Zvukové plašiče u silnic mají zabránit střetům aut se zvěří

Lucie Steklá 2015-11-11 12:22:00

Lounsko – Na dvoukilometrový úsek silnice v okrese Louny zkušebně nainstaloval Ústecký kraj osmdesát plašičů zvěře. Jako první v republice bojuje kraj proti rostoucímu počtu srážek se zvířaty pomocí malých senzorů, které plaší divokou zvěř. Nové zařízení představil krajský radní pro oblast dopravy Jaroslav Komínek společně s odborníky na bezpečnost dopravy. Zařízení souží jako plašič divoké zvěře. U silnice je kraj společně s myslivci instaloval minulý týden, aby zabránil srážkám zvěře s automobily. Jedná se o unikátní testování v rámci celé České republiky.

Zařízení na ochranu komunikací před volně žijící zvěří a na ochranu řidičů před srážkami se zvěří je namontováno na vybraném dvoukilometrovém rizikovém úseku. „Ústecký kraj pořídil inovativní zařízení, které zvukově a světelně plaší zvěř při průjezdu automobilů, a to v souladu s pokračováním projektu ochrany silnic Ústeckého kraje před srážkami se zvěří,“ řekl radní Jaroslav Komínek a dodal, že na nákup a instalaci zařízení kraj přispěl částkou 200 tisíc korun. Poté, co se účinnost zařízení vyhodnotí, je kraj připraven pořídit další plašiče. „Vybrali jsme úsek silnice, kde ke srážkám se zvěří často dochází. Umístili jsme sem osmdesát plašičů, přičemž na jeden kilometr je jich potřeba čtyřicet,“ popsal Kamil Plíšek (na snímku) z Podřipského sdružení nájemců honiteb, které je zhotovitelem krajského projektu. Zařízení DeerDeter funguje tak, že jeho čidla detekují na vzdálenost zhruba 400 metrů světlomety automobilu a poté spustí směrem od silnice vysokofrekvenční zvuk a světelné signály. Jakmile auto projede, plašič se vypne. Zvěř pak zase může volně procházet krajinou. „Oproti pachovým ohradníkům, které zvěř odrazují pořád, je to veliké plus. Tyto senzory totiž nenarušují přirozené migrační trasy a zvířata zbytečně nestresují,“ dodal Plíšek. Že počet nehod se zvěří v posledních měsících stoupá, potvrdil Jiří Ušák, vedoucí odboru dopravní služby PČR. „Za deset měsíců tohoto roku zaznamenali policisté v kraji více než sedm set dopravních nehod způsobených srážkou se zvěří,“ řekl.

Napsal(a): Lucie Steklá

Komentáře

Nabídky práce

Chomutvo, Kadaň, Klášterec - pomocná síla, pokladní, výdejčí obědů

Pro osoby s částečným zdravotním omezením nabízí v Chomutvě, Kadani a Klášterci firma Veřejné stravování CZ pozice POMOCNÁ SÍLA, POKLADNÍ A VÝDEJČÍ OBĚDŮ.
Kontakt: Andrea Kejvalová
Tel.: 724194195


Žatec, řidič kamionové dopravy.

Hledáme řidiče kamionové dopravy na pravidelnou práci. Denní návraty, po-pá, odjezdy ze Žatce.
Kontakt: Denisa Nakládalová
Tel.: 770 166 685
E-mail: nakladalova@multitrans.cz


ŽATEC, DĚLNÍK NA DRCENÍ, MLETÍ PLASTŮ

Wastemat s.r.o. Žatec přijme DĚLNÍKA NA DRCENÍ, MLETÍ PLASTŮ. TEL.: 728880155. EMAIL: wastemat@seznam.cz
Tel.: 728880155
E-mail: wastemat@seznam.cz


VÝKUPČÍ DRUHOTNÝCH SUROVIN, ŽATEC

Wastemat s.r.o. Žatec přijme výkupčího druhotných surovin.TEL: 728880155; EMAIL: wastemat@seznam.cz
Tel.: 728880155
E-mail: wastemat@seznam.cz


Hledáte práci v Žatci?

Základní umělecká škola Žatec hledá HOSPODÁŘKU - ROZPOČTÁŘE. Práce na plný úvazek, od 1.8.2021. Požadavky: minimálně střední vzdělání ekonomického směru, znalost MS Office (Word, Excell, Outlook), orientace v účetní, mzdové a daňové oblasti. Nabízíme: příspěvek na stravování, 5 týdnů dovolené, možnost dalšího vzdělávání a příjemný kolektiv. Své životopisy zasílejte do 10.5.2021 na email: i.maresova@zuszatec.cz
Kontakt: Irena Marešová
E-mail: i.maresova@zuszatec.cz

Poslední videa

Městské hodiny na věži kostela v Podbořanech jsou opravené

Postaral se o to hodinář Miloš Flossmann.

Přehrát video
Očkovací centrum v Podbořanech

Ve čtvrtek 1. dubna se začalo očkovat - MUDr. Nabbout a sestřička při práci - pacient z Rakovníka.

Přehrát video