To tu ještě nebylo! Slam Poetry exhibice měla úspěch

Hedvika Fajkusová 2018-08-09 04:47:00

Žatec (hf) V rámci Žateckého Coolturního léta, které pořádá Chrám chmele a Piva, se konala historicky první exhibice Slam Poetry, jež se nesla ve velkém stylu! Dorazili mistři České republiky a své zastoupení mělo i samo město. Svůj mnohostranný talent předvedl zdejší rodák Kryštof Vitner, který aktuálně vystavuje v Galerii Sladovna.

,,Slam Poetry znám vlastně díky Kryštofovi, kterého jsem poprvé viděla na akci v Kadani a od té doby jsem se začala o tento specifický styl básnického přednesu zajímat. Účinkující, co jsou tu, sleduji již dlouho a myslela jsem si, že by Žatec taková akce pozvedla,“ říká na úvod galeristka Štěpánka Motejzíková. ,,Akci jsem tak trochu prosadil já a to skrz výstavu Kořeny, která právě probíhá v Galerii Sladovna. Nejprve jsem si myslel, že bychom ,,slam“ udělali v rámci vernisáže nebo doprovodného programu výstavy, ale nakonec se to prosadilo až sem na Coolturní léto, tak jsem rád. Ze začátku se vůbec nepočítalo s tak velkou exhibicí, na které vystoupí celebrity jako Anatol Svahilec nebo Dr. Filipitch,“ dodává Kryštof Vitner.

A co to vlastně onen ,,slam“ je? Jedná se o specifický styl básnického přednesu, jehož podoba však má svá pravidla. Texty na slamových soutěžích musí být výhradně autorské, vystupující nesmí používat rekvizity, ani kostýmy, ale mohou používat ,,taháky“ – papír, kde mají své texty napsané. Básně mohou říkat i zpaměti nebo si je vymýšlet přímo na místě. Ale pozor! Slamování nerovná se improvizování!  

Důležitou roli hrají také diváci. Slamové klání je totiž hodnoceno samotným publikem, kterému se náhodně rozdají bodové karty ve škále od jedné do deseti. ,,Slam poetry je interaktivní umění,“ říká Filip Koryta alias Dr. Filipitch, který se zhostil role moderátora. Jde o úřadujícího mistra České republiky ve Slam Poetry.  

V Žatci probíhalo vše podle pravidel této soutěžní disciplíny. Účastníci se rozlosovali do pořadí, ve kterém následně vystupovali. Klání mělo dvě kola, přičemž se pořadí vystupujících ve druhém kole obrátilo, jelikož první ,,slamer“ má vždy úděl nejtěžší.  

Z tohoto důvodu také Slam Poetry odstartoval nesoutěžící Dr. Filipitch se svou básní o mámě. Na začátku druhého kola měli návštěvníci možnost uslyšet také jeho mistrovský text ,,Slam pro tebe“, se kterým vyhrál Mistrovství České republiky ve slamu v roce 2017. 

Z řady čtyř soutěžících ,,Černý Petr“ padl na autora, který si nechává říkat ,,Pí“. Přijel z Plzně a přednesl svůj ,,slam“ s názvem ,,Adjektivní“, jež pojednával o přídavných jménech a v druhém kole čtený text s názvem ,,Komodifikační“ o složitém procesu komodifikace.  

Následně po něm si místní slamer Kryštof Vitner neboli ,,Ten, co jí kytky“ všímal, že na svém těle nemá žádný sval. Pozastavil se i nad hanlivými přízvisky. ,,Já jsem vždycky osciloval mezi uměním a herectvím. Nevěděl jsem, čemu se věnovat. Nakonec jsem zvolil umění. Studuji v Ústí nad Labem na Fakultě umění a designu a tam jsem byl jednou na slamu, který mě naprosto uchvátil. Dřív jsem psal básničky a říkal je v kavárnách nebo v galeriích, ale to nebylo ono,“ popisuje své začátky Kryštof Vitner. 

Slamující zubař Jarda Vaněk si naopak z života svalovců utahoval a nadto dodal sociologickou sondu do vlastních řad. ,,Rád pročítám internet a tam se vyskytuje vždy spoustu slov a věcí, kterým nerozumím,“ uvedl svůj text Vaněk.

Potlesk a burácení diváků nebralo konce. A jestli platí to, že ,,smích léčí a prodlužuje život“, tak přítomní rozhodně neprohloupili, když se rozhodli akci navštívit.  

Jako poslední vystoupil Václav Šindelář alias Anatol Svahilec, mistr České republiky 2014, který se dotkl citlivého tématu plešatění mužů v text ,,Holota“ a v druhém kole nastoupil jako první s textem komerčnějšího rázu, ve kterém propagoval motorové sáně. 

Poté, co se sečetly body, které udělovali přítomní diváci, došlo u dvou performerů ke shodě. Jako poslední se umístil ,,Pí“, poté Kryštof Vitner a mezi Vaňkem a Anatolem Svahilcem se muselo rozhodnout v závěrečném rozstřelu. Ani jeden se v takovéto chvíli neodvážil pouštět do improvizace a každý přednesl jeden ze svých starších textů. Absolutním platinovým vítězem se pak stal Jarda Vaněk. Šlo o jeho první vítězství, kterého si vážil o to více, jelikož ve finále porazil samotného mistra, který svou slamovou tvorbu prezentoval mimo jiné v Německu, Polsku, Belgii, Estonsku nebo v Ghaně.

Hedvika Fajkusová

Komentáře

Nabídky práce

SAMOSTATNÁ ÚČETNÍ

Společnost HAKUS a.s. vyhlašuje výběrové řízení na pozici SAMOSTATNÁ ÚČETNÍ na hlavním pracovní poměr v Dobroměřicích. Přihlášky přijímáme do 15. 12. 2018 osobně na adrese společnosti ve 2. patře denně do 14 hodin, nebo elektronicky na e-mailu info@hakus.cz
E-mail: info@hakus.cz

UČITEL

Vážený pane učiteli. Hledáme právě Vás, učitele odborných předmětů, jako jsou elektrotechnika, elektrotechnická měření a fyzika. Spolupráce s naší střední školou v Žatci je možná na plný či částečný úvazek. Těšíme se na Vás.
Tel.: +420 736 605 905

LEKTOR ANGLICKÉHO JAZYKA

Přijmeme lektora AJ na plný nebo částečný úvazek. Agentura PAROLE, tel. 474 683 729.
Tel.: 474 683 729

ZAMĚSTNANCI

Hledám zaměstnance všeho druhu (pekař, zedník, tesař, dělník, zdravotní sestra atd.) na práci do Německa. Požadujeme základy němčiny. Zajímavé platové ohodnocení, ubytování zajištěno, proplácení pohonných hmot. Možnost pohovoru na uvedeném telefonu.
Tel.: 0049 179 607 373

ČÍŠNÍKŮ/SERVÍRKA

Restaurace a bowling Nový svět přijme číšníka/servírku na HPP. Nástup možný ihned.
Tel.: 603178361
E-mail: info@restaurantlouny.cz

Poslední videa

Vánoční zpívání s Pepou Vágnerem

Vánoční atmosféru mohli poprvé nasát ve Vrchlického divadle v Lounech návštěvníci koncertu zpěváka Josefa Vágnera. Adventní koncert v Lounech byl druhou zastávkou v rámci vánočního turné, které letos

Přehrát video
Zahájení adventu v Krásném Dvoře

První adventní neděli (nejen) v Krásném Dvoře lilo jako z konve, a tak se Pepišto a anděl Dáša spolu s dětmi přemístili do stanu. A tak už... hlava ramena kolena palce se tančily jedna báseň ;-)

Přehrát video

Odběr novinek

Aktuality do vaší emailové schránky!

Pro odběr novinek zadejte vaší emailovou adresu:

Textová inzerce

PRONÁJEM

NABÍZÍME nebytové prostory k podnikání v Lounech (Sladkovského 1983) vedle okresního soudu. Nutno vidět! Vhodné pro provozovnu tabáku, kadeřnictví, kancelář či nehtové studio. Zájemci o prohlídku volejte: 728035202.

PRONÁJEM

Dlouhodobý pronájem garáže - u nádraží Louny město. Volná okamžitě. Tel: 728 353 521.

Vzpomínky

Vladimír Tabulka

Dne 5. 12. 2018 tomu bude již 20 let, kdy nás navždy opustil náš milovaný manžel, tatínek, dědeček a pradědeček, pan Vladimír TABULKA. Kdo jste ho znali a měli rádi, věnujte mu s námi tichou vzpomínku. Manželka Marie, dcery a syn s rodinami.

Josef Benda

Dne 11. 12. 2018 to bude 10 let, kdy nás navždy opustil náš milovaný tatínek a dědeček, pan Josef BENDA z Mukoděl. S láskou vzpomínají dcery a syn s rodinami.

Zdeněk Škorjak

Dne 2. 12. by oslavil pan ŠKORJAK Zdeněk 71. narozeniny a 10. 12. vzpomínáme smutné 15. výročí jeho smrti. Vzpomíná manželka a příbuzní.