Úvod   /   Zprávy   /   Pravěk Lounska v muzeu

Pravěk Lounska v muzeu

Lucie Steklá 2022-07-12 13:11:48

Pravěk Lounska v muzeu. Současně se znovuotevřením hlavní budovy Oblastního muzea Louny, Domu Sokolů z Mor, se veřejnosti otevřela také výstava Pravěk Lounska. Na slavnostním otevření byla také pokřtěna kniha nesoucí stejný název, jejímž autorem je Petr Novák. Publikace v tomto území, které je tak bohaté na archeologické památky, obsahuje, jak říkají kolegové, telefonní seznam archeologických nálezů. Kniha má tři části, jednu, věnovanou těm, kteří vytvářeli sbírky od konce minulého století a díky nimž můžete některé předměty vidět. Druhá část je stručným průřezem časem od doby kamenné po slovanské osídlení, se zmínkou o vzniku Loun. Část obsahuje popis jednotlivých nálezů a nálezových situací, nechybí seznam dostupné literatury, která k oblasti Lounska existuje. ,,Neskromně mohou doufat, že publikace bude pro zájemce o regionální historii a prehistorii, po dlouhé době východiskem, kde se dozvědí informace vázající se na region či pomůže při tvorbě jejich odborné práce,“ řekl při křtu knihy Petr Novák.


Návštěvníci na výstavě Pravěk Lounska mají po dlouhé době příležitost vidět autentické doklady vývoje nejbližšího regionu od pazourkových čepelí starší doby kamenné po nádoby pražského typu prvních Slovanů, nejzajímavější nálezy v našem regionu. ,,Lounsko ležící severozápadně od Prahy patřilo díky svým příznivým klimatickým podmínkám mezi bohatě osídlená území Čech. Ve sbírkách muzea jsou deponované nálezy z rozsáhlého výzkumu Ivany Pleinerové v Březně u Loun a v místech výzkumu dnes stojí ve skanzenu rekonstrukce sídlištních objektů od mladší doby kamenné po slovanská obydlí,“ řekl k výstavě Novák.

Spolu s výstavou vydalo Oblastní muzeum v Lounech publikaci stejného jména ,,Pravěk Lounska“, která se podrobněji věnuje sídelním celkům v úrodné oblasti středního Poohří. Západním okrajem soupis nálezů navazuje na publikaci archeologických památek Petra Holodňáka z muzea v Žatci a východ vymezují hranice okresu. Výstavu je možné navštívit do 9. října tohoto roku a knihu zakoupit v recepci muzea. Pro zájemce nabízí více informací webové stránky muzea. 

Napsal(a): Lucie Steklá

Komentáře

Nabídky práce

FYZIOTERAPEUT/FYZIOTERAPEUTKA

Přijmeme FYZIOTERAPEUTA/FYZIOTERAPEUTKU. Nabízíme dobré platové podmínky. Rehabilitace Ilona Jesínková Podbořany.
Tel.: 605 511 708
E-mail: ilona.jesinkova@seznam.cz


TOPIČ - Technik energetických zařízení

Žatecká teplárenska, a.s., přijme TECHNIKA ENERGETICKÝCH ZAŘÍZENÍ (TOPIČE). Náplní práce je obsluha kotlů a pomocných zařízení, organizování provozu kotle a horkovodní soustavy, spolupráce na odstraňování poruch a provádění odstrukování a odpopelnění.
Tel.: 412375414
E-mail: ztas@ztas.cz


Strojní zámečník, operátor CNC soustruhu, obráběč kovů

CHMELAŘSTVÍ, družstvo Žatec přijme STROJNÍ ZÁMEČNÍKY, OPERÁTORY CNC MECHANICKÉHO SOUSTRUHU, OBRÁBĚČE KOVŮ. Nabízíme: zázemí stabilní firmy, odpovídající mzdové ohodnocení a benefity v rámci sociálního programu.
Kontakt: Ing. Milan Vlček
Tel.: 415733207
WWW: http://chmelarstvi.cz/aktuality/172-nabidka-prace
E-mail: prace@chmelarstvi.cz


ŽATEC, DĚLNÍK NA DRCENÍ, MLETÍ PLASTŮ

Wastemat s.r.o. Žatec přijme DĚLNÍKA NA DRCENÍ, MLETÍ PLASTŮ. TEL.: 728880155. EMAIL: wastemat@seznam.cz
Tel.: 728880155
E-mail: wastemat@seznam.cz

Poslední videa

Volby 2022: nahlédli jsme do volební místnosti v ZUŠ Podbořany

V pátek 23. 9. kolem 16. hodiny byla volební účast zhruba 14 procent...

Přehrát video
Příběhy starožitností v Muzeu Podbořany - s Mirkem Švarcem

Ve čtvrtek 15. 9. v 17 hodin začala beseda formou dialogu laika (Romana Havrdová) se starožitníkem (Miroslav Švarc)...

Přehrát video