Krev loni darovalo šestnáct set lidí, ale pořád je to málo!

Markéta Chalupová 2018-02-22 08:41:26

Žatec (mch) Nižší počet dárců krve, než je potřeba, je dlouhodobým problémem v celé České republice. Nejinak je tomu na transfúzním oddělení žatecké nemocnice. Přestože v loňském roce darovalo v našem městě krev 1 600 lidí, je to stále málo, některé krevní skupiny navíc dlouhodobě chybí.

Žatecké transfúzní centrum je společné s centrem v Kadani, mají i společnou databázi dárců, ale také spolupracuje s pražskou fakultní nemocnicí Královské Vinohrady. „Výhodou spolupráce s nemocnicí je možnost výměny krví podle krevních skupin, které aktuálně potřebujeme. Navíc naši pacienti bývají často léčeni v Praze a tam mohou krev odebranou v Žatci také dostat,“ popisuje výhody spolupráce pracovnice žateckého centra Kateřina Vrabcová a dodává. „Aktivních dárců, tedy těch, co chodí opakovaně, eviduje centrum asi tisíc. V roce 2017 přišlo 170 prvodárců, letos v lednu jich byla zhruba desítka.“

Pravidelní dárci postup darování krve již znají. Pokud však jdete na odběr poprvé, připravte se, že nejprve vyplníte na evidenci dotazník, následně absolvujete kontrolní odběr, krátké vyšetření u lékaře a pak už na vás čeká samotný odběr. Při čekání na něj dostanete zdarma pití a po odběru si odnesete balíček s občerstvením. Každý dobrovolný dárce navíc získává za jeden odběr slevu na dani 3 000 korun. O dárce se stará vždy nejméně šest pracovníků v čele s lékařem.

Ideálním stavem by bylo, kdyby krev darovalo asi pět procent populace. Bohužel, číslo je nižší a dárci tak chybí všude. Žatecké transfúzní odběrové centrum si ty své snaží udržet například aktivní komunikací. „Dárce pravidelně informujeme na našich Facebookových stránkách, na soukromé dotazy ve zprávách jim odpovídáme rychle. Snažíme se nabízet i nějaké nadstandardní bonusy a velice si ceníme i lidí, kteří nám v našem úsilí pomáhají například různými sponzorskými dary,“ doplňuje Kateřina Vrabcová.

Podrobné informace o tom, co jíst a pít, jak se chovat před odběrem a kdy krev nelze darovat, se zájemci dozví přímo v pondělí a ve čtvrtek mezi sedmou až půl devátou ráno na transfúzním oddělení nebo na webech www.nemzatec.cz či www.nemkadan.cz. 

Markéta Chalupová

další články autora

Komentáře

Nabídky práce

ŘEDITEL/KA MŠ VELTĚŽE

Obec Veltěže vyhlašuje konkursní řízení na pozici ŘEDITELE/KY Mateřské školy Veltěže. Přihlášky zasílejte doporučeně nejpozději do 15. dubna 2019 na adresu: Obec Veltěže, Perucká 73, 440 01 Veltěže. Obálku označte ,,Konkursní řízení - MŠ neotvírat". Bližší info najdete na www.velteze.cz

SOCIÁLNÍ PRACOVNICE

Domov pro seniory a Pečovatelská služba v Žatci hledá do svého týmu SOCIÁLNÍ PRACOVNICI/PRACOVNÍKA na dobu neurčitou s možností nástupu od 1. dubna 2019. Požadujeme Vzdělání (DiS, BC., Mgr., popř. jiné) dle zákona 108/2006 Sb. o sociálních službách a zájem o naší cílovou skupinu - senioři. Životopisy zasílejte do 29.3. na uvedený e-mail. Do zprávy napište název zaměstnání, o které se ucházíte.
E-mail: antoni@dpszatec.cz

ZDRAVOTNÍ SESTRA

Domov pro seniory a Pečovatelská služba v Žatci hledá do svého týmu ZDRAVOTNÍ SESTRU na poloviční úvazek na dobu určitou.
Kontakt: Irena Lukšová
Tel.: 412 314 083
E-mail: luksova@dpszatec.cz

MALÍŘ, NATĚRAČ, VÝŠKOVÝ PRACOVNÍK

Firma Výškové práce se sídlem v Chomutově přijme za výhodných platových podmínek MALÍŘE, NATĚRAČE, VÝŠKOVÉ PRACOVNÍKY.
Tel.: 602 453 600

KLEMPÍŘ, POKRÝVAČ, IZOLATÉR

Přijmeme KLEMPÍŘE, POKRÝVAČE, IZOLATÉRA. Dobré platové podmínky včetně bonusů. Práce po celý rok. Nezaučené zaškolíme.
Tel.: 605 118 954

Poslední videa

Lounská Mateřinka 2019

...

Přehrát video
Lounská Mateřinka 2019

...

Přehrát video

Odběr novinek

Aktuality do vaší emailové schránky!

Pro odběr novinek zadejte vaší emailovou adresu:

Textová inzerce

PRONÁJEM

Pronájem zařízeného bytu 1+1, Žatec - JIH. Kauce. Tel: 603 529 362.

PRONÁJEM

Pronajmu byt 1+1 v Žatci, Hájkova ulice, rok po rekonstrukci. Jen pracujícím a slušným lidem, kauce 2 nájmy, bez zvířat. Cena 8 500 Kč vč. služeb a energií. Tel.: 774 236 773.

Vzpomínky

Vlasta Fišerová

Dne 24. 3. vzpomeneme 2. výročí, co nás navždy opustila naše maminka, paní Vlasta FIŠEROVÁ z Loun. Stále vzpomínají dcery Eva a Jaroslava s rodinami a sestra Anna.

Ivuška Moravcová

Dne 24. 3. 2019 vzpomeneme třetí výročí úmrtí paní Ivušky MORAVCOVÉ z Loun. S bolestí v srdci stále vzpomínají dcery s rodinami a děkují všem za vzpomínku.

Libuše Exnerová

Bez Tebe, maminko, smutný je svět, jen vzpomínky zůstaly, jež nevrátí Tě zpět. Dne 19. 3. tomu byly 4 roky, co nás navždy opustila naše milovaná manželka, maminka, babička a prababička, paní Libuše EXNEROVÁ z Měcholup. S láskou a úctou stále vzpomíná manžel Zdeněk, dcera Zdeňka s rodinou, synové Milan a Pavel s rodinami vnoučata, pravnoučata a ostatní příbuzní a známí.