Jako před sto lety: Dům Sokolů z Mor po rekonstrukci přivítal návštěvníky

Lucie Steklá 2022-07-04 18:16:33

Expozici věnovaná fotografiím velkého turisty a fotografa Karla Goszlera, který po sobě zanechal na tisíc skleněných desek, je od minulého pátku přístupná v Oblastním muzeu v Lounech. Návštěvníci si ji mohou prohlédnout v budově Sokolů z Mor, která byla po třech letech a nákladné rekonstrukci otevřena veřejnosti.


,,Na ničem jsme nešetřili,“ řekl na úvod slavnostního otevření budovy Jiří Matyáš, ředitel muzea. Na znovu otevření čekali muzejníci i veřejnost tři roky, od října 2019. Za rekonstrukci budovy, která je historickou památkou, a muzeum ji využívá jako svou hlavní k výstavní činnosti, zřizovatel, Ústecký kraj, zaplatil za přes 30 milionů korun. Objekt dostal podobu, kterou měl na konci 19. století. Na návštěvníky čekají komfortnější a modernější prostory, novinkou je výtah v budově pro hůře pohyblivé občany.

Součástí slavnostního zpřístupnění do-mu pro veřejnost bylo otevření nové stále expozice s názvem Ztracený svět na snímcích Karla Goszlera – Lounsko a turistika před 100 lety. Téměř přesně tisíc dní. Před takovou dobou začali podle historika a kurátora výstavy Martina Vostřela práce na výstavě fotografií K. Goszlera. Náhoda dala tomu, že se lounští muzejníci dozvěděli o potomcích fotografa, který vlastní stovky skleněných desek s fotografiemi našeho regionu. ,,Práce rozpoznat krajiny, kopce a okolí, byla někdy náročná. Velkou zásluhu na tom, že je dnes uvidíte, má také Bořek Zasadil, který všechny fotografie skenoval hodiny a hodiny. Dokonce mu odešel i skener,“ řekl M. Vostřel.

Mojmír Nováček z Klubu českých turistů při té příležitosti uvedl do síně slávy právě K. Goszlera, který byl nejen vášnivým fotografem, ale také turistou a spoluzakladatelem lounského klubu turistů. Právě řada jeho fotografií vznikla při turistických procházkách krajinou Lounska. ,,Zásluha Karla Goszlera na propagaci, díky krásným fotografiím, je určitě nesporná. Své místo v síni slávy české turistiky si určitě zaslouží. Děkuji muzeu za propagaci života a díla tohoto významného turisty a turistům za zpracování návrhu na uvedení do síně slávy,“ řekl M. Nováček. Výstava nabídne 135 krásných fotografií zachycujících náš region v letech 1890 až 1930. Expozice je rozdělena do pěti místností a v každé na Vás čeká jiné téma – Louny, Kolorované snímky, Lounsko, Portréty a spolkový život a poslední jsme nazvali Volání dálek. Seznámíte se s počátky lounské turistiky, uvidíte dobové oblečení, zaniklé stavby či proměňující se krajinu. Již při vstupu do muzea spatříte unikátní velkoformátovou fotografii o rozměrech tři sta krát dvě stě centimetrů zobrazující naše město na samém sklonku 19. sto-letí s projíždějící parní lokomotivou jako symbolem pokroku.

Pro veřejnost se zpřístupnila také dlouho odkládaná výstava Pravěk Lounska autorů Petra Nováka a Anastázie Ryškové, ke které vyšla stejnojmenná kniha právě od Petra Nováka. 

Napsal(a): Lucie Steklá

Komentáře

Nabídky práce

VEDOUCÍ FARMY/HLAVNÍ AGRONOM

Pro zemědělskou farmu vybavenou moderní technikou a provozující rostlinnou výrobu na cca 3 000 hektarech polí, hledáme vhodného kandidáta na pozici - VEDOUCÍ FARMY SPOJENOU S FUNKCÍ HLAVNÍHO AGRONOMA, popř. hledáme pouze hlavního agronoma. Pěstujeme pšenici, řepku a hrách. Nabízíme nadstandardní finanční podmínky a možnost seberealizace. Více informací po telefonu či osobně. Lokalita: Podbořany.
Tel.: 603294756
E-mail: zemedelec55@seznam.cz


TOPIČ - Technik energetických zařízení

Žatecká teplárenska, a.s., přijme TECHNIKA ENERGETICKÝCH ZAŘÍZENÍ (TOPIČE). Náplní práce je obsluha kotlů a pomocných zařízení, organizování provozu kotle a horkovodní soustavy, spolupráce na odstraňování poruch a provádění odstrukování a odpopelnění.
Tel.: 412375414
E-mail: ztas@ztas.cz


Strojní zámečník, operátor CNC soustruhu, obráběč kovů

CHMELAŘSTVÍ, družstvo Žatec přijme STROJNÍ ZÁMEČNÍKY, OPERÁTORY CNC MECHANICKÉHO SOUSTRUHU, OBRÁBĚČE KOVŮ. Nabízíme: zázemí stabilní firmy, odpovídající mzdové ohodnocení a benefity v rámci sociálního programu.
Kontakt: Ing. Milan Vlček
Tel.: 415733207
WWW: http://chmelarstvi.cz/aktuality/172-nabidka-prace
E-mail: prace@chmelarstvi.cz


ŽATEC, DĚLNÍK NA DRCENÍ, MLETÍ PLASTŮ

Wastemat s.r.o. Žatec přijme DĚLNÍKA NA DRCENÍ, MLETÍ PLASTŮ. TEL.: 728880155. EMAIL: wastemat@seznam.cz
Tel.: 728880155
E-mail: wastemat@seznam.cz

Poslední videa

Železniční most na trati Plzeň - Žatec je demontován

Včera ráno došlo k demontování druhé části mostu přes Ohři. Samotná demontáž začala kolem 8 hodiny a skončila kolem 10 hodiny. Konstrukce vážila asi 500 tun.

Přehrát video
Libořická pouť 2022 a Flying Boys z Kolína

Propojení diváka s akcí plnou adrenalinu, komedie a sportovní gymnastiky. To je skupina gymnastů, kteří bavili v sobotu i diváky v Libořicích. Tady je jen malý kousek vystoupení v sobotu 6. 8. 2022 :)

Přehrát video