Sočka slaví pětatřicátiny

Iveta Drlíková 2013-04-17 09:38:00

Žatec – Také patříte k těm, kteří tvrdí, že to nejde? Pak škoda, že jste nepřišli v úterý 2. dubna do prostor žatecké renesanční sladovny. Sedmnáct slečen a mladíků ve věku 16–18 let, několik dospělých, počítač, dataprojektor, hromádka čehosi, co zdálky připomíná seminární či bakalářské práce. Kam že jste se to dostali? Právě probíhá okresní kolo soutěže Středoškolská odborná činnost, prostě sočka. 

Soutěž – na první pohled již dáma zralejšího věku, však jí je už 35 let – nabízí středoškolským studentům příležitost si poprvé vážně vyzkoušet, co obnáší se o něco nejen hlouběji zajímat, ale i vyzkoušet ve zvoleném oboru svou vlastní práci. Zní to prostě: pořádně prostudujte o svém oblíbeném oboru, co se dá. Přidejte svou vlastní činnost. Měřte, važte, rozdávejte ankety, programujte, sledujte růst rostlin, všímejte si nakládání s odpady, ptejte se na minulost svého regionu… To jsou jen namátkou vybraná témata studentských prací z letošního okresního kola. Zdá se vám to málo? Nebojte, práce zdaleka nekončí. Výsledky svého bádání sepište do knížky tak, aby vaše povídání mělo hlavu a patu, aby odpovídalo požadavkům na stavbu odborné práce, aby mělo předepsané náležitosti, aby.. aby… aby… Hotovo? Ale kdepak. Právě dnes budete svědky toho, jak se výsledky takové práce prezentují. Připravte si prezentaci a hlavně – nachystejte si asi desetiminutové povídání před často zcela cizími posluchači. Vysvětlete, co bylo vaším cílem, ukažte, jak jste postupovali, doplňte, co se vám podařilo, zdůrazněte, že vaše snažení může mít i praktické využití. Nekoktejte, nemávejte okolo sebe rukama, dívejte se na své posluchače, mluvte spatra, nahlas a spisovně… Jen tak se máte šanci prosadit, uspět a postoupit do vyššího kola soutěže. Tam vás čeká něco podobného, ale proti náročnějším soupeřům, proti protřelejší porotě… Oni se vás totiž mohou zeptat na cokoliv, co s tématem vaší práce souvisí. Reagujte rychle, s nadhledem, nenechte nikoho na pochybách, že víte, o čem je řeč.
To je SOČ. Celostátní soutěž, která v současné době nabízí již téměř dvacet oborů – od matematiky přes zdravotnictví až třeba po dějepis. Soutěži jsou věnovány webové stránky www.soc.cz, je přístupná každému středoškolákovi, který se se svou prací přihlásí. Sočka je prostě příležitost dokázat platnost úsloví: „Kdo nechce, hledá důvody. Kdo chce, hledá způsoby.“  Zdeněk Zákutný, Ludmila Malá

Komentáře

Nabídky práce

PRACOVNÍK/PRACOVNICE VÝCHOVNĚ NEPEDAGOGICKÝCH ČINNOSTÍ

DPS Žatec hledá do svého týmu PRACOVNÍKA/PRACOVNICI VÝCHOVNĚ NEPEDAGOGICKÝCH ČINNOSTÍ (ERGO) na dobu určitou. Podmínka: minimálně středoškolské vzdělání, vítáno vzdělání v oboru ergoterapie. Přihlášky formou přiloženého životopisu zasílejte do 31. října 2021 na uvedený e-mail nebo adresu.
Kontakt: Domov pro seniory, Šafaříkova 852, 438 01 Žatec
E-mail: antoni@dpszatec.cz


PRACOVNICE NA EKONOMICKÉM ÚSEKU

Stavební bytové družstvo Chomutov přijme PRACOVNICI na ekonomický úsek. Požadujeme SŠ vzdělání, komunikační schopnosti a komplexní znalost účetnictví. Přihláška musí obsahovat strukturovaný profesní životopis. Přihlášky posílejte pouze na e-mail.
E-mail: dostal@sbdcv.cz


ADMINISTRATIVNÍ PRACOVNICE

Stavební bytové družstvo Chomutov přijme na ekonomický úsek ADMINISTRATIVNÍ PRACOVNICI. Požadujeme SŠ vzdělání, základní znalost účetnictví, komunikační schopnosti a znalost MS Office. Vhodné i pro absolventy. Přihláška musí obsahovat strukturovaný profesní životopis. Přihlášky posílejte pouze na e-mail.
E-mail: dostal@sbdcv.cz


TURISTICKÝ PRŮVODCE

Chrám Chmele a Piva v Žatci přijme PRŮVODCE 1. Na hlavní pracovní poměr 2. Na dohodu pro pravidelnou výpomoc (vhodné i pro aktivní seniory, studenty, osoby na mateřské/rodičovské) Požadujeme ochotu pracovat o víkendech a svátcích, cizí jazyk výhodou. 5 týdnů dovolené, platové ohodnocení dle legislativy. Nástup možný ihned.
E-mail: havelka@chchp.cz


TOPIČ - Technik energetických zařízení

Žatecká teplárenska, a.s., přijme TECHNIKA ENERGETICKÝCH ZAŘÍZENÍ (TOPIČE). Náplní práce je obsluha kotlů a pomocných zařízení, organizování provozu kotle a horkovodní soustavy, spolupráce na odstraňování poruch a provádění odstrukování a odpopelnění.
Tel.: 412375414
E-mail: ztas@ztas.cz

Poslední videa

Nová prodejna Normy v Podbořanech - stavba už má střechu

Nakoukli jsme na staveniště, kde vyrůstá nová prodejna řetězce Norma. Středa 6. 10. Právě skončil kontrolní den...

Přehrát video
Moštárna v Podbořanech: jak se dělá mošt

Nahlédli jsme do městské moštárny v Podbořanech, kde dva Honzové pracovali na výrobě moštu pro Martina, Martinu a jejich kolegy z Mostu (y)

Přehrát video