Glosa Veroniky Saláškové: Populační houpačka

Veronika Salášková 2011-05-22 00:00:00

Dětí se někdy rodí méně, někdy více. Většinu lidí ale nenapadne, že tato populační houpačka může později přidělat vrásky jejich rodičům. Od svých kamarádek a známých, které mají malé děti, vím, že to často dá spoustu práce, než se jim podaří sehnat pro ně školku. Kapacita mateřských škol ve většině měst je plná až po okraj, problém většinou dočasně vyřeší výjimka z nejvyššího počtu dětí ve třídě jako například teď ve třech žateckých školkách.

Před lety se po celé republice zavíraly a rušily školky ve velkém, protože zely prázdnotou kvůli malému počtu dětí. Velké množství lidí totiž založení rodiny posunulo na pozdější dobu, než tomu bylo dříve před revolucí zvykem, a první dítě si pořídila, až jim minula třicítka. Začaly rodit silné ročníky „Husákových dětí” a situace se obrátila, školky ve městech i na vesnicích praskají ve švech. Některé to vyřeší přechodným navýšením počtu dětí ve třídě, jiné otevřou další třídu jako například školka v Liběšicích. Otevřít další školky je ale podnik značně nejistý, protože nikdo neví, jestli se za pár let situace nezopakuje a porodnost zase významně neklesne a opět bychom tu měli zavírání mateřských škol.
Tato kolísající demografická křivka ale nedělá potíže pouze ve školkách, slabé a nadprůměrné ročníky si problém s sebou nesou dál. V poslední době se uvažuje a mluví o slučování a rušení některých středních škol. Důvod je stejný jako u školek – je málo žáků. Ano, studenti nejsou, protože na středních školách jsou, nebo na ně míří právě ty slabé ročníky, kvůli nimž se před lety rušily školky. Pokud se řada středních škol skutečně zavře, kam za pár let půjdou studovat ty děti, které se teď nemohou vejít do přecpaných školek?

Komentáře

Nabídky práce

PRACOVNÍK/PRACOVNICE VÝCHOVNĚ NEPEDAGOGICKÝCH ČINNOSTÍ

DPS Žatec hledá do svého týmu PRACOVNÍKA/PRACOVNICI VÝCHOVNĚ NEPEDAGOGICKÝCH ČINNOSTÍ (ERGO) na dobu určitou. Podmínka: minimálně středoškolské vzdělání, vítáno vzdělání v oboru ergoterapie. Přihlášky formou přiloženého životopisu zasílejte do 31. října 2021 na uvedený e-mail nebo adresu.
Kontakt: Domov pro seniory, Šafaříkova 852, 438 01 Žatec
E-mail: antoni@dpszatec.cz


PRACOVNICE NA EKONOMICKÉM ÚSEKU

Stavební bytové družstvo Chomutov přijme PRACOVNICI na ekonomický úsek. Požadujeme SŠ vzdělání, komunikační schopnosti a komplexní znalost účetnictví. Přihláška musí obsahovat strukturovaný profesní životopis. Přihlášky posílejte pouze na e-mail.
E-mail: dostal@sbdcv.cz


ADMINISTRATIVNÍ PRACOVNICE

Stavební bytové družstvo Chomutov přijme na ekonomický úsek ADMINISTRATIVNÍ PRACOVNICI. Požadujeme SŠ vzdělání, základní znalost účetnictví, komunikační schopnosti a znalost MS Office. Vhodné i pro absolventy. Přihláška musí obsahovat strukturovaný profesní životopis. Přihlášky posílejte pouze na e-mail.
E-mail: dostal@sbdcv.cz


TURISTICKÝ PRŮVODCE

Chrám Chmele a Piva v Žatci přijme PRŮVODCE 1. Na hlavní pracovní poměr 2. Na dohodu pro pravidelnou výpomoc (vhodné i pro aktivní seniory, studenty, osoby na mateřské/rodičovské) Požadujeme ochotu pracovat o víkendech a svátcích, cizí jazyk výhodou. 5 týdnů dovolené, platové ohodnocení dle legislativy. Nástup možný ihned.
E-mail: havelka@chchp.cz


TOPIČ - Technik energetických zařízení

Žatecká teplárenska, a.s., přijme TECHNIKA ENERGETICKÝCH ZAŘÍZENÍ (TOPIČE). Náplní práce je obsluha kotlů a pomocných zařízení, organizování provozu kotle a horkovodní soustavy, spolupráce na odstraňování poruch a provádění odstrukování a odpopelnění.
Tel.: 412375414
E-mail: ztas@ztas.cz

Poslední videa

Nová prodejna Normy v Podbořanech - stavba už má střechu

Nakoukli jsme na staveniště, kde vyrůstá nová prodejna řetězce Norma. Středa 6. 10. Právě skončil kontrolní den...

Přehrát video
Moštárna v Podbořanech: jak se dělá mošt

Nahlédli jsme do městské moštárny v Podbořanech, kde dva Honzové pracovali na výrobě moštu pro Martina, Martinu a jejich kolegy z Mostu (y)

Přehrát video