Jako před sto lety: Dům Sokolů z Mor po rekonstrukci přivítal návštěvníky

Lucie Steklá 2022-07-04 18:16:33

Expozici věnovaná fotografiím velkého turisty a fotografa Karla Goszlera, který po sobě zanechal na tisíc skleněných desek, je od minulého pátku přístupná v Oblastním muzeu v Lounech. Návštěvníci si ji mohou prohlédnout v budově Sokolů z Mor, která byla po třech letech a nákladné rekonstrukci otevřena veřejnosti.


,,Na ničem jsme nešetřili,“ řekl na úvod slavnostního otevření budovy Jiří Matyáš, ředitel muzea. Na znovu otevření čekali muzejníci i veřejnost tři roky, od října 2019. Za rekonstrukci budovy, která je historickou památkou, a muzeum ji využívá jako svou hlavní k výstavní činnosti, zřizovatel, Ústecký kraj, zaplatil za přes 30 milionů korun. Objekt dostal podobu, kterou měl na konci 19. století. Na návštěvníky čekají komfortnější a modernější prostory, novinkou je výtah v budově pro hůře pohyblivé občany.

Součástí slavnostního zpřístupnění do-mu pro veřejnost bylo otevření nové stále expozice s názvem Ztracený svět na snímcích Karla Goszlera – Lounsko a turistika před 100 lety. Téměř přesně tisíc dní. Před takovou dobou začali podle historika a kurátora výstavy Martina Vostřela práce na výstavě fotografií K. Goszlera. Náhoda dala tomu, že se lounští muzejníci dozvěděli o potomcích fotografa, který vlastní stovky skleněných desek s fotografiemi našeho regionu. ,,Práce rozpoznat krajiny, kopce a okolí, byla někdy náročná. Velkou zásluhu na tom, že je dnes uvidíte, má také Bořek Zasadil, který všechny fotografie skenoval hodiny a hodiny. Dokonce mu odešel i skener,“ řekl M. Vostřel.

Mojmír Nováček z Klubu českých turistů při té příležitosti uvedl do síně slávy právě K. Goszlera, který byl nejen vášnivým fotografem, ale také turistou a spoluzakladatelem lounského klubu turistů. Právě řada jeho fotografií vznikla při turistických procházkách krajinou Lounska. ,,Zásluha Karla Goszlera na propagaci, díky krásným fotografiím, je určitě nesporná. Své místo v síni slávy české turistiky si určitě zaslouží. Děkuji muzeu za propagaci života a díla tohoto významného turisty a turistům za zpracování návrhu na uvedení do síně slávy,“ řekl M. Nováček. Výstava nabídne 135 krásných fotografií zachycujících náš region v letech 1890 až 1930. Expozice je rozdělena do pěti místností a v každé na Vás čeká jiné téma – Louny, Kolorované snímky, Lounsko, Portréty a spolkový život a poslední jsme nazvali Volání dálek. Seznámíte se s počátky lounské turistiky, uvidíte dobové oblečení, zaniklé stavby či proměňující se krajinu. Již při vstupu do muzea spatříte unikátní velkoformátovou fotografii o rozměrech tři sta krát dvě stě centimetrů zobrazující naše město na samém sklonku 19. sto-letí s projíždějící parní lokomotivou jako symbolem pokroku.

Pro veřejnost se zpřístupnila také dlouho odkládaná výstava Pravěk Lounska autorů Petra Nováka a Anastázie Ryškové, ke které vyšla stejnojmenná kniha právě od Petra Nováka. 

Napsal(a): Lucie Steklá

Komentáře

Nabídky práce

ELEKTRIKÁŘ, REVIZNÍ TECHNIK ELEKTRO, VEDOUCÍ MTZ A LOGISTIKA, TECHNIK NA INSTALACE SOLÁRNÍCH MODULŮ, SKLADNÍK, PROVOZNÍ VEDOUCÍ

Do kolektivu společnosti NEMLUMBO Energy hledáme nové kolegy na pozice: ELEKTRIKÁŘ, REVIZNÍ TECHNIK ELEKTRO, VEDOUCÍ MTZ A LOGISTIKA, TECHNIK NA INSTALACE SOLÁRNÍCH MODULŮ, SKLADNÍK, PROVOZNÍ VEDOUCÍ. Nabízíme věrnostní bonusy! Od stravenek přes příspěvky na dovolenou, na děti, na dopravu, na léky, až po dovolenou navíc nebo slevy na naše produkty. Staňte se součástí úspěšné firmy. Pokud vás některá z nabízených pozic oslovila, zašlete svůj životopis na e-mail: hr@nelumbo.cz nebo na adresu Nelumbo Energy a.s., U Vodárny 277, Otvice 431 11.
E-mail: hr@nelumbo.cz


TECHNICKÉ I ADMINISTRAČNÍ POZICE

Společnost NELUMBO Energy přijímá ve velkém nové zaměstnance. Hledáme kolegy na pozice ELEKTRIKÁŘ, REVIZNÍ TECHNIK ELEKTRO, VEDOUCÍ MTZ A LOGISTIKY, ADMINISTRATIVA MTZ A LOGISTIKA, TECHNIK NA INSTALACE SOLÁRNÍCH MODULŮ, SKLADNÍK, PROVOZNÍ VEDOUCÍ. Pokud Vás některá z pozic zaujala, zašlete svůj životopis na e-mail: hr@nelumbo.cz nebo na adresu Nelumbo Energy a.s., U Vodárny 277, Otvice 431 11.
E-mail: hr@nelumbo.cz


TECHNIK ENERGETICKÝCH ZAŘÍZENÍ (TOPIČ)

Žatecká teplárenská, a.s. přijme do svého týmu zaměstnance/zaměstnankyni na pozici TECHNIK ENERGETICKÝCH ZAŘÍZENÍ (TOPIČ). Nabízíme: Odpovídající ohodnocení a motivační systém odměn, po cca 1/2 roce absolvování zkoušky a získání topičského průkazu pro nízkotlakovou kotelnu, po dalším období cca 1 - 1,5 roce možnost získání dalšího topičského průkazu pro středotlakou, zaškolení na ŘP sk. C a na obsluhu kolových nakladačů, proškolení na obsluhu tlakových nádob a obsluhu plynových zařízení, proškolení jeřáb a vazačský průkaz, kariérní růst podle dosažených dovedností (proškolení), příspěvek na stravování, dobrý pracovní kolektiv, pracoviště Žatec, nástup dle dohody. Po zaškolení: 5 týdnů dovolené, penzijní připojištění, příspěvek na dovolenou. Požadujeme: Dokončené SOU/SŠ technického zaměření nebo odpovídající praxi, orientace v energetických zařízení výhodou, topičský průkaz výhodou, není však podmínkou - zajistíme zaškolení, samostatnost a technické myšlení, ochota pracovat ve směnném provozu (2 směnný nepřetržitý), dobrý zdravotní stav. Zájemci/zájemkyně doručí životopis v českém jazyce na adresu Žatecká teplárenská, a.s. (Žatec č.p. 3149, 438 01 Žatec).
Tel.: 605 211 725
E-mail: ztas@ztac.cz


TOPIČ - Technik energetických zařízení

Žatecká teplárenska, a.s., přijme TECHNIKA ENERGETICKÝCH ZAŘÍZENÍ (TOPIČE). Náplní práce je obsluha kotlů a pomocných zařízení, organizování provozu kotle a horkovodní soustavy, spolupráce na odstraňování poruch a provádění odstrukování a odpopelnění.
Tel.: 412375414
E-mail: ztas@ztas.cz


Strojní zámečník, operátor CNC soustruhu, obráběč kovů

CHMELAŘSTVÍ, družstvo Žatec přijme STROJNÍ ZÁMEČNÍKY, OPERÁTORY CNC MECHANICKÉHO SOUSTRUHU, OBRÁBĚČE KOVŮ. Nabízíme: zázemí stabilní firmy, odpovídající mzdové ohodnocení a benefity v rámci sociálního programu.
Kontakt: Ing. Milan Vlček
Tel.: 415733207
WWW: http://chmelarstvi.cz/aktuality/172-nabidka-prace
E-mail: prace@chmelarstvi.cz

Poslední videa

Kamarád Lorm

Kamarád LORM Chaloupka

Přehrát video
Den válečných veteránů v Žatci (video)

Den válečných veteránů v Žatci (video)

Přehrát video