Nejchutnější houba je kupodivu mochomůrka

Veronika Salášková 2011-09-30 00:00:00

Tradiční podzimní výstavu hub uspořádal v salonku hotelu Černý orel v Žatci místní houbařský spolek. Během minulého pátku a soboty ji shlédl jak rekordně vysoký počet školáků, tak i velké množství dalších příchozích. Podzimní výstavu hub pořádal Houbařský spolek Žatec již po sedmadvacáté. Houby na výstavu sbírali členové spolku od úterka do čtvrtka v lesích kolem Holedeče, Kličína, Větrušic, Blatna a Nové Hospody.

Podařilo se jim jich nalézt okolo 200 druhů. Mezi nejvzácnější patřil růžovo červený exemplář – Květnatec Archerův, který pochází původem z Austrálie a nalezli jej vůbec poprvé. Kvůli  značnému zápachu ale musel být uzavřen ve velké láhvi od okurek. Dalším vzácným úlovkem byla zrnečka štanglova, která je sice nejedlá, ale kvůli jejímu nepravidelnému výskytu a růstu se podaří ji nalézt velmi zřídka. „Ač vypadá nenápadně, tak je to pro mykology skvost,“ řekl Pavel Dombaj předseda Houbařského spolku Žatec.
Příchozí si mohli houby nejenom prohlédnout, ale dozvěděli se o nich i řadu zajímavých údajů. Asi nejchutnější houbou je prý kupodivu muchomůrka, ne však červená či zelená, které jsou jedovaté, ale růžová zvaná lidově masák. Na nakládání je vynikající ryzec pravý a do smaženice zase hřib strakoš a čechratka černohuňatá je zase výborná naložená v octě. Ze sírovce žlutooranžového můžete dokonce, pokud znáte recept, vyrábět vaječný likér.
Návštěvníci zjistili také jak od sebe rozpoznat houby, které jsou si velmi podobné, z nichž jedna je jedlá a druhá jedovatá. Tak je tomu například u jedovaté muchomůrky tygrované a jedlé muchomůrky šedivky, které se lidem často pletou.
A co odpověď na tradiční otázku – rostou? „Léto bylo neobvyklé, díky tomu, že pršelo, rostly hřibovité houby a i neobvyklé druhy. V minulém týdnu houby spíše mizely,ale teď už zase rostou ,“ shrnul krátce sezonu Pavel Dombaj.
A co bude s exponáty po skončení výstavy? Členové spolku je odvezou do přírody, kde je volně rozhodí. 10. listopadu budou členové spolku pořádat degustaci nakládaných hub. Houbařský spolek Žatec funguje už 32 let, založen byl 23. května 1979.

Veronika Salášková

další články autora

Komentáře

Nabídky práce

NÁMĚSTEK/NÁMĚSTKYNĚ PRO VÝROBU A DISTRIBUCI

Žatecká teplárenská, a.s. vyhlašuje výběrové řízení na pozici NÁMĚSTEK/NÁMĚSTKYNĚ PRO VÝROBU A DISTRIBUCI.
Kontakt: Ing. Miroslava Schönbeková, MBA
Tel.: 727 819 858
E-mail: ztas@ztas.cz

BRIGÁDA - OBSLUHA RESTAURACE A BARU

DOBŘE PLACENÁ BRIGÁDA! RESTAURACE A BOWLING NOVÝ SVĚT (HUSOVA 2642, LOUNY). Přijmeme brigádníky na obsluhu restaurace a baru starší 18 let.
Tel.: 603 178 361
E-mail: info@restaurantlouny.cz

PRACOVNÍCI VE VÝROBĚ

Válcovny trub Chomutov, a.s. hledají zaměstnance do výroby na pozice: VRCHNÍ MISTR (plat individuálně), PROVOZNÍ TECHNIK ZDVIHACÍCH ZAŘÍZENÍ (až 32 800Kč/měsíc), MONTÉR ZDVIHACÍCH ZAŘÍZENÍ (až 32 800Kč/měsíc), JEŘÁBNÍK/JEŘÁBNICE (až 22 400Kč/měsíc), VALCÍŘ (až 26 800/měsíc), OBSLUHA STROJE (až 27 300Kč/měsíc), BRUSIČ - VYBRUŠOVÁNÍ VAD (až 24 300Kč/měsíc), ZÁMEČNÍK (až 32 900Kč/měsíc), OBRÁBĚČ (až 34 500Kč/měsíc). Požadujeme: manuální zručnost, spolehlivost, dobrý zdravotní stav, vyučení v oboru pro pozice zámečník, obráběč. Dále nabízíme: bonusy za odpracované směny, dovolená navíc, příspěvek na penzijní připojištění, další benefity dle kolektivní smlouvy.
Tel.: 474 644 044
E-mail: charvatova.pavla@steel-holding.cz

PRODEJCE - PRACOVNÍK SKLADU

ELEKTRO VIOLA (MĚLECKÁ 2638, LOUNY) hledáme kolegu na pozici PRODEJCE - PRACOVNÍK SKLADU. Nabízíme férovou mzdu +bonusové složky. Požadujeme min. ukončené střední odborné vzdělání. Vhodné i pro absolventy. Nástup možný ihned. Životopisy zasílejte na uvedený e-mail.
Kontakt: p. Švátora
Tel.: 770 143 405
E-mail: viola@viola.cz

BRIGÁDA - ÚKLID

Hledám pracovnici na úklid. Dlouhodobá brigáda. Žatec.
Tel.: 605 885 121

Poslední videa

Cvičení s Mirkou v tělocvičně 3. ZŠ Žatec ;-)

Pod záštitou Sever Žatec - ASPV probíhá v tělocvičně ZŠ 28. října v žateckém Podměstí cvičení dospělých - žen, dívek, mužů. Přidat se můžete i vy. Každé pondělí a čtvrtek od šesti do sedmi večer.

Přehrát video
Kouzlo světla

Vizualizace Dynamo

Přehrát video

Odběr novinek

Aktuality do vaší emailové schránky!

Pro odběr novinek zadejte vaší emailovou adresu:

Textová inzerce

PRONÁJEM

Pronajmu byt 3+1 v Žatci, ulice Pražská, 3. poschodí s výtahem. Byt je v zatepleném domě, nová plastová okna a dveře. Tel.: 721 538 734.

PRONÁJEM

Dlouhodobě pronajmu byt 3+1 v Chomutově, Cihlářská ul., po rekonstr., nezař., nájem 11,5 tis. vč. Energií. 775356835.

Vzpomínky

Milánek Pihrt

Odešel jsi náhle, nikdo to nečekal, krutý osud nám Tě vzal, smutný domov a cestu na hřbitov zanechal. Dne 13. října tomu bylo 13 let, co nás navždy opustil náš milovaný syn, bratr a vnuk Milánek PIHRT. Stále s láskou vzpomínají rodiče, sestra a bratr s rodinami a babičky.

Renata Štysová

Dne 22. října uplyne 7 let, co nás navždy opustila paní Renata ŠTYSOVÁ ze Žatce. S láskou v srdci stále vzpomínají manžel Helmut, syn Pavel s manželkou a dcera Renata s rodinou.

Anton Kuzma

Dne 17. 10. 2019 uplyne 10 let, co navždy odešel pan Anton KUZMA ze Žatce. Stále vzpomínají synové Miroslav a Antonín s rodinami, dcery Dagmar, Libuše a Jaroslava s rodinami.