Sbírka, komunitní centrum, bydlení, škola, kurzy češtiny. Pomoc uprchlíkům z Ukrajiny trvá několik týdnů a pokračuje

Lucie Steklá 2022-04-29 12:33:27

Současně s vojenskou invazí na Ukrajinu se rozjela humanitární pomoc. Pozadu nebyly a nejsou ani Louny. Dobrovolníci uspořádali sbírku potravin a základní drogerie, která se rozšířila o materiální pomoc, lidé u sebe postupně začali ubytovávat rodiny, které našly azyl v Lounech, radnice nyní zvažuje pořízení modulární stavby. Začala fungovat dětská skupina, kontaktní centrum, ukrajinské děti začaly navštěvovat školy ve městě, otevřely se kurzy českého jazyka.

Jak uvedlo vedení lounské radnice, je v Lounech evidováno 381 osob (stav k 14. dubnu) z Ukrajiny s uděleným pobytovým oprávněním.

S dobrovolnickou skupinou začalo mě-sto Louny spolupracovat a spolupracuje i nadále. Výsledkem spolupráce bylo otevření již zmíněného Kontaktního centra pro uprchlíky z Ukrajiny. Radnice také vyčlenila finanční prostředky na výdaje krizového řízení v souvislosti s vojenskou invazí Ruské federace na území Ukrajiny a vyčlenila volné byty v majetku města Louny pro účely nouzového ubytování uprchlíků z Ukrajiny. Začala fungovat speciální telefonní lince, na níž osoba hovořící ukrajinským jazykem poskytuje informace příchozím osobám z Ukrajiny, zajišťuje překlad výstupních informací do ukrajinského jazyka či pomáhá s ubytováním osob. Pracovnice kontaktního centra zajišťují pro uprchlíky služby, jako jsou: doprovod na úřady, do banky, k lékaři, pomoc s hledáním ubytování, zaměstnání či se zařazením dítěte do školského zařízení.

,,Současně byl zajištěn bezproblémový příjem ukrajinských dětí do lounských základních škol. Zájemci o umístění ukrajinských dětí do předškolního a školního vzdělávání byli informováni, jak mají postupovat a od kdy je školní docházka pro uprchlíky povinná. Pod záštitou MŠ Fügnerova ve spolupráci s Městskou knihovnou v Lounech byl městem Louny vytvořen dětský adaptační klub v prostorách klubovny Luna. V této skupině je zajištěna péče pro děti od tří let do věku povinné školní docházky. V závěru minulého týdne bylo začleněno do základních škol v Lounech 51 dětí a čtrnáct dětí do adaptačního klubu a mateřských škol,“ řekl lounský starosta Pavel Janda. Zápisy ukrajinských dětí do 1. třídy proběhnou v Lounech 1. a 3. června od 9 do 12 hodin v kontaktním centru v Lounech.

Odbor sociálních věcí a zdravotnictví oslovil praktické lékaře pro děti a dospělé s dotazem, zda jsou ochotni ošetřit uprchlíky, kteří zde budou ubytováváni. Kladně se vyjádřili: lékaři Tučková, Kreslová, Holubová, Tesař, Soukupová a Bušáková. Navštívit mohou pohotovost, která je v Lounech v provozu a je pro tyto osoby bez poplatku.

Vzhledem k docházejícím kapacitám pro nouzové ubytování, které nabídlo jak město, tak dobrovolníci, padlo rozhodnutí o zajištění tzv. nouzového přístřeší. Ve spolupráci s Městskou pečovatelskou službou a místní ukrajinskou komunitou byly prostory v přízemí domu Na Valích 510, kde funguje kontaktní centrum, zrekonstruovány. Vytvořena byla místnost s kuchyní, nová koupelna se sprchou a umyvadlem, jednotlivé místnosti byly vybaveny skládacími lůžky a lůžkovinami.

Vzhledem k docházejícím kapacitám Město Louny zvažuje pořízení modulární stavby domů o půdorysu 9krát18 metru, vždy o dvou bytových jednotkách 4+1 ,,Postaveny by mohly být v blízkosti sportovní haly. Po skončení uprchlické krize by mohly tyto ubytovací kapacity sloužit během sportovních turnajů. Nákup by mohl být financován z připravovaných dotačních programu ministerstva pro místní rozvoj.


Napsal(a): Lucie Steklá

Komentáře

Nabídky práce

PROVOZNÍ ZÁMEČNÍK-NÁSTROJÁŘ

Hledáme PROVOZNÍ ZÁMEČNÍKY-NÁSTROJÁŘE do Podbořan! 13. PLAT, 5 týdnů dovolené, 37,5 hodin/týden, benefity od 15 900/rok, závodní stravování.
Tel.: 606 620 482
E-mail: libuse.konderlova@rako.cz


FYZIOTERAPEUT/FYZIOTERAPEUTKA

Přijmeme FYZIOTERAPEUTA/FYZIOTERAPEUTKU. Nabízíme dobré platové podmínky. Rehabilitace Ilona Jesínková Podbořany.
Tel.: 605 511 708
E-mail: ilona.jesinkova@seznam.cz


ŘIDIČ NÁKLADNÍHO VOZIDLA

Marius Pedersen přijme kolegy na pozici ŘIDIČ NÁKLADNÍHO VOZIDLA. Požadujeme: Dobrý zdravotní stav, trestní bezúhonnost, smysl pro zodpovědnost, ŘP sk. - C,E, osvědčení způsobilosti řidiče. Místo výkonu práce: Provozovna Louny, Žatec, Rakovník. Náplň práce: řízení kontejnerových a svozových vozidel, dvousměnný provoz, pracovní doba se řídí dle směn. Nabízíme: Pracovní smlouvu na dobu neurčitou, měsíční mzdu ve složení: základní mzda dle zařazení + osobní ohodnocení + prémiová složka + náhrada cestovného, zaměstnanecké výhody (půjčky, vzdělávání), možnost zvýšení kvalifikace za podmínek v rámci profesního vzdělávání, zvýhodněný tarif od T-Mobile, zvýhodněný nákup Auto Škoda, zvýhodněný nákup karty Benzina.
Tel.: +420 493 645 805
E-mail: mplouny@mariuspedersen.cz


TOPIČ - Technik energetických zařízení

Žatecká teplárenska, a.s., přijme TECHNIKA ENERGETICKÝCH ZAŘÍZENÍ (TOPIČE). Náplní práce je obsluha kotlů a pomocných zařízení, organizování provozu kotle a horkovodní soustavy, spolupráce na odstraňování poruch a provádění odstrukování a odpopelnění.
Tel.: 412375414
E-mail: ztas@ztas.cz


Strojní zámečník, operátor CNC soustruhu, obráběč kovů

CHMELAŘSTVÍ, družstvo Žatec přijme STROJNÍ ZÁMEČNÍKY, OPERÁTORY CNC MECHANICKÉHO SOUSTRUHU, OBRÁBĚČE KOVŮ. Nabízíme: zázemí stabilní firmy, odpovídající mzdové ohodnocení a benefity v rámci sociálního programu.
Kontakt: Ing. Milan Vlček
Tel.: 415733207
WWW: http://chmelarstvi.cz/aktuality/172-nabidka-prace
E-mail: prace@chmelarstvi.cz

Poslední videa

Volby 2022: nahlédli jsme do volební místnosti v ZUŠ Podbořany

V pátek 23. 9. kolem 16. hodiny byla volební účast zhruba 14 procent...

Přehrát video
Příběhy starožitností v Muzeu Podbořany - s Mirkem Švarcem

Ve čtvrtek 15. 9. v 17 hodin začala beseda formou dialogu laika (Romana Havrdová) se starožitníkem (Miroslav Švarc)...

Přehrát video