Rodáci a přátelé Cítolib oslavili sto let Dělnického domu

Lucie Steklá 2021-11-29 00:51:00

Nejen speciální vydání Cítolibského zpravodaje oslavilo jubileum tamního Dělnického domu. V jeho prostorách se sešli rodáci a přátelé Cítolib, aby společně zavzpomínali na léta prožitá v této obci a potkali se s těmi, které dlouho neviděli.

 Slavnostní odpoledne zahájily okružní jízdy spojené s prohlídkou Cítolib, pokračovali v Dělnickém domě bohatým programem. V něm postupně vystoupily místní spolky, mladí hasiči, fotbalová přípravka, škola a školka. Ti nejmenší z cítolibské mateřinky předvedli, jak u nich probíhá každý den, na závěr svého vystoupení si s hosty společně zavzpomínali. Myslíte, že to není možné, aby vzpomínali děti z mateřinky spolu s rodáky? Ale je, a to prostřednictvím písničky Marka Ztraceného Léto 95, k níž si děti připravily vystoupení, posledním vystoupením dne bylo taneční v podání malých tanečnic Taneční školy Fénix, která má v Dělnickém domě své zázemí pro trénování. Zpestřením programu byla také dobová módní přehlídka Šatníku paní mlynářky (na dolním snímku). V přestávkách mezi vystoupeními si mohli návštěvníci prohlédnout výstavu k výročí domu i prezentaci spolků.

Dělnický dům v Cítolibech, který je kulturní památkou, byl slavnostně otevřen v neděli 18. září 1921 ve 13 hodin, jeho stavba začala o čtrnáct měsíců dříve, 18. července 1920 položením základního kamene. Po celkové rekonstrukci byl Dělnický dům znovu otevřen 24. listopadu 2012. K založení Dělnického domu Cítolibský zpravodaj uvádí: ,,Myšlenka postavit v Cítolibech společenský objekt s velkým sálem, který by měl tvořit ústřední shromaždiště dělnictva, vznikla brzy po státním převratu v roce 1918. Hlavním iniciátorem byl první popřevratový cítolibský starosta v období 1919 až 1923, železniční zřízenec Karel Donner. Podařilo se mu shromáždit kolem sebe řadu schopných jednotlivců, které dovedl plně zaujmout pro tuto myšlenku. Byli mezi nimi zejména zaměstnanci dílen státních drah v Lounech, bydlící v Cítolibech, a zemědělští dělníci místního velkostatku. Většinou tehdy byli příslušníky Československé sociální demokracie. Finanční stránka stavby byla zabezpečena založením Družstva pro výstavbu dělnického domu v Cítolibech, zapsaného jako společenstvo s ručením omezeným, které bylo příslušnými orgány schváleno a zapsáno do společenstevního rejstříku. Tímto aktem získala stavba svůj oficiální rodný list a zejména jméno ,,Dělnický dům“, které jí zůstalo v povědomí místních pamětníků dodnes. 

FOTOGALERIE

Napsal(a): Lucie Steklá

Komentáře

Nabídky práce

TECHNICKÝ PRACOVNÍK TĚŽBY SUROVIN

SEVEROČESKÉ PÍSKOVNY A ŠTĚRKOVNY přijmou do pískovny v Roztylech u Žatce TECHNICKÉHO PRACOVNÍKA TĚŽBY SUROVIN. Podmínkou ŘP skupiny B, výhodou německý jazyk.
Kontakt: p. Borovičková
Tel.: 602 559 161


KLEMPÍŘ

Pracovní nabídka na pozici KLEMPÍŘ! Nejlépe po vyučení, možno i bez praxe. Info na uvedeném telefonu.
Tel.: 605 045 089


ELEKTRIKÁŘ A ZÁMEČNÍK

Přijmeme elektrikáře i bez vyhlášky a zámečníky, na jakýkoliv úvazek i brigádně.
Tel.: 777167336


KUCHAŘ, POMOCNÁ SÍLA A ČÍŠNÍK

Žatecký pivovar hledá nové zaměstnance na pozice KUCHAŘ, POMOCNÁ SÍLA A ČÍŠNÍK pro nově otevíranou restauraci. Nástup březen/duben. Životopisy zasílejte na uvedený e-mail.
E-mail: kec@zateckypivovar.cz


PRACOVNÍK DO DÍLENSKÉHO PROVOZU, TRAKTORISTA DO VÝROBY CHMELE

Emil Bureš HOPSERVIS s.r.o. (Holedeč 14, 438 01) přijme do hlavního pracovního poměru PRACOVNÍKY DO DÍLENSKÉHO PROVOZU (opravy zemědělských strojů) a TRAKTORISTY DO VÝROBY CHMELE. Nabízíme nadstandardní finanční ohodnocení v úkolové mzdě. Požadujeme flexibilitu a řádné plnění pracovních povinností.
Kontakt: Ing. Emil Bureš
Tel.: 415 722 515

Poslední videa

Žatecký otužilec a utopenec - Silvestr 2021

Účastníci si těsně před 15. hodinou připili na úspěšný ponor do řeky Ohře ;-) Pod železničním libočanským mostem...

Přehrát video
Vybíjená - kroužek DDM Podbořany pod vedením Diany Ivanovové

Kluci a holky hrají v pátek od 14 do 15 h. v tělocvičně ZŠ TGM Podbořany ;-)

Přehrát video