Architektonické kruhy si připomněli 150 výročí narození Jana Kotěry. V Lounech je autorem kolonie rodinných domů a osmidomů

Lucie Steklá 2022-01-12 19:13:25

Louny (lus) Napříč republikou si lidé z architektonických kruhů připomněli 150. Výročí narození architekta a designéra Jana Kotěry (1871 – 1923). Otec české moderní architektury Jan Kotěra se dožil pouhých jednapadesáti let, přesto ale zanechal brněnský rodák v historii české architektury nesmazatelnou stopu. Propagátor nových architektonických trendů i pedagog navrhl také dělnickou kolonii v Lounech. Vzpomínkový akt se konal u jeho rodného domu v Brně i v Lounech v ,,jeho kolonii“.

K oslavám se připojilo coby člen Čestného výboru Roku Jana Kotěry, kromě již proběhnuvších akcí, v den výročí narození 18. prosince i město Louny. Prostřednictvím místostarosty Vladimíra A. Honse za přítomnosti zástupců městské policie a lounských občanů uctilo památku architekta, který výrazně ovlivnil svým nejrozsáhlejším projektem rozvoj východní části Loun, přímo v centru Kotěrovy kolonie, zatím stále spíše ,,spícím“ to architektonickém skvostu města.

Podle Kotěrova plánu z roku 1909 se měla kolonie skládat nejen z rodinných domků pro železniční zaměstnance, ale její součástí měla být i škola, kostel, obchody, restaurace, lázně a prádelny. Finanční možnosti dráhy nebyly tak velké. Podařilo se postavit pouze horní, tzv. vilovou část kolonie včetně dvou prádelen. Po válce se Kotěra do Loun vrátil a postavil ještě tzv. Osmidomy. Přestože nebyl projekt dokončen podle původního plánu, je tento celek padesát tři domů v Kotěrově kolonii, která je památkově chráněná, dosud nedoceněným klenotem české moderní architektury. Kolonie se vyznačuje praktičností, lehkým ornamentálním zdobením a pálenými cihlami v kombinaci s režným zdivem. Domy byly určeny pro dvě až jedenáct rodin. V současné době je ale většina domů ve špatném stavu.

J. Kotěra patří mezi nejvýraznější osobnosti české moderní architektury. Věnován mu měl být celý letošní rok, ale s ohledem na epidemiologickou situaci v zemi se slavnostní zahájení ,,Roku Jana Kotěry 2021“ pořádané Kotěrovým centrem architektury a Městskou částí Prahy 10. konalo až v červenci. Komorní slavnost ve strašnické ,,Kotěřově“ Trmalově vile byla spojena s ustavením Čestného výboru Roku Jana Kotěry, mezi jehož členy je i město Louny. Následovalo odhalení pamětní desky ke 150. výročí narození a otevření stálé expozice Salon Jana Kotěry. Setkání uzavřela přednáška profesora Vladimíra Šlapety o Kotěrově životní pouti. Řediteli Kotěrova centra architektury Oldřichu Janotovi předal místostarosta Loun Vladimír A. Hons propagační materiály věnované Kotěrově kolonii ve východní části města Louny s příslibem podpory publikace Rodinné domy Jana Kotěry.

U příležitosti výročí narození architekta bude v lednu na trh uvedena publikace mladé a střední generace historiků umění s názvem Mýtus architekta: Jan Kotěra 150.


Napsal(a): Lucie Steklá

Komentáře

Nabídky práce

TECHNICKÝ PRACOVNÍK TĚŽBY SUROVIN

SEVEROČESKÉ PÍSKOVNY A ŠTĚRKOVNY přijmou do pískovny v Roztylech u Žatce TECHNICKÉHO PRACOVNÍKA TĚŽBY SUROVIN. Podmínkou ŘP skupiny B, výhodou německý jazyk.
Kontakt: p. Borovičková
Tel.: 602 559 161


KLEMPÍŘ

Pracovní nabídka na pozici KLEMPÍŘ! Nejlépe po vyučení, možno i bez praxe. Info na uvedeném telefonu.
Tel.: 605 045 089


ELEKTRIKÁŘ A ZÁMEČNÍK

Přijmeme elektrikáře i bez vyhlášky a zámečníky, na jakýkoliv úvazek i brigádně.
Tel.: 777167336


KUCHAŘ, POMOCNÁ SÍLA A ČÍŠNÍK

Žatecký pivovar hledá nové zaměstnance na pozice KUCHAŘ, POMOCNÁ SÍLA A ČÍŠNÍK pro nově otevíranou restauraci. Nástup březen/duben. Životopisy zasílejte na uvedený e-mail.
E-mail: kec@zateckypivovar.cz


PRACOVNÍK DO DÍLENSKÉHO PROVOZU, TRAKTORISTA DO VÝROBY CHMELE

Emil Bureš HOPSERVIS s.r.o. (Holedeč 14, 438 01) přijme do hlavního pracovního poměru PRACOVNÍKY DO DÍLENSKÉHO PROVOZU (opravy zemědělských strojů) a TRAKTORISTY DO VÝROBY CHMELE. Nabízíme nadstandardní finanční ohodnocení v úkolové mzdě. Požadujeme flexibilitu a řádné plnění pracovních povinností.
Kontakt: Ing. Emil Bureš
Tel.: 415 722 515

Poslední videa

Žatecký otužilec a utopenec - Silvestr 2021

Účastníci si těsně před 15. hodinou připili na úspěšný ponor do řeky Ohře ;-) Pod železničním libočanským mostem...

Přehrát video
Vybíjená - kroužek DDM Podbořany pod vedením Diany Ivanovové

Kluci a holky hrají v pátek od 14 do 15 h. v tělocvičně ZŠ TGM Podbořany ;-)

Přehrát video