Volby v okrese i kraji vyhrálo s náskokem hnutí ANO

Lucie Steklá 2021-10-16 19:36:13

ANO zvítězilo ve většině obcí okresu Louny. Nejvíce preferenčních hlasů získal A. Babiš, mezi kandidáty z okresu si nejlépe vedl lounský místostarosta Milan Rychtařík. Nejvyšší zájem o volby měli obyvatelé obcí Želkovice a Brodec.

Okres Louny (lus) Víkendové volby, které rozhodly o složení dolní komory Parlamentu, vyhrála koalice SPOLU. V Ústeckém kraji, všech jeho okresech, lounský nevyjímaje, i většině obcí našeho okresu, ale zvítězilo ANO, jehož lídrem v kraji byl současný premiér Andrej Babiš. Nejvyšší počet hlasů v rámci republiky získalo ANO právě v Ústeckém kraji.

Hnutí ANO tak zopakovalo výsledek voleb před čtyřmi lety, kdy v okrese Louny také zvítězilo, stejně jako v celé republice. Zatímco v celostátních výsledcích si pohoršilo, v okrese Louny oproti roku 2017 dokonce mírně posílilo. Letos pro hnutí hlasovalo bezmála o dvě procenta voličů více. V okre-se ANO volilo 39,1 procenta voličů.

Obyvatelé okresu Louny hnutí ANO dali svůj hlas v počtu 15 866, což bylo 39,08 procenta. Suverénně ANO vyhrálo ve všech větších městech okresu. V Žatci získalo 38,26 procent hlasů (3 178 hlasů z 8 306 odevzdaných platných hlasů), v Lounech hnutí volilo 35,06 procenta voličů (2 900 z 8 270 odevzdaných platných hlasů), v Podbořanech získalo 1 148 hlasů z 2 720 platných hlasů, tedy 42,2 procenta. Největší úspěch ANO zaznamenalo v Postoloprtech. Tamní voliči ANO zvolili s pětačtyřicetiprocentní většinou, hlas hnutí dalo 779 z 1 741 platných hlasů.

Na druhém místě skončilo na Lounsku, Žatecku a Podbořansku uskupení Spolu, tedy koalice ODS, KDU-ČSL a TOP 09. Třetí je SPD, čtvrtá koalice Pirátů a Starostů. Shodně s celostátními výsledky ani v lounském okrese žádná jiná strana nepřesáhla pěti-procentní hranici.

Úspěch u voličů zaznamenalo ANO v drtivé většině obcí okresu Louny. V řadě z nich šlo o jasné vítězství hnutí, v řadě obcí získalo přes polovinu všech hlasů. Například v Libořicích na Žatecku to bylo 62 procent. Výjimkou jsou v okrese jen dvě obce, kde ANO nezvítězilo - Panenský Týnec a Obora. V Panenském Týnci lidí nejvíce volili republikového vítěze koalici Spolu (78 hlasů, 30,23 %) před ANO (70 hlasů, 27,13 %). V Oboře koalici Spolu svůj hlas dalo 75 voličů (28,84 %), o dva více než ANO (28,07 %).

Také ve volbách do Poslanecké sněmovny bylo možné udělit svým oblíbeným politikům přednostní neboli preferenční hlasy. Občané Lounska a Postoloprtska tak kroužkovali nejen jména známé z české politické scény, ale převážně jména jim známá z jejich okolí. Preferenční hlasy tak od voličů Lounska dostal nejen lídr kandidátky ANO A. Babiš, nejvyšší počet 1 812, ale také lounští kandidáti – místostarosta Loun Milan Rychtařík (889 preferenčních hlasů) a poslanec Pavel Růžička z Postoloprt. Z kandidátky uskupení SPOLU u voličů Lounska uspěl především Michal Kučera, který s počtem 616 získal nejvíce pref. hlasů, následovaný lounským starostou Pavlem Jandou (549 pr. hlasů) a překladatelkou Štěpánkou Slezákovou z Loun (486 pr. hlasů). Za Piráti a STAN sympatie u voličů získal lídr Ivan Bartoš (498) i žatecký místostarosta Jaroslav Špička (75). Oční lékařka Hana Bradáčová získala na Lounsku 254 preferenčních hlasů na kandidátce SPD.

Preferenční hlasy udělovali také voliči na Postoloprtsku a jeho čtrnácti okrscích. Za ANO jich nejvíce získal A. Babiš (250), sto padesát pr. hlasů voliči dali postoloprtskému kandidátovi P. Růžičkovi a 52 M. Rychtaříkovi. Na kandidátce SPOLU podpořili přednostním hlasem M. Kučeru (21) a P. Jandu (18). Jednapadesát hlasů získali od voličů na Postoloprtsku kandidáti Pirátů a STAN I. Bartoš (51) a J. Špička (20), z kandidátky SPD to byla H. Bradáčová (25).

Jedinou kandidátkou v kraji, jejíž kandidáty kroužkování ovlivnilo, byla Pirátů a STAN. Do domluveného pořadí zasáhli svými preferenčními hlasy voliči a Piráti na to doplatili. Starostovi Malých Žernosek na Litoměřicku Petru Liškovi se podařilo díky přízni voličů vyšachovat ze hry o poslanecké křeslo piráta Lukáše Blažeje. Ke změně pořadí došlo také na kandidátce koalice Spolu. Tady ale přízeň voličů danému kandidátovi neměla vliv na získání mandátu. Místa si prohodil původně druhý Libor Turek, kterého přeskočil krajský a lounský radní M. Kučera. Navíc mu scházelo jen 229 preferenčních hlasů, aby z pozice jedničky sesadil místostarostu Litoměřic Karla Krejzu.

Co se volební účasti týče, byla letos vyšší. V kraji volilo o více než pět procent obyvatel než před čtyřmi lety. Nad padesátiprocentní hranici účasti voličů u uren se dostaly o ví-kendu všechny okresy kraje. Okres Louny je s 59,49 procenty na druhém místě. Vůbec nejvyšší účast si připsal okres Litoměřice, v němž volilo dokonce 64,14 procenta oprávněných osob. Třetí příčka patří okresu Ústí nad Labem (57,93 %), následuje Děčín (57,51 %), Teplice (54,90 %), Chomutov (54,74 %) a Most (52,71 %).

A jaký zájem měli o volby obyvatelé Lounska a jeho jednačtyřicet obcí? Největší zájem projevili obyvatelé Želkovic, kde se k urnám vydalo 79,17 procenta oprávněných voličů, v Brodci (78,75 %) a Rané (78,22 %). Nad sedmdesátiprocentní hranici volební účasti se dostaly také obce Obora, Blšany u Loun, Žerotín, Smolnice, Dobroměřice, Ročov a s přesnými sedmdesáti procenty Chraberce. Pod padesátiprocentní účast se dostaly na Lounsku dvě obce. Nejméně volby zajímaly obyvatele Postoloprt, což se stává pro město nemilou tradicí. Volit tam šlo jen 48,41 procenta voličů, jen o procento více voličů přišlo ve Veltěžích.

V okrese Louny se voličům otevřelo 167 okrsků, v nichž mohlo svůj hlas odevzdat 68 647 voličů. Této možnosti využilo necelých šedesát procent z nich. Celkem na Lounsku, Žatecku a Podbořansku volilo 40 837 lidí (59,49 procenta), platných hlasů bylo 40 591 (99,42 procenta).

Své hlasy voliči rozdělili mezi sedmnáct kandidujících stran a uskupení. Jak už bylo řečeno, nejvíce hlasů získalo ANO (15 866), následované SPOLU (7 547), SPD (5 105) a Piráty a STAN (4 221). Voliči hlasovali také pro Stranu zelených (505 hlasů), Švýcarskou demokracii (80), Volný blok (536), ČSSD (1 471), Alianci národních sil (40), Trikoloru (954), Alianci pro budoucnost (100), Hnutí Prameny (58), Přísahu (1 763), Urzu.cz (72), Korunu Českou (60), KSČM (1 973) a Otevřeme ČR normálnímu životu (240).Napsal(a): Lucie Steklá

Komentáře

Nabídky práce

ELEKTRIKÁŘ, REVIZNÍ TECHNIK ELEKTRO, VEDOUCÍ MTZ A LOGISTIKA, TECHNIK NA INSTALACE SOLÁRNÍCH MODULŮ, SKLADNÍK, PROVOZNÍ VEDOUCÍ

Do kolektivu společnosti NEMLUMBO Energy hledáme nové kolegy na pozice: ELEKTRIKÁŘ, REVIZNÍ TECHNIK ELEKTRO, VEDOUCÍ MTZ A LOGISTIKA, TECHNIK NA INSTALACE SOLÁRNÍCH MODULŮ, SKLADNÍK, PROVOZNÍ VEDOUCÍ. Nabízíme věrnostní bonusy! Od stravenek přes příspěvky na dovolenou, na děti, na dopravu, na léky, až po dovolenou navíc nebo slevy na naše produkty. Staňte se součástí úspěšné firmy. Pokud vás některá z nabízených pozic oslovila, zašlete svůj životopis na e-mail: hr@nelumbo.cz nebo na adresu Nelumbo Energy a.s., U Vodárny 277, Otvice 431 11.
E-mail: hr@nelumbo.cz


TECHNICKÉ I ADMINISTRAČNÍ POZICE

Společnost NELUMBO Energy přijímá ve velkém nové zaměstnance. Hledáme kolegy na pozice ELEKTRIKÁŘ, REVIZNÍ TECHNIK ELEKTRO, VEDOUCÍ MTZ A LOGISTIKY, ADMINISTRATIVA MTZ A LOGISTIKA, TECHNIK NA INSTALACE SOLÁRNÍCH MODULŮ, SKLADNÍK, PROVOZNÍ VEDOUCÍ. Pokud Vás některá z pozic zaujala, zašlete svůj životopis na e-mail: hr@nelumbo.cz nebo na adresu Nelumbo Energy a.s., U Vodárny 277, Otvice 431 11.
E-mail: hr@nelumbo.cz


TECHNIK ENERGETICKÝCH ZAŘÍZENÍ (TOPIČ)

Žatecká teplárenská, a.s. přijme do svého týmu zaměstnance/zaměstnankyni na pozici TECHNIK ENERGETICKÝCH ZAŘÍZENÍ (TOPIČ). Nabízíme: Odpovídající ohodnocení a motivační systém odměn, po cca 1/2 roce absolvování zkoušky a získání topičského průkazu pro nízkotlakovou kotelnu, po dalším období cca 1 - 1,5 roce možnost získání dalšího topičského průkazu pro středotlakou, zaškolení na ŘP sk. C a na obsluhu kolových nakladačů, proškolení na obsluhu tlakových nádob a obsluhu plynových zařízení, proškolení jeřáb a vazačský průkaz, kariérní růst podle dosažených dovedností (proškolení), příspěvek na stravování, dobrý pracovní kolektiv, pracoviště Žatec, nástup dle dohody. Po zaškolení: 5 týdnů dovolené, penzijní připojištění, příspěvek na dovolenou. Požadujeme: Dokončené SOU/SŠ technického zaměření nebo odpovídající praxi, orientace v energetických zařízení výhodou, topičský průkaz výhodou, není však podmínkou - zajistíme zaškolení, samostatnost a technické myšlení, ochota pracovat ve směnném provozu (2 směnný nepřetržitý), dobrý zdravotní stav. Zájemci/zájemkyně doručí životopis v českém jazyce na adresu Žatecká teplárenská, a.s. (Žatec č.p. 3149, 438 01 Žatec).
Tel.: 605 211 725
E-mail: ztas@ztac.cz


TOPIČ - Technik energetických zařízení

Žatecká teplárenska, a.s., přijme TECHNIKA ENERGETICKÝCH ZAŘÍZENÍ (TOPIČE). Náplní práce je obsluha kotlů a pomocných zařízení, organizování provozu kotle a horkovodní soustavy, spolupráce na odstraňování poruch a provádění odstrukování a odpopelnění.
Tel.: 412375414
E-mail: ztas@ztas.cz


Strojní zámečník, operátor CNC soustruhu, obráběč kovů

CHMELAŘSTVÍ, družstvo Žatec přijme STROJNÍ ZÁMEČNÍKY, OPERÁTORY CNC MECHANICKÉHO SOUSTRUHU, OBRÁBĚČE KOVŮ. Nabízíme: zázemí stabilní firmy, odpovídající mzdové ohodnocení a benefity v rámci sociálního programu.
Kontakt: Ing. Milan Vlček
Tel.: 415733207
WWW: http://chmelarstvi.cz/aktuality/172-nabidka-prace
E-mail: prace@chmelarstvi.cz

Poslední videa

Podbořany - vánoční kamion Coca Cola

5. 12. 2022 kolem 17. hodiny :-)

Přehrát video
Kamarád Lorm

Kamarád LORM Chaloupka

Přehrát video