Galerie Benedikta Rejta znovu otevírá

Lucie Steklá 2017-07-26 08:27:00

Louny (lus, gbr) Tento čtvrtek, 27. července, bude v Lounech znovu otevřena Galerie Benedikta Rejta. Návštěvníkům po třech letech nabídne možnost nahlédnutí do ojedinělých prostor. Přítomné uvítá také reinstalace pamětní síně Emila Filly v Peruci. K tomu se vedení lounské galerie zavázalo loni 1. srpna, kdy byla pamětní síň v Peruci uzavřena.

Otevření po třech letech
Galerie Benedikta Rejta byla uzavřena v dubnu roku 2014 z vážných havarijních důvodů. Pro odstranění havárie lounského objektu podniklo vedení galerie během posledních let několik kroků.  Provedena byla oprava kotelny a ústředního vytápění, vnitřního vodovodu a kanalizace. „Díky tomu bylo možné zpřístupnit přízemí Galerie Benedikta Rejta v Lounech pro reinstalaci Fillovy pamětní síně, k čemuž se galerie zavázala v souvislosti s jejím uzavřením,“ uvedla za galerii Zuzana Nováčková s tím, že do doby opětovného převzetí pamětní síně, stanoveného na červen roku 2018, bude expozice Emila Filly otevřena v Lounech.
Návštěvníkům nabídne Emila Fillu
Současná výstava prací Emila Filly se nachází v přízemí galerie. Rozšířena bude i do dalšího podlaží, a to ihned po uvedení tohoto prostoru do původního stavu po provádění výše zmíněných oprav. Vedení galerie doufá, že se toto podlaží podaří zpřístupnit do konce roku. „Další opravy a nutné transporty sbírek bude od 1. ledna 2018 zajišťovat nové vedení galerie,“ dodala.
Pamětní síň v Peruci byla slavnostně znovuotevřena v květnu 2015. Zanedlouho po otevření Pamětní síně v roce 2015 byl perucký zámek prodán soukromé majitelce Dominice Matušové, která započala celkovou rekonstrukci. Plánované opravy zahrnovaly i prostory Pamětní síně, která tak musela být opět uzavřena a nová instalace demontována. Jižní křídlo zámku nadále zůstává ve správě Galerie Benedikta Rejta v Lounech, která je zde oprávněná z věcného břemene. Po dokončení rekonstrukce zámku, které se předpokládá k 30. červnu příštího roku, obnoví galerie expozici složenou z odkazu Emila Filly, který má ve své správě a za jehož prezentaci odborně a eticky odpovídá.
Pozdní tvorba Emila Filly, která vznikala v kraji Českého středohoří mezi lety 1947 – 1953, patří podle přání umělce na Peruc. Nově instalovaná výstava proto naznačuje charakteristické zámecké dělení prostor a přidává jak obrazy středohorských krajin, tak i několik vzácných uměleckých děl, která Filla zakoupil do své osobní sbírky a jimiž se i na Peruci obklopoval a inspiroval. V galerii, jež svými přísnými normami splňuje podmínky vystavení křehkých sbírkových předmětů, tak mohou návštěvníci srovnat originální čínské svitky a tzv. svitky Fillovy. Jedná se o Fillův soubor tematicky vycházející z moravských a slovenských lidových písní, ovšem formálně nápadně poučený tradičním čínským uměním. Této blízkosti odpovídá i prezentace obrazů pracující například s hedvábnými svitkovými podklady. Čínským uměním se Filla dlouhodobě zabýval.

Napsal(a): Lucie Steklá

Komentáře

Nabídky práce

STROJNÍ ZÁMEČNÍK, ŘIDIČ NÁKLADNÍHO VOZIDLA A LOGISTIK, KURÁTOR CHMELAŘSKÉHO MUZEA

Chmelařství družstvo Žatec hledá zaměstnance na pozice STROJNÍ ZÁMEČNÍK, ŘIDIČ NÁKLADNÍHO VOZIDLA A LOGISTIK, KURÁTOR CHMELAŘSKÉHO MUZEA. Nabízíme zázemí stabilní firmy, odpovídající mzdové ohodnocení, zajímavou práci, benefity v rámci sociálního programu. Podrobné podmínky na jednotlivé pozice najdete po rozkliknutí odkazu. Strukturovaný životopis zasílejte na uvedený e-mail.
Kontakt: Ing. Milan Vlček
Tel.: 415 733 207
WWW: https://chmelarstvi.cz/aktuality/172-nabidka-prace
E-mail: prace@chmelarstvi.cz


PRŮVODCE A VÝSTAVÁŘ

Chrám Chmele a Piva v Žatci hledá PRŮVODCE a VÝSTAVÁŘE. Požadujeme spolehlivost, komunikativnost, cizí jazyk. Nabízíme 5 týdnů dovolené, příspěvek na stravování. Životopisy zasílejte na uvedený e-mail.
E-mail: ekonom@chchp.cz


TOPIČ - Technik energetických zařízení

Žatecká teplárenska, a.s., přijme TECHNIKA ENERGETICKÝCH ZAŘÍZENÍ (TOPIČE). Náplní práce je obsluha kotlů a pomocných zařízení, organizování provozu kotle a horkovodní soustavy, spolupráce na odstraňování poruch a provádění odstrukování a odpopelnění.
Tel.: 412375414
E-mail: ztas@ztas.cz


Strojní zámečník, operátor CNC soustruhu, obráběč kovů

CHMELAŘSTVÍ, družstvo Žatec přijme STROJNÍ ZÁMEČNÍKY, OPERÁTORY CNC MECHANICKÉHO SOUSTRUHU, OBRÁBĚČE KOVŮ. Nabízíme: zázemí stabilní firmy, odpovídající mzdové ohodnocení a benefity v rámci sociálního programu.
Kontakt: Ing. Milan Vlček
Tel.: 415733207
WWW: http://chmelarstvi.cz/aktuality/172-nabidka-prace
E-mail: prace@chmelarstvi.cz


ŽATEC, DĚLNÍK NA DRCENÍ, MLETÍ PLASTŮ

Wastemat s.r.o. Žatec přijme DĚLNÍKA NA DRCENÍ, MLETÍ PLASTŮ. TEL.: 728880155. EMAIL: wastemat@seznam.cz
Tel.: 728880155
E-mail: wastemat@seznam.cz

Poslední videa

ZŠ TGM Podbořany: Poslední školní den a loučení s deváťáky

Školní ráno 30. června ve znamení loučení se školním rokem a pro žáky 9. třídy se školními léty...

Přehrát video
Hlubany Logit: Vyhlášení nejlepších projektů z 12. grantového kola fondu LOGIT

Petr Veselý, Kateřina Valešová a Tomáš Petr z Ústecké komunitní nadace přijeli 28. 6. do Podbořan - firmy Logit, aby předali symbolické šeky zástupcům podpořených organizací a celou akci zaznamenali.

Přehrát video