Obrana Loun v roce 1938 aneb Příběh lounských řopíků

Lucie Steklá 2021-10-26 20:42:00

Křest knihy o opevnění města Louny proběhl na lounském výstavišti. Samotnému křtu předcházelo zpřístupnění řopíku na výstavišti a přednáška Jiřího Piramovského, předsedy Muzea československého opevnění z let 1936 – 1938 „Na Kočičáku“.

 Právě spolek sídlící v Chomutově se před několika lety pustil do práce s cílem obnovit všechny tři ,,bunkry“ v Lounech, na čemž intenzivně pracuje. Při nedělní přednášce J. Piramovský desítkám po-sluchačů přiblížil náročný postup prací i plány do budoucna. Řopík na výstavišti si podle jeho slov vyžádal šest stovek hodin práce, dobrovolníci z něj vynosili 150 tun suti. ,,Měli jsme jasný systém práce, a i když byla ražba bunkru někdy velmi fyzicky náročná, nevzdali jsme se a nyní můžete vidět výsledek,“ řekl J. Piramovský. Poslední ražba proběhla 23. února 2020, po níž nechybělo zapálení ,,vítězných doutníků“.

Před křtem ocenil místostarosta Loun ,,bunkráky“ medailí T. G. Masaryka od Města Louny s díky za všechno, co udělali. ,,Vy jste se tu dnes seznámili s Jiřím Piramovským. My jsme byli v kontaktu každý týden. Přemýšlel jsem, co bych tomuhle chlapovi mohl dát. Mám maminku, které je šestadevadesát let. Její kamarádka jí před lety dala deník vojáčka. Já jsem ji umluvil, abych mohl deník panu Piramovskému předat,“ řekl lounský místostarosta Vladimír A. Hons.

Publikaci mapující obranu Loun zástupci ,,Kočičáku“ a města Louny pokřtili a připili si ,,zelenou“, která byla za první republiky oblíbeným pitím u vojska. Tehdy bývala čtyřicetiprocentní. ,,Věříme, že se bude publikace líbit a že vám pomůže přiblížit, co se tady na konci třicátých letech dělo. A že když půjdete okolo řopíku, tak si vzpomenete na ty kluky, kteří tady v roce 1938 byli,“ řekli při křtu zástupci Kočičáku. Text, foto: Lucie Steklá


Napsal(a): Lucie Steklá

Komentáře

Nabídky práce

PROVOZNÍ ZÁMEČNÍK-NÁSTROJÁŘ

Hledáme PROVOZNÍ ZÁMEČNÍKY-NÁSTROJÁŘE do Podbořan! 13. PLAT, 5 týdnů dovolené, 37,5 hodin/týden, benefity od 15 900/rok, závodní stravování.
Tel.: 606 620 482
E-mail: libuse.konderlova@rako.cz


FYZIOTERAPEUT/FYZIOTERAPEUTKA

Přijmeme FYZIOTERAPEUTA/FYZIOTERAPEUTKU. Nabízíme dobré platové podmínky. Rehabilitace Ilona Jesínková Podbořany.
Tel.: 605 511 708
E-mail: ilona.jesinkova@seznam.cz


ŘIDIČ NÁKLADNÍHO VOZIDLA

Marius Pedersen přijme kolegy na pozici ŘIDIČ NÁKLADNÍHO VOZIDLA. Požadujeme: Dobrý zdravotní stav, trestní bezúhonnost, smysl pro zodpovědnost, ŘP sk. - C,E, osvědčení způsobilosti řidiče. Místo výkonu práce: Provozovna Louny, Žatec, Rakovník. Náplň práce: řízení kontejnerových a svozových vozidel, dvousměnný provoz, pracovní doba se řídí dle směn. Nabízíme: Pracovní smlouvu na dobu neurčitou, měsíční mzdu ve složení: základní mzda dle zařazení + osobní ohodnocení + prémiová složka + náhrada cestovného, zaměstnanecké výhody (půjčky, vzdělávání), možnost zvýšení kvalifikace za podmínek v rámci profesního vzdělávání, zvýhodněný tarif od T-Mobile, zvýhodněný nákup Auto Škoda, zvýhodněný nákup karty Benzina.
Tel.: +420 493 645 805
E-mail: mplouny@mariuspedersen.cz


TOPIČ - Technik energetických zařízení

Žatecká teplárenska, a.s., přijme TECHNIKA ENERGETICKÝCH ZAŘÍZENÍ (TOPIČE). Náplní práce je obsluha kotlů a pomocných zařízení, organizování provozu kotle a horkovodní soustavy, spolupráce na odstraňování poruch a provádění odstrukování a odpopelnění.
Tel.: 412375414
E-mail: ztas@ztas.cz


Strojní zámečník, operátor CNC soustruhu, obráběč kovů

CHMELAŘSTVÍ, družstvo Žatec přijme STROJNÍ ZÁMEČNÍKY, OPERÁTORY CNC MECHANICKÉHO SOUSTRUHU, OBRÁBĚČE KOVŮ. Nabízíme: zázemí stabilní firmy, odpovídající mzdové ohodnocení a benefity v rámci sociálního programu.
Kontakt: Ing. Milan Vlček
Tel.: 415733207
WWW: http://chmelarstvi.cz/aktuality/172-nabidka-prace
E-mail: prace@chmelarstvi.cz

Poslední videa

Volby 2022: nahlédli jsme do volební místnosti v ZUŠ Podbořany

V pátek 23. 9. kolem 16. hodiny byla volební účast zhruba 14 procent...

Přehrát video
Příběhy starožitností v Muzeu Podbořany - s Mirkem Švarcem

Ve čtvrtek 15. 9. v 17 hodin začala beseda formou dialogu laika (Romana Havrdová) se starožitníkem (Miroslav Švarc)...

Přehrát video