Nedílnou součástí Montessori pedagogiky je jasný řád, pořádek a důsledně dodržovaná pravidla

Jarka Cibulková 2018-12-18 13:26:31

Od otevření Montessori klubu, který v Lounech funguje zatím v komunitním režimu, uplynuly již dva měsíce, zašla jsem se proto do „školy“ podívat, abych se zeptala, jak se dětem i učitelkám daří. Společně jsme si povídaly s ředitelkou Základní školy a mateřské školy Montessori Slaný Janou Udatnou (JU), která zaštítila lounský klub, a zástupkyní ředitele Hanou Pšenskou (HP).

Pro ty, kteří o vás ještě v Lounech neslyšeli, co vlastně Montessori pedagogika je?

JU: Montessori pedagogika je pedagogika vstřícná k dětem. Je to způsob vedení dítěte, který se snaží podporovat jeho silné stránky a jeho slabé nezvýrazňovat. Montessori učitelé jsou takoví zahradníci, kteří se starají o tulipány i narcisky a neví, co z nich vyroste. Pedagog je jakýmsi průvodcem ve světě dítěte, nabízí dítěti stále nové podněty a pomáhá mu poznávat a porozumět. Nedílnou součástí Montessori pedagogiky je jasný řád, pořádek a důsledně dodržovaná pravidla. U nás se nikdo nefláká

Jaký je rozdíl mezi Montessori školou a základní školou, kterou všichni dobře známe?

JU: Stejně jako v základní škole i my musíme dodržovat rámcový vzdělávací program. Montessori děti jsou určitě na stejné úrovni jako děti ze základní školy. U nás se už odmalička učí více přemýšlet, co dělají, učí se plánovat si práci, dokončit ji a poté ji vyhodnotit. Děti jsou vedeny k samo-statnosti a odpovědnosti za své jednání. Toto se jim pak hodí na vyšším stupni základní školy.

V Lounech funguje klubík a klub, pro jak staré děti, jsou určeny?

JU: Klubík je vlastně náhradou za mateřskou školu a navštěvují ho děti od tří do šesti let. Klub je určen pro děti raného školního věku, tedy pro prvňáky až třeťáky. Klub s nimi poroste až do deváté třídy.

V září jste představili prostory Montessori klubu, jak se vám vede?

HP: Dobře. Nás baví práce a děti zase baví chodit do školy. Prostory jsou nádherné, což vnímáme jak my, domácí, tak i prakticky všichni návštěvníci, kteří se zde ocitnou. Je tu hezká atmosféra.

Kolik dětí navštěvuje klub a klubík, přibyly nějaké od začátku školního roku?

HP: Nové děti máme. Klubík navštěvuje dvanáct dětí, klub třináct. Od září k nám přišly čtyři děti. Zájem o klubík je velký, ale naše kapacita je vzhledem k jedné učitelce omezena - takže máme momentálně plno.

Jakými aktivitami nyní děti na podzim prošly? Podnikáte s nimi výlety po okolí?

HP: Všechny mimoškolní aktivity jsou bezprostředně propojeny s aktuálně probíranými tématy v rámci vyučování. Klubíkové děti navštívily farmu ve Slavětíně, kde si prohlédly hospodářská zvířata. Dvakrát byly i ve Třtěně, kde hrabaly listí a viděly, jak se oře. V Oboře na statku sbíraly kaštany a předaly je myslivcům pro lesní zvěř. Ve škole trvá projekt „Kde bydlím“, při němž každý lounský školáček zavede své spolužáky ke svému bydlišti. Má to přesah i do výuky, kde školáci rozebírají vztah k svému městu, okolí, rodině. Děti se také zúčastnily Slavnosti plodů v muzeu. Velký projekt jsme uspořádali ke stům letům republiky. Děti si vytvořily svoje lapbooky, ve kterých se věnovaly státním symbolům, hymně, prezidentům. Na to navazovala přednáška dvou žáků klubu o pradědovi, lounském rodáku Antonínu Chloubovi, jež byl známou kulturní osobností. Součástí byly i fotografie Loun z doby první republiky. Děti pak při procházce k lounské vodárně porovnávaly současnost a minulost staveb ve městě. V rámci výtvarné výchovy jsme navštívili keramickou dílnu Kateřiny Pacltové ve Hřivicích, kde si děti připravily výrobky na Vánoce. V rámci hudební výuky a poznávání různých hudebních nástrojů si školáci byli zahrát na pianu na Mírovém náměstí.

Jaké kroky podnikáte k registraci do systému školních zařízení, abyste v září mohli otevřít „oficiálně“?

JU: Znovu je podaná žádost na Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy, naším úkolem bude zajistit podklady pro souhlas stavebního úřadu a na to navazující souhlas hygieny.

Jak se děti sžily s Montessori pomůckami?

HP: Velmi dobře. Je radost vidět děti, školáky i předškoláky, jak s nimi pracují. S pomůckami se seznamují postupně, podle výuky. Všechny materiály mají svoji didaktickou posloupnost. Je to hodně o hledání souvislostí.

Jaké jsou prvotní ohlasy od rodičů?

JU: Rodiče jsou spokojení a velmi dobře spolupracují. Děkujeme proto jim všem i našim přátelům, kteří nám při rozjezdu pomáhají.

Jak vás přijala lounská odborná veřejnost?

HP: Snad dobře. Byly jsme se představit na poradě ředitelů škol a školských zařízení. Řada kolegů projevila zájem podívat se k nám do školy. Pozvaly jsme je na den otevře-ných dveří a doufám, že se lépe poznáme a navážeme spolupráci. Máme přece všichni společný cíl - vzdělávat a vychovávat děti a v tom bychom si měli vzájemně fandit.

Zastřešující Základní a mateřská škola Montessori ve Slaném funguje již tři roky, snažíte se je vzít jako vzor?

HP: Velice úzce spolupracujeme. Slánská škola nás podporuje materiálně, finančně a také odborně. Ano, jsou naším velkým vzorem.

Děkuji vám za rozhovor a přeji hodně sil do další práce. Jarka Cibulková


Jarka Cibulková

další články autora

Komentáře

Nabídky práce

KLEMPÍŘ, POKRÝVAČ, IZOLATÉR

Přijmeme KLEMPÍŘE, POKRÝVAČE, IZOLATÉRA. Dobré platové podmínky včetně bonusů. Práce po celý rok. Nezaučené zaškolíme.
Tel.: 605 118 954

ŘIDIČ MKD

Přijmeme ŘIDIČE MKD pravidelná linka CZE-DE, práce i v noci. Požadujeme: ŘP C+E, profesní způsobilost, psychotesty, kartu do tachografu, čistý trestní rejstřík, bydliště Chomutov a okolí. Čistý příjem cca 35 tisíc včetně stravného.
Tel.: 777 100 646

PROJEKTANT/KA POZEMNÍCH STAVEB

Projekční kancelář CZECHOTEC Engineering spol. s r. o. se sídlem v Chomutově přijme PROJEKTANTA/KU POZEMNÍCH STAVEB. Vhodné i pro čerstvé absolventy SPŠ st.
Kontakt: Ing. Ondřej Petřík
Tel.: 607 802 734
E-mail: petrik@czechotec.cz

UKLÍZEČKA

Hledám spolehlivou pracovnici na úklid. Kadaň. Tel.: 605 885 121.

ADMINISTRATIVNÍ PRACOVNÍK

Přijmeme novou posilu do našeho týmu. Jedná se o práci u PC a jednání s klienty. Plat 8000Kč - 15000Kč. Po zaučení víc. Okres Chomutov a Most.
Tel.: 775 577 927

Poslední videa

Podbořanské letní slavnosti - páteční začátek

Krátce po 16. hodině se Masarykovo náměstí stále zaplňovalo lidmi - na hlavním pódiu hrála kapela Full Time, stánky s občerstvením a pivem, atrakce s malými i velkými návštěvníky se rozjížděly...

Přehrát video
Cítoliby: Spanilá jízda veteránů

Veteráni se vydali na spanilou jízdu okolím.

Přehrát video

Odběr novinek

Aktuality do vaší emailové schránky!

Pro odběr novinek zadejte vaší emailovou adresu:

Textová inzerce

CHATA PRONÁJEM

Pronajmu vybavenou chatku pro 6 osob na Nechranické přehradě, týdenní pobyt za 5.600 Kč. Tel.: 777 127 517.

PRONÁJEM

Pronajmu starší byt 2+KK v Žatci v 1. patře v klidné lokalitě v centru města, od září 2019. Ne zvířata, ne děti. V nájmu 3900,- Kč je FO, el. sp. prost., odpady, záloha studená voda. Energie vlastní, plyn. topení. Kauce 10.000 Kč. Tel.: 736 271 892.

Vzpomínky

Marie Zubáková

Chybíš nám, maminko, chybíš nám všem, domov byl domovem za Tebe jen. Na druhém břehu musíš už stát a my si s Tebou nemůžeme povídat. Dne 23. 6. 2019 tomu bude rok, co nás navždy opustila naše milovaná maminka, babička, prababička, teta a sestra, paní Marie ZUBÁKOVÁ z Loun. Moc nám chybíš. Děkujeme všem, kteří vzpomenou s námi. Stále vzpomínají dcery Hana a Gábina s rodinami, sestra Stanislava a ostatní příbuzní.

Jan Mládek

Dne 21. 6. 2019 uplyne 1 rok, co nás navždy opustil Jan MLÁDEK ze Žatce. Vzpomíná rodina Jiráskova.

Stanislav Strnad

Roky tiše plynou jak klidné řeky proud, jen bolest v srdci zůstává a nedá zapomenout. Dne 21. 6. uplyne 5 let, co nás navždy opustil manžel, tatínek, dědeček, pan Stanislav STRNAD z Tvršic. Stále vzpomínají manželka Hana a dcery Hana a Stáňa s rodinami a vnučka Terezka.