Architektonické kruhy si připomněli 150 výročí narození Jana Kotěry. V Lounech je autorem kolonie rodinných domů a osmidomů

Lucie Steklá 2022-01-12 19:13:25

Louny (lus) Napříč republikou si lidé z architektonických kruhů připomněli 150. Výročí narození architekta a designéra Jana Kotěry (1871 – 1923). Otec české moderní architektury Jan Kotěra se dožil pouhých jednapadesáti let, přesto ale zanechal brněnský rodák v historii české architektury nesmazatelnou stopu. Propagátor nových architektonických trendů i pedagog navrhl také dělnickou kolonii v Lounech. Vzpomínkový akt se konal u jeho rodného domu v Brně i v Lounech v ,,jeho kolonii“.

K oslavám se připojilo coby člen Čestného výboru Roku Jana Kotěry, kromě již proběhnuvších akcí, v den výročí narození 18. prosince i město Louny. Prostřednictvím místostarosty Vladimíra A. Honse za přítomnosti zástupců městské policie a lounských občanů uctilo památku architekta, který výrazně ovlivnil svým nejrozsáhlejším projektem rozvoj východní části Loun, přímo v centru Kotěrovy kolonie, zatím stále spíše ,,spícím“ to architektonickém skvostu města.

Podle Kotěrova plánu z roku 1909 se měla kolonie skládat nejen z rodinných domků pro železniční zaměstnance, ale její součástí měla být i škola, kostel, obchody, restaurace, lázně a prádelny. Finanční možnosti dráhy nebyly tak velké. Podařilo se postavit pouze horní, tzv. vilovou část kolonie včetně dvou prádelen. Po válce se Kotěra do Loun vrátil a postavil ještě tzv. Osmidomy. Přestože nebyl projekt dokončen podle původního plánu, je tento celek padesát tři domů v Kotěrově kolonii, která je památkově chráněná, dosud nedoceněným klenotem české moderní architektury. Kolonie se vyznačuje praktičností, lehkým ornamentálním zdobením a pálenými cihlami v kombinaci s režným zdivem. Domy byly určeny pro dvě až jedenáct rodin. V současné době je ale většina domů ve špatném stavu.

J. Kotěra patří mezi nejvýraznější osobnosti české moderní architektury. Věnován mu měl být celý letošní rok, ale s ohledem na epidemiologickou situaci v zemi se slavnostní zahájení ,,Roku Jana Kotěry 2021“ pořádané Kotěrovým centrem architektury a Městskou částí Prahy 10. konalo až v červenci. Komorní slavnost ve strašnické ,,Kotěřově“ Trmalově vile byla spojena s ustavením Čestného výboru Roku Jana Kotěry, mezi jehož členy je i město Louny. Následovalo odhalení pamětní desky ke 150. výročí narození a otevření stálé expozice Salon Jana Kotěry. Setkání uzavřela přednáška profesora Vladimíra Šlapety o Kotěrově životní pouti. Řediteli Kotěrova centra architektury Oldřichu Janotovi předal místostarosta Loun Vladimír A. Hons propagační materiály věnované Kotěrově kolonii ve východní části města Louny s příslibem podpory publikace Rodinné domy Jana Kotěry.

U příležitosti výročí narození architekta bude v lednu na trh uvedena publikace mladé a střední generace historiků umění s názvem Mýtus architekta: Jan Kotěra 150.


Napsal(a): Lucie Steklá

Komentáře

Nabídky práce

UČITEL/KA

SPŠ a OA Kadaň přijme UČITELE/UČITELKY - tělesné výchovy - s aprobací anglický jazyk pro SŠ - matematiky (i částečný úvazek) - odborných předmětů stavebních (i částečný úvazek) Nástup od 1.9.2022. Možnost zajištění bytu. Střední průmyslová škola stavební a Obchodní akademie, Kadaň, Komenského 562, příspěvková organizace.
Tel.: 474 343 393 - 5
E-mail: sps-kadan@sps-kadan.cz


PROVOZNÍ

Kamarád-LORM (Zeyerova 859, Žatec) hledá PROVOZNÍHO Popis: - Vedení týmu provozních zaměstnanců - Osobně zajišťuje stravovací provoz organizace - Vede agendu skladu a stravovacího provozu - Spolupracuje na provozu sociálně terapeutické kavárny Nástup možný květen/2022 Směnnost: osmihodinová pracovní doba Místo výkonu: Domov pro osoby se zdravotním postižením - Zeyerova 859 - Žatec Benefity: 5 týdnů dovolené, FKSP 8000,- za rok (po roce v organizaci), závodní stravování Požadujeme: maturita, řidičský průkaz, práce na PC, čistý trestní rejstřík Platové zařazení: 8 platová třída, stupeň dle praxe + osobní ohodnocení po zkušební době Kontakt: životopis posílejte na UVEDENÝ E-MAIL do 10.6.2022
E-mail: reditel@kamarad-lorm.cz


PRACOVNÍK OSTRAHY

Civilní bezpečnostní služba přijme PRACOVNÍKY OSTRAHY. Vhodné pro osoby se ZPS. Náborový příspěvek pro ZTP ve výši 5000,- Kč.
Tel.: 608 313 199


ELEKTRIKÁŘ/KA

BRABEC Vzduchotechnika - volná pracovní pozice ELEKTRIKÁŘ pro provoz ve Veleticích na HPP, nástup možný ihned.
Tel.: 732 462 781
WWW: https://www.brabec-vzt.cz/volne-pozice


TOPIČ - Technik energetických zařízení

Žatecká teplárenska, a.s., přijme TECHNIKA ENERGETICKÝCH ZAŘÍZENÍ (TOPIČE). Náplní práce je obsluha kotlů a pomocných zařízení, organizování provozu kotle a horkovodní soustavy, spolupráce na odstraňování poruch a provádění odstrukování a odpopelnění.
Tel.: 412375414
E-mail: ztas@ztas.cz

Poslední videa

Charitativní koncert Škola škole. Jarní píseň

Slova Václav Čtvrtek, hudba Petr Eben - Jarní... Vyšlo slunce nad mraky, čarovalo zázraky! Kulturní dům v Podbořanech, pátek 27. 5. 2022

Přehrát video
Škola škole: ředitel GSOŠ Podbořany a manažerka Nadace Via

V úvodu charitativního koncertu Jiří Marhold spolu s Vendulou Humlovou poděkoval organizátorům a přispěvatelům za neutuchající zájem pomáhat. V tomto případě dětem a uprchlíkům v Koločavě. 27. 5. 22

Přehrát video