Oprava trafičky na Nádražních schodech bude ještě letos dokončená

Hedvika Mašková 2022-02-21 21:26:59

Zub času, počasí i vandalové se v několika předešlých letech podepsaly na nejmenší žatecké kulturní památce, kterou je hrázděný stánek na Nádražních schodech.

Jeho nový majitel, Daniel Černý, se však již v minulém roce pustil do jeho záchrany, která neutuchá ani letos. Na trafičce jsou už vyměněné dřevěné trámy a v příštím měsíci by mohlo dojít k jejímu zastřešení. S příchodem jara a teplejšího počasí by pak měla být natřena dřevěná konstrukce. Do konce roku se tak Žatečané a všichni návštěvníci, kteří do města zavítají, budou moci těšit z dalšího opraveného historického objektu v centru města.

,,V minulých dnech se nám podařilo vyměnit již většinu shnilých dřevěných trámů. V dohledné době se pustíme do laťování střechy a pokládky krytiny. V příštím měsíci by tak mohla být trafička již pod střechou,“ prozradil našim novinám majitel památky Daniel Černý.

Drobná architektura, která byla důmyslně vystavěna na tehdy frekventované komunikaci spojující vlakové nádraží s centrem města, vyniká svým náročným architektonickým ztvárněním a řemeslným provedením, kterému dominuje řezbami bohatě zdobená hrázděná a krovová konstrukce. Její majitel tak musí rovněž řešit barevnost dřevěných prvků, která bude pro rekonstrukci zásadní.

,,Barevnost dřeva zůstane stejná, tedy zelená. Budeme se snažit co nejlépe trefit původní odstín a přistupovat k nátěru s co největší citlivostí, aby nedošlo k poškození našeho kulturního dědictví. Probarvit by se měla trafička už na jaře, tedy až nám bude přát počasí,“ doplnil Daniel Černý.

Co se týče budoucího využití prodejního stánku, o tom není současný majitel stále rozhodnut. Jeho primárním cílem je zejména záchrana památky a navrácení jejího původního rázu.

Kiosek nacházející se v ulici Nádražní schody byl vystavěn počátkem 20. století. Jde o drobnou hrázděnou stavbu určenou pro prodej novin. Zastavěná plocha je pouhých devět metrů čtverečních. Přízemní stavba má čtvercový půdorys, zastřešená je jehlancovou střechou s vykonzolovanými štíty. Režné zdivo je kombinováno s vyřezávanými dřevěnými prvky a glazovanými taškami.


Komentáře

Nabídky práce

VEDOUCÍ FARMY/HLAVNÍ AGRONOM

Pro zemědělskou farmu vybavenou moderní technikou a provozující rostlinnou výrobu na cca 3 000 hektarech polí, hledáme vhodného kandidáta na pozici - VEDOUCÍ FARMY SPOJENOU S FUNKCÍ HLAVNÍHO AGRONOMA, popř. hledáme pouze hlavního agronoma. Pěstujeme pšenici, řepku a hrách. Nabízíme nadstandardní finanční podmínky a možnost seberealizace. Více informací po telefonu či osobně. Lokalita: Podbořany.
Tel.: 603294756
E-mail: zemedelec55@seznam.cz


TOPIČ - Technik energetických zařízení

Žatecká teplárenska, a.s., přijme TECHNIKA ENERGETICKÝCH ZAŘÍZENÍ (TOPIČE). Náplní práce je obsluha kotlů a pomocných zařízení, organizování provozu kotle a horkovodní soustavy, spolupráce na odstraňování poruch a provádění odstrukování a odpopelnění.
Tel.: 412375414
E-mail: ztas@ztas.cz


Strojní zámečník, operátor CNC soustruhu, obráběč kovů

CHMELAŘSTVÍ, družstvo Žatec přijme STROJNÍ ZÁMEČNÍKY, OPERÁTORY CNC MECHANICKÉHO SOUSTRUHU, OBRÁBĚČE KOVŮ. Nabízíme: zázemí stabilní firmy, odpovídající mzdové ohodnocení a benefity v rámci sociálního programu.
Kontakt: Ing. Milan Vlček
Tel.: 415733207
WWW: http://chmelarstvi.cz/aktuality/172-nabidka-prace
E-mail: prace@chmelarstvi.cz


ŽATEC, DĚLNÍK NA DRCENÍ, MLETÍ PLASTŮ

Wastemat s.r.o. Žatec přijme DĚLNÍKA NA DRCENÍ, MLETÍ PLASTŮ. TEL.: 728880155. EMAIL: wastemat@seznam.cz
Tel.: 728880155
E-mail: wastemat@seznam.cz

Poslední videa

Železniční most na trati Plzeň - Žatec je demontován

Včera ráno došlo k demontování druhé části mostu přes Ohři. Samotná demontáž začala kolem 8 hodiny a skončila kolem 10 hodiny. Konstrukce vážila asi 500 tun.

Přehrát video
Libořická pouť 2022 a Flying Boys z Kolína

Propojení diváka s akcí plnou adrenalinu, komedie a sportovní gymnastiky. To je skupina gymnastů, kteří bavili v sobotu i diváky v Libořicích. Tady je jen malý kousek vystoupení v sobotu 6. 8. 2022 :)

Přehrát video