Rodáci a přátelé Cítolib oslavili sto let Dělnického domu

Lucie Steklá 2021-11-29 00:51:00

Nejen speciální vydání Cítolibského zpravodaje oslavilo jubileum tamního Dělnického domu. V jeho prostorách se sešli rodáci a přátelé Cítolib, aby společně zavzpomínali na léta prožitá v této obci a potkali se s těmi, které dlouho neviděli.

 Slavnostní odpoledne zahájily okružní jízdy spojené s prohlídkou Cítolib, pokračovali v Dělnickém domě bohatým programem. V něm postupně vystoupily místní spolky, mladí hasiči, fotbalová přípravka, škola a školka. Ti nejmenší z cítolibské mateřinky předvedli, jak u nich probíhá každý den, na závěr svého vystoupení si s hosty společně zavzpomínali. Myslíte, že to není možné, aby vzpomínali děti z mateřinky spolu s rodáky? Ale je, a to prostřednictvím písničky Marka Ztraceného Léto 95, k níž si děti připravily vystoupení, posledním vystoupením dne bylo taneční v podání malých tanečnic Taneční školy Fénix, která má v Dělnickém domě své zázemí pro trénování. Zpestřením programu byla také dobová módní přehlídka Šatníku paní mlynářky (na dolním snímku). V přestávkách mezi vystoupeními si mohli návštěvníci prohlédnout výstavu k výročí domu i prezentaci spolků.

Dělnický dům v Cítolibech, který je kulturní památkou, byl slavnostně otevřen v neděli 18. září 1921 ve 13 hodin, jeho stavba začala o čtrnáct měsíců dříve, 18. července 1920 položením základního kamene. Po celkové rekonstrukci byl Dělnický dům znovu otevřen 24. listopadu 2012. K založení Dělnického domu Cítolibský zpravodaj uvádí: ,,Myšlenka postavit v Cítolibech společenský objekt s velkým sálem, který by měl tvořit ústřední shromaždiště dělnictva, vznikla brzy po státním převratu v roce 1918. Hlavním iniciátorem byl první popřevratový cítolibský starosta v období 1919 až 1923, železniční zřízenec Karel Donner. Podařilo se mu shromáždit kolem sebe řadu schopných jednotlivců, které dovedl plně zaujmout pro tuto myšlenku. Byli mezi nimi zejména zaměstnanci dílen státních drah v Lounech, bydlící v Cítolibech, a zemědělští dělníci místního velkostatku. Většinou tehdy byli příslušníky Československé sociální demokracie. Finanční stránka stavby byla zabezpečena založením Družstva pro výstavbu dělnického domu v Cítolibech, zapsaného jako společenstvo s ručením omezeným, které bylo příslušnými orgány schváleno a zapsáno do společenstevního rejstříku. Tímto aktem získala stavba svůj oficiální rodný list a zejména jméno ,,Dělnický dům“, které jí zůstalo v povědomí místních pamětníků dodnes. 

FOTOGALERIE

Napsal(a): Lucie Steklá

Komentáře

Nabídky práce

UČITEL/KA

SPŠ a OA Kadaň přijme UČITELE/UČITELKY - tělesné výchovy - s aprobací anglický jazyk pro SŠ - matematiky (i částečný úvazek) - odborných předmětů stavebních (i částečný úvazek) Nástup od 1.9.2022. Možnost zajištění bytu. Střední průmyslová škola stavební a Obchodní akademie, Kadaň, Komenského 562, příspěvková organizace.
Tel.: 474 343 393 - 5
E-mail: sps-kadan@sps-kadan.cz


PROVOZNÍ

Kamarád-LORM (Zeyerova 859, Žatec) hledá PROVOZNÍHO Popis: - Vedení týmu provozních zaměstnanců - Osobně zajišťuje stravovací provoz organizace - Vede agendu skladu a stravovacího provozu - Spolupracuje na provozu sociálně terapeutické kavárny Nástup možný květen/2022 Směnnost: osmihodinová pracovní doba Místo výkonu: Domov pro osoby se zdravotním postižením - Zeyerova 859 - Žatec Benefity: 5 týdnů dovolené, FKSP 8000,- za rok (po roce v organizaci), závodní stravování Požadujeme: maturita, řidičský průkaz, práce na PC, čistý trestní rejstřík Platové zařazení: 8 platová třída, stupeň dle praxe + osobní ohodnocení po zkušební době Kontakt: životopis posílejte na UVEDENÝ E-MAIL do 10.6.2022
E-mail: reditel@kamarad-lorm.cz


PRACOVNÍK OSTRAHY

Civilní bezpečnostní služba přijme PRACOVNÍKY OSTRAHY. Vhodné pro osoby se ZPS. Náborový příspěvek pro ZTP ve výši 5000,- Kč.
Tel.: 608 313 199


ELEKTRIKÁŘ/KA

BRABEC Vzduchotechnika - volná pracovní pozice ELEKTRIKÁŘ pro provoz ve Veleticích na HPP, nástup možný ihned.
Tel.: 732 462 781
WWW: https://www.brabec-vzt.cz/volne-pozice


TOPIČ - Technik energetických zařízení

Žatecká teplárenska, a.s., přijme TECHNIKA ENERGETICKÝCH ZAŘÍZENÍ (TOPIČE). Náplní práce je obsluha kotlů a pomocných zařízení, organizování provozu kotle a horkovodní soustavy, spolupráce na odstraňování poruch a provádění odstrukování a odpopelnění.
Tel.: 412375414
E-mail: ztas@ztas.cz

Poslední videa

Charitativní koncert Škola škole. Jarní píseň

Slova Václav Čtvrtek, hudba Petr Eben - Jarní... Vyšlo slunce nad mraky, čarovalo zázraky! Kulturní dům v Podbořanech, pátek 27. 5. 2022

Přehrát video
Škola škole: ředitel GSOŠ Podbořany a manažerka Nadace Via

V úvodu charitativního koncertu Jiří Marhold spolu s Vendulou Humlovou poděkoval organizátorům a přispěvatelům za neutuchající zájem pomáhat. V tomto případě dětem a uprchlíkům v Koločavě. 27. 5. 22

Přehrát video