Je tady volební víkend. Hlasy voličů rozhodnou o složení zastupitelstev

Lucie Steklá 2022-09-22 22:22:23

Lounsko - Víkend, který rozhodne o složení obecních a městských zastupitelstev, je tady. Tento pátek 23. a sobotu 24. září se konají komunální volby. Lidé si v nich zvolí nové či staronové členy zastupitelstev, které budou obce a města řídit po následující čtyři roky. Jak jsme již psali, o zastupitelský post se v okrese Louny uchází 2 472 lidí, dvě třetiny z tohoto počtu jsou muži. Jedinou obcí na Lounsku, kde kandidátku nepodal nikdo a k volbám tento víkend tedy obyvatelé nepůjdou, je Brodec.

V třiačtyřiceti obcích Lounska občané postavili 133 kandidátek. Třicet procent z nich, tedy čtyřicet kandidátek, vedou ženy. Na prvních místech jsou ženy kandidátních listin ve dvaceti ob-cích. Devadesát tři kandidátek vedou do voleb muži.

Kdo usedne do zastupitelstva, je víceméně rozhodnuto v obcích, v nichž byla podána jen jedna kandidátka. Volby jsou tam jen formální záležitostí. Na Lounsku jsou to obce: Břvany, Dobro-měřice, Chraberce, Kozly, Nová Ves, Opočno, Úherce, Vršovice a Želkovice. A právě ve většině těchto obcí jsou lídry ženy, výjimkou jsou Nová Ves a Opočno, kde ji vedou muži.

Nejvíce kandidátek mají Louny s devětadvacetičlenným zastupitelstvem, do voleb jich tam jde deset. Mezi zaregistrovanými subjekty, které budou bojovat o hlasy voličů, jich je sedm, které kandidovaly v posledních volbách. Jsou to ANO, ČSSD, KSČM, ODS, SPD, Unie pro sport a zdraví, Pro lepší Louny, Louny společně - Koalice Pirátů, nezávislých a Zelených, KDU - ČSL a Lounští patrioti. Druhý nejvyšší počet kandidátek na Lounsku má obec Smolnice - devatenáct, neboť tam každý z uchazečů o místo zastupitele usiluje ,,sám za sebe“, jedna z kandidátek obsahuje dvě jména. K tomuto způsobu podání listin přistoupili také v Toužetíně, kde kandiduje do pětičlenného zastupitelstva šest občanů. Sedm kandidátek zaregistrovali občané ve Hřivicích. Z pěti kandidátních listin budou vybírat voliči v Cítolibech, Postoloprtech, a Výškově. Čtyři kandidátky mají obce Blšany u Loun, Lenešice, Libčeves, Pnětluky, Počedělice, Ročov a Zbrašín. Kandidáty ze tří listin budou vybírat obyvatelé Hříškova, Chožova, Koštic, Veltěž a Vinařic. Dvě kandidátky zaregistrovali v obci Černčice, Domoušice, Chlumčany, Jimlín, Líšťany, Obora, Panenský Týnec, Peruc, Raná, Slavětín, Vrbno nad Lesy a Žerotín.

Pokud si nevíte rady, jak volit, tady je malý návod. V komunálních volbách se místo kroužkování křížkuje! Křížkem lze označit celou stranu, dát hlas vybraným kandidátům z jednoho uskupení nebo vybrat zástupce napříč stranami.

Každý volič má tolik hlasů, kolik je členů daného zastupitelstva. Dá-li křížek straně a zároveň jejím kandidátům, je platný hlas pro celou stranu. Naopak pokud přidělí křížek jedné straně a zá-roveň kandidátům z jiných uskupení, odečítá se počet hlasů daný jiným kandidátům než zvolené straně, a to od konce kandidátky.

V komunálních volbách uspěje uskupení, které překročí pětiprocentní hranici. Nepřihlíží se k ní jen v případě, že v obci je podána pouze jedna kandidátka. Snižuje se v případě, že ji nepřekročí minimálně dvě strany.

Do zastupitelstva je přednostně zvolen kandidát, který získal nejméně o deset procent více hlasů, než je stanovený průměr hlasů strany. Ten poskočí na první místo. Pokud je kandidátů s takovým ziskem hlasů více, rozhodují počty preferenčních hlasů. V případě další rovnosti je určující původní pořadí na kandidátce.


Napsal(a): Lucie Steklá

Komentáře

Nabídky práce

ELEKTRIKÁŘ, REVIZNÍ TECHNIK ELEKTRO, VEDOUCÍ MTZ A LOGISTIKA, TECHNIK NA INSTALACE SOLÁRNÍCH MODULŮ, SKLADNÍK, PROVOZNÍ VEDOUCÍ

Do kolektivu společnosti NEMLUMBO Energy hledáme nové kolegy na pozice: ELEKTRIKÁŘ, REVIZNÍ TECHNIK ELEKTRO, VEDOUCÍ MTZ A LOGISTIKA, TECHNIK NA INSTALACE SOLÁRNÍCH MODULŮ, SKLADNÍK, PROVOZNÍ VEDOUCÍ. Nabízíme věrnostní bonusy! Od stravenek přes příspěvky na dovolenou, na děti, na dopravu, na léky, až po dovolenou navíc nebo slevy na naše produkty. Staňte se součástí úspěšné firmy. Pokud vás některá z nabízených pozic oslovila, zašlete svůj životopis na e-mail: hr@nelumbo.cz nebo na adresu Nelumbo Energy a.s., U Vodárny 277, Otvice 431 11.
E-mail: hr@nelumbo.cz


TECHNICKÉ I ADMINISTRAČNÍ POZICE

Společnost NELUMBO Energy přijímá ve velkém nové zaměstnance. Hledáme kolegy na pozice ELEKTRIKÁŘ, REVIZNÍ TECHNIK ELEKTRO, VEDOUCÍ MTZ A LOGISTIKY, ADMINISTRATIVA MTZ A LOGISTIKA, TECHNIK NA INSTALACE SOLÁRNÍCH MODULŮ, SKLADNÍK, PROVOZNÍ VEDOUCÍ. Pokud Vás některá z pozic zaujala, zašlete svůj životopis na e-mail: hr@nelumbo.cz nebo na adresu Nelumbo Energy a.s., U Vodárny 277, Otvice 431 11.
E-mail: hr@nelumbo.cz


TECHNIK ENERGETICKÝCH ZAŘÍZENÍ (TOPIČ)

Žatecká teplárenská, a.s. přijme do svého týmu zaměstnance/zaměstnankyni na pozici TECHNIK ENERGETICKÝCH ZAŘÍZENÍ (TOPIČ). Nabízíme: Odpovídající ohodnocení a motivační systém odměn, po cca 1/2 roce absolvování zkoušky a získání topičského průkazu pro nízkotlakovou kotelnu, po dalším období cca 1 - 1,5 roce možnost získání dalšího topičského průkazu pro středotlakou, zaškolení na ŘP sk. C a na obsluhu kolových nakladačů, proškolení na obsluhu tlakových nádob a obsluhu plynových zařízení, proškolení jeřáb a vazačský průkaz, kariérní růst podle dosažených dovedností (proškolení), příspěvek na stravování, dobrý pracovní kolektiv, pracoviště Žatec, nástup dle dohody. Po zaškolení: 5 týdnů dovolené, penzijní připojištění, příspěvek na dovolenou. Požadujeme: Dokončené SOU/SŠ technického zaměření nebo odpovídající praxi, orientace v energetických zařízení výhodou, topičský průkaz výhodou, není však podmínkou - zajistíme zaškolení, samostatnost a technické myšlení, ochota pracovat ve směnném provozu (2 směnný nepřetržitý), dobrý zdravotní stav. Zájemci/zájemkyně doručí životopis v českém jazyce na adresu Žatecká teplárenská, a.s. (Žatec č.p. 3149, 438 01 Žatec).
Tel.: 605 211 725
E-mail: ztas@ztac.cz


TOPIČ - Technik energetických zařízení

Žatecká teplárenska, a.s., přijme TECHNIKA ENERGETICKÝCH ZAŘÍZENÍ (TOPIČE). Náplní práce je obsluha kotlů a pomocných zařízení, organizování provozu kotle a horkovodní soustavy, spolupráce na odstraňování poruch a provádění odstrukování a odpopelnění.
Tel.: 412375414
E-mail: ztas@ztas.cz


Strojní zámečník, operátor CNC soustruhu, obráběč kovů

CHMELAŘSTVÍ, družstvo Žatec přijme STROJNÍ ZÁMEČNÍKY, OPERÁTORY CNC MECHANICKÉHO SOUSTRUHU, OBRÁBĚČE KOVŮ. Nabízíme: zázemí stabilní firmy, odpovídající mzdové ohodnocení a benefity v rámci sociálního programu.
Kontakt: Ing. Milan Vlček
Tel.: 415733207
WWW: http://chmelarstvi.cz/aktuality/172-nabidka-prace
E-mail: prace@chmelarstvi.cz

Poslední videa

Podbořany - vánoční kamion Coca Cola

5. 12. 2022 kolem 17. hodiny :-)

Přehrát video
Kamarád Lorm

Kamarád LORM Chaloupka

Přehrát video