Rychlý konec věznice v Drahonicích nikdo nechápe

Jan Vnouček 2013-04-04 00:51:00

Drahonice – Zrušení Věznice Drahonice je nezvratitelné a již se o něm nepovede žádná diskuze! To minulé úterý v Drahonicích osobně oznámili zaměstnancům a zástupcům dotčených samospráv náměstek ministra spravedlnosti Daniel Volák a generální ředitel Vězeňské služby (VS) ČR Petr Dohnal. K definitivnímu uzavření podle nich dojde už k 1. květnu.

Šokovali tím 110 zaměstnanců tohoto nápravného zařízení. „Něco jsme tušili, ale konkrétně jsme se to dozvěděli z televize, oficiálně nám až dodneška nikdo nic neřekl,“ stěžovali si společným hlasem. Také starostové z Podbořanska tento krok příliš nechápou. „Trvalé uzavření objektu považuji za špatné rozhodnutí,“ komentoval to podbořanský Radek Reindl, který by ještě dokázal pochopit jeho dočasné zakonzervování.
Další provoz Věznice Drahonic je ale podle vězeňské správy ekonomicky neudržitelný. Příčinou mají být amnestií uvolněné kapacity ve všech 36 českých a moravských věznicích, špatný technický stav areálu a jeho bezpečnostní limity.
„Ke dni 6. března vězeňská služba eviduje v důsledku amnestie více než 3400 volných ubytovacích kapacit, a to převážně pro výkon trestu odnětí svobody ve věznicích s dozorem,“ vysvětlovala jeden z důvodů tisková mluvčí ministerstva spravedlnosti Štěpánka Čechová. Přitom ještě  v lednu ministerstvo mínilo, že vyprázdněné cely věznic se opět rychle naplní. „Už vzhledem k faktu, že v České republice je více než 4500 osob, které jsou odsouzeny k výkonu trestu a dosud k tomuto výkonu nenastoupily,“ předpokládalo ještě před třemi měsíci v tiskové zprávě.
Podle generálního ředitele VS Petra Dohnala je ale za rozhodnutím o uzavření věznice celý soubor důvodů. V okolí je pět dalších věznic s dohledem a dozorem. Věznice nemá žádné další obslužné činnosti, jako je eskorta k soudu, vazba nebo justiční stráž. A navíc by si další provoz areálu  v nejbližší době vyžádal investice zhruba 11 milionů do nutné opravy již nevyhovující kotelny. Proto vězeňská služba po amnestii zvažovala zrušení tří věznic. Nakonec ale vybrala jen Drahonice. V případě naplnění stávající kapacity věznic by se využily kapacity bývalých uprchlických táborů, do jejichž modernizace stát nedávno investoval desítky milionů korun.
„Ekonomické ukazatele máme v pořádku. A tak nevíme, proč jsme to odnesli zrovna my, protože výsledky té ekonomické analýzy, na jejíž základě nás ruší, nám nikdo nepředložil,“ hájí existenci svého zaměstnavatele občanská pracovnice Dana Bočková z Vroutku. Na přímý dotaz po předložení analýzy odvětil Dohnal, že závěry z ní byly prezentovány, ale celý dokument je interní a zveřejňovat se nebude.
„Nebylo to lehké rozhodování, ale byli jsme ujištěni, že drtivé většině příslušníků a civilních zaměstnanců v přímém výkonu služby budou nabídnuta místa v rámci vězeňské služby,“ sliboval náměstek Volák.  Podle něj by převážná většina z nich měla být umístěna v nejbližších věznicích, které jsou v dojezdové vzdálenosti do 20 (Nové Sedlo, Oráčov) a 70 km (Kynšperk, Ostrov, Všehrdy). Jaké uplatnění čeká pracovníky z logistického, právního a ekonomického oddělení ovšem nebylo jasné, protože, jak poznamenal zástupce drahonických odborů Jiří Holubička, pro ně volná pracovní místa v okolních káznicích rozhodně nejsou.
O koupi areálu již prý projevil zájem nejmenovaný soukromý subjekt. Nejprve ale bude nabídnut k bezplatnému převodu jiným státním institucím. Věznice Drahonice byla určena pro výkon trestu odnětí svobody mužů a profilována jako věznice s dozorem, ve které bylo zřízeno oddělení s dohledem. Ubytovací kapacita oddělení s dozorem byla 158 míst a oddělení s dohledem 70 míst.
Zaměstnanci drahonické věznice Dana Bočková, Jana Kašparová a Alexandr Roubal hovoří zklamaně s novináři před úterním brífingem, kde byl oficiálně oznámen konec jejich zaměstnavatele.

Napsal(a): Jan Vnouček

Komentáře

Nabídky práce

UČITEL/KA

SPŠ a OA Kadaň přijme UČITELE/UČITELKY - tělesné výchovy - s aprobací anglický jazyk pro SŠ - matematiky (i částečný úvazek) - odborných předmětů stavebních (i částečný úvazek) Nástup od 1.9.2022. Možnost zajištění bytu. Střední průmyslová škola stavební a Obchodní akademie, Kadaň, Komenského 562, příspěvková organizace.
Tel.: 474 343 393 - 5
E-mail: sps-kadan@sps-kadan.cz


PROVOZNÍ

Kamarád-LORM (Zeyerova 859, Žatec) hledá PROVOZNÍHO Popis: - Vedení týmu provozních zaměstnanců - Osobně zajišťuje stravovací provoz organizace - Vede agendu skladu a stravovacího provozu - Spolupracuje na provozu sociálně terapeutické kavárny Nástup možný květen/2022 Směnnost: osmihodinová pracovní doba Místo výkonu: Domov pro osoby se zdravotním postižením - Zeyerova 859 - Žatec Benefity: 5 týdnů dovolené, FKSP 8000,- za rok (po roce v organizaci), závodní stravování Požadujeme: maturita, řidičský průkaz, práce na PC, čistý trestní rejstřík Platové zařazení: 8 platová třída, stupeň dle praxe + osobní ohodnocení po zkušební době Kontakt: životopis posílejte na UVEDENÝ E-MAIL do 10.6.2022
E-mail: reditel@kamarad-lorm.cz


PRACOVNÍK OSTRAHY

Civilní bezpečnostní služba přijme PRACOVNÍKY OSTRAHY. Vhodné pro osoby se ZPS. Náborový příspěvek pro ZTP ve výši 5000,- Kč.
Tel.: 608 313 199


ELEKTRIKÁŘ/KA

BRABEC Vzduchotechnika - volná pracovní pozice ELEKTRIKÁŘ pro provoz ve Veleticích na HPP, nástup možný ihned.
Tel.: 732 462 781
WWW: https://www.brabec-vzt.cz/volne-pozice


TOPIČ - Technik energetických zařízení

Žatecká teplárenska, a.s., přijme TECHNIKA ENERGETICKÝCH ZAŘÍZENÍ (TOPIČE). Náplní práce je obsluha kotlů a pomocných zařízení, organizování provozu kotle a horkovodní soustavy, spolupráce na odstraňování poruch a provádění odstrukování a odpopelnění.
Tel.: 412375414
E-mail: ztas@ztas.cz

Poslední videa

Klaunka Pipi pro děti na Kadaňském pohádkovém festivalu

V úterý 24. 5. odpoledne oblíbený padák :-)

Přehrát video
Kadaňský pohádkový festival odstartován...

Začal v úterý 24. 5. v kině Hvězda s doprovodným programem před kinem a potrvá do pátku 27. 5. Tváří festivalu je Maxipes Fik, který v sobotu oslaví narozeniny...

Přehrát video