Agroturistika s polskými kořeny z doby knížete Břetislava

Redakce 2011-10-27 01:00:00

Hedecko – Hedecko je rodinná farma nedaleko od Břežan ležící uprostřed krásné přírody poblíž řeky Javornice. Kromě zemědělské výroby zemědělské i rostlinné tu provozují i agroturistiku, kterou provází celá řada příjemných činností, které si s pobytem na venkově spojujeme. Je tady možno jezdit na koni, rybařit na soukromém rybníku přímo v areálu farmy anebo na rybnících v okolí, provozovat turistiku anebo cykloturistiku. Hlavně z těchto důvodů je pobyt vhodný hlavně pro rodiny s dětmi. Farma nabízí ubytování v pěti apartmánech, najdete tu i stylovou restauraci a například jízda na koních, která zaujala děti během místních farmářských trhů v sobotu 8. Října, je součást trvalé nabídky.

Haflingové, které na farmě mají, jsou ideální koně pro agroturistiku a na rekreační jezdění. „Jsou původem z rakouských Alp, odolní a nenároční. Pokročilí jezdí na vyjížďky do okolí, s dětmi se jezdí u nás v ohradě,“ říká farmář Pavel Škrle. „Máme tu i zemědělskou výrobu jak živočišnou tak rostlinnou. Hovězí dobytek máme na pastvě, máme i své vepříky, kozy, ode všeho trochu,“ dodává. „K farmaření jsem se dostal tak, že jsem po vysoké škole hledal nějakou možnost, jak žít na venkově,“ vzpomíná Pavel Škrle. „Přišli jsme sem z Prahy a začali hospodařit. Rodiče ale pracovali v zemědělství také a děda s babičkou pochází odsud z Čisté, kde bydleli a hospodařili, takže to bude trochu i po nich,“ vysvětluje jak se dostal k založení farmy, která se může pochlubit i velmi starobylou a zvláštní historií.Ta sahá až do doby krále Břetislava, kterému se při obléhání polské Hedče vzdali místní obyvatelé s tím, že se přestěhují do Čech. Kníže Břetislav jim vykázal na západ od Prahy část hlubokého lesa zvaného Černín.Doprovázeni Břetislavovými lidmi se ubírali ke Křivoklátu a Zbečnu cestou, která se od těch dob nazývala Polskáa tak vznikly obce jako Krakov, Krakovec, Všeslav, Kožlany anebo Hečany a Hedecko.
„Polský původ lze vysledovat nejen v názvech obcí, ale i v obecních znacích, kde se prolíná červenobílá barva, „ říká Pavel Škrle. „Že by se dochovaly nějaké polské zvyky, to ale určitě ne, přece jen to byl ove dvanáctém a dřináctém století, takže je to už hodně dávno.“

Napsal(a): Redakce

Komentáře

Nabídky práce

FYZIOTERAPEUT/FYZIOTERAPEUTKA

Přijmeme FYZIOTERAPEUTA/FYZIOTERAPEUTKU. Nabízíme dobré platové podmínky. Rehabilitace Ilona Jesínková Podbořany.
Tel.: 605 511 708
E-mail: ilona.jesinkova@seznam.cz


TOPIČ - Technik energetických zařízení

Žatecká teplárenska, a.s., přijme TECHNIKA ENERGETICKÝCH ZAŘÍZENÍ (TOPIČE). Náplní práce je obsluha kotlů a pomocných zařízení, organizování provozu kotle a horkovodní soustavy, spolupráce na odstraňování poruch a provádění odstrukování a odpopelnění.
Tel.: 412375414
E-mail: ztas@ztas.cz


Strojní zámečník, operátor CNC soustruhu, obráběč kovů

CHMELAŘSTVÍ, družstvo Žatec přijme STROJNÍ ZÁMEČNÍKY, OPERÁTORY CNC MECHANICKÉHO SOUSTRUHU, OBRÁBĚČE KOVŮ. Nabízíme: zázemí stabilní firmy, odpovídající mzdové ohodnocení a benefity v rámci sociálního programu.
Kontakt: Ing. Milan Vlček
Tel.: 415733207
WWW: http://chmelarstvi.cz/aktuality/172-nabidka-prace
E-mail: prace@chmelarstvi.cz


ŽATEC, DĚLNÍK NA DRCENÍ, MLETÍ PLASTŮ

Wastemat s.r.o. Žatec přijme DĚLNÍKA NA DRCENÍ, MLETÍ PLASTŮ. TEL.: 728880155. EMAIL: wastemat@seznam.cz
Tel.: 728880155
E-mail: wastemat@seznam.cz

Poslední videa

Volby 2022: nahlédli jsme do volební místnosti v ZUŠ Podbořany

V pátek 23. 9. kolem 16. hodiny byla volební účast zhruba 14 procent...

Přehrát video
Příběhy starožitností v Muzeu Podbořany - s Mirkem Švarcem

Ve čtvrtek 15. 9. v 17 hodin začala beseda formou dialogu laika (Romana Havrdová) se starožitníkem (Miroslav Švarc)...

Přehrát video