Žatec se rozhodl stát Městem bez drog

Markéta Chalupová 2017-07-04 01:51:00

Žatec (mch) Trasa 15. ročníku Cyklo-běhu za Českou republiku bez drog letos vedla přes 38 měst Čech a Moravy, jedním z nich byl i Žatec, odkud cyklisté vyjeli ve středu 21. června v 9 hodin z náměstí Svobody. Akce byla spojená s přednáškou o drogách nejen pro žáky základních škol, kterých však byla na místě většina a konala se k příležitosti Mezinárodního dne proti zneužití drog, který připadá na 26. červen.

Účastníci Cyklo-běhu za Českou republiku bez dog vyjížděli z centra Žatce ve středu ráno směrem na Rakovník, Beroun a Rokycany. Celkem za deset dní navštíví 38 měst a najedou tisíc dvě stě padesát kilometrů. Kromě jízdy na kole, uspořádali na náměstí Svobody zhruba hodinovou přednášku a rozdávali příchozím i náhodným chodcům informační letáky a brožury. Akci provázely i besedy se studenty středních škol o rizicích, která užívání drog obnáší. Prevence v našem regionu je velmi důležitá. V počtu lidí závislých na omamných a psychotropních látkách je v rámci celé republiky Ústecký kraj druhý, hned za Prahou.
„Během deseti dnů oslovíme přibližně osm tisíc dětí a mladých lidí, kterým zodpovíme jejich otázky a seznámíme je s problematikou drog, snažíme se mezi nimi šířit osvětu. Těší nás, že zhruba dvanáct procent změní po našich přednáškách svůj názor na drogy, je to přibližně 960 dětí, které se, pokud ještě nebyly zcela rozhodnuté, nad problémem zamyslí. Kromě informací ohledně drog, prezentujeme ve městech i Hubbardův detoxikační program pro drogově závislé, který funguje výhradně bez použití náhražkových drog. Spousta lidí to netuší, ale i náhražkové „legální“ drogy škodí organismu, tento program vidíme jako jednu z cest do budoucna. Úspěšně již funguje v mnoha zemích západní Evropy. Bohužel, často nám volají rodiče dětí závislých na drogách, že by chtěli své dítě takto léčit, v České republice však ještě nikde zařízení, které by používalo tuto metodu, neexistuje. Nejbližší je až v Německu,“ řekl za organizátory Pavel Mudra z občanského sdružení Řekni ne drogám – řekni ano životu.
„Dcera se vyléčila z drogové závislosti, drogy začala užívat už ve dvanácti letech. Cesta drog je těžká, ničí celou rodinu a bohužel často je to démon, který se bere celý život,“ popisuje důvod, proč se Cyklo-běhu účastní jedna z přítomných cyklistek, paní Iveta.
Mládež si díky celé akci uvědomila, že ani marihuana není bez rizik. Svědčí o tom i odpovědi přítomných školáků. „Dozvěděl jsem se dost nových věcí, zarazila mě hlavně informace o marihuaně a THC, že je to vlastně jed,“ sdílí své dojmy čtrnáctiletý Jan. „Nikoho, kdo bere drogy neznám, aspoň myslím. Zaujaly mě hlavně informace o marihuaně, nevěděla jsem, že je tak nebezpečná,“ zamýšlí se patnáctiletá Katka.
K myšlence a poselství Cyklo-běhu se tedy přihlásil i Žatec, starostka a senátorka Zdeňka Hamousová podepsala list, že se naše město rozhodlo stát „Městem bez drog“. Organizátoři po ukončení akce předají list parlamentu a senátu České republiky, chtějí tím poslance a senátory přimět ke zlepšení prevence a větší informovanosti mladých lidí, protože právě ti jsou nejvíce ohroženou skupinou.

Komentáře

Nabídky práce

UČITEL/KA

SPŠ a OA Kadaň přijme UČITELE/UČITELKY - tělesné výchovy - s aprobací anglický jazyk pro SŠ - matematiky (i částečný úvazek) - odborných předmětů stavebních (i částečný úvazek) Nástup od 1.9.2022. Možnost zajištění bytu. Střední průmyslová škola stavební a Obchodní akademie, Kadaň, Komenského 562, příspěvková organizace.
Tel.: 474 343 393 - 5
E-mail: sps-kadan@sps-kadan.cz


PROVOZNÍ

Kamarád-LORM (Zeyerova 859, Žatec) hledá PROVOZNÍHO Popis: - Vedení týmu provozních zaměstnanců - Osobně zajišťuje stravovací provoz organizace - Vede agendu skladu a stravovacího provozu - Spolupracuje na provozu sociálně terapeutické kavárny Nástup možný květen/2022 Směnnost: osmihodinová pracovní doba Místo výkonu: Domov pro osoby se zdravotním postižením - Zeyerova 859 - Žatec Benefity: 5 týdnů dovolené, FKSP 8000,- za rok (po roce v organizaci), závodní stravování Požadujeme: maturita, řidičský průkaz, práce na PC, čistý trestní rejstřík Platové zařazení: 8 platová třída, stupeň dle praxe + osobní ohodnocení po zkušební době Kontakt: životopis posílejte na UVEDENÝ E-MAIL do 10.6.2022
E-mail: reditel@kamarad-lorm.cz


PRACOVNÍK OSTRAHY

Civilní bezpečnostní služba přijme PRACOVNÍKY OSTRAHY. Vhodné pro osoby se ZPS. Náborový příspěvek pro ZTP ve výši 5000,- Kč.
Tel.: 608 313 199


ELEKTRIKÁŘ/KA

BRABEC Vzduchotechnika - volná pracovní pozice ELEKTRIKÁŘ pro provoz ve Veleticích na HPP, nástup možný ihned.
Tel.: 732 462 781
WWW: https://www.brabec-vzt.cz/volne-pozice


TOPIČ - Technik energetických zařízení

Žatecká teplárenska, a.s., přijme TECHNIKA ENERGETICKÝCH ZAŘÍZENÍ (TOPIČE). Náplní práce je obsluha kotlů a pomocných zařízení, organizování provozu kotle a horkovodní soustavy, spolupráce na odstraňování poruch a provádění odstrukování a odpopelnění.
Tel.: 412375414
E-mail: ztas@ztas.cz

Poslední videa

Klaunka Pipi pro děti na Kadaňském pohádkovém festivalu

V úterý 24. 5. odpoledne oblíbený padák :-)

Přehrát video
Kadaňský pohádkový festival odstartován...

Začal v úterý 24. 5. v kině Hvězda s doprovodným programem před kinem a potrvá do pátku 27. 5. Tváří festivalu je Maxipes Fik, který v sobotu oslaví narozeniny...

Přehrát video