Kaplička sv. Anny v Hlubanech konečně prokoukla

Alla Želinská 2021-09-02 15:29:00

Budou se v ní sloužit mše. Okna možná rozzáří vitráže, je to otázka peněz

„Sen se stává skutečností. Kaple má od roku 2019 nové vnitřní štuky a omítky, natřené vnitřní lavice a dále nové okapy. Nyní se dočkala i oprav venkovního pláště stavby.“ Takto ve zkratce popsaly Miroslava Farkasová a Zuzana Bechyňová krásnou proměnu, kterou prošla v poslední době kaple sv. Anny v Hlubanech, o niž se ženy s pomocí dalších dobrovolníků starají.

Za proměnou kapličky stojí místní podnikatel Leo Peterka. „Opravu kapličky jsem financoval ze svého rodinného rozpočtu. K tomuto kroku jsem se rozhodl jakožto hlubanský rodák, udělal jsem to pro Hlubany i pro sebe,“ říká Leo Peterka s tím, že náklady činily 160 000 korun. Kapličku opravovala firma Karla Trčálka a společnost Toman, inženýrské sítě Plzeň, v jejíž představenstvu Leo Peterka předsedá. Aby se mohlo se stavebními zásahy na návesní kapličce v Hlubanech začít, podnikatel podal na stavební úřad v Podbořanech žádost o souhlas s opravou kapličky. Stavební úřad s opravou souhlasil a tak už nic nebránilo, aby se začalo s opravou prasklin na fasádě a následným malováním. Byla použita původní červená barva, která prosvítala pod dosavadní žlutou barvou. Bílé plochy baly zachovány. Dále byla po obvodu kaple provedena drenáž, do které byla položena drenážní trubka, zásyp štěrkem a ochrana speciální fólií. Všechny výkopy byly prováděny ručně. Veškeré práce se podařilo zvládnout během srpna, kaplička již prokoukla a čeká na své návštěvníky, sváteční mše, příp. kulturní a společenské akce.

A jak se stavebníkům na tomto historickém kapli pracovalo? „Občas je práce zábavou, a oprava fasády hlubanské kapličky je přesně ten případ. Bavila mě a jsem rád, že má nový kabát. Výsledek ať ohodnotí jiní,“ řekl nám Karel Trčálek.

Opravená kaplička má velkou pozitivní odezvu místních lidí a široké veřejnosti. „Teď ještě, aby nebyla ze všech stran zakrytá např. popelnicemi a billboardy a byla pěkně vidět. Pozitivní ohlasy mě těší, a tak bychom rádi příští rok opět na své náklady opravili ještě střechu a osadili vitráže od Kantových z Lubence do oken. Vše bude záležet na financích, ale budeme se snažit vše dotáhnout do zdárného konce,“ dodal Leo Peterka.

Na návštěvu nově opravené kapličky se těší farář podbořanské farnosti otec Alexander Siudzik. „Příští týden bych se rád podíval do kapličky spolu s panem Peterkou, který mě tam pozval. Hlavní je, že se do kapličky vrátí bohoslužby. Vždy jsem je tam sloužil první sobotu v měsíci ke cti Panny Marie,“ říká otec Alexander. Jedna z opatrovatelek kapličky Mirka Farkasová navíc chce ji nechat vysvětit od otce Alexandra, přesné datum je zatím v jednání.

Každopádně blahopřejeme Hlubanským k obnově této jejich historické dominanty.

(foto: L. Helásková)

Komentáře

Nabídky práce

Práce v Rakousku

Hledáte práci v Rakousku? Mluvíte Německy? Máte praxi ve stavebnictví či řemeslech? Kontaktujte nás!
Kontakt: Irena Chaloupková
Tel.: 608825535
WWW: https://trummer.eu/cz/
E-mail: irena.chaloupkova@trummer.eu


ELEKTROMECHANIK ÚDRŽBY - CIE Praga Louny

Mzda až 43.000 Kč. Týden dovolené navíc, příspěvek na stravování, penzijní připojištění, firemní tel. tarify, motivační příspěvek, bonusy k pracovním a životním jubileím, příplatky za práci ve svátek, o sobotách a nedělích, za práci v noci a přesčas. Požadavky: vyučen v oboru elektro; odborná způsobilost dle vyhl. 50/78 Sb. § 6, 7; čtení elektrotechnických schémat.
Kontakt: Ivana Pelcová
Tel.: 731430762
E-mail: ipelcova@cieautomotive.com


Dělník do dřevovýroby - Radonice u Kadaně

Přijmu dělníka do dřevovýroby v Radonicích u Kadaně. Obsluha strojů, tlučení palet. Výhodou řidičský průkaz na vysokozvižný vozík.
Tel.: 474397131


Účetní města Blšany

Starostka Města Blšany vyhlašuje výběrové řízení na obsazení pracovního místa ÚČETNÍ MĚSTA na dobu neurčitou. Bližší informace na https://www.blsany.cz/ nebo přímo o starostky města.
Kontakt: Ing. Dagmar Břehovská
Tel.: 607838441
WWW: https://www.blsany.cz/assets/File.ashx?id_org=578&id_dokumenty=2044


Práce v Německu na pracovní smlouvu

Hledáme zaměstnance na stavební práce do Německa - Mnichov a okolí, později práce i v Lipsku. Dlouhodobě, s placeným ubytováním, na pracovní smlouvu. Mzda pro jednotlivé profese za 8 hodin práce denně: Zedník: 1.900 EURO čistého Betonář: 2.000 EURO čistého Přidavač: 1.652 EURO čistého V případě vyššího počtu odpracovaných hodin se mzdy navyšují. Výplata každý 14 dní. Výhodou řidičský průkaz a znalost německého jazyka, ani jedno však není podmínkou. NABÍDKA PLATÍ PRO CELOU ČR!
Tel.: 602588686

Poslední videa

Leona Machálková zpívala pro Chomutováky a nejen pro ně :-)

ABBA!...

Přehrát video
Muzejní zahrada v Žatci a EHD 2021

Žatec před 600 lety v tanci....

Přehrát video