Žatec na své městské části nezapomíná a obnovilo sochu sv. Jana Nepomuckého v Milčevsi

Hedvika Fajkusová 2018-12-15 18:00:00

Předání zrekonstruované sochy sv. Jana Nepomuckého proběhlo za velké slávy v Milčevsi, při které byli přítomni nejen zástupci města Žatce, ale také liběšický farář Vilém M. Štěpán, který sochu vysvětil. Její obnova trvala bezmála tři léta a ujal se jí restaurátor Radomil Šolc. Celková cena opravy, kterou uhradilo město, byla 730 tisíc korun.

Ještě před několika lety byla socha sv. Jana Nepomuckého považována za ztracenou. Dříve se totiž na místě nacházelo jen nepřístupné roští. Až teprve jeho prosekáním se zjistilo, že zde ještě stojí fragment původní sochy. Velmi špatný stav kulturní památky zapříčinil nezájem a absence péče ještě v minulém století. Část viny nesou i vandalové. ,,Ze sochy zbylo opravdu velmi málo. Nebylo zde ani zábradlí – balustráda, která zde již nyní je. Díky pátrání v okolí se však podařilo najít sochu světce a v bahnu i kus ramene a pravé ruky. Postupně se objevovaly další a další kousky, které sice nebyly dostatečné pro doplnění, ale přeci jen napovídaly tomu, jak některé identifikovatelné detaily vypadaly nebo dokázaly nasměrovat k tomu, jak mohly tvary sochy vypadat,“ popisuje začátky restaurátorské práce Radomil Šolc.

Záchrana sochy měla své opodstatnění z několika důvodů a jedním z nich byl i fakt, že nepatří zrovna ke standardním sochám sv. Jana Nepomuckého, které jsou většinou odvozeny od té nejznámější na Karlově mostě v Praze. Jde o pokročilejší typ z poloviny 18. století a odráží řadu sochařských inovací – barokní dynamičnost a některé atributy, jako například zemská sféra (zeměkoule u nohou světce) a odkaz na ono legendární mlčení, pro které se stal Jan Nepomucký mučedníkem zpovědního tajemství (trojboký zámeček). ,,Socha je netradiční také tím, že se zde našly základy balustrády, kterou jsme se rozhodli obnovit, a to nejen proto, že je to pro venkovské prostředí unikátní záležitost. Musíme si uvědomit, že socha zde nebyla postavená jenom jako díkuvzdání nebo aby zkrášlovala okolí. Byla ve své době jakýmsi oltářem. I proto sochu obklopovala balustráda, podobně jako je třeba chórová přepážka v kostele,“ doplňuje Radomil Šolc, pro kterého byla socha vskutku restaurátorským oříškem. Zákrok byl velmi náročný, a to hlavně kvůli materiálu. Socha byla vyhotovena z opuky, která se sice dobře opracovává, ale je problematická z hlediska konverzace, doplňování a tak dále.

,,Děkuji za přístup k tomuto okamžiku a památce. Poděkování patří také Janě Šmidtové z odboru rozvoje města. Výsledné dílo je také její velkou zásluhou, jelikož se nechtěla vzdát myšlenky na celkovou rekonstrukci a dokázala na ni sehnat finanční prostředky,“ děkuje starostka Zdeňka Hamousová a na závěr dodává: ,,Ať se někomu může zdát, že se jako město málo snažíme pečovat o naši vnější část, není to z důvodu, že bychom na ni zapomínali nebo že by zde město nechtělo budovat. Pojďme to vzít jako počátek toho, že tady na nás sv. Jan Nepomucký hledí a bude nás jako Město Žatec kontrolovat, jestli o naši městskou část a o ty, kteří zde bydlí, pečujeme dostatečně.“


Hedvika Fajkusová

další články autora

Komentáře

Nabídky práce

ŘEDITEL/KA MŠ VELTĚŽE

Obec Veltěže vyhlašuje konkursní řízení na pozici ŘEDITELE/KY Mateřské školy Veltěže. Přihlášky zasílejte doporučeně nejpozději do 15. dubna 2019 na adresu: Obec Veltěže, Perucká 73, 440 01 Veltěže. Obálku označte ,,Konkursní řízení - MŠ neotvírat". Bližší info najdete na www.velteze.cz

SOCIÁLNÍ PRACOVNICE

Domov pro seniory a Pečovatelská služba v Žatci hledá do svého týmu SOCIÁLNÍ PRACOVNICI/PRACOVNÍKA na dobu neurčitou s možností nástupu od 1. dubna 2019. Požadujeme Vzdělání (DiS, BC., Mgr., popř. jiné) dle zákona 108/2006 Sb. o sociálních službách a zájem o naší cílovou skupinu - senioři. Životopisy zasílejte do 29.3. na uvedený e-mail. Do zprávy napište název zaměstnání, o které se ucházíte.
E-mail: antoni@dpszatec.cz

ZDRAVOTNÍ SESTRA

Domov pro seniory a Pečovatelská služba v Žatci hledá do svého týmu ZDRAVOTNÍ SESTRU na poloviční úvazek na dobu určitou.
Kontakt: Irena Lukšová
Tel.: 412 314 083
E-mail: luksova@dpszatec.cz

MALÍŘ, NATĚRAČ, VÝŠKOVÝ PRACOVNÍK

Firma Výškové práce se sídlem v Chomutově přijme za výhodných platových podmínek MALÍŘE, NATĚRAČE, VÝŠKOVÉ PRACOVNÍKY.
Tel.: 602 453 600

KLEMPÍŘ, POKRÝVAČ, IZOLATÉR

Přijmeme KLEMPÍŘE, POKRÝVAČE, IZOLATÉRA. Dobré platové podmínky včetně bonusů. Práce po celý rok. Nezaučené zaškolíme.
Tel.: 605 118 954

Poslední videa

Lounská Mateřinka 2019

...

Přehrát video
Lounská Mateřinka 2019

...

Přehrát video

Odběr novinek

Aktuality do vaší emailové schránky!

Pro odběr novinek zadejte vaší emailovou adresu:

Textová inzerce

PRONÁJEM

Pronájem zařízeného bytu 1+1, Žatec - JIH. Kauce. Tel: 603 529 362.

PRONÁJEM

Pronajmu byt 1+1 v Žatci, Hájkova ulice, rok po rekonstrukci. Jen pracujícím a slušným lidem, kauce 2 nájmy, bez zvířat. Cena 8 500 Kč vč. služeb a energií. Tel.: 774 236 773.

Vzpomínky

Vlasta Fišerová

Dne 24. 3. vzpomeneme 2. výročí, co nás navždy opustila naše maminka, paní Vlasta FIŠEROVÁ z Loun. Stále vzpomínají dcery Eva a Jaroslava s rodinami a sestra Anna.

Ivuška Moravcová

Dne 24. 3. 2019 vzpomeneme třetí výročí úmrtí paní Ivušky MORAVCOVÉ z Loun. S bolestí v srdci stále vzpomínají dcery s rodinami a děkují všem za vzpomínku.

Libuše Exnerová

Bez Tebe, maminko, smutný je svět, jen vzpomínky zůstaly, jež nevrátí Tě zpět. Dne 19. 3. tomu byly 4 roky, co nás navždy opustila naše milovaná manželka, maminka, babička a prababička, paní Libuše EXNEROVÁ z Měcholup. S láskou a úctou stále vzpomíná manžel Zdeněk, dcera Zdeňka s rodinou, synové Milan a Pavel s rodinami vnoučata, pravnoučata a ostatní příbuzní a známí.