Oddělení výkonu trestu v novém. Odsouzení přiložili ruku k dílu

2021-11-04 11:55:00

Už dlouhou dobu volalo po rekonstrukci! Řeč je o zastaralém sociálním zázemí pro muže a ženy ve Věznici Nové Sedlo, do jehož oprav se v měsíci dubnu pustila stavební četa v počtu šesti odsouzených pod odborným vedením pedagoga volného času. Rukodělný kroužek se dle projektové dokumentace pustil do demolice, odstranění starých zděných konstrukcí, včetně rozvodů vody, elektřiny a kanalizace. Po šesti měsících tak mají zaměstnanci nejen nové sociální zařízení, sprchy, umývárny, kuchyňku, ale i prostory pro úklid.

Změny zaznamenaly rovněž přístupové chodby, nové podhledy a kvalitní osvětlení. Orientační náklady byly vyčísleny na více než milion korun. Téměř o jednu třetinu byly svépomocnou prací poníženy oproti stavu, kdyby dílo provedla dodavatelská firma. Na tyto stavební úpravy bylo řádné stavební povolení vydané Ministerstvem spravedlnosti. Termín dokončení byl stanoven na konec října a rekonstrukce k užívání byla předána o měsíc dříve.

,,Ve Věznici Nové Sedlo odborné zacházení není již dávno jen zacházením v teoretické rovině, ale plně využívá potenciálu odsouzených. Celá řada odsouzených přicházejí do výkonu trestu z občanského života odborně připravena a vhodným začleněním do pracovní činnosti dostávají prostor pro využití svých znalostí a zkušeností uvnitř věznice. Další získávají znalosti a zkušenosti, které využijí po výkonu trestu na trhu práce. Začleňování odsouzených, kteří především z bezpečnostních důvodů nemohou pracovat mimo věznici, se snaží věznice o začlenění do kroužků, a to v rámci programu zacházení uvnitř věznice,“ popsala tiková mluvčí věznice Eva Koreneková a doplnila: ,,Dobrým příkladem jsou aktivity, které se zaměřují na práci odsouzených v oboru stavebních prací, práce se dřevem, ale i zahradnické práce. Odsouzení, kteří již dlouhodobě procházejí, především praktickou přípravou pod zkušeným vedením, opravdu nemusejí mít strach z trhu práce. Posilování vědomí u lidí, kteří se dostali do rozporu se zákonem, že jejich práce je ceněna a bude vyhledávána přispěje k novému nalezení místa ve společnosti.“

A co na to samotní aktéři z řad odsouzených? ,,Takovou zakázku jsme ještě nikdy neměli. Bylo to něco fantastického! Nejdříve ta totální destrukce, všechno to bylo doslova rozbombardované, hrůza, ale potom to dostávalo podobu,“ sdělili odsouzení, kteří ve své stavební četě měli zastoupeného zedníka, obkladače, malíře, instalatéra a další profese. Netajili se ani s tím, že jsou na výsledek své práce právem pyšní a mají z něho dobrý pocit.

,,Jsou to kluci se svojí historií, ale pokusme se všichni a učme odsouzené žít obyčejný život a buďme jim dobrým příkladem,“ okomentoval na závěr odsouzené jejich ,,stavební dozor“ Peter Steňko.

Foto: Věznice Nové Sedlo

Komentáře

Nabídky práce

VEDOUCÍ FARMY/HLAVNÍ AGRONOM

Pro zemědělskou farmu vybavenou moderní technikou a provozující rostlinnou výrobu na cca 3 000 hektarech polí, hledáme vhodného kandidáta na pozici - VEDOUCÍ FARMY SPOJENOU S FUNKCÍ HLAVNÍHO AGRONOMA, popř. hledáme pouze hlavního agronoma. Pěstujeme pšenici, řepku a hrách. Nabízíme nadstandardní finanční podmínky a možnost seberealizace. Více informací po telefonu či osobně. Lokalita: Podbořany.
Tel.: 603294756
E-mail: zemedelec55@seznam.cz


TOPIČ - Technik energetických zařízení

Žatecká teplárenska, a.s., přijme TECHNIKA ENERGETICKÝCH ZAŘÍZENÍ (TOPIČE). Náplní práce je obsluha kotlů a pomocných zařízení, organizování provozu kotle a horkovodní soustavy, spolupráce na odstraňování poruch a provádění odstrukování a odpopelnění.
Tel.: 412375414
E-mail: ztas@ztas.cz


Strojní zámečník, operátor CNC soustruhu, obráběč kovů

CHMELAŘSTVÍ, družstvo Žatec přijme STROJNÍ ZÁMEČNÍKY, OPERÁTORY CNC MECHANICKÉHO SOUSTRUHU, OBRÁBĚČE KOVŮ. Nabízíme: zázemí stabilní firmy, odpovídající mzdové ohodnocení a benefity v rámci sociálního programu.
Kontakt: Ing. Milan Vlček
Tel.: 415733207
WWW: http://chmelarstvi.cz/aktuality/172-nabidka-prace
E-mail: prace@chmelarstvi.cz


ŽATEC, DĚLNÍK NA DRCENÍ, MLETÍ PLASTŮ

Wastemat s.r.o. Žatec přijme DĚLNÍKA NA DRCENÍ, MLETÍ PLASTŮ. TEL.: 728880155. EMAIL: wastemat@seznam.cz
Tel.: 728880155
E-mail: wastemat@seznam.cz

Poslední videa

Železniční most na trati Plzeň - Žatec je demontován

Včera ráno došlo k demontování druhé části mostu přes Ohři. Samotná demontáž začala kolem 8 hodiny a skončila kolem 10 hodiny. Konstrukce vážila asi 500 tun.

Přehrát video
Libořická pouť 2022 a Flying Boys z Kolína

Propojení diváka s akcí plnou adrenalinu, komedie a sportovní gymnastiky. To je skupina gymnastů, kteří bavili v sobotu i diváky v Libořicích. Tady je jen malý kousek vystoupení v sobotu 6. 8. 2022 :)

Přehrát video