To tu ještě nebylo! Slam Poetry exhibice měla úspěch

Hedvika Fajkusová 2018-08-09 04:47:00

Žatec (hf) V rámci Žateckého Coolturního léta, které pořádá Chrám chmele a Piva, se konala historicky první exhibice Slam Poetry, jež se nesla ve velkém stylu! Dorazili mistři České republiky a své zastoupení mělo i samo město. Svůj mnohostranný talent předvedl zdejší rodák Kryštof Vitner, který aktuálně vystavuje v Galerii Sladovna.

,,Slam Poetry znám vlastně díky Kryštofovi, kterého jsem poprvé viděla na akci v Kadani a od té doby jsem se začala o tento specifický styl básnického přednesu zajímat. Účinkující, co jsou tu, sleduji již dlouho a myslela jsem si, že by Žatec taková akce pozvedla,“ říká na úvod galeristka Štěpánka Motejzíková. ,,Akci jsem tak trochu prosadil já a to skrz výstavu Kořeny, která právě probíhá v Galerii Sladovna. Nejprve jsem si myslel, že bychom ,,slam“ udělali v rámci vernisáže nebo doprovodného programu výstavy, ale nakonec se to prosadilo až sem na Coolturní léto, tak jsem rád. Ze začátku se vůbec nepočítalo s tak velkou exhibicí, na které vystoupí celebrity jako Anatol Svahilec nebo Dr. Filipitch,“ dodává Kryštof Vitner.

A co to vlastně onen ,,slam“ je? Jedná se o specifický styl básnického přednesu, jehož podoba však má svá pravidla. Texty na slamových soutěžích musí být výhradně autorské, vystupující nesmí používat rekvizity, ani kostýmy, ale mohou používat ,,taháky“ – papír, kde mají své texty napsané. Básně mohou říkat i zpaměti nebo si je vymýšlet přímo na místě. Ale pozor! Slamování nerovná se improvizování!  

Důležitou roli hrají také diváci. Slamové klání je totiž hodnoceno samotným publikem, kterému se náhodně rozdají bodové karty ve škále od jedné do deseti. ,,Slam poetry je interaktivní umění,“ říká Filip Koryta alias Dr. Filipitch, který se zhostil role moderátora. Jde o úřadujícího mistra České republiky ve Slam Poetry.  

V Žatci probíhalo vše podle pravidel této soutěžní disciplíny. Účastníci se rozlosovali do pořadí, ve kterém následně vystupovali. Klání mělo dvě kola, přičemž se pořadí vystupujících ve druhém kole obrátilo, jelikož první ,,slamer“ má vždy úděl nejtěžší.  

Z tohoto důvodu také Slam Poetry odstartoval nesoutěžící Dr. Filipitch se svou básní o mámě. Na začátku druhého kola měli návštěvníci možnost uslyšet také jeho mistrovský text ,,Slam pro tebe“, se kterým vyhrál Mistrovství České republiky ve slamu v roce 2017. 

Z řady čtyř soutěžících ,,Černý Petr“ padl na autora, který si nechává říkat ,,Pí“. Přijel z Plzně a přednesl svůj ,,slam“ s názvem ,,Adjektivní“, jež pojednával o přídavných jménech a v druhém kole čtený text s názvem ,,Komodifikační“ o složitém procesu komodifikace.  

Následně po něm si místní slamer Kryštof Vitner neboli ,,Ten, co jí kytky“ všímal, že na svém těle nemá žádný sval. Pozastavil se i nad hanlivými přízvisky. ,,Já jsem vždycky osciloval mezi uměním a herectvím. Nevěděl jsem, čemu se věnovat. Nakonec jsem zvolil umění. Studuji v Ústí nad Labem na Fakultě umění a designu a tam jsem byl jednou na slamu, který mě naprosto uchvátil. Dřív jsem psal básničky a říkal je v kavárnách nebo v galeriích, ale to nebylo ono,“ popisuje své začátky Kryštof Vitner. 

Slamující zubař Jarda Vaněk si naopak z života svalovců utahoval a nadto dodal sociologickou sondu do vlastních řad. ,,Rád pročítám internet a tam se vyskytuje vždy spoustu slov a věcí, kterým nerozumím,“ uvedl svůj text Vaněk.

Potlesk a burácení diváků nebralo konce. A jestli platí to, že ,,smích léčí a prodlužuje život“, tak přítomní rozhodně neprohloupili, když se rozhodli akci navštívit.  

Jako poslední vystoupil Václav Šindelář alias Anatol Svahilec, mistr České republiky 2014, který se dotkl citlivého tématu plešatění mužů v text ,,Holota“ a v druhém kole nastoupil jako první s textem komerčnějšího rázu, ve kterém propagoval motorové sáně. 

Poté, co se sečetly body, které udělovali přítomní diváci, došlo u dvou performerů ke shodě. Jako poslední se umístil ,,Pí“, poté Kryštof Vitner a mezi Vaňkem a Anatolem Svahilcem se muselo rozhodnout v závěrečném rozstřelu. Ani jeden se v takovéto chvíli neodvážil pouštět do improvizace a každý přednesl jeden ze svých starších textů. Absolutním platinovým vítězem se pak stal Jarda Vaněk. Šlo o jeho první vítězství, kterého si vážil o to více, jelikož ve finále porazil samotného mistra, který svou slamovou tvorbu prezentoval mimo jiné v Německu, Polsku, Belgii, Estonsku nebo v Ghaně.

Hedvika Fajkusová

Komentáře

Nabídky práce

PRODAVAČKA

Prodejna domácích potřeb v Žatci přijme prodavačku na HPP.
Tel.: 602 883 203
E-mail: orionzatec@gmail.com

OPERÁTOR VÝROBY, TECHNIK ÚDRŽBY, SKLADNÍK

HITACHI Automotive (Průmyslový zóna Triangle, Minice 60, 438 01 Žatec) hledá do svého týmu nové kolegy na pozice OPERÁTOR VÝROBY, TECHNIK ÚDRŽBY A SKLADNÍK. Nabízíme velice zajímavé pracovní podmínky a řadu benefitů.
Kontakt: Jindřiška Vlasáková
Tel.: 775 958 236
E-mail: jindriska.vlasakova@hitachi-automotive.eu

ÚČETNÍ (asistentka)

Požadujeme vzdělání ÚSO, znalost účetnictví a daňové evidence, programy POHODA (podmínkou) a Účto Tichý (výhodou), World, Excel, AJ výhodou, pracoviště Louny a Praha, 1-2x měsíčně porady v Brně. Životopis a motivační dopis, případně dotazy zasílejte na uvedený e-mail.
E-mail: ucetnictvi@altego.cz

ŘIDIČ A DĚLNÍK SVOZU

Firma Marius Pedersen, a.s., přijme pro provozovnu Louny ŘIDIČE A DĚLNÍKY SVOZU. Požadavek u řidičů - oprávnění skupiny C, E, prof. průkaz, karta řidiče. V případě chybějící části oprávnění, proplatíme a zajistíme doplnění.
Kontakt: Petr Rejzek
Tel.: 739 682 536

TECHNIK

Přijmeme pracovníka na hlavní pracovní poměr na pozici SAMOSTATNÝ TECHNIK, místo výkonu práce Žatec, nástup možný ihned, min. středoškolské vzdělání technického směru, práce na PC, ŘP sk. B, platové zařazení při nástupu 18-20 tisíc Kč. Životopis s kontaktem zasílejte na uvedený e-mail.
E-mail: osbdlouny@iol.cz

Poslední videa

Vítání občánků na radnici v Podbořanech

Sobota 13. října se nesla ve znamení vítání nejmenších občánků města. Maminkám miminek předaly kytičky děti z MŠ Bratří Čapků v Podbořanech. Podívejte se, jak všem jim to slušelo ;-)

Přehrát video
Stranná: Vinobraní

...

Přehrát video

Odběr novinek

Aktuality do vaší emailové schránky!

Pro odběr novinek zadejte vaší emailovou adresu:

Textová inzerce

NEMOVITOSTI - KOUPĚ

Koupím garáž v Žatci. Tel: 608 177 789.

NEMOVITOSTI - PRODEJ

Prodej bytu v podílovém vlastnictví, 3+1 (78 m2), balkon, sklep, v bytovce Chožov, 9 km od Loun, 45 minut do Prahy, připraven k částečné rekonstrukci, cena 510 000 Kč, při rychlém jednání sleva. RK nevolat. Další informace do zpráv, nebo volejte: 734 366 095, 603 400 121.

Vzpomínky

Alena Krejdlová

Dne 18. 10. 2018 uplyne 5 let od chvíle, kdy nás náhle, ve věku 52 let, navždy opustila paní Alena KREJDLOVÁ z Loun. S láskou vzpomíná syn Michal, sestra Martina, maminka Marie, babička Danuše a rodina Říhova a Pavlasova. Vyslovuji velké poděkování společnosti Fujikoki Czech a jejím zaměstnancům za pomoc a účast v těžkém období naší rodiny.

Milánek Pihrt

Jen těžko k uvěření, že tak dlouho už tu s námi není. Kdo Tě znal, ten v dobrém vzpomene, kdo měl rád, nikdy nezapomene… Dne 13. října tomu bylo 12 let, co nás navždy opustil náš milovaný syn, bratr a vnuk Milánek PIHRT. Stále s láskou vzpomínají rodiče, sestra a bratr s rodinami a babičky.

František Krejčí

Dne 20. října 2018 uplyne 5 let, kdy nás navždy opustil tatínek a dědeček, pan František KREJČÍ. Stále vzpomínají dcery s rodinami.