Úplné zatmění můžete pozorovat v Chomutově i Kadani

2018-07-24 11:13:37

CHOMUTOV/ KADAŇ (lan, r) — V pátek 27. července dojde na večerní obloze k úplnému zatmění Měsíce. V Chomutově se můžete přijít podívat nejen na Měsíc, ale také Venuši, Jupiter a jeho čtyři největší měsíce, Saturn, Mars a letní souhvězdí. V Kadani je možné pozorování hvězdné oblohy v tajemných a romantických zahradách Františkánského kláštera.

Astronomická společnost Chomutov zve veřejnost na další společné setkání pod hvězdnou oblohou. Na pozorovací stanoviště na louku vedle bývalého kina Oko můžete přijít v pátek ve 20 hodin. Každý si může přinést i svůj vlastní dalekohled. Vstup je zdarma. A pokud rádi fotíte, můžete se na místě zapojit do soutěže o nejzajímavější snímek z pozorování úplného zatmění. Soutěžící se písemně zaregistrují přímo na pozorovacím stanovišti. Slavnostní předání ceny pak proběhne ve čtvrtek 18. října.

Pozorování úplného zatmění Měsíce s komentářem Pavla Pintra se v pátek uskuteční i v kadaňských Františkánských zahradách ve 20.30 hodin. Jedná se o nejočekávanější měsíční zatmění celého desetiletí, protože Měsíc projde geometrickým středem zemského stínu. Díky tomu bude Měsíc při maximální fázi úkazu, která proběhne v Česku již relativně vysoko nad obzorem, velmi tmavý — na Měsíc se bude promítat nahnědlá centrální skvrna zemského stínu, kam dopadá nejméně slunečního záření lomeného zemskou atmosférou. S tím souvisí i fyzicky největší možná délka fáze úplného zatmění. Měsíc bude ponořen celý v zemském stínu 1 hodinu 43 minut. Pozorování proběhnou pouze za jasného počasí.

Foto: T. SCHOLTEN 

Komentáře

Nabídky práce

Chomutvo, Kadaň, Klášterec - pomocná síla, pokladní, výdejčí obědů

Pro osoby s částečným zdravotním omezením nabízí v Chomutvě, Kadani a Klášterci firma Veřejné stravování CZ pozice POMOCNÁ SÍLA, POKLADNÍ A VÝDEJČÍ OBĚDŮ.
Kontakt: Andrea Kejvalová
Tel.: 724194195


Žatec, řidič kamionové dopravy.

Hledáme řidiče kamionové dopravy na pravidelnou práci. Denní návraty, po-pá, odjezdy ze Žatce.
Kontakt: Denisa Nakládalová
Tel.: 770 166 685
E-mail: nakladalova@multitrans.cz


ŽATEC, DĚLNÍK NA DRCENÍ, MLETÍ PLASTŮ

Wastemat s.r.o. Žatec přijme DĚLNÍKA NA DRCENÍ, MLETÍ PLASTŮ. TEL.: 728880155. EMAIL: wastemat@seznam.cz
Tel.: 728880155
E-mail: wastemat@seznam.cz


VÝKUPČÍ DRUHOTNÝCH SUROVIN, ŽATEC

Wastemat s.r.o. Žatec přijme výkupčího druhotných surovin.TEL: 728880155; EMAIL: wastemat@seznam.cz
Tel.: 728880155
E-mail: wastemat@seznam.cz


Hledáte práci v Žatci?

Základní umělecká škola Žatec hledá HOSPODÁŘKU - ROZPOČTÁŘE. Práce na plný úvazek, od 1.8.2021. Požadavky: minimálně střední vzdělání ekonomického směru, znalost MS Office (Word, Excell, Outlook), orientace v účetní, mzdové a daňové oblasti. Nabízíme: příspěvek na stravování, 5 týdnů dovolené, možnost dalšího vzdělávání a příjemný kolektiv. Své životopisy zasílejte do 10.5.2021 na email: i.maresova@zuszatec.cz
Kontakt: Irena Marešová
E-mail: i.maresova@zuszatec.cz

Poslední videa

Městské hodiny na věži kostela v Podbořanech jsou opravené

Postaral se o to hodinář Miloš Flossmann.

Přehrát video
Očkovací centrum v Podbořanech

Ve čtvrtek 1. dubna se začalo očkovat - MUDr. Nabbout a sestřička při práci - pacient z Rakovníka.

Přehrát video