Nedílnou součástí Montessori pedagogiky je jasný řád, pořádek a důsledně dodržovaná pravidla

Jarka Cibulková 2018-12-18 13:26:31

Od otevření Montessori klubu, který v Lounech funguje zatím v komunitním režimu, uplynuly již dva měsíce, zašla jsem se proto do „školy“ podívat, abych se zeptala, jak se dětem i učitelkám daří. Společně jsme si povídaly s ředitelkou Základní školy a mateřské školy Montessori Slaný Janou Udatnou (JU), která zaštítila lounský klub, a zástupkyní ředitele Hanou Pšenskou (HP).

Pro ty, kteří o vás ještě v Lounech neslyšeli, co vlastně Montessori pedagogika je?

JU: Montessori pedagogika je pedagogika vstřícná k dětem. Je to způsob vedení dítěte, který se snaží podporovat jeho silné stránky a jeho slabé nezvýrazňovat. Montessori učitelé jsou takoví zahradníci, kteří se starají o tulipány i narcisky a neví, co z nich vyroste. Pedagog je jakýmsi průvodcem ve světě dítěte, nabízí dítěti stále nové podněty a pomáhá mu poznávat a porozumět. Nedílnou součástí Montessori pedagogiky je jasný řád, pořádek a důsledně dodržovaná pravidla. U nás se nikdo nefláká

Jaký je rozdíl mezi Montessori školou a základní školou, kterou všichni dobře známe?

JU: Stejně jako v základní škole i my musíme dodržovat rámcový vzdělávací program. Montessori děti jsou určitě na stejné úrovni jako děti ze základní školy. U nás se už odmalička učí více přemýšlet, co dělají, učí se plánovat si práci, dokončit ji a poté ji vyhodnotit. Děti jsou vedeny k samo-statnosti a odpovědnosti za své jednání. Toto se jim pak hodí na vyšším stupni základní školy.

V Lounech funguje klubík a klub, pro jak staré děti, jsou určeny?

JU: Klubík je vlastně náhradou za mateřskou školu a navštěvují ho děti od tří do šesti let. Klub je určen pro děti raného školního věku, tedy pro prvňáky až třeťáky. Klub s nimi poroste až do deváté třídy.

V září jste představili prostory Montessori klubu, jak se vám vede?

HP: Dobře. Nás baví práce a děti zase baví chodit do školy. Prostory jsou nádherné, což vnímáme jak my, domácí, tak i prakticky všichni návštěvníci, kteří se zde ocitnou. Je tu hezká atmosféra.

Kolik dětí navštěvuje klub a klubík, přibyly nějaké od začátku školního roku?

HP: Nové děti máme. Klubík navštěvuje dvanáct dětí, klub třináct. Od září k nám přišly čtyři děti. Zájem o klubík je velký, ale naše kapacita je vzhledem k jedné učitelce omezena - takže máme momentálně plno.

Jakými aktivitami nyní děti na podzim prošly? Podnikáte s nimi výlety po okolí?

HP: Všechny mimoškolní aktivity jsou bezprostředně propojeny s aktuálně probíranými tématy v rámci vyučování. Klubíkové děti navštívily farmu ve Slavětíně, kde si prohlédly hospodářská zvířata. Dvakrát byly i ve Třtěně, kde hrabaly listí a viděly, jak se oře. V Oboře na statku sbíraly kaštany a předaly je myslivcům pro lesní zvěř. Ve škole trvá projekt „Kde bydlím“, při němž každý lounský školáček zavede své spolužáky ke svému bydlišti. Má to přesah i do výuky, kde školáci rozebírají vztah k svému městu, okolí, rodině. Děti se také zúčastnily Slavnosti plodů v muzeu. Velký projekt jsme uspořádali ke stům letům republiky. Děti si vytvořily svoje lapbooky, ve kterých se věnovaly státním symbolům, hymně, prezidentům. Na to navazovala přednáška dvou žáků klubu o pradědovi, lounském rodáku Antonínu Chloubovi, jež byl známou kulturní osobností. Součástí byly i fotografie Loun z doby první republiky. Děti pak při procházce k lounské vodárně porovnávaly současnost a minulost staveb ve městě. V rámci výtvarné výchovy jsme navštívili keramickou dílnu Kateřiny Pacltové ve Hřivicích, kde si děti připravily výrobky na Vánoce. V rámci hudební výuky a poznávání různých hudebních nástrojů si školáci byli zahrát na pianu na Mírovém náměstí.

Jaké kroky podnikáte k registraci do systému školních zařízení, abyste v září mohli otevřít „oficiálně“?

JU: Znovu je podaná žádost na Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy, naším úkolem bude zajistit podklady pro souhlas stavebního úřadu a na to navazující souhlas hygieny.

Jak se děti sžily s Montessori pomůckami?

HP: Velmi dobře. Je radost vidět děti, školáky i předškoláky, jak s nimi pracují. S pomůckami se seznamují postupně, podle výuky. Všechny materiály mají svoji didaktickou posloupnost. Je to hodně o hledání souvislostí.

Jaké jsou prvotní ohlasy od rodičů?

JU: Rodiče jsou spokojení a velmi dobře spolupracují. Děkujeme proto jim všem i našim přátelům, kteří nám při rozjezdu pomáhají.

Jak vás přijala lounská odborná veřejnost?

HP: Snad dobře. Byly jsme se představit na poradě ředitelů škol a školských zařízení. Řada kolegů projevila zájem podívat se k nám do školy. Pozvaly jsme je na den otevře-ných dveří a doufám, že se lépe poznáme a navážeme spolupráci. Máme přece všichni společný cíl - vzdělávat a vychovávat děti a v tom bychom si měli vzájemně fandit.

Zastřešující Základní a mateřská škola Montessori ve Slaném funguje již tři roky, snažíte se je vzít jako vzor?

HP: Velice úzce spolupracujeme. Slánská škola nás podporuje materiálně, finančně a také odborně. Ano, jsou naším velkým vzorem.

Děkuji vám za rozhovor a přeji hodně sil do další práce. Jarka Cibulková


Jarka Cibulková

další články autora

Komentáře

Nabídky práce

ŘEDITEL/KA MŠ VELTĚŽE

Obec Veltěže vyhlašuje konkursní řízení na pozici ŘEDITELE/KY Mateřské školy Veltěže. Přihlášky zasílejte doporučeně nejpozději do 15. dubna 2019 na adresu: Obec Veltěže, Perucká 73, 440 01 Veltěže. Obálku označte ,,Konkursní řízení - MŠ neotvírat". Bližší info najdete na www.velteze.cz

SOCIÁLNÍ PRACOVNICE

Domov pro seniory a Pečovatelská služba v Žatci hledá do svého týmu SOCIÁLNÍ PRACOVNICI/PRACOVNÍKA na dobu neurčitou s možností nástupu od 1. dubna 2019. Požadujeme Vzdělání (DiS, BC., Mgr., popř. jiné) dle zákona 108/2006 Sb. o sociálních službách a zájem o naší cílovou skupinu - senioři. Životopisy zasílejte do 29.3. na uvedený e-mail. Do zprávy napište název zaměstnání, o které se ucházíte.
E-mail: antoni@dpszatec.cz

ZDRAVOTNÍ SESTRA

Domov pro seniory a Pečovatelská služba v Žatci hledá do svého týmu ZDRAVOTNÍ SESTRU na poloviční úvazek na dobu určitou.
Kontakt: Irena Lukšová
Tel.: 412 314 083
E-mail: luksova@dpszatec.cz

MALÍŘ, NATĚRAČ, VÝŠKOVÝ PRACOVNÍK

Firma Výškové práce se sídlem v Chomutově přijme za výhodných platových podmínek MALÍŘE, NATĚRAČE, VÝŠKOVÉ PRACOVNÍKY.
Tel.: 602 453 600

KLEMPÍŘ, POKRÝVAČ, IZOLATÉR

Přijmeme KLEMPÍŘE, POKRÝVAČE, IZOLATÉRA. Dobré platové podmínky včetně bonusů. Práce po celý rok. Nezaučené zaškolíme.
Tel.: 605 118 954

Poslední videa

Lounská Mateřinka 2019

...

Přehrát video
Lounská Mateřinka 2019

...

Přehrát video

Odběr novinek

Aktuality do vaší emailové schránky!

Pro odběr novinek zadejte vaší emailovou adresu:

Textová inzerce

PRONÁJEM

Pronájem zařízeného bytu 1+1, Žatec - JIH. Kauce. Tel: 603 529 362.

PRONÁJEM

Pronajmu byt 1+1 v Žatci, Hájkova ulice, rok po rekonstrukci. Jen pracujícím a slušným lidem, kauce 2 nájmy, bez zvířat. Cena 8 500 Kč vč. služeb a energií. Tel.: 774 236 773.

Vzpomínky

Vlasta Fišerová

Dne 24. 3. vzpomeneme 2. výročí, co nás navždy opustila naše maminka, paní Vlasta FIŠEROVÁ z Loun. Stále vzpomínají dcery Eva a Jaroslava s rodinami a sestra Anna.

Ivuška Moravcová

Dne 24. 3. 2019 vzpomeneme třetí výročí úmrtí paní Ivušky MORAVCOVÉ z Loun. S bolestí v srdci stále vzpomínají dcery s rodinami a děkují všem za vzpomínku.

Libuše Exnerová

Bez Tebe, maminko, smutný je svět, jen vzpomínky zůstaly, jež nevrátí Tě zpět. Dne 19. 3. tomu byly 4 roky, co nás navždy opustila naše milovaná manželka, maminka, babička a prababička, paní Libuše EXNEROVÁ z Měcholup. S láskou a úctou stále vzpomíná manžel Zdeněk, dcera Zdeňka s rodinou, synové Milan a Pavel s rodinami vnoučata, pravnoučata a ostatní příbuzní a známí.