Synagoze se navrátila krása. Před zimou byly dokončeny vitráže a část fasády

2021-12-21 10:30:00

Ojedinělý příběh o podnikateli Danielu Černém a jeho ambiciózním nápadu koupit a zrekonstruovat Synagogu v Žatci se pomalu blíží k happyendu. Stavbaři nedávno osadili okrasné vitráže a dokončili čelní část fasády, takže zvenku už to vypadá, jako by 150 let stará budova již získala zpět svou někdejší krásu. Kvůli nepříznivému počasí se stavební práce přesunuly do interiérů. V synagoze i přilehlém rabinátu nyní probíhá oprava vnitřních omítek a po Novém roce budou následovat podlahy. Termín dokončení stavby je v srpnu příštího roku, následovat bude tvorba samotných expozic.

„Když procházíte Dlouhou ulicí, při pohledu na hotovou čelní fasádu či některé z okrasných vitráží můžete podlehnout iluzi, že rekonstrukce už skončila. Pokud ale nahlédnete dovnitř, zjistíte, že skoro všude je lešení a před námi ještě spousta práce. Původní vnitřní omítky v synagoze i rabinátu jsme museli opatrně oklepat a nyní nanášíme nové. Chtěli bychom je stihnout do konce tohoto roku, pokud nás nepříznivé klimatické podmínky neomezí i ve vnitřních prostorách. Potom se vrhneme na pokládání podlahy z cihelných dlažeb a ze dřeva,“ uvedl vedoucí projektu Daniel Lipert ze stavební společnosti Metrostav, která stavbu realizuje.

„Při této příležitosti bych rád upozornil na to, že na věže synagogy se navrátily pozlacené Davidovy hvězdy. Vypadá to jako drobnost, ale musím říct, že pozvedly atmosféru místa na úplně jinou úroveň. Pokud jde o barevné vitráže, prozradím, že autory jsou manželé Kantovi z Lubence, kteří se podílejí na desítkách významných projektů v Česku i zahraničí a před lety obdrželi cenu Živnostník roku,“ říká Daniel Černý, soukromý investor, který synagogu i rabinát před lety koupil a rozhodl se je zrekonstruovat.

Kompletní rekonstrukce synagogy a rabínského domu v Žatci probíhá pod dohledem památkářů a týká se především střechy, oken, fasád i interiérů. Výsledkem bude proměna v multifunkční kulturní prostor, který bude svou vnější po-dobou maximálně odpovídat původní stavbě z 19. století s neobvyklou maurskou architekturou. Vnitřní prostory žatecké synagogy budou naopak modernější a univerzálnější pro jakoukoliv výstavu, koncert či divadlo. V části interiérů bude i expozice o historii židovské komunity v Žatci.

(tz)

Foto: Metrostav

Komentáře

Nabídky práce

UČITEL/KA

SPŠ a OA Kadaň přijme UČITELE/UČITELKY - tělesné výchovy - s aprobací anglický jazyk pro SŠ - matematiky (i částečný úvazek) - odborných předmětů stavebních (i částečný úvazek) Nástup od 1.9.2022. Možnost zajištění bytu. Střední průmyslová škola stavební a Obchodní akademie, Kadaň, Komenského 562, příspěvková organizace.
Tel.: 474 343 393 - 5
E-mail: sps-kadan@sps-kadan.cz


PROVOZNÍ

Kamarád-LORM (Zeyerova 859, Žatec) hledá PROVOZNÍHO Popis: - Vedení týmu provozních zaměstnanců - Osobně zajišťuje stravovací provoz organizace - Vede agendu skladu a stravovacího provozu - Spolupracuje na provozu sociálně terapeutické kavárny Nástup možný květen/2022 Směnnost: osmihodinová pracovní doba Místo výkonu: Domov pro osoby se zdravotním postižením - Zeyerova 859 - Žatec Benefity: 5 týdnů dovolené, FKSP 8000,- za rok (po roce v organizaci), závodní stravování Požadujeme: maturita, řidičský průkaz, práce na PC, čistý trestní rejstřík Platové zařazení: 8 platová třída, stupeň dle praxe + osobní ohodnocení po zkušební době Kontakt: životopis posílejte na UVEDENÝ E-MAIL do 10.6.2022
E-mail: reditel@kamarad-lorm.cz


PRACOVNÍK OSTRAHY

Civilní bezpečnostní služba přijme PRACOVNÍKY OSTRAHY. Vhodné pro osoby se ZPS. Náborový příspěvek pro ZTP ve výši 5000,- Kč.
Tel.: 608 313 199


ELEKTRIKÁŘ/KA

BRABEC Vzduchotechnika - volná pracovní pozice ELEKTRIKÁŘ pro provoz ve Veleticích na HPP, nástup možný ihned.
Tel.: 732 462 781
WWW: https://www.brabec-vzt.cz/volne-pozice


TOPIČ - Technik energetických zařízení

Žatecká teplárenska, a.s., přijme TECHNIKA ENERGETICKÝCH ZAŘÍZENÍ (TOPIČE). Náplní práce je obsluha kotlů a pomocných zařízení, organizování provozu kotle a horkovodní soustavy, spolupráce na odstraňování poruch a provádění odstrukování a odpopelnění.
Tel.: 412375414
E-mail: ztas@ztas.cz

Poslední videa

Klaunka Pipi pro děti na Kadaňském pohádkovém festivalu

V úterý 24. 5. odpoledne oblíbený padák :-)

Přehrát video
Kadaňský pohádkový festival odstartován...

Začal v úterý 24. 5. v kině Hvězda s doprovodným programem před kinem a potrvá do pátku 27. 5. Tváří festivalu je Maxipes Fik, který v sobotu oslaví narozeniny...

Přehrát video