Bouřky zničily téměř celou úrodu chmele zhruba na 300 hektarech

Lucie Steklá 2021-08-22 19:59:03

Lounsko (lus, tk) Přívalové deště a bouřky během několika červencových dní zni-čily odhadem téměř celou úrodu chmele na třech stovkách hektarů.

Škody půjdou podle Michala Kovaříka ze Svazu pěstitelů chmele do milionů korun. Chmelnice byly podle jeho slov poškozeny přibližně na devíti stech hektarech. ,,Některé škody se ještě projeví a konečné sumy ukáže nejspíš až sklizeň,“ dodal.

Největší škody způsobily červencové bouře na Rakovnicku a v okolí Petrohradu a Stebna, kde v závěru června řádil jev zvaný downburst, poničené chmelnice jsou také na Litoměřicku. ,,Škody si likvidují i pojišťovny, celkovou sumu zatím nelze určit. Bude v řádech desítek milionů. Někteří zemědělci budou mít nárok také na státní kompenzace. V Ústeckém kraji se odškodnění týká lidí z obcí Bílenec, Blatno, Černčice, Krty, Malměřice, Petrohrad a Stebno,“ vysvětlil M. Kovařík.

V blízkosti zasažených oblastí se vyrábí na-příklad pivo Bakalář, podle Kovaříka mají pivovary dlouhodobé smlouvy a jsou dostatečně zásobené. Nepředpokládá tedy, že by měla letošní poničená úroda vliv na jejich výrobu či ceny.


Napsal(a): Lucie Steklá

Komentáře

Nabídky práce

PRACOVNÍK/PRACOVNICE VÝCHOVNĚ NEPEDAGOGICKÝCH ČINNOSTÍ

DPS Žatec hledá do svého týmu PRACOVNÍKA/PRACOVNICI VÝCHOVNĚ NEPEDAGOGICKÝCH ČINNOSTÍ (ERGO) na dobu určitou. Podmínka: minimálně středoškolské vzdělání, vítáno vzdělání v oboru ergoterapie. Přihlášky formou přiloženého životopisu zasílejte do 31. října 2021 na uvedený e-mail nebo adresu.
Kontakt: Domov pro seniory, Šafaříkova 852, 438 01 Žatec
E-mail: antoni@dpszatec.cz


PRACOVNICE NA EKONOMICKÉM ÚSEKU

Stavební bytové družstvo Chomutov přijme PRACOVNICI na ekonomický úsek. Požadujeme SŠ vzdělání, komunikační schopnosti a komplexní znalost účetnictví. Přihláška musí obsahovat strukturovaný profesní životopis. Přihlášky posílejte pouze na e-mail.
E-mail: dostal@sbdcv.cz


ADMINISTRATIVNÍ PRACOVNICE

Stavební bytové družstvo Chomutov přijme na ekonomický úsek ADMINISTRATIVNÍ PRACOVNICI. Požadujeme SŠ vzdělání, základní znalost účetnictví, komunikační schopnosti a znalost MS Office. Vhodné i pro absolventy. Přihláška musí obsahovat strukturovaný profesní životopis. Přihlášky posílejte pouze na e-mail.
E-mail: dostal@sbdcv.cz


TURISTICKÝ PRŮVODCE

Chrám Chmele a Piva v Žatci přijme PRŮVODCE 1. Na hlavní pracovní poměr 2. Na dohodu pro pravidelnou výpomoc (vhodné i pro aktivní seniory, studenty, osoby na mateřské/rodičovské) Požadujeme ochotu pracovat o víkendech a svátcích, cizí jazyk výhodou. 5 týdnů dovolené, platové ohodnocení dle legislativy. Nástup možný ihned.
E-mail: havelka@chchp.cz


TOPIČ - Technik energetických zařízení

Žatecká teplárenska, a.s., přijme TECHNIKA ENERGETICKÝCH ZAŘÍZENÍ (TOPIČE). Náplní práce je obsluha kotlů a pomocných zařízení, organizování provozu kotle a horkovodní soustavy, spolupráce na odstraňování poruch a provádění odstrukování a odpopelnění.
Tel.: 412375414
E-mail: ztas@ztas.cz

Poslední videa

Nová prodejna Normy v Podbořanech - stavba už má střechu

Nakoukli jsme na staveniště, kde vyrůstá nová prodejna řetězce Norma. Středa 6. 10. Právě skončil kontrolní den...

Přehrát video
Moštárna v Podbořanech: jak se dělá mošt

Nahlédli jsme do městské moštárny v Podbořanech, kde dva Honzové pracovali na výrobě moštu pro Martina, Martinu a jejich kolegy z Mostu (y)

Přehrát video