Rozhovor s bývalým starostou Lubence Bohumilem Peterkou

Lucie Steklá 2014-12-04 09:32:00

Lubenec – Dvacet tři. Tolik let působil ve funkci starosty Lubence Bohumil Peterka. V letošních komunálních volbách se rozhodl již na post starosty nekandidovat, zůstává ale řadovým zastupitelem. Zeptali jsme se, jak hodnotí léta v úřadu a co plánuje do budoucna.  

1. S jakým pocitem opouštíte funkci starosty?
Tak trochu se smíšeným pocitem. Je tu přece jenom 23 let práce ve veřejné sféře, kdy prakticky každý den přinášel nové problémy a potřeby, které bylo nutno řešit. Jste sice  obklopen spolupracovníky, ale doléhá na vás tíha odpovědnosti za život a rozvoj celé obce. Za dobu starostování jsem zažil tři velké ohně, bleskovou potopu, dvě úmrtí zaměstnanců, nespočet havárií s ohrožením života chodců atd. Za to všechno starosta zodpovídá, to všechno musí řešit a vyřešit. V pátek nebo svátek, to je jedno. Neteče voda starosto, co s tím uděláš? Nejde elektřina, jak to zajistíš? Je to neustálý kolotoč a nápor na psychiku člověka.  A pak přijde konec a najednou si musíte zvyknout na to, že už tolik nejste potřební. Samozřejmě to jede dál, dobře rozjetá mašina má určitou setrvačnost a tak i život v obci jede dál, ale už s jiným „mašinfírou“. A tak si musíte zvyknout na to, že si ráno pospíte, pak v klidu posnídáte a můžete se věnovat svým zálibám. Ale jakým, když můj největší koníček byla do určité doby má práce. Nejde to tak rychle změnit návyky, ale ono se to časem poddá.
2 . Připouštěl jste si při nástupu do úřadu, že byste mohl ve funkci starosty setrvat tolik let?
Rozhodně ne. Do funkce starosty jsem se dostal smutnou souhrou náhod v roce 1991. V té době se privatizoval Státní statek Lubenec a pro mě to bylo určité řešení  situace v zaměstnání.  Na naléhání  místostarosty Ing.Vopata, který nechtěl obec vést sám po tragickém odchodu původního starosty, jsem nakonec nabídku přijal s tím, že se uvidí, jak to půjde. Pak mě to chytlo a zůstal jsem starostování věrný až do letoška.
3. Jak byste zhodnotil své působení na lubenecké radnici?
Hodnocení mého působení na radnici nepřísluší mě, ale občanům. A vzhledem k tomu, že mě ve volbách vždy podpořili, tak předpokládám, že byli snad spokojení. Samozřejmě, že ne všichni. To by snad ani nebylo normální. Čím je člověk déle v rozhodovací funkci, tím méně vás občané plácají po ramenou a tím více na vás hledají mouchy. Veřejná funkce je dosti ošidné místo, stačí, aby někdo vyvolal nepodloženou fámu, a už se s vámi židle houpe. Zatím jsem to vždy ustál a poslední volby mi potvrdily, že má víra v rozumné lidi se opět potvrdila. Přestože jsem veřejně před volbami prohlásil, že již nechci kandidovat na funkci starosty a šel jsem na druhé místo na kandidátce, dostal od voličů velký počet hlasů. To mě samozřejmě moc potěšilo a dodalo novou energii.
Celý rozhovor najdete v tištěném vydání Regionu Podbořanska

Napsal(a): Lucie Steklá

Komentáře

Nabídky práce

ŘEMESLNÍCI ŽATEC

Nabídka volných míst Žatec. Dobré platové ohodnocení, jednosměnný provoz! Prefa Žatec hledá zaměstnance na pozice ZEDNÍK, BETONÁŘ, TESAŘ, TRUHLÁŘ, SVÁŘEČ, VAZAČ ARMATURY. Požadavky: vyučení v oboru nebo minimálně 2 roky praxe.
Tel.: 601 549 488
E-mail: ptackova@prefazatec.cz


PRACOVNÍK V ELEKTROTECHNICE A ZKUŠEBNÍ TECHNIK

Puls Chomutov nabírá nové zaměstnance! Plat od 20 170,-Kč - 23 050,- Kč + příplatky za noční směny, práci o víkendu a další benefity. Přijmeme PRACOVNÍKA V ELEKTROTECHNICE (3 směnný provoz, dobrá manuální práce v sedě, je zapotřebí pečlivost a zodpovědnost). Dále ZKUŠEBNÍHO TECHNIKA (12 hod. směny, požadujeme vzdělání v oboru elektro, vyhláška 50, práce s PC, zodpovědnost). Zaměstná Vás agentura: Lidé a Příležitosti s.r.o., spolehlivý a férový zaměstnavatel.
Tel.: 733 126 905
E-mail: info@prilezitosti.cz


PANÍ NA ÚKLID

Hledáme paní na úklid kanceláří na DPP. 4 hod./týdně. Odměna dohodou. Volat po 15 hodině.
Tel.: 607881794
E-mail: notebook@ln-ucto.cz


LÉKAŘ/KA NA ORL

Náborový příspěvek 100 000,- Kč. Nemocnice Kadaň přijme LÉKAŘE se specializací, po základním kmenu nebo absolventa LF do ORL ambulance. Nástup možný ihned do HPP nebo na DPČ, DPP.
Kontakt: Bc. Lenka Benešová
Tel.: 474 944 550
E-mail: benesova@nemkadan.cz


TECHNICKÝ PRACOVNÍK ZABEZPEČOVACÍCH A KOMUNIKAČNÍCH TECHNOLOGIÍ

Volná pozice - plat 23 230,- Kč - 32 420,- Kč. Věznice Nové Sedlo přijme TECHNICKÉHO PRACOVNÍKA ZABEZPEČOVACÍCH A KOMUNIKAČNÍCH TECHNOLOGIÍ (slaboproud). Požadujeme: SŠ vzdělání, trestní bezúhonnost, dobrý zdrav. stav, vyhláška č. 50/1978 Sb.
Tel.: 415 779 106
E-mail: JStrosova@vez.nse.justice.cz

Poslední videa

Stavění sněhuláka v Žatci - 14. ledna ráno napadl sníh

Odpoledne už nebylo tak bílo, ale radost děti měly. Vašek s maminkou stavěl sněhuláka :-)

Přehrát video
Vánoční pozdrav Ježíškova pošťáka a jeho pomocnice z Ansáblu BezeVšeho v Postoloprtech

Během adventního trhu v sobotu 12. prosince na postoloprtském náměstí všechny své spoluobčany, diváky, příznivce a kamarády přivítali a poslali vánoční pozdrav členové pořádajícího DA BezeVšeho ;-)

Přehrát video