To tu ještě nebylo! Slam Poetry exhibice měla úspěch

Hedvika Fajkusová 2018-08-09 04:47:00

Žatec (hf) V rámci Žateckého Coolturního léta, které pořádá Chrám chmele a Piva, se konala historicky první exhibice Slam Poetry, jež se nesla ve velkém stylu! Dorazili mistři České republiky a své zastoupení mělo i samo město. Svůj mnohostranný talent předvedl zdejší rodák Kryštof Vitner, který aktuálně vystavuje v Galerii Sladovna.

,,Slam Poetry znám vlastně díky Kryštofovi, kterého jsem poprvé viděla na akci v Kadani a od té doby jsem se začala o tento specifický styl básnického přednesu zajímat. Účinkující, co jsou tu, sleduji již dlouho a myslela jsem si, že by Žatec taková akce pozvedla,“ říká na úvod galeristka Štěpánka Motejzíková. ,,Akci jsem tak trochu prosadil já a to skrz výstavu Kořeny, která právě probíhá v Galerii Sladovna. Nejprve jsem si myslel, že bychom ,,slam“ udělali v rámci vernisáže nebo doprovodného programu výstavy, ale nakonec se to prosadilo až sem na Coolturní léto, tak jsem rád. Ze začátku se vůbec nepočítalo s tak velkou exhibicí, na které vystoupí celebrity jako Anatol Svahilec nebo Dr. Filipitch,“ dodává Kryštof Vitner.

A co to vlastně onen ,,slam“ je? Jedná se o specifický styl básnického přednesu, jehož podoba však má svá pravidla. Texty na slamových soutěžích musí být výhradně autorské, vystupující nesmí používat rekvizity, ani kostýmy, ale mohou používat ,,taháky“ – papír, kde mají své texty napsané. Básně mohou říkat i zpaměti nebo si je vymýšlet přímo na místě. Ale pozor! Slamování nerovná se improvizování!  

Důležitou roli hrají také diváci. Slamové klání je totiž hodnoceno samotným publikem, kterému se náhodně rozdají bodové karty ve škále od jedné do deseti. ,,Slam poetry je interaktivní umění,“ říká Filip Koryta alias Dr. Filipitch, který se zhostil role moderátora. Jde o úřadujícího mistra České republiky ve Slam Poetry.  

V Žatci probíhalo vše podle pravidel této soutěžní disciplíny. Účastníci se rozlosovali do pořadí, ve kterém následně vystupovali. Klání mělo dvě kola, přičemž se pořadí vystupujících ve druhém kole obrátilo, jelikož první ,,slamer“ má vždy úděl nejtěžší.  

Z tohoto důvodu také Slam Poetry odstartoval nesoutěžící Dr. Filipitch se svou básní o mámě. Na začátku druhého kola měli návštěvníci možnost uslyšet také jeho mistrovský text ,,Slam pro tebe“, se kterým vyhrál Mistrovství České republiky ve slamu v roce 2017. 

Z řady čtyř soutěžících ,,Černý Petr“ padl na autora, který si nechává říkat ,,Pí“. Přijel z Plzně a přednesl svůj ,,slam“ s názvem ,,Adjektivní“, jež pojednával o přídavných jménech a v druhém kole čtený text s názvem ,,Komodifikační“ o složitém procesu komodifikace.  

Následně po něm si místní slamer Kryštof Vitner neboli ,,Ten, co jí kytky“ všímal, že na svém těle nemá žádný sval. Pozastavil se i nad hanlivými přízvisky. ,,Já jsem vždycky osciloval mezi uměním a herectvím. Nevěděl jsem, čemu se věnovat. Nakonec jsem zvolil umění. Studuji v Ústí nad Labem na Fakultě umění a designu a tam jsem byl jednou na slamu, který mě naprosto uchvátil. Dřív jsem psal básničky a říkal je v kavárnách nebo v galeriích, ale to nebylo ono,“ popisuje své začátky Kryštof Vitner. 

Slamující zubař Jarda Vaněk si naopak z života svalovců utahoval a nadto dodal sociologickou sondu do vlastních řad. ,,Rád pročítám internet a tam se vyskytuje vždy spoustu slov a věcí, kterým nerozumím,“ uvedl svůj text Vaněk.

Potlesk a burácení diváků nebralo konce. A jestli platí to, že ,,smích léčí a prodlužuje život“, tak přítomní rozhodně neprohloupili, když se rozhodli akci navštívit.  

Jako poslední vystoupil Václav Šindelář alias Anatol Svahilec, mistr České republiky 2014, který se dotkl citlivého tématu plešatění mužů v text ,,Holota“ a v druhém kole nastoupil jako první s textem komerčnějšího rázu, ve kterém propagoval motorové sáně. 

Poté, co se sečetly body, které udělovali přítomní diváci, došlo u dvou performerů ke shodě. Jako poslední se umístil ,,Pí“, poté Kryštof Vitner a mezi Vaňkem a Anatolem Svahilcem se muselo rozhodnout v závěrečném rozstřelu. Ani jeden se v takovéto chvíli neodvážil pouštět do improvizace a každý přednesl jeden ze svých starších textů. Absolutním platinovým vítězem se pak stal Jarda Vaněk. Šlo o jeho první vítězství, kterého si vážil o to více, jelikož ve finále porazil samotného mistra, který svou slamovou tvorbu prezentoval mimo jiné v Německu, Polsku, Belgii, Estonsku nebo v Ghaně.

Hedvika Fajkusová

Komentáře

Nabídky práce

AUTOMECHANIK, AUTOTRONIC, AUTOELEKTRIKÁŘ, DIAGNOSTIK

AUTO-Evžen Myslivec s.r.o. Louny a Slaný přijme zaměstnance na pozice AUTOMECHANIK, AUTOTRONIC, AUTOELEKTRIKÁŘ, DIAGNOSTIK. Nástup možný ihned, případně dohodou. Více info na uvedeném telefonu.
Kontakt: Tomáš Dolejš
Tel.: 736 622 151
E-mail: dolejs@saz-myslivec.cz

ŘIDIČ A DĚLNÍK SVOZU

Firma Marius Pedersen, a.s., přijme pro provozovnu Louny ŘIDIČE A DĚLNÍKY SVOZU. Požadavek u řidičů - oprávnění skupiny C, E, prof. průkaz, karta řidiče. V případě chybějící části oprávnění, proplatíme a zajistíme doplnění.
Kontakt: Ing. Josef Fryč
Tel.: 739 682 517

KLIENTSKÝ PRACOVNÍK POŠTY

Česká počta nabízí v Klášterci nad Ohří, Jirkově a Lounech volné místo na pozici KLIENTSKÝ PRACOVNÍK. Pro více info volejte nebo pište na uvedené kontakty.
Kontakt: Petr Velký
Tel.: 954 303 698
E-mail: Velky.Petr@cpost.cz

PRODAVAČ/KA, KUCHAŘ/KA BUFETU

Řeznictví a uzenářství v Chomutově (Ruská 16) přijme PRODAVAČE/KU A KUCHAŘE/KU do bufetu. Nabízíme nadprůměrné platové ohodnocení.
Tel.: 777 552 553
E-mail: miroslava.vaneckova@masojiko.cz

BRIGÁDNÍK

Hledáme brigádníka na měření normovaných časů výrobních operací se zkušenostmi.
Tel.: 778 407 800

Poslední videa

Otevření Rákosníčkova hřiště v Žatci a Michal Nesvadba

V sobotu 11. srpna se v Žatci v Podměstí, pod Nákladní ulicí otevřelo nové Rákosníčkovo hřiště od společnosti Lidl. Součástí celodenního programu byl i miláček dětí Michal z Kouzelné školky ;-)

Přehrát video
Spořice: Festival Spořice Fest

....

Přehrát video

Odběr novinek

Aktuality do vaší emailové schránky!

Pro odběr novinek zadejte vaší emailovou adresu:

Textová inzerce

NEMOVITOSTI - KOUPĚ

Koupím garáž v Žatci. Tel: 608177789.

NEMOVITOSTI - KOUPĚ

Koupím v Žatci byt 1+1, 2+1, 3+1. RK nevolat. Nabídněte na tel.: 776 836 500.

Vzpomínky

Miroslav Nechanický

Dopracovaly pilné ruce, utichlo předobré srdce. Očima se už nepodíváš, teď klidným spánkem odpočíváš. Utichlo srdce, zůstal jen žal, ten, kdo Tě miloval, vzpomíná dál. Dne 11. srpna tomu bylo sedm let, co nás opustil pan Miroslav NECHANICKÝ z Chlumčan. S úctou vzpomíná zarmoucená rodina.

Jitka Semová

Měla jsi tak ráda život, tolik jsi chtěla žít. Smrt však krutá byla a Tys od nás musela odejít… Dne 4. srpna jsme vzpomněli první výročí, kdy od nás navždy odešla paní Jitka SEMOVÁ z Lenešic. Nikdy nezapomenou manžel František, maminka Jindřiška, dcery Jitka, Maruška, Lenka, syn František s rodinou, vnoučata Adrianka a Natálka a sestra Libuše s rodinou. Děkujeme všem, kteří vzpomenou s námi.

Jaroslav Soukup

Jen těžko k uvěření, že tak dlouho už tu s námi není. Kdo Tě znal, ten v dobrém vzpomene, kdo měl rád, nikdy nezapomene. Dne 16. srpna to bude nezapomenutelných 26 let, kdy zemřel můj milovaný manžel Jaroslav SOUKUP z Žiželic. Vzpomíná manželka Jiřina, dcera Jaroslava s rodinou, syn Jiří s rodinou, vnoučata a pravnoučata.