Krev loni darovalo šestnáct set lidí, ale pořád je to málo!

Markéta Chalupová 2018-02-22 08:41:26

Žatec (mch) Nižší počet dárců krve, než je potřeba, je dlouhodobým problémem v celé České republice. Nejinak je tomu na transfúzním oddělení žatecké nemocnice. Přestože v loňském roce darovalo v našem městě krev 1 600 lidí, je to stále málo, některé krevní skupiny navíc dlouhodobě chybí.

Žatecké transfúzní centrum je společné s centrem v Kadani, mají i společnou databázi dárců, ale také spolupracuje s pražskou fakultní nemocnicí Královské Vinohrady. „Výhodou spolupráce s nemocnicí je možnost výměny krví podle krevních skupin, které aktuálně potřebujeme. Navíc naši pacienti bývají často léčeni v Praze a tam mohou krev odebranou v Žatci také dostat,“ popisuje výhody spolupráce pracovnice žateckého centra Kateřina Vrabcová a dodává. „Aktivních dárců, tedy těch, co chodí opakovaně, eviduje centrum asi tisíc. V roce 2017 přišlo 170 prvodárců, letos v lednu jich byla zhruba desítka.“

Pravidelní dárci postup darování krve již znají. Pokud však jdete na odběr poprvé, připravte se, že nejprve vyplníte na evidenci dotazník, následně absolvujete kontrolní odběr, krátké vyšetření u lékaře a pak už na vás čeká samotný odběr. Při čekání na něj dostanete zdarma pití a po odběru si odnesete balíček s občerstvením. Každý dobrovolný dárce navíc získává za jeden odběr slevu na dani 3 000 korun. O dárce se stará vždy nejméně šest pracovníků v čele s lékařem.

Ideálním stavem by bylo, kdyby krev darovalo asi pět procent populace. Bohužel, číslo je nižší a dárci tak chybí všude. Žatecké transfúzní odběrové centrum si ty své snaží udržet například aktivní komunikací. „Dárce pravidelně informujeme na našich Facebookových stránkách, na soukromé dotazy ve zprávách jim odpovídáme rychle. Snažíme se nabízet i nějaké nadstandardní bonusy a velice si ceníme i lidí, kteří nám v našem úsilí pomáhají například různými sponzorskými dary,“ doplňuje Kateřina Vrabcová.

Podrobné informace o tom, co jíst a pít, jak se chovat před odběrem a kdy krev nelze darovat, se zájemci dozví přímo v pondělí a ve čtvrtek mezi sedmou až půl devátou ráno na transfúzním oddělení nebo na webech www.nemzatec.cz či www.nemkadan.cz. 

Markéta Chalupová

další články autora

Komentáře

Nabídky práce

SAMOSTATNÁ ÚČETNÍ

Společnost HAKUS a.s. vyhlašuje výběrové řízení na pozici SAMOSTATNÁ ÚČETNÍ na hlavním pracovní poměr v Dobroměřicích. Přihlášky přijímáme do 15. 12. 2018 osobně na adrese společnosti ve 2. patře denně do 14 hodin, nebo elektronicky na e-mailu info@hakus.cz
E-mail: info@hakus.cz

UČITEL

Vážený pane učiteli. Hledáme právě Vás, učitele odborných předmětů, jako jsou elektrotechnika, elektrotechnická měření a fyzika. Spolupráce s naší střední školou v Žatci je možná na plný či částečný úvazek. Těšíme se na Vás.
Tel.: +420 736 605 905

LEKTOR ANGLICKÉHO JAZYKA

Přijmeme lektora AJ na plný nebo částečný úvazek. Agentura PAROLE, tel. 474 683 729.
Tel.: 474 683 729

ZAMĚSTNANCI

Hledám zaměstnance všeho druhu (pekař, zedník, tesař, dělník, zdravotní sestra atd.) na práci do Německa. Požadujeme základy němčiny. Zajímavé platové ohodnocení, ubytování zajištěno, proplácení pohonných hmot. Možnost pohovoru na uvedeném telefonu.
Tel.: 0049 179 607 373

ČÍŠNÍKŮ/SERVÍRKA

Restaurace a bowling Nový svět přijme číšníka/servírku na HPP. Nástup možný ihned.
Tel.: 603178361
E-mail: info@restaurantlouny.cz

Poslední videa

Vánoční zpívání s Pepou Vágnerem

Vánoční atmosféru mohli poprvé nasát ve Vrchlického divadle v Lounech návštěvníci koncertu zpěváka Josefa Vágnera. Adventní koncert v Lounech byl druhou zastávkou v rámci vánočního turné, které letos

Přehrát video
Zahájení adventu v Krásném Dvoře

První adventní neděli (nejen) v Krásném Dvoře lilo jako z konve, a tak se Pepišto a anděl Dáša spolu s dětmi přemístili do stanu. A tak už... hlava ramena kolena palce se tančily jedna báseň ;-)

Přehrát video

Odběr novinek

Aktuality do vaší emailové schránky!

Pro odběr novinek zadejte vaší emailovou adresu:

Textová inzerce

PRONÁJEM

NABÍZÍME nebytové prostory k podnikání v Lounech (Sladkovského 1983) vedle okresního soudu. Nutno vidět! Vhodné pro provozovnu tabáku, kadeřnictví, kancelář či nehtové studio. Zájemci o prohlídku volejte: 728035202.

PRONÁJEM

Dlouhodobý pronájem garáže - u nádraží Louny město. Volná okamžitě. Tel: 728 353 521.

Vzpomínky

Vladimír Tabulka

Dne 5. 12. 2018 tomu bude již 20 let, kdy nás navždy opustil náš milovaný manžel, tatínek, dědeček a pradědeček, pan Vladimír TABULKA. Kdo jste ho znali a měli rádi, věnujte mu s námi tichou vzpomínku. Manželka Marie, dcery a syn s rodinami.

Josef Benda

Dne 11. 12. 2018 to bude 10 let, kdy nás navždy opustil náš milovaný tatínek a dědeček, pan Josef BENDA z Mukoděl. S láskou vzpomínají dcery a syn s rodinami.

Zdeněk Škorjak

Dne 2. 12. by oslavil pan ŠKORJAK Zdeněk 71. narozeniny a 10. 12. vzpomínáme smutné 15. výročí jeho smrti. Vzpomíná manželka a příbuzní.