Přesun nádraží v Chomutově? Stále ve hvězdách

j.rodling 2022-05-19 09:38:46

Chomutov – Anabáze s přesunem nádraží asi hned tak neskončí. Ani po letech od schválení zastupitelstvem není jasné, zda vůbec a případně kdy se přesune.

Před třemi lety to vypadalo jako hotová věc. Státní Správa železnic v roce 2019 tlačila zastupitele, aby rozhodli o přesunutí nádraží, že jinak tato varianta padne úplně pod stůl. Chomutovské zastupitelky a zastupitelé dali projektu zelenou, ale od té doby se žádný zásadní posun nestal.

„„Každé dva týdny volám, stále to visí na Centrální komisi Ministerstva dopravy, která ještě nerozhodla, jestli se záměr bude realizovat,“ uvedl primátor Chomutova Marek Hrabáč. Celý přesun je ve státní režii, takže město jako takové s tím mnoho nezmůže. Navíc se změnila vláda, takže se přehodnocují projekty a priority, nepochybně zásadní otázkou bude, zda stát má na nákladný přesun v současné době peníze.

„V současné době Ministerstvo dopravy spolu se Správou železnic projednává ekonomicky a technicky nejvhodnější způsob řešení této stavby. Jedná se nyní hlavně o zavedení vlakového zabezpečovače ETCS L2 či o vazbě na připravované vysokorychlostní spojení Praha – Most. Tato jednání však nejsou u konce a nelze ani nyní odhadnout, kdy ukončena budou,“ uvedl v dubnu na dotaz Nástupu mluvčí ministerstva dopravy Martin Brychta.

Chomutovákům tak nezbývá než čekat, zda se přesun za zhruba čtyři miliardy korun vůbec někdy podaří zrealizovat. Nové nádraží by mělo být blíže autobusovému nádraží. I kdyby projekt dostal povolení z ministerstva, Chomutováci by na nový perón mohli vstoupit až za mnoho let. Musely by se vyřešit majetkové vztahy, úprava přednádražního prostoru a další komplikovanější věci.

Myšlenka přesunu nádraží, které je na svém místě od 19. století, kdy byla do Chomutova přivedena železnice, je už desítky let stará. S nádražím blíže centra a zhruba na podobném místě, kde by mělo stát, počítal už územní plán ze 60. let 20. století, podle kterého se odehrála zásadní přestavba centra Chomutova včetně například vybudování budovy magistrátu či „podkovy“. Nové umístění nádraží se objevovala i v pozdějších územních plánech a studiích.


Napsal(a): j.rodling

Komentáře

Nabídky práce

VEDOUCÍ FARMY/HLAVNÍ AGRONOM

Pro zemědělskou farmu vybavenou moderní technikou a provozující rostlinnou výrobu na cca 3 000 hektarech polí, hledáme vhodného kandidáta na pozici - VEDOUCÍ FARMY SPOJENOU S FUNKCÍ HLAVNÍHO AGRONOMA, popř. hledáme pouze hlavního agronoma. Pěstujeme pšenici, řepku a hrách. Nabízíme nadstandardní finanční podmínky a možnost seberealizace. Více informací po telefonu či osobně. Lokalita: Podbořany.
Tel.: 603294756
E-mail: zemedelec55@seznam.cz


TOPIČ - Technik energetických zařízení

Žatecká teplárenska, a.s., přijme TECHNIKA ENERGETICKÝCH ZAŘÍZENÍ (TOPIČE). Náplní práce je obsluha kotlů a pomocných zařízení, organizování provozu kotle a horkovodní soustavy, spolupráce na odstraňování poruch a provádění odstrukování a odpopelnění.
Tel.: 412375414
E-mail: ztas@ztas.cz


Strojní zámečník, operátor CNC soustruhu, obráběč kovů

CHMELAŘSTVÍ, družstvo Žatec přijme STROJNÍ ZÁMEČNÍKY, OPERÁTORY CNC MECHANICKÉHO SOUSTRUHU, OBRÁBĚČE KOVŮ. Nabízíme: zázemí stabilní firmy, odpovídající mzdové ohodnocení a benefity v rámci sociálního programu.
Kontakt: Ing. Milan Vlček
Tel.: 415733207
WWW: http://chmelarstvi.cz/aktuality/172-nabidka-prace
E-mail: prace@chmelarstvi.cz


ŽATEC, DĚLNÍK NA DRCENÍ, MLETÍ PLASTŮ

Wastemat s.r.o. Žatec přijme DĚLNÍKA NA DRCENÍ, MLETÍ PLASTŮ. TEL.: 728880155. EMAIL: wastemat@seznam.cz
Tel.: 728880155
E-mail: wastemat@seznam.cz

Poslední videa

Železniční most na trati Plzeň - Žatec je demontován

Včera ráno došlo k demontování druhé části mostu přes Ohři. Samotná demontáž začala kolem 8 hodiny a skončila kolem 10 hodiny. Konstrukce vážila asi 500 tun.

Přehrát video
Libořická pouť 2022 a Flying Boys z Kolína

Propojení diváka s akcí plnou adrenalinu, komedie a sportovní gymnastiky. To je skupina gymnastů, kteří bavili v sobotu i diváky v Libořicích. Tady je jen malý kousek vystoupení v sobotu 6. 8. 2022 :)

Přehrát video