Synagoze se navrátila krása. Před zimou byly dokončeny vitráže a část fasády

2021-12-21 10:30:00

Ojedinělý příběh o podnikateli Danielu Černém a jeho ambiciózním nápadu koupit a zrekonstruovat Synagogu v Žatci se pomalu blíží k happyendu. Stavbaři nedávno osadili okrasné vitráže a dokončili čelní část fasády, takže zvenku už to vypadá, jako by 150 let stará budova již získala zpět svou někdejší krásu. Kvůli nepříznivému počasí se stavební práce přesunuly do interiérů. V synagoze i přilehlém rabinátu nyní probíhá oprava vnitřních omítek a po Novém roce budou následovat podlahy. Termín dokončení stavby je v srpnu příštího roku, následovat bude tvorba samotných expozic.

„Když procházíte Dlouhou ulicí, při pohledu na hotovou čelní fasádu či některé z okrasných vitráží můžete podlehnout iluzi, že rekonstrukce už skončila. Pokud ale nahlédnete dovnitř, zjistíte, že skoro všude je lešení a před námi ještě spousta práce. Původní vnitřní omítky v synagoze i rabinátu jsme museli opatrně oklepat a nyní nanášíme nové. Chtěli bychom je stihnout do konce tohoto roku, pokud nás nepříznivé klimatické podmínky neomezí i ve vnitřních prostorách. Potom se vrhneme na pokládání podlahy z cihelných dlažeb a ze dřeva,“ uvedl vedoucí projektu Daniel Lipert ze stavební společnosti Metrostav, která stavbu realizuje.

„Při této příležitosti bych rád upozornil na to, že na věže synagogy se navrátily pozlacené Davidovy hvězdy. Vypadá to jako drobnost, ale musím říct, že pozvedly atmosféru místa na úplně jinou úroveň. Pokud jde o barevné vitráže, prozradím, že autory jsou manželé Kantovi z Lubence, kteří se podílejí na desítkách významných projektů v Česku i zahraničí a před lety obdrželi cenu Živnostník roku,“ říká Daniel Černý, soukromý investor, který synagogu i rabinát před lety koupil a rozhodl se je zrekonstruovat.

Kompletní rekonstrukce synagogy a rabínského domu v Žatci probíhá pod dohledem památkářů a týká se především střechy, oken, fasád i interiérů. Výsledkem bude proměna v multifunkční kulturní prostor, který bude svou vnější po-dobou maximálně odpovídat původní stavbě z 19. století s neobvyklou maurskou architekturou. Vnitřní prostory žatecké synagogy budou naopak modernější a univerzálnější pro jakoukoliv výstavu, koncert či divadlo. V části interiérů bude i expozice o historii židovské komunity v Žatci.

(tz)

Foto: Metrostav

Komentáře

Nabídky práce

TECHNICKÝ PRACOVNÍK TĚŽBY SUROVIN

SEVEROČESKÉ PÍSKOVNY A ŠTĚRKOVNY přijmou do pískovny v Roztylech u Žatce TECHNICKÉHO PRACOVNÍKA TĚŽBY SUROVIN. Podmínkou ŘP skupiny B, výhodou německý jazyk.
Kontakt: p. Borovičková
Tel.: 602 559 161


KLEMPÍŘ

Pracovní nabídka na pozici KLEMPÍŘ! Nejlépe po vyučení, možno i bez praxe. Info na uvedeném telefonu.
Tel.: 605 045 089


ELEKTRIKÁŘ A ZÁMEČNÍK

Přijmeme elektrikáře i bez vyhlášky a zámečníky, na jakýkoliv úvazek i brigádně.
Tel.: 777167336


KUCHAŘ, POMOCNÁ SÍLA A ČÍŠNÍK

Žatecký pivovar hledá nové zaměstnance na pozice KUCHAŘ, POMOCNÁ SÍLA A ČÍŠNÍK pro nově otevíranou restauraci. Nástup březen/duben. Životopisy zasílejte na uvedený e-mail.
E-mail: kec@zateckypivovar.cz


PRACOVNÍK DO DÍLENSKÉHO PROVOZU, TRAKTORISTA DO VÝROBY CHMELE

Emil Bureš HOPSERVIS s.r.o. (Holedeč 14, 438 01) přijme do hlavního pracovního poměru PRACOVNÍKY DO DÍLENSKÉHO PROVOZU (opravy zemědělských strojů) a TRAKTORISTY DO VÝROBY CHMELE. Nabízíme nadstandardní finanční ohodnocení v úkolové mzdě. Požadujeme flexibilitu a řádné plnění pracovních povinností.
Kontakt: Ing. Emil Bureš
Tel.: 415 722 515

Poslední videa

Žatecký otužilec a utopenec - Silvestr 2021

Účastníci si těsně před 15. hodinou připili na úspěšný ponor do řeky Ohře ;-) Pod železničním libočanským mostem...

Přehrát video
Vybíjená - kroužek DDM Podbořany pod vedením Diany Ivanovové

Kluci a holky hrají v pátek od 14 do 15 h. v tělocvičně ZŠ TGM Podbořany ;-)

Přehrát video