Glosa Veroniky Saláškové: Populační houpačka

Veronika Salášková 2011-05-22 00:00:00

Dětí se někdy rodí méně, někdy více. Většinu lidí ale nenapadne, že tato populační houpačka může později přidělat vrásky jejich rodičům. Od svých kamarádek a známých, které mají malé děti, vím, že to často dá spoustu práce, než se jim podaří sehnat pro ně školku. Kapacita mateřských škol ve většině měst je plná až po okraj, problém většinou dočasně vyřeší výjimka z nejvyššího počtu dětí ve třídě jako například teď ve třech žateckých školkách.

Před lety se po celé republice zavíraly a rušily školky ve velkém, protože zely prázdnotou kvůli malému počtu dětí. Velké množství lidí totiž založení rodiny posunulo na pozdější dobu, než tomu bylo dříve před revolucí zvykem, a první dítě si pořídila, až jim minula třicítka. Začaly rodit silné ročníky „Husákových dětí” a situace se obrátila, školky ve městech i na vesnicích praskají ve švech. Některé to vyřeší přechodným navýšením počtu dětí ve třídě, jiné otevřou další třídu jako například školka v Liběšicích. Otevřít další školky je ale podnik značně nejistý, protože nikdo neví, jestli se za pár let situace nezopakuje a porodnost zase významně neklesne a opět bychom tu měli zavírání mateřských škol.
Tato kolísající demografická křivka ale nedělá potíže pouze ve školkách, slabé a nadprůměrné ročníky si problém s sebou nesou dál. V poslední době se uvažuje a mluví o slučování a rušení některých středních škol. Důvod je stejný jako u školek – je málo žáků. Ano, studenti nejsou, protože na středních školách jsou, nebo na ně míří právě ty slabé ročníky, kvůli nimž se před lety rušily školky. Pokud se řada středních škol skutečně zavře, kam za pár let půjdou studovat ty děti, které se teď nemohou vejít do přecpaných školek?

Komentáře

Nabídky práce

VEDOUCÍ PROVOZU, KUCHAŘ, POKLADNÍ

Veřejné stravování CZ a.s. nabízí volné pracovní pozice - VEDOUCÍ PROVOZU (PULS Chomutov), KUCHAŘ (Nexen - průmyslová zóna Triangle), POKLADNÍ (KOITO Žatec). Všechny pozice jsou vhodné pro lidi s částečným zdravotním omezením (ZTP). Bližší info a finanční podmínky při osobním jednání.
Tel.: 724 194 195


REDAKTOR/KA

Vydavatelství Ohře Media hledá REDAKTORA/KU pro Žatecké noviny. CO BUDETE DĚLAT: psát o zajímavém dění v Žatci a okolí. CO OD VÁS OČEKÁVÁME: samostatnost, aktivitu, spolehlivost, zájem o dění v regionu, práci s PC, řidičák výhodou. CO NABÍZÍME: spolupráci v rozsahu zhruba půl úvazku, práci z domova. Životopisy a tři ukázky redaktorské práce (článek, blog, apod.) posílejte na uvedenou e-mailovou adresu nebo volejte.
Tel.: 604 288 678
E-mail: jan.rodling@ohremedia.cz


SPECIALISTA ISO, SPECIALISTA KVALITY

Firma SSE Explo Česká republika s.r.o. Tuchořice přijme do týmu posilu na pozici SPECIALISTA ISO, SPECIALISTA KVALITY. Výkon práce v Žatci. Požadavky: orientace v oblasti ISO 9001, 14001, 45001 je velkou výhodou, výborná znalost MS Office, znalost AJ na komunikativní úrovni, výborné komunikační schopnosti a loajalita, samostatnost, pečlivost, flexibilita, spolehlivost, ŘP - skupina B (aktivní řidič), trestní bezúhonnost. Nabízíme: flexibilní pracovní dobu, občasná práce z domova, odpovídající finanční ohodnocení podle kvality a výsledků odvedené práce, příspěvek na stravné, mobil, notebook, příspěvek na penzijní připojištění, životní pojištění, na očkování proti klíšťové encefalitidě, roční odměny. Základní mzda 25000 - 40000 CZK. Smluvní vztah: HPP. Vhodné pro absolventy SŠ, VŠ - praxe výhodou. Nástup leden 2022.
Kontakt: Jaroslava Urbánková
Tel.: 731 095 668
E-mail: jaroslava.urbankova@sse-cesko.cz


STROJNÍK KOLOVÉHO NAKLADAČE

Severočeské pískovny a štěrkovny s.r.o. přijmou STROJNÍKA KOLOVÉHO NAKLADAČE. Strojnický průkaz podmínkou.
Kontakt: p. Sýkora
Tel.: 602 151 166


SKLADNÍK - MANIPULANT, OBSLUHA STROJNÍCH ZAŘÍZENÍ, NÁSTŘIK

IZOPOL Dvořák (Vroutecká 989, 441 01 Podbořany) přijme kolegy na pozici SKLADNÍK - MANIPULANT, OBSLUHA STROJNÍCH ZAŘÍZENÍ, NÁSTŘIK. Docházkové a věrnostní bonusy, dodatková dovolená, stravenky za každou odpracovanou směnu, příspěvek na penzijní připojištění a další benefity. Schůzku si domluvte na uvedeném telefonu.
Tel.: 702 049 593.

Poslední videa

2. sezona bruslení v Podbořanech zahájena

Od soboty 20. 11. Takto se bruslilo na kluzišti v areálu koupaliště ve středu 24. 11.

Přehrát video
Zahájení výstavy v Galerii U Radnice v Žatci

6. 11. 2021 před 16. hodinou... Hudební podkres Otokar Löbl, následovala vernisáž výstavy obrazů Kristiny Folprechtové a vitráží Jitky a Richarda Kantových z Lubence. Výstava potrvá do 15. ledna 2022

Přehrát video