Krev loni darovalo šestnáct set lidí, ale pořád je to málo!

Markéta Chalupová 2018-02-22 08:41:26

Žatec (mch) Nižší počet dárců krve, než je potřeba, je dlouhodobým problémem v celé České republice. Nejinak je tomu na transfúzním oddělení žatecké nemocnice. Přestože v loňském roce darovalo v našem městě krev 1 600 lidí, je to stále málo, některé krevní skupiny navíc dlouhodobě chybí.

Žatecké transfúzní centrum je společné s centrem v Kadani, mají i společnou databázi dárců, ale také spolupracuje s pražskou fakultní nemocnicí Královské Vinohrady. „Výhodou spolupráce s nemocnicí je možnost výměny krví podle krevních skupin, které aktuálně potřebujeme. Navíc naši pacienti bývají často léčeni v Praze a tam mohou krev odebranou v Žatci také dostat,“ popisuje výhody spolupráce pracovnice žateckého centra Kateřina Vrabcová a dodává. „Aktivních dárců, tedy těch, co chodí opakovaně, eviduje centrum asi tisíc. V roce 2017 přišlo 170 prvodárců, letos v lednu jich byla zhruba desítka.“

Pravidelní dárci postup darování krve již znají. Pokud však jdete na odběr poprvé, připravte se, že nejprve vyplníte na evidenci dotazník, následně absolvujete kontrolní odběr, krátké vyšetření u lékaře a pak už na vás čeká samotný odběr. Při čekání na něj dostanete zdarma pití a po odběru si odnesete balíček s občerstvením. Každý dobrovolný dárce navíc získává za jeden odběr slevu na dani 3 000 korun. O dárce se stará vždy nejméně šest pracovníků v čele s lékařem.

Ideálním stavem by bylo, kdyby krev darovalo asi pět procent populace. Bohužel, číslo je nižší a dárci tak chybí všude. Žatecké transfúzní odběrové centrum si ty své snaží udržet například aktivní komunikací. „Dárce pravidelně informujeme na našich Facebookových stránkách, na soukromé dotazy ve zprávách jim odpovídáme rychle. Snažíme se nabízet i nějaké nadstandardní bonusy a velice si ceníme i lidí, kteří nám v našem úsilí pomáhají například různými sponzorskými dary,“ doplňuje Kateřina Vrabcová.

Podrobné informace o tom, co jíst a pít, jak se chovat před odběrem a kdy krev nelze darovat, se zájemci dozví přímo v pondělí a ve čtvrtek mezi sedmou až půl devátou ráno na transfúzním oddělení nebo na webech www.nemzatec.cz či www.nemkadan.cz. 

Markéta Chalupová

další články autora

Komentáře

Nabídky práce

UČITEL, VYCHOVATEL A ŠKOLNÍ PSYCHOLOG

VU, DDŠ, ZŠ, SŠ a ŠJ Místo přijme pracovníky na post učitele ZŠ, vychovatele a školního psychologa. Strukturovaný životopis s přehledem praxe a vzdělání zašlete na e-mail: reditel@vudds.cz. Bližší informace na telefonu 603 881 463

UČITEL

ZŠ Peruc přijme od září 2018 na plný úvazek učitele pro 1. stupeň ZŠ a učitele pro 2. stupeň ZŠ. Bližší informace na uvedených kontaktech.
Tel.: 415 697 168
E-mail: zsperuc@centrum.cz

UČITEL/KA

Základní škola Chomutov, Březenecká 4679 přijme UČITELE/KU prvního a druhého stupně s aprobací matematika, fyzika, chemie, přírodopis, němčina. Nástup srpen 2018. Nejedná se o zástup.
Tel.: 474 624 110
E-mail: sekretarka@zsbrezenecka.cz

ZAPISOVATEL/KA

Notářská kancelář v Lounech přijme na HPP nebo DPP ZAPISOVATELE/KU. Může být též studující. Nabízíme slušný plat, profesně zajímavé prostředí. Požadujeme spolehlivost, pečlivost a rychlost.
Tel.: 607 108 190
E-mail: notar@borsky.eu

MZDOVÁ ÚČETNÍ

Přijmeme mzdovou účetní do Žatce. Náplní je zpracování mzdové agendy pro soukromé společnosti. Požadujeme min. 3 roky mzdové praxe. Nabídky doplněné životopisem zašlete na uvedený e-mail. Ing. Pavel Dvorský, Ph.D. (Dukelská 3189, 438 01 Žatec).
Kontakt: Ing. Pavel Dvorský, Ph.D.
E-mail: pavel@paveldvorsky.cz

Poslední videa

Cítoliby: Oslavy 140. výročí založení SDH

Nový prapor pro SDH.

Přehrát video
Louny: župní slet - loučení

loučení

Přehrát video

Odběr novinek

Aktuality do vaší emailové schránky!

Pro odběr novinek zadejte vaší emailovou adresu:

Textová inzerce

NEMOVITOSTI - KOUPĚ

Koupím byt 2+1 nebo podobný v Žatci, lokalita Podměstí. Rychlé jednání a platba. Tel.: 702 155 803.

NEMOVITOSTI - PRODEJ

Prodám kompletně zasíťovaný pozemek pro stavbu RD v Lounech. Tel.: 777 748 447.

Vzpomínky

Stanislav Strnad

Večer, když slunce zemi opustilo, tvoje srdce se navždy zastavilo. Odešel jsi tichou tmou, tiše s bolestí svou. Zavřel jsi oči, chtělo se ti spát, aniž jsi tušil, co to znamená. Dne 21. 6. to budou 4 roky, co od nás odešel pan Stanislav STRNAD z Tvršic. Už nám zůstaly jen krásné vzpomínky, které však stále bolí. Děkujeme všem, kteří na něho nezapomněli. Rodina.

Anna Homolová

Dne 20. 6. uplynulo již 24 let, kdy nás navždy opustila naše drahá a milovaná maminka a babička, paní Anna HOMOLOVÁ ze Sedčic. Stále vzpomínají děti s rodinami a ostatní příbuzní.

Jiří Kierczak

Jen těžko k uvěření, že tak dlouho už tu s námi není. Kdo Tě znal, ten v dobrém vzpomene, kdo měl rád, nikdy nezapomene. Dne 19. 6. vzpomeneme 20. výročí, co nás náhle opustil Jiří KIERCZAK ze Žiželic. Stále vzpomíná maminka, sestra Pavlína s rodinou, babička Pavlína a ostatní příbuzní a známí.