Glosa Veroniky Saláškové: Populační houpačka

Veronika Salášková 2011-05-22 00:00:00

Dětí se někdy rodí méně, někdy více. Většinu lidí ale nenapadne, že tato populační houpačka může později přidělat vrásky jejich rodičům. Od svých kamarádek a známých, které mají malé děti, vím, že to často dá spoustu práce, než se jim podaří sehnat pro ně školku. Kapacita mateřských škol ve většině měst je plná až po okraj, problém většinou dočasně vyřeší výjimka z nejvyššího počtu dětí ve třídě jako například teď ve třech žateckých školkách.

Před lety se po celé republice zavíraly a rušily školky ve velkém, protože zely prázdnotou kvůli malému počtu dětí. Velké množství lidí totiž založení rodiny posunulo na pozdější dobu, než tomu bylo dříve před revolucí zvykem, a první dítě si pořídila, až jim minula třicítka. Začaly rodit silné ročníky „Husákových dětí” a situace se obrátila, školky ve městech i na vesnicích praskají ve švech. Některé to vyřeší přechodným navýšením počtu dětí ve třídě, jiné otevřou další třídu jako například školka v Liběšicích. Otevřít další školky je ale podnik značně nejistý, protože nikdo neví, jestli se za pár let situace nezopakuje a porodnost zase významně neklesne a opět bychom tu měli zavírání mateřských škol.
Tato kolísající demografická křivka ale nedělá potíže pouze ve školkách, slabé a nadprůměrné ročníky si problém s sebou nesou dál. V poslední době se uvažuje a mluví o slučování a rušení některých středních škol. Důvod je stejný jako u školek – je málo žáků. Ano, studenti nejsou, protože na středních školách jsou, nebo na ně míří právě ty slabé ročníky, kvůli nimž se před lety rušily školky. Pokud se řada středních škol skutečně zavře, kam za pár let půjdou studovat ty děti, které se teď nemohou vejít do přecpaných školek?

Komentáře

Nabídky práce

VEDOUCÍ FARMY/HLAVNÍ AGRONOM

Pro zemědělskou farmu vybavenou moderní technikou a provozující rostlinnou výrobu na cca 3 000 hektarech polí, hledáme vhodného kandidáta na pozici - VEDOUCÍ FARMY SPOJENOU S FUNKCÍ HLAVNÍHO AGRONOMA, popř. hledáme pouze hlavního agronoma. Pěstujeme pšenici, řepku a hrách. Nabízíme nadstandardní finanční podmínky a možnost seberealizace. Více informací po telefonu či osobně. Lokalita: Podbořany.
Tel.: 603294756
E-mail: zemedelec55@seznam.cz


TOPIČ - Technik energetických zařízení

Žatecká teplárenska, a.s., přijme TECHNIKA ENERGETICKÝCH ZAŘÍZENÍ (TOPIČE). Náplní práce je obsluha kotlů a pomocných zařízení, organizování provozu kotle a horkovodní soustavy, spolupráce na odstraňování poruch a provádění odstrukování a odpopelnění.
Tel.: 412375414
E-mail: ztas@ztas.cz


Strojní zámečník, operátor CNC soustruhu, obráběč kovů

CHMELAŘSTVÍ, družstvo Žatec přijme STROJNÍ ZÁMEČNÍKY, OPERÁTORY CNC MECHANICKÉHO SOUSTRUHU, OBRÁBĚČE KOVŮ. Nabízíme: zázemí stabilní firmy, odpovídající mzdové ohodnocení a benefity v rámci sociálního programu.
Kontakt: Ing. Milan Vlček
Tel.: 415733207
WWW: http://chmelarstvi.cz/aktuality/172-nabidka-prace
E-mail: prace@chmelarstvi.cz


ŽATEC, DĚLNÍK NA DRCENÍ, MLETÍ PLASTŮ

Wastemat s.r.o. Žatec přijme DĚLNÍKA NA DRCENÍ, MLETÍ PLASTŮ. TEL.: 728880155. EMAIL: wastemat@seznam.cz
Tel.: 728880155
E-mail: wastemat@seznam.cz

Poslední videa

Železniční most na trati Plzeň - Žatec je demontován

Včera ráno došlo k demontování druhé části mostu přes Ohři. Samotná demontáž začala kolem 8 hodiny a skončila kolem 10 hodiny. Konstrukce vážila asi 500 tun.

Přehrát video
Libořická pouť 2022 a Flying Boys z Kolína

Propojení diváka s akcí plnou adrenalinu, komedie a sportovní gymnastiky. To je skupina gymnastů, kteří bavili v sobotu i diváky v Libořicích. Tady je jen malý kousek vystoupení v sobotu 6. 8. 2022 :)

Přehrát video