Ve vile vystavují vzácné knihy herbářů

Iveta Drlíková 2019-01-24 09:22:00

ŽATEC — Vzácné tisky herbářů italského lékaře a botanika P. A. Mattioliho od soukromého sběratele jsou k vidění na nové výstavě v Křížově vile. Zájemci je mohli poprvé v celé své kráse spatřit minulý týden během čtvrteční vernisáže. Výstava jedné z nejvýznamnějších botanických knih 16. století je řazena chronologicky. Hned v první místnosti tak návštěvnicí najdou první český výtisk z roku 1562, který přeložil a doplnil Tadeáš Hájek z Hájku, osobní lékař císaře Rudolfa II. V protější vitríně se pak nachází o rok mladší německé vydání. „České vydání vyšlo u Mellantricha a údajně v nákladu 10 tisíc kusů. Vzhledem k jazykové blízkosti šla část nákladu i do Polska. Na výstavě máme i druhé vydání německého kolorovaného překladu z roku 1586, který jsme umístili na dobový knihařský stav, takzvanou šibenici, kde se knihy sešívaly,“ upozorňuje na další zajímavost spoluautorka expozice Monika Merdová. Dobovou atmosféru na výstavě dotvářejí i historické mapy střední Evropy, knihařský lis, lékařské nástroje, ale i sušené bylinky.

Komentáře

Nabídky práce

TOPIČ - Technik energetických zařízení

Žatecká teplárenska, a.s., přijme TECHNIKA ENERGETICKÝCH ZAŘÍZENÍ (TOPIČE). Náplní práce je obsluha kotlů a pomocných zařízení, organizování provozu kotle a horkovodní soustavy, spolupráce na odstraňování poruch a provádění odstrukování a odpopelnění.
Tel.: 412375414
E-mail: ztas@ztas.cz


Strojní zámečník, operátor CNC soustruhu, obráběč kovů

CHMELAŘSTVÍ, družstvo Žatec přijme STROJNÍ ZÁMEČNÍKY, OPERÁTORY CNC MECHANICKÉHO SOUSTRUHU, OBRÁBĚČE KOVŮ. Nabízíme: zázemí stabilní firmy, odpovídající mzdové ohodnocení a benefity v rámci sociálního programu.
Kontakt: Ing. Milan Vlček
Tel.: 415733207
WWW: http://chmelarstvi.cz/aktuality/172-nabidka-prace
E-mail: prace@chmelarstvi.cz


ŽATEC, DĚLNÍK NA DRCENÍ, MLETÍ PLASTŮ

Wastemat s.r.o. Žatec přijme DĚLNÍKA NA DRCENÍ, MLETÍ PLASTŮ. TEL.: 728880155. EMAIL: wastemat@seznam.cz
Tel.: 728880155
E-mail: wastemat@seznam.cz

Poslední videa

Želeč 2022: Svatojánská pouť a Buty

No tak co, tak co, tak co... Vždycky si přál, až bude popel i s kytarou, hou, vodou ať plavou, jen žádný hotel s křížkem nad hlavou...

Přehrát video
Rodinné zápolení s Hugem v Žatci

Tentokrát v Kapucínské zahradě - v rámci oslav 150 let dobrovolných hasičů v Žatci :-)

Přehrát video