Je tady volební víkend. Hlasy voličů rozhodnou o složení zastupitelstev

Lucie Steklá 2022-09-22 22:22:23

Lounsko - Víkend, který rozhodne o složení obecních a městských zastupitelstev, je tady. Tento pátek 23. a sobotu 24. září se konají komunální volby. Lidé si v nich zvolí nové či staronové členy zastupitelstev, které budou obce a města řídit po následující čtyři roky. Jak jsme již psali, o zastupitelský post se v okrese Louny uchází 2 472 lidí, dvě třetiny z tohoto počtu jsou muži. Jedinou obcí na Lounsku, kde kandidátku nepodal nikdo a k volbám tento víkend tedy obyvatelé nepůjdou, je Brodec.

V třiačtyřiceti obcích Lounska občané postavili 133 kandidátek. Třicet procent z nich, tedy čtyřicet kandidátek, vedou ženy. Na prvních místech jsou ženy kandidátních listin ve dvaceti ob-cích. Devadesát tři kandidátek vedou do voleb muži.

Kdo usedne do zastupitelstva, je víceméně rozhodnuto v obcích, v nichž byla podána jen jedna kandidátka. Volby jsou tam jen formální záležitostí. Na Lounsku jsou to obce: Břvany, Dobro-měřice, Chraberce, Kozly, Nová Ves, Opočno, Úherce, Vršovice a Želkovice. A právě ve většině těchto obcí jsou lídry ženy, výjimkou jsou Nová Ves a Opočno, kde ji vedou muži.

Nejvíce kandidátek mají Louny s devětadvacetičlenným zastupitelstvem, do voleb jich tam jde deset. Mezi zaregistrovanými subjekty, které budou bojovat o hlasy voličů, jich je sedm, které kandidovaly v posledních volbách. Jsou to ANO, ČSSD, KSČM, ODS, SPD, Unie pro sport a zdraví, Pro lepší Louny, Louny společně - Koalice Pirátů, nezávislých a Zelených, KDU - ČSL a Lounští patrioti. Druhý nejvyšší počet kandidátek na Lounsku má obec Smolnice - devatenáct, neboť tam každý z uchazečů o místo zastupitele usiluje ,,sám za sebe“, jedna z kandidátek obsahuje dvě jména. K tomuto způsobu podání listin přistoupili také v Toužetíně, kde kandiduje do pětičlenného zastupitelstva šest občanů. Sedm kandidátek zaregistrovali občané ve Hřivicích. Z pěti kandidátních listin budou vybírat voliči v Cítolibech, Postoloprtech, a Výškově. Čtyři kandidátky mají obce Blšany u Loun, Lenešice, Libčeves, Pnětluky, Počedělice, Ročov a Zbrašín. Kandidáty ze tří listin budou vybírat obyvatelé Hříškova, Chožova, Koštic, Veltěž a Vinařic. Dvě kandidátky zaregistrovali v obci Černčice, Domoušice, Chlumčany, Jimlín, Líšťany, Obora, Panenský Týnec, Peruc, Raná, Slavětín, Vrbno nad Lesy a Žerotín.

Pokud si nevíte rady, jak volit, tady je malý návod. V komunálních volbách se místo kroužkování křížkuje! Křížkem lze označit celou stranu, dát hlas vybraným kandidátům z jednoho uskupení nebo vybrat zástupce napříč stranami.

Každý volič má tolik hlasů, kolik je členů daného zastupitelstva. Dá-li křížek straně a zároveň jejím kandidátům, je platný hlas pro celou stranu. Naopak pokud přidělí křížek jedné straně a zá-roveň kandidátům z jiných uskupení, odečítá se počet hlasů daný jiným kandidátům než zvolené straně, a to od konce kandidátky.

V komunálních volbách uspěje uskupení, které překročí pětiprocentní hranici. Nepřihlíží se k ní jen v případě, že v obci je podána pouze jedna kandidátka. Snižuje se v případě, že ji nepřekročí minimálně dvě strany.

Do zastupitelstva je přednostně zvolen kandidát, který získal nejméně o deset procent více hlasů, než je stanovený průměr hlasů strany. Ten poskočí na první místo. Pokud je kandidátů s takovým ziskem hlasů více, rozhodují počty preferenčních hlasů. V případě další rovnosti je určující původní pořadí na kandidátce.


Napsal(a): Lucie Steklá

Komentáře

Nabídky práce

TECHNICKÉ I ADMINISTRAČNÍ POZICE

Společnost NELUMBO Energy přijímá ve velkém nové zaměstnance. Hledáme kolegy na pozice ELEKTRIKÁŘ, REVIZNÍ TECHNIK ELEKTRO, VEDOUCÍ MTZ A LOGISTIKY, ADMINISTRATIVA MTZ A LOGISTIKA, TECHNIK NA INSTALACE SOLÁRNÍCH MODULŮ, SKLADNÍK, PROVOZNÍ VEDOUCÍ. Pokud Vás některá z pozic zaujala, zašlete svůj životopis na e-mail: hr@nelumbo.cz nebo na adresu Nelumbo Energy a.s., U Vodárny 277, Otvice 431 11.
E-mail: hr@nelumbo.cz


TECHNIK ENERGETICKÝCH ZAŘÍZENÍ (TOPIČ)

Žatecká teplárenská, a.s. přijme do svého týmu zaměstnance/zaměstnankyni na pozici TECHNIK ENERGETICKÝCH ZAŘÍZENÍ (TOPIČ). Nabízíme: Odpovídající ohodnocení a motivační systém odměn, po cca 1/2 roce absolvování zkoušky a získání topičského průkazu pro nízkotlakovou kotelnu, po dalším období cca 1 - 1,5 roce možnost získání dalšího topičského průkazu pro středotlakou, zaškolení na ŘP sk. C a na obsluhu kolových nakladačů, proškolení na obsluhu tlakových nádob a obsluhu plynových zařízení, proškolení jeřáb a vazačský průkaz, kariérní růst podle dosažených dovedností (proškolení), příspěvek na stravování, dobrý pracovní kolektiv, pracoviště Žatec, nástup dle dohody. Po zaškolení: 5 týdnů dovolené, penzijní připojištění, příspěvek na dovolenou. Požadujeme: Dokončené SOU/SŠ technického zaměření nebo odpovídající praxi, orientace v energetických zařízení výhodou, topičský průkaz výhodou, není však podmínkou - zajistíme zaškolení, samostatnost a technické myšlení, ochota pracovat ve směnném provozu (2 směnný nepřetržitý), dobrý zdravotní stav. Zájemci/zájemkyně doručí životopis v českém jazyce na adresu Žatecká teplárenská, a.s. (Žatec č.p. 3149, 438 01 Žatec).
Tel.: 605 211 725
E-mail: ztas@ztac.cz


TOPIČ - Technik energetických zařízení

Žatecká teplárenska, a.s., přijme TECHNIKA ENERGETICKÝCH ZAŘÍZENÍ (TOPIČE). Náplní práce je obsluha kotlů a pomocných zařízení, organizování provozu kotle a horkovodní soustavy, spolupráce na odstraňování poruch a provádění odstrukování a odpopelnění.
Tel.: 412375414
E-mail: ztas@ztas.cz


Strojní zámečník, operátor CNC soustruhu, obráběč kovů

CHMELAŘSTVÍ, družstvo Žatec přijme STROJNÍ ZÁMEČNÍKY, OPERÁTORY CNC MECHANICKÉHO SOUSTRUHU, OBRÁBĚČE KOVŮ. Nabízíme: zázemí stabilní firmy, odpovídající mzdové ohodnocení a benefity v rámci sociálního programu.
Kontakt: Ing. Milan Vlček
Tel.: 415733207
WWW: http://chmelarstvi.cz/aktuality/172-nabidka-prace
E-mail: prace@chmelarstvi.cz


ŽATEC, DĚLNÍK NA DRCENÍ, MLETÍ PLASTŮ

Wastemat s.r.o. Žatec přijme DĚLNÍKA NA DRCENÍ, MLETÍ PLASTŮ. TEL.: 728880155. EMAIL: wastemat@seznam.cz
Tel.: 728880155
E-mail: wastemat@seznam.cz

Poslední videa

Podbořany - vánoční kamion Coca Cola

5. 12. 2022 kolem 17. hodiny :-)

Přehrát video
Kamarád Lorm

Kamarád LORM Chaloupka

Přehrát video