Nejchutnější houba je kupodivu mochomůrka

Veronika Salášková 2011-09-30 00:00:00

Tradiční podzimní výstavu hub uspořádal v salonku hotelu Černý orel v Žatci místní houbařský spolek. Během minulého pátku a soboty ji shlédl jak rekordně vysoký počet školáků, tak i velké množství dalších příchozích. Podzimní výstavu hub pořádal Houbařský spolek Žatec již po sedmadvacáté. Houby na výstavu sbírali členové spolku od úterka do čtvrtka v lesích kolem Holedeče, Kličína, Větrušic, Blatna a Nové Hospody.

Podařilo se jim jich nalézt okolo 200 druhů. Mezi nejvzácnější patřil růžovo červený exemplář – Květnatec Archerův, který pochází původem z Austrálie a nalezli jej vůbec poprvé. Kvůli  značnému zápachu ale musel být uzavřen ve velké láhvi od okurek. Dalším vzácným úlovkem byla zrnečka štanglova, která je sice nejedlá, ale kvůli jejímu nepravidelnému výskytu a růstu se podaří ji nalézt velmi zřídka. „Ač vypadá nenápadně, tak je to pro mykology skvost,“ řekl Pavel Dombaj předseda Houbařského spolku Žatec.
Příchozí si mohli houby nejenom prohlédnout, ale dozvěděli se o nich i řadu zajímavých údajů. Asi nejchutnější houbou je prý kupodivu muchomůrka, ne však červená či zelená, které jsou jedovaté, ale růžová zvaná lidově masák. Na nakládání je vynikající ryzec pravý a do smaženice zase hřib strakoš a čechratka černohuňatá je zase výborná naložená v octě. Ze sírovce žlutooranžového můžete dokonce, pokud znáte recept, vyrábět vaječný likér.
Návštěvníci zjistili také jak od sebe rozpoznat houby, které jsou si velmi podobné, z nichž jedna je jedlá a druhá jedovatá. Tak je tomu například u jedovaté muchomůrky tygrované a jedlé muchomůrky šedivky, které se lidem často pletou.
A co odpověď na tradiční otázku – rostou? „Léto bylo neobvyklé, díky tomu, že pršelo, rostly hřibovité houby a i neobvyklé druhy. V minulém týdnu houby spíše mizely,ale teď už zase rostou ,“ shrnul krátce sezonu Pavel Dombaj.
A co bude s exponáty po skončení výstavy? Členové spolku je odvezou do přírody, kde je volně rozhodí. 10. listopadu budou členové spolku pořádat degustaci nakládaných hub. Houbařský spolek Žatec funguje už 32 let, založen byl 23. května 1979.

Komentáře

Nabídky práce

ŘEDITEL/KA ZŠ A MŠ

Městys Cítoliby (okres Louny) hledá ŘEDITELE/ŘEDITELKU pro Základní a Mateřskou školu Cítoliby. Přihlášky do konkursního řízení do 18.12.2019. Předpokládaný nástup do funkce leden 2020, nebo dle dohody. Více informací najdete na webu města nebo uvedeném telefonu.
Tel.: 415 691 134


PRACOVNÍCI VE VÝROBĚ

NÁBOROVÝ PŘÍSPĚVEK až 30 000,- KČ!! Firma Donaldson (průmyslová zóna Klášterec nad Ohří) hledá nové kolegy na pozice ELEKTROMECHANIK (náborový příspěvek 30 000,- Kč), Technik kvality - proces (náborový příspěvek 10 000,- Kč), Specialista BOZP, PO a EMS (náborový příspěvek 15 000,- Kč), Zákaznický servis, Účetní, Nákupčí.
Tel.: 474 616 614


ZAMĚSTNANCI

Hledám zaměstnance všeho druhu (pekař, zedník, tesař, dělník, zdravotní sestra atd.) na práci do Německa. Požadujeme základy němčiny. Zajímavé platové ohodnocení, ubytování zajištěno, proplácení pohonných hmot. Možnost pohovoru na uvedeném telefonu.
Tel.: 0049 179 607 373


ČÍŠNÍKŮ/SERVÍRKA

Restaurace a bowling Nový svět přijme číšníka/servírku na HPP. Nástup možný ihned.
Tel.: 603178361
E-mail: info@restaurantlouny.cz

Poslední videa

Postoloprty: Rozsvícení vánočního stromu

Zuška

Přehrát video
Postoloprty: Rozsvícení vánočního stromu

ZUŠka

Přehrát video