Žatec na své městské části nezapomíná a obnovilo sochu sv. Jana Nepomuckého v Milčevsi

Hedvika Fajkusová 2018-12-15 18:00:00

Předání zrekonstruované sochy sv. Jana Nepomuckého proběhlo za velké slávy v Milčevsi, při které byli přítomni nejen zástupci města Žatce, ale také liběšický farář Vilém M. Štěpán, který sochu vysvětil. Její obnova trvala bezmála tři léta a ujal se jí restaurátor Radomil Šolc. Celková cena opravy, kterou uhradilo město, byla 730 tisíc korun.

Ještě před několika lety byla socha sv. Jana Nepomuckého považována za ztracenou. Dříve se totiž na místě nacházelo jen nepřístupné roští. Až teprve jeho prosekáním se zjistilo, že zde ještě stojí fragment původní sochy. Velmi špatný stav kulturní památky zapříčinil nezájem a absence péče ještě v minulém století. Část viny nesou i vandalové. ,,Ze sochy zbylo opravdu velmi málo. Nebylo zde ani zábradlí – balustráda, která zde již nyní je. Díky pátrání v okolí se však podařilo najít sochu světce a v bahnu i kus ramene a pravé ruky. Postupně se objevovaly další a další kousky, které sice nebyly dostatečné pro doplnění, ale přeci jen napovídaly tomu, jak některé identifikovatelné detaily vypadaly nebo dokázaly nasměrovat k tomu, jak mohly tvary sochy vypadat,“ popisuje začátky restaurátorské práce Radomil Šolc.

Záchrana sochy měla své opodstatnění z několika důvodů a jedním z nich byl i fakt, že nepatří zrovna ke standardním sochám sv. Jana Nepomuckého, které jsou většinou odvozeny od té nejznámější na Karlově mostě v Praze. Jde o pokročilejší typ z poloviny 18. století a odráží řadu sochařských inovací – barokní dynamičnost a některé atributy, jako například zemská sféra (zeměkoule u nohou světce) a odkaz na ono legendární mlčení, pro které se stal Jan Nepomucký mučedníkem zpovědního tajemství (trojboký zámeček). ,,Socha je netradiční také tím, že se zde našly základy balustrády, kterou jsme se rozhodli obnovit, a to nejen proto, že je to pro venkovské prostředí unikátní záležitost. Musíme si uvědomit, že socha zde nebyla postavená jenom jako díkuvzdání nebo aby zkrášlovala okolí. Byla ve své době jakýmsi oltářem. I proto sochu obklopovala balustráda, podobně jako je třeba chórová přepážka v kostele,“ doplňuje Radomil Šolc, pro kterého byla socha vskutku restaurátorským oříškem. Zákrok byl velmi náročný, a to hlavně kvůli materiálu. Socha byla vyhotovena z opuky, která se sice dobře opracovává, ale je problematická z hlediska konverzace, doplňování a tak dále.

,,Děkuji za přístup k tomuto okamžiku a památce. Poděkování patří také Janě Šmidtové z odboru rozvoje města. Výsledné dílo je také její velkou zásluhou, jelikož se nechtěla vzdát myšlenky na celkovou rekonstrukci a dokázala na ni sehnat finanční prostředky,“ děkuje starostka Zdeňka Hamousová a na závěr dodává: ,,Ať se někomu může zdát, že se jako město málo snažíme pečovat o naši vnější část, není to z důvodu, že bychom na ni zapomínali nebo že by zde město nechtělo budovat. Pojďme to vzít jako počátek toho, že tady na nás sv. Jan Nepomucký hledí a bude nás jako Město Žatec kontrolovat, jestli o naši městskou část a o ty, kteří zde bydlí, pečujeme dostatečně.“


Hedvika Fajkusová

další články autora

Komentáře

Nabídky práce

KLEMPÍŘ, POKRÝVAČ, IZOLATÉR

Přijmeme KLEMPÍŘE, POKRÝVAČE, IZOLATÉRA. Dobré platové podmínky včetně bonusů. Práce po celý rok. Nezaučené zaškolíme.
Tel.: 605 118 954

ŘIDIČ MKD

Přijmeme ŘIDIČE MKD pravidelná linka CZE-DE, práce i v noci. Požadujeme: ŘP C+E, profesní způsobilost, psychotesty, kartu do tachografu, čistý trestní rejstřík, bydliště Chomutov a okolí. Čistý příjem cca 35 tisíc včetně stravného.
Tel.: 777 100 646

PROJEKTANT/KA POZEMNÍCH STAVEB

Projekční kancelář CZECHOTEC Engineering spol. s r. o. se sídlem v Chomutově přijme PROJEKTANTA/KU POZEMNÍCH STAVEB. Vhodné i pro čerstvé absolventy SPŠ st.
Kontakt: Ing. Ondřej Petřík
Tel.: 607 802 734
E-mail: petrik@czechotec.cz

UKLÍZEČKA

Hledám spolehlivou pracovnici na úklid. Kadaň. Tel.: 605 885 121.

ADMINISTRATIVNÍ PRACOVNÍK

Přijmeme novou posilu do našeho týmu. Jedná se o práci u PC a jednání s klienty. Plat 8000Kč - 15000Kč. Po zaučení víc. Okres Chomutov a Most.
Tel.: 775 577 927

Poslední videa

Anglický klubík v Nepomyšli - pohádka o Zelené Karkulce

Děti navštěvující anglický klubík při MC Jablíčko v Nepomyšli pod vedením Lenky Novákové sehrály v úterý 18. června odpoledne pro rodiče a přátele pohádku v angličtině - o Zelené Karkulce ;-)

Přehrát video
Podbořanské letní slavnosti - páteční začátek

Krátce po 16. hodině se Masarykovo náměstí stále zaplňovalo lidmi - na hlavním pódiu hrála kapela Full Time, stánky s občerstvením a pivem, atrakce s malými i velkými návštěvníky se rozjížděly...

Přehrát video

Odběr novinek

Aktuality do vaší emailové schránky!

Pro odběr novinek zadejte vaší emailovou adresu:

Textová inzerce

CHATA PRONÁJEM

Pronajmu vybavenou chatku pro 6 osob na Nechranické přehradě, týdenní pobyt za 5.600 Kč. Tel.: 777 127 517.

PRONÁJEM

Pronajmu starší byt 2+KK v Žatci v 1. patře v klidné lokalitě v centru města, od září 2019. Ne zvířata, ne děti. V nájmu 3900,- Kč je FO, el. sp. prost., odpady, záloha studená voda. Energie vlastní, plyn. topení. Kauce 10.000 Kč. Tel.: 736 271 892.

Vzpomínky

Marie Zubáková

Chybíš nám, maminko, chybíš nám všem, domov byl domovem za Tebe jen. Na druhém břehu musíš už stát a my si s Tebou nemůžeme povídat. Dne 23. 6. 2019 tomu bude rok, co nás navždy opustila naše milovaná maminka, babička, prababička, teta a sestra, paní Marie ZUBÁKOVÁ z Loun. Moc nám chybíš. Děkujeme všem, kteří vzpomenou s námi. Stále vzpomínají dcery Hana a Gábina s rodinami, sestra Stanislava a ostatní příbuzní.

Jan Mládek

Dne 21. 6. 2019 uplyne 1 rok, co nás navždy opustil Jan MLÁDEK ze Žatce. Vzpomíná rodina Jiráskova.

Stanislav Strnad

Roky tiše plynou jak klidné řeky proud, jen bolest v srdci zůstává a nedá zapomenout. Dne 21. 6. uplyne 5 let, co nás navždy opustil manžel, tatínek, dědeček, pan Stanislav STRNAD z Tvršic. Stále vzpomínají manželka Hana a dcery Hana a Stáňa s rodinami a vnučka Terezka.