Rozhovor s bývalým starostou Lubence Bohumilem Peterkou

Lucie Steklá 2014-12-04 09:32:00

Lubenec – Dvacet tři. Tolik let působil ve funkci starosty Lubence Bohumil Peterka. V letošních komunálních volbách se rozhodl již na post starosty nekandidovat, zůstává ale řadovým zastupitelem. Zeptali jsme se, jak hodnotí léta v úřadu a co plánuje do budoucna.  

1. S jakým pocitem opouštíte funkci starosty?
Tak trochu se smíšeným pocitem. Je tu přece jenom 23 let práce ve veřejné sféře, kdy prakticky každý den přinášel nové problémy a potřeby, které bylo nutno řešit. Jste sice  obklopen spolupracovníky, ale doléhá na vás tíha odpovědnosti za život a rozvoj celé obce. Za dobu starostování jsem zažil tři velké ohně, bleskovou potopu, dvě úmrtí zaměstnanců, nespočet havárií s ohrožením života chodců atd. Za to všechno starosta zodpovídá, to všechno musí řešit a vyřešit. V pátek nebo svátek, to je jedno. Neteče voda starosto, co s tím uděláš? Nejde elektřina, jak to zajistíš? Je to neustálý kolotoč a nápor na psychiku člověka.  A pak přijde konec a najednou si musíte zvyknout na to, že už tolik nejste potřební. Samozřejmě to jede dál, dobře rozjetá mašina má určitou setrvačnost a tak i život v obci jede dál, ale už s jiným „mašinfírou“. A tak si musíte zvyknout na to, že si ráno pospíte, pak v klidu posnídáte a můžete se věnovat svým zálibám. Ale jakým, když můj největší koníček byla do určité doby má práce. Nejde to tak rychle změnit návyky, ale ono se to časem poddá.
2 . Připouštěl jste si při nástupu do úřadu, že byste mohl ve funkci starosty setrvat tolik let?
Rozhodně ne. Do funkce starosty jsem se dostal smutnou souhrou náhod v roce 1991. V té době se privatizoval Státní statek Lubenec a pro mě to bylo určité řešení  situace v zaměstnání.  Na naléhání  místostarosty Ing.Vopata, který nechtěl obec vést sám po tragickém odchodu původního starosty, jsem nakonec nabídku přijal s tím, že se uvidí, jak to půjde. Pak mě to chytlo a zůstal jsem starostování věrný až do letoška.
3. Jak byste zhodnotil své působení na lubenecké radnici?
Hodnocení mého působení na radnici nepřísluší mě, ale občanům. A vzhledem k tomu, že mě ve volbách vždy podpořili, tak předpokládám, že byli snad spokojení. Samozřejmě, že ne všichni. To by snad ani nebylo normální. Čím je člověk déle v rozhodovací funkci, tím méně vás občané plácají po ramenou a tím více na vás hledají mouchy. Veřejná funkce je dosti ošidné místo, stačí, aby někdo vyvolal nepodloženou fámu, a už se s vámi židle houpe. Zatím jsem to vždy ustál a poslední volby mi potvrdily, že má víra v rozumné lidi se opět potvrdila. Přestože jsem veřejně před volbami prohlásil, že již nechci kandidovat na funkci starosty a šel jsem na druhé místo na kandidátce, dostal od voličů velký počet hlasů. To mě samozřejmě moc potěšilo a dodalo novou energii.
Celý rozhovor najdete v tištěném vydání Regionu Podbořanska

Napsal(a): Lucie Steklá

Komentáře

Nabídky práce

FYZIOTERAPEUT

DOMOV PRO SENIORY V ŽATCI hledá do svého týmu FYZIOTERAPEUTA/TKU možno i na zkrácený úvazek.
Tel.: 725 740 090
E-mail: reditel@dpszatec.cz


KUCHAŘ/KA

Kamarád – LORM, Zeyerova 859, Žatec, hledá kuchaře/ku na zástup po dobu nemoci a dovolených. Spěchá!
Tel.: 725 530 819


CHMELOVÁ BRIGÁDA

Chcete si v době krize přivydělat? ZD Hřivice přijímá brigádníky na DPP na zapichování vodícího drátku na chmelnici. Strava zdarma, bez ubytování.
Kontakt: p. Tůma
Tel.: 720 053 970
E-mail: zdhrivice@seznam.cz


BRIGÁDA - ÚKLID

Hledám brigádnici na úklid, Žatec, Podbořany, dlouhodobě.
Tel.: 605 885 121


ZAMĚSTNANCI

Hledám zaměstnance všeho druhu (pekař, zedník, tesař, dělník, zdravotní sestra atd.) na práci do Německa. Požadujeme základy němčiny. Zajímavé platové ohodnocení, ubytování zajištěno, proplácení pohonných hmot. Možnost pohovoru na uvedeném telefonu.
Tel.: 0049 179 607 373

Poslední videa

Mezi Vroutkem a Podbořany vzniká cyklostezka

Staví ji Ekoinvest Sokolov, cca na 3. kilometru od Vroutku směr Podbořany jsme zastihli při bagrování pracovníka firmy Miroslava Duška.

Přehrát video
Blatno: Protože to nevzdám

Celá ulice děkovala v sobotu všem, co pomáhají v době opatření proti koronaviru, za zvuků písně....

Přehrát video