítolibském kostele se zrodila již před třemi lety. Místní sbor dobrovolných hasičů na podporu rekonstrukce uspořádal v roce 2019 akci „Pohybem pro zvon“, jejíž výtěžek vynesl 34 tisíc korun. Dalších deset tisíc korun přidal městys. Ve prospěch zvonu bylo městysem Cítoliby věnováno dobrovolné vstupné v částce 7 769 Kč z místní fary, která se otevřela o pouti. Největším výtěžkem byl koncert Pavla Šporcla, který nasbíral 58 450 korun.

Církvi již bylo na opravu zvonu svatého Václava věnováno více než sto dvacet tisíc. Cena opravy bude činit bezmála 277 tisíc korun a bude na ni čerpána dotace ve výši 210 tisíc korun od ministerstva kultury. ,,Zbývá ještě shromáždit prostředky na opravu dřevěné zvonové stolice, jejíž část je v důsledku zatékání vážně poškozena a oprava je vyčíslena na 110 tisíc korun. Všem, kteří by chtěli na obnovu zvonu přispět, si dovolujeme sdělit číslo účtu farnosti Cítoliby: 2301845591/2010. Věříme, že se podaří sehnat potřebné prostředky a zvon se na pod-zim vrátí do cítolibského kostela, abychom jej mohli opět slyšet na Štědrý den,“ napsal lounský děkan P. Vít Machek.

Kostel svatého Jakuba Většího původně disponoval třemi zvony. Nejstarší zvon Panny Marie byl ale, jak se to dělo ve většině případů, roztaven po světové válce.


Komentáře

Nabídky práce

Práce v Rakousku

Hledáte práci v Rakousku? Mluvíte Německy? Máte praxi ve stavebnictví či řemeslech? Kontaktujte nás!
Kontakt: Irena Chaloupková
Tel.: 608825535
WWW: https://trummer.eu/cz/
E-mail: irena.chaloupkova@trummer.eu


ELEKTROMECHANIK ÚDRŽBY - CIE Praga Louny

Mzda až 43.000 Kč. Týden dovolené navíc, příspěvek na stravování, penzijní připojištění, firemní tel. tarify, motivační příspěvek, bonusy k pracovním a životním jubileím, příplatky za práci ve svátek, o sobotách a nedělích, za práci v noci a přesčas. Požadavky: vyučen v oboru elektro; odborná způsobilost dle vyhl. 50/78 Sb. § 6, 7; čtení elektrotechnických schémat.
Kontakt: Ivana Pelcová
Tel.: 731430762
E-mail: ipelcova@cieautomotive.com


Dělník do dřevovýroby - Radonice u Kadaně

Přijmu dělníka do dřevovýroby v Radonicích u Kadaně. Obsluha strojů, tlučení palet. Výhodou řidičský průkaz na vysokozvižný vozík.
Tel.: 474397131


Účetní města Blšany

Starostka Města Blšany vyhlašuje výběrové řízení na obsazení pracovního místa ÚČETNÍ MĚSTA na dobu neurčitou. Bližší informace na https://www.blsany.cz/ nebo přímo o starostky města.
Kontakt: Ing. Dagmar Břehovská
Tel.: 607838441
WWW: https://www.blsany.cz/assets/File.ashx?id_org=578&id_dokumenty=2044


Práce v Německu na pracovní smlouvu

Hledáme zaměstnance na stavební práce do Německa - Mnichov a okolí, později práce i v Lipsku. Dlouhodobě, s placeným ubytováním, na pracovní smlouvu. Mzda pro jednotlivé profese za 8 hodin práce denně: Zedník: 1.900 EURO čistého Betonář: 2.000 EURO čistého Přidavač: 1.652 EURO čistého V případě vyššího počtu odpracovaných hodin se mzdy navyšují. Výplata každý 14 dní. Výhodou řidičský průkaz a znalost německého jazyka, ani jedno však není podmínkou. NABÍDKA PLATÍ PRO CELOU ČR!
Tel.: 602588686

Poslední videa

Leona Machálková zpívala pro Chomutováky a nejen pro ně :-)

ABBA!...

Přehrát video
Muzejní zahrada v Žatci a EHD 2021

Žatec před 600 lety v tanci....

Přehrát video