Krev loni darovalo šestnáct set lidí, ale pořád je to málo!

Markéta Chalupová 2018-02-22 08:41:26

Žatec (mch) Nižší počet dárců krve, než je potřeba, je dlouhodobým problémem v celé České republice. Nejinak je tomu na transfúzním oddělení žatecké nemocnice. Přestože v loňském roce darovalo v našem městě krev 1 600 lidí, je to stále málo, některé krevní skupiny navíc dlouhodobě chybí.

Žatecké transfúzní centrum je společné s centrem v Kadani, mají i společnou databázi dárců, ale také spolupracuje s pražskou fakultní nemocnicí Královské Vinohrady. „Výhodou spolupráce s nemocnicí je možnost výměny krví podle krevních skupin, které aktuálně potřebujeme. Navíc naši pacienti bývají často léčeni v Praze a tam mohou krev odebranou v Žatci také dostat,“ popisuje výhody spolupráce pracovnice žateckého centra Kateřina Vrabcová a dodává. „Aktivních dárců, tedy těch, co chodí opakovaně, eviduje centrum asi tisíc. V roce 2017 přišlo 170 prvodárců, letos v lednu jich byla zhruba desítka.“

Pravidelní dárci postup darování krve již znají. Pokud však jdete na odběr poprvé, připravte se, že nejprve vyplníte na evidenci dotazník, následně absolvujete kontrolní odběr, krátké vyšetření u lékaře a pak už na vás čeká samotný odběr. Při čekání na něj dostanete zdarma pití a po odběru si odnesete balíček s občerstvením. Každý dobrovolný dárce navíc získává za jeden odběr slevu na dani 3 000 korun. O dárce se stará vždy nejméně šest pracovníků v čele s lékařem.

Ideálním stavem by bylo, kdyby krev darovalo asi pět procent populace. Bohužel, číslo je nižší a dárci tak chybí všude. Žatecké transfúzní odběrové centrum si ty své snaží udržet například aktivní komunikací. „Dárce pravidelně informujeme na našich Facebookových stránkách, na soukromé dotazy ve zprávách jim odpovídáme rychle. Snažíme se nabízet i nějaké nadstandardní bonusy a velice si ceníme i lidí, kteří nám v našem úsilí pomáhají například různými sponzorskými dary,“ doplňuje Kateřina Vrabcová.

Podrobné informace o tom, co jíst a pít, jak se chovat před odběrem a kdy krev nelze darovat, se zájemci dozví přímo v pondělí a ve čtvrtek mezi sedmou až půl devátou ráno na transfúzním oddělení nebo na webech www.nemzatec.cz či www.nemkadan.cz. 

Markéta Chalupová

další články autora

Komentáře

Nabídky práce

ZAPISOVATEL/KA

Okresní soud v Lounech přijme okamžitě ZAPISOVATELE/KU na HPP. Požadavky: ÚSO s maturitou, dobrý znalost práce na PC, výhodou 5 týdnů dovolené, pružná pracovní doba, stravenky.
Tel.: 415 629 937
E-mail: izemkova@osoud.lou.justice.cz

BRIGÁDNÍK NA MĚŘENÍ NORMOVANÝCH ČASŮ VÝROBNÍCH OPERACÍ

Společnost Camfil CZ s.r.o. Chomutov hledá BRIGÁDNÍKY NA MĚŘENÍ NORMOVANÝCH ČASŮ VÝROBNÍCH OPERACÍ. Vhodné pro důchodce se zkušenostmi v oboru. Mzda dohodou.
Tel.: 478 478 937
E-mail: milena.oharkova@camfil.com

HLAVNÍ PRODAVAČKA

TRICO LINE TRADE s.r.o. s výrobním závodem v Chomutově přijme HLAVNÍ PRODAVAČKU pro firemní prodejnu plavek a plážového oblečení v Praze. Mzda 18-23 tisíc/měsíc. Místo výkonu práce: Vestibul Aquapalace Praha (Pražská 138, 251 01 Praha - Čestlice). Ubytování v Praze a příplatek na dopravní náklady zajistíme.
Tel.: 774 720 925
E-mail: hlinovska@tricoline.cz

PRACOVNÍK TECHNICKÉHO ZAMĚŘENÍ

PREFA ŽATEC s.r.o. hledá zaměstnance na pozici PRACOVNÍK TECHNICKÉHO ZAMĚŘENÍ (strojní, elektro atd.). Výpomoc do nově zmodernizované kotelny v Žatci - vhodné i pro důchodce. Pracovní úvazek možný plný nebo částečný po dohodě s uchazečem. Též je možný výkon práce pouze v topném období. Nabízíme dobré platové podmínky, stravování v místě pracoviště a týden dodatkové dovolené.
Kontakt: Iveta Ptáčková
Tel.: 724 206 320
E-mail: ptackova@prefazatec.cz

ŘIDIČ, TESAŘ, TRUHLÁŘ, ZÁMEČNÍK, SVÁŘEČ

PREFA ŽATEC s.r.o. hledá zaměstnance na tyto pozice: ŘIDIČ, TESAŘ, TRUHLÁŘ, ZÁMEČNÍK, SVÁŘEČ (sváření elektrikou a pod CO2). Nabízíme dobré platové podmínky, po zkušební době možnost trvalého pracovního úvazku, stravování v místě pracoviště, dodatkovou dovolenou.
Kontakt: Iveta Ptáčková
Tel.: 724 206 320
E-mail: ptackova@prefazatec.cz

Poslední videa

Zombie útok na Nový Hrad

Jsi zombie ? Nejsi?

Přehrát video
Zombie tok na Nový Hrad

Děti uvítala veselá pohádka.

Přehrát video

Odběr novinek

Aktuality do vaší emailové schránky!

Pro odběr novinek zadejte vaší emailovou adresu:

Textová inzerce

NEMOVITOSTI - PRODEJ

PRODÁM STAVEBNÍ PARCELY v Žatci, cena 470 Kč/m2, RK nevolat. PRODÁM ŘADOVÝ RD v Žatci na Floře, 1+5, podsklepený, garáž. Cena dohodou, RK nevolat. Tel.: 603 873 590.

NEMOVITOSTI - KOUPĚ

Koupím garáž v Žatci. Tel: 608 177 789.

Vzpomínky

Helena Machovcová

Dne 25. září uplynou 2 roky, co nás navždy opustila manželka, maminka, babička a tchyně, paní Helena MACHOVCOVÁ. S láskou stále vzpomínají manžel, dcera Andrea a dcera Martina s rodinou. Kdo jste ji znali, vzpomeňte s námi. Děkujeme.

Věra Jiroušková

Dne 21. 9. vzpomeneme 13. výročí, co nás navždy opustila paní Věra JIROUŠKOVÁ. Kdo jste ji znali, vzpomeňte s námi. Manžel, synové Tomáš a Petr s rodinami a ostatní příbuzní.

Kazimíra Rotportová

V tichém zamyšlení, s úctou a láskou se vracíme ke smutnému 21. září, kdy vzpomeneme 30. výročí úmrtí naší maminky, babičky a prababičky Kazimíry ROTPORTOVÉ ze Lhoty u Žatce. Všem, kteří vzpomenou s námi, děkují dcery s rodinami.