Sbírka pro Elišku: zvedla se velká vlna solidarity. Pomohli jste překlenout nejtěžší období, děkuje sestra

Alla Želinská 2018-03-07 12:34:00

Petrohrad, Praha (až) Sto padesát osm tisíc korun činí k dnešnímu dni částka nashromážděná na sbírkovém účtu Eliška, který založila loni na podzim obec Petrohrad. Veškeré peníze z něj jsou určené pro Elišku Mikovou, která přišla o oba rodiče.

Během pouhého týdne zemřeli loni oba rodiče desetileté dívenky z Petrohradu. Tamní rodák Josef Míka a jeho žena Jarmila, která se do obce přistěhovala z Prahy, prohráli svůj boj s nemocemi. Zanechali po sobě dceru Elišku, které se ujala její už dospělá sestra, Pavla. Eliška se za ní odstěhovala do Prahy. I pro Pavlu, jež má dva vlastní syny, desetiletého Michala a sedmiletého Vojtu, se tak ze dne na den změnil život naruby.

Lidé reagovali okamžitě

Eliščina učitelka z Petrohradu Eva Učíková zkontaktovala Pavlu a nabídla pomoc, kterou žena přijala. Svěřila se, že by pro Elišku uvítala nějaké starší oblečení. „Po uveřejnění na sociální sítí se stalo něco, s čím jsem nepočítala. Oslovovali mě místní obyvatelé, ale i lidé z okolních vesnic a měst s přáním pomoci. Rozhodla jsem se, že věci shromáždím a Elišce do Prahy odvezu a osobně předám. Je to velmi inteligentní, skromná, hodná dívka, která ráda čte, krásně maluje a miluje zvířata. Myslím, že všichni si uvědomujeme, jak je to složité a těžké pro Elišku. Rázem přišla o rodiče, domov, kamarády, o bezstarostné dětství. To nejcennější jí nikdo z nás darovat nedokáže, ale každý z vás se přičinil o to, aby ten nelehký úděl bolel méně a začátek nového života měla příjemnější,“ děkovala učitelka všem, kdo přispěli.

Sbírkový účet Eliška

Zastupitelstvo obce Petrohrad vzápětí rozhodlo pro vznik sbírkového účtu pro Elišku.

„Chceme penězi, které se vyberou, dlouhodobě Elišku podporovat. Chtěli bychom jí přispívat na její školní i mimoškolní aktivity, například kroužky. V Praze je mnoho možností, mnohdy ale nejde o levné záležitosti. Už jsme poslali první peníze, aby se zaplatil jarní tábor, kam Eliška pojede,“ sdělila starostka Petrohradu Jitka Dondová.

Sama obec přispěla částkou 20 tisíc korun, další peníze na sbírkový účet zaslaly okolní obce i firmy. Svazek obcí Podbořansko poslal 10 tisíc korun. „Pro to děvče je úmrtí obou rodičů velká tragédie. Proto jsme se rozhodli bezprostředně pomoci. Dostáváme desítky žádostí o podporu, ale tato pomoc je určena přímo někomu odtud,“ řekl Miroslav Brda, předseda svazku obcí a starosta Kryr. Toto městečko poslalo další peníze. Zastupitelé Kryr rozhodli o příspěvku pět tisíc korun na sbírkový účet.

Peníze pod kontrolou

Peníze na účtu mají Elišce pomáhat dlouhodobě. Výdaje se platí pouze prostřednictvím obce Petrohrad, ta bude každoročně předkládat pověřeným pracovníkům ústeckého krajského úřadu ke kontrole hospodaření s účtem.

„Chceme, aby lidé, kteří se rozhodnou Elišku podpořit a na účet přispět, věděli, že jsou peníze hlídané. Že se nevyužijí nějak jinak. Chceme také pravidelně informovat, na co konkrétně peníze z účtu šly,“ vysvětlila starostka.

Koncem roku se zvedla velká vlna solidarity nejen od místních lidí, firem, obcí a měst, ale i od těch, kteří se o neštěstí v Petrohradě dočetli (symbolickou částkou přispěl i Region Podbořanska). „Na mou prosbu o případnou pomoc reagoval svým příspěvkem Svazek obcí Podbořansko a hned po něm i ostatní obce jednotlivě. Nerada bych jmenovala konkrétně některého dárce, každý přispěl částkou, kterou uznal za vhodné a mohl darovat. Částky na podporu Elišky tak byly v hodnotách od 100 do 20 000 Kč. Na internetových stránkách obce Petrohrad jsou uveřejněni dárci, kteří souhlas se zveřejněním písemně potvrdili. Velký dík patří všem, kteří třeba i anonymně přispěli na Sbírkový účet Eliška. Do dnešního dne se podařilo nashromáždit částku 158 000 korun,“ netají dojetí Jitka Dondová.

Celý článek najdete v tištěném vydání Regionu Podbořanska ve čtvrtek 8. března

Alla Želinská

další články autora

Komentáře

Nabídky práce

ZEDNÍK

Hledám šikovného zedníka na odstranění obkladů v kuchyni. Pište SMS.
Tel.: 792 269 535

MODELÁŘ - BRIGÁDA

Hledám MODELÁŘE (nejlépe důchodce), který sestaví válečnou loď BISMARCK. Finančně vypomohu.
Tel.: 732 445 149

KUCHAŘKA DO BISTRA

Přijmu kuchařku do bistra. Chomutov.
Tel.: 777 944 816

ELEKTRIKÁŘ

Přijmeme elektrikáře i bez vyhlášky, na jakýkoliv úvazek i brigádně. 
Tel.: 777 167 336

AUTOMECHANIK, AUTOKLEMPÍŘ, AUTOLAKÝRNÍK

Hledáme šikovného a spolehlivého automechanika, autoklempíře, autolakýrníka. Slušné jednání, dobré platové podmínky. Dále hledáme ženu nebo muže na ruční mytí vozidel. Hořešovičky, okres Kladno.
Tel.: 773 023 380

Poslední videa

Státní hymna na závěr vzpomínkové akce v Podbořanech

Pietní akt završili společným zpěvem státní hymny ČR.

Přehrát video
Položení věnců k pomníku RA v Podbořanech

Během vzpomínkové akce na náměstí zazpívaly i děti ze ZŠ TGM v Podbořanech...

Přehrát video

Odběr novinek

Aktuality do vaší emailové schránky!

Pro odběr novinek zadejte vaší emailovou adresu:

Textová inzerce

PRONÁJEM

Pronajmu byt - 2 velké pokoje s příslušenstvím (asi 53 m2) v Lounech v Poděbradově ul. Tel. 775 400 344

NEMOVITOSTI - PRODEJ

Prodej chaty v Klášterci n/O - Ohřecká Louka 362. Cena 200 tis. - Tel. 606 337 461.

Vzpomínky

Božena Petrlíková

To že čas rány hojí, je pouhé zdání, stále je v srdci bolest a tiché vzpomínání. Dne 21. 5. uplynulo 8 let, co nás opustila naše maminka, babička a prababička, paní Božena PETRLÍKOVÁ z Lenešic. S láskou vzpomínají syn Jindřich s manželkou, vnoučata, pravnoučata a neteř Milena.

Antonín Ipser

V pondělí 20. 5. uplynuly 2 roky, kdy od nás navždy odešel pan Antonín IPSER z Loun. Vám všem, kteří vzpomenete na našeho Tondu, děkuje rodina.

Květa Davidová

Chybíš nám, maminko, chybíš nám všem, domov byl domovem za Tebe jen. Na druhém břehu musíš už stát a my si s Tebou nemůžeme povídat. Dne 22. 5. uplynuly 2 roky, co nás navždy opustila paní Květa DAVIDOVÁ ze Žatce, Stále vzpomínají syn Daniel a dcera Kamila s rodinou a ostatní příbuzní a známí.