Po Švestkové dráze vlakem bez strojvedoucího. Doba autonomních vlaků nastane do tří let

Lucie Steklá 2022-01-10 15:41:20

Libčeves (lus) Dva roky po obnovení každodenního pravidelného provozu na Švestkové dráze se na ní uskutečnila ojedinělá akce. Ve stanici Libčeves byl představen autonomní vlak se systémy AŽD, který do jejich vývoje investoval zhruba sto milionů korun. Byla to tedy jeho první veřejná jízda. Železniční vozidlo bez zásahu strojvedoucího při jízdě reagovalo například na porouchaný automobil stojící na železničním přejezdu nebo osobu v kolejišti. Stalo se tak v rámci prezentace jízdy po digitální železnici v Libčevsi. Do běžného provozu by mohly být vlaky bez strojvedoucího nasazeny za dva až tři roky. Záleží ale také na legislativě, kterou je nutné změnit.

Trať z Litoměřic do Mostu, kde AŽD provozuje osobní dopravu, je pokryta vysokorychlostní wi-fi. Vlak se pohyboval po trati sám na základě programu, nikdo ho neřídil. Bez zásahu strojvedoucího vozidlo během jízdy reagovalo na přítomnost osoby na trati nebo na automobil na přejezdu. ,,Je to integrace různých systémů. Lze říci, že na vývoji pracujeme deset let,“ řekl Zdeněk Chrdle, ředitel společnosti AŽD. Vlak se rozjede sám, jeho polohu i rychlost vidí dispečer. Ve chvíli, kdy se na trati objeví nějaká překážka, vlak zastaví a nahlásí do dispečerského centra mimořádnou událost. Zásahem dispečera může být pak vlak uveden znovu do provozu. ,,Vlak je konstruován tak, že pokud dojde k vyčištění jízdního profilu do jedné minuty od plánovaného odjezdu vlaku, vozidlo pokračuje. Pokud je to déle, vlak dá najevo, že se stalo něco neplánovaného, a v ten okamžik musí vzdálenou konzolí dispečer rozhodnout, co bude dál,“ popsal vedoucí výzkumu AŽD Praha Antonín Diviš.

Na technickém vývoji autonomních vlaků spolupracuje AŽD s evropskými partnery a institucemi a českými výzkumnými centry. ,,Technologie jsou z devadesáti procent české, je to český produkt, který bychom měli dál rozšiřovat. Jednou na Švestkové dráze budou jezdit jenom autonomní vlaky. Do té doby se musí vyřešit vybavení vlaků, ve kterých jsou velmi složité technologie. Je to tedy o značných penězích,“ vysvětlil Z. Chrdle. Podle vyjádření AŽD by na Švestkové dráze mohl být zaveden smíšený provoz. Jezdily by tu vlaky bez strojvedoucího i ty klasické. „U veřejnosti panují obavy, že bereme strojvedoucím práci, ale těch se nedostává, my se snažíme práci zjednodušit,“ dodal Chrdle, s tím, že si je vědom toho, že u některých cestujících panují obavy z jízdy autonomním vlakem a tudíž takovým vlakem asi nepojedou.

Při prezentaci vlaku bez strojvedoucího se přihlížející zajímali o to, co vlastně vlak při jízdě ,,vidí“ a jak reaguje. Pro zájemce z řad vlakových fanoušků, či fandů moderních technologií, zveřejnila AŽD na svých webových stránkách video z testu autonomního vlaku. Scénář byl následující: při rozjezdu vlaku vstoupí do kolejiště člověk - vlak automaticky houká. Jakmile figurant opustí prostor před železničním vozidlem, to se automaticky dává do pohybu. V další situaci během jízdy vlak zaznamená porouchaný automobil na přejezdu, opět houká a nakonec musí zastavit. Poté co automobil opustí přejezd, musí vydat dispečer na dálku souhlas, neboť jde o mimořádnou událost, a vlak pokračuje do další stanice.


Napsal(a): Lucie Steklá

Komentáře

Nabídky práce

TECHNICKÝ PRACOVNÍK TĚŽBY SUROVIN

SEVEROČESKÉ PÍSKOVNY A ŠTĚRKOVNY přijmou do pískovny v Roztylech u Žatce TECHNICKÉHO PRACOVNÍKA TĚŽBY SUROVIN. Podmínkou ŘP skupiny B, výhodou německý jazyk.
Kontakt: p. Borovičková
Tel.: 602 559 161


KLEMPÍŘ

Pracovní nabídka na pozici KLEMPÍŘ! Nejlépe po vyučení, možno i bez praxe. Info na uvedeném telefonu.
Tel.: 605 045 089


ELEKTRIKÁŘ A ZÁMEČNÍK

Přijmeme elektrikáře i bez vyhlášky a zámečníky, na jakýkoliv úvazek i brigádně.
Tel.: 777167336


KUCHAŘ, POMOCNÁ SÍLA A ČÍŠNÍK

Žatecký pivovar hledá nové zaměstnance na pozice KUCHAŘ, POMOCNÁ SÍLA A ČÍŠNÍK pro nově otevíranou restauraci. Nástup březen/duben. Životopisy zasílejte na uvedený e-mail.
E-mail: kec@zateckypivovar.cz


PRACOVNÍK DO DÍLENSKÉHO PROVOZU, TRAKTORISTA DO VÝROBY CHMELE

Emil Bureš HOPSERVIS s.r.o. (Holedeč 14, 438 01) přijme do hlavního pracovního poměru PRACOVNÍKY DO DÍLENSKÉHO PROVOZU (opravy zemědělských strojů) a TRAKTORISTY DO VÝROBY CHMELE. Nabízíme nadstandardní finanční ohodnocení v úkolové mzdě. Požadujeme flexibilitu a řádné plnění pracovních povinností.
Kontakt: Ing. Emil Bureš
Tel.: 415 722 515

Poslední videa

Žatecký otužilec a utopenec - Silvestr 2021

Účastníci si těsně před 15. hodinou připili na úspěšný ponor do řeky Ohře ;-) Pod železničním libočanským mostem...

Přehrát video
Vybíjená - kroužek DDM Podbořany pod vedením Diany Ivanovové

Kluci a holky hrají v pátek od 14 do 15 h. v tělocvičně ZŠ TGM Podbořany ;-)

Přehrát video