Konference Poohří se zaměří na dopravu, obchod a průmysl

Lucie Steklá 2022-10-12 21:33:18

Konference Poohří 11 – ,,Doprava – obchod – průmysl“ neboli program odborných historických přednášek, proběhne v Kadaňském muzeu v refektáři františkánského kláštera. Konferenci pořádá spolek ,,Historie a současnost Poohří“ a Městské muzeum v Kadani ve čtvrtek a v pátek 13. a 14. října 2022 v refektáři Františkánského kláštera. Zhruba před 150 lety se do Poohří dostala železnice, která výrazně rozvíjela průmysl a obchod tohoto kraje. Jako obvykle i letos bude konference otevřena nejen zájemcům o toto téma, ale všem, kteří se zabývají historií Poohří od pravěku do současnosti, a uvítáme příspěvky reflektující roli regionů v dějinách, a to nejen kadaňského, ale i širšího okolí (Žatecka, Lounska, Chomutovska, Mostecka, Litoměřicka, Slánska, Rakovnicka apod.).

Ve čtvrtek na konferenci promluví Petr Novák s tématem Sídliště z mladší doby bronzové v Blažimi, Kateřina Blažková — Jana Bezáková (Hradiště Dřevíč jako sídelní a správní centrum regionu Rakovnicka a Lounska), Jaroslav Havrlant (Staré cesty v Poohří — diskusní příspěvek). Ivo Černý se zaměří na téma Drážďanská císařská silnice a poštovní stanice v Budyni nad Ohří 1527–1827, Jiří Kopica pohovoří na téma Chomutov ve století páry, Josef Märcse ujme tématu Dojeli vlakem, došli pěšky — Zážitky a prožitky českých vojáků z Jičínska v Žatci a Kadani především na základě jejich korespondence z Velké války. V odpoledním bloku na téma Most, nebo přívoz — Dvě stě let historie jednoho místa na řece Ohří v Radonicích nad Ohří promluví Jaromír Tlustý, Dita Rusová se ujme tématu Boj zájemců o výstavbu kolonie U Matky Boží. Účastníky konference čeká komentovaná prohlídka klášterem, kostelem a výstavou ,,Kadaň 1742, omyl mistra Voltaira“.

Páteční program zahájí Milena Bílková (Manýristické nástěnné malby v tzv. klenotnici bývalého zámku v Chomutově: námět a kontext výzdoby), poté se slova ujme Leoš Zich („Turci“ na Žatecku — K nedobrovolné migraci z Uher a Balkánu v raném novověku), jehož vystřídá Dagmar Štefancová (Františkánské hudební prameny z Kadaně a jejich svědectví o řádové hudbě na přelomu 17. a 18. Století), později Lukáš Gavenda (Almužní obvody kadaňských františkánů v 18. století). Jan Mareš promluví na téma Josef Bulova (1851–1935) ve stínu svého otce aneb těžko na cvičišti, lehko na bojišti, tématem Martina Vostřela bude Znovuobjevený turista a fotograf Karel Goszler, o záchraně barokního zámku Poláky u Kadaně promluví Miloš Dempír. Páteční exkurze je právě na tento zámek.

Spolek Historie a současnost Poohří vznikl koncem roku 2009. Jeho cílem je kulturní rozvoj regionu severozápadních Čech, propagace regionu, prohlubování a popularizace znalostí o jeho historii a nadregionální spolupráce s kulturními institucemi obdobného zaměření. Pojem ,,Poohří“ zahrnuje velmi různorodé regiony s odlišným historickým vývojem. Těžiště činnosti sdružení spočívá ve střední a dolní části Poohří, kde se soustřeďuje působnost většiny jeho členů. Na rozdíl od západní části regionu je zde systematická historická práce zatím méně rozvinuta. V současné době spolek spolupracuje především s Oblastním muzeem v Lounech, Státním okresním archivem v Lounech, Ústavem archeologické památkové péče severozápadních Čech v Mostě, žateckým i kadaňským muzeem a mnoha dalšími institucemi. Jedním z nejdůležitějších úkolů je pak pořádání každoroční vědecké konference a vydání sborníku. 

Napsal(a): Lucie Steklá

Komentáře

Nabídky práce

TECHNIK ENERGETICKÝCH ZAŘÍZENÍ (TOPIČ)

Žatecká teplárenská, a.s. přijme do svého týmu zaměstnance/zaměstnankyni na pozici TECHNIK ENERGETICKÝCH ZAŘÍZENÍ (TOPIČ). Nabízíme: Odpovídající ohodnocení a motivační systém odměn, po cca 1/2 roce absolvování zkoušky a získání topičského průkazu pro nízkotlakovou kotelnu, po dalším období cca 1 - 1,5 roce možnost získání dalšího topičského průkazu pro středotlakou, zaškolení na ŘP sk. C a na obsluhu kolových nakladačů, proškolení na obsluhu tlakových nádob a obsluhu plynových zařízení, proškolení jeřáb a vazačský průkaz, kariérní růst podle dosažených dovedností (proškolení), příspěvek na stravování, dobrý pracovní kolektiv, pracoviště Žatec, nástup dle dohody. Po zaškolení: 5 týdnů dovolené, penzijní připojištění, příspěvek na dovolenou. Požadujeme: Dokončené SOU/SŠ technického zaměření nebo odpovídající praxi, orientace v energetických zařízení výhodou, topičský průkaz výhodou, není však podmínkou - zajistíme zaškolení, samostatnost a technické myšlení, ochota pracovat ve směnném provozu (2 směnný nepřetržitý), dobrý zdravotní stav. Zájemci/zájemkyně doručí životopis v českém jazyce na adresu Žatecká teplárenská, a.s. (Žatec č.p. 3149, 438 01 Žatec).
Tel.: 605 211 725
E-mail: ztas@ztac.cz


TOPIČ - Technik energetických zařízení

Žatecká teplárenska, a.s., přijme TECHNIKA ENERGETICKÝCH ZAŘÍZENÍ (TOPIČE). Náplní práce je obsluha kotlů a pomocných zařízení, organizování provozu kotle a horkovodní soustavy, spolupráce na odstraňování poruch a provádění odstrukování a odpopelnění.
Tel.: 412375414
E-mail: ztas@ztas.cz


Strojní zámečník, operátor CNC soustruhu, obráběč kovů

CHMELAŘSTVÍ, družstvo Žatec přijme STROJNÍ ZÁMEČNÍKY, OPERÁTORY CNC MECHANICKÉHO SOUSTRUHU, OBRÁBĚČE KOVŮ. Nabízíme: zázemí stabilní firmy, odpovídající mzdové ohodnocení a benefity v rámci sociálního programu.
Kontakt: Ing. Milan Vlček
Tel.: 415733207
WWW: http://chmelarstvi.cz/aktuality/172-nabidka-prace
E-mail: prace@chmelarstvi.cz


ŽATEC, DĚLNÍK NA DRCENÍ, MLETÍ PLASTŮ

Wastemat s.r.o. Žatec přijme DĚLNÍKA NA DRCENÍ, MLETÍ PLASTŮ. TEL.: 728880155. EMAIL: wastemat@seznam.cz
Tel.: 728880155
E-mail: wastemat@seznam.cz

Poslední videa

25. Zimní bitva v Podbořanech

Odehrála se 28. ledna 2023. Účast byla veliká...

Přehrát video
U Orloje - ochutnávka piv Žateckého pivovaru

Martin Kec ze Sedmého schodu, provozujícího nový Žatecký (mini)pivovar pozval 25. ledna znalce i laiky na ochutnávku Žatecké 11, Sedmého schodu, Plavčíka či nového speciálu APA...

Přehrát video