Pryč s vizuálním smogem!

Hedvika Fajkusová 2019-03-13 16:00:00

Reklamní stojany, osvětlené poutače, přelepené výlohy či kýčovité štíty, jsou strašákem mnohých historických měst. Téma vizuálního smogu či vizuálního znečištění je poslední roky čím dál aktuálnější a týká se i našeho města. S nízkou úrovní venkovních reklam se proto rozhodly zdejší odbory úřadu řádně zatočit.

Nevhodný vzhled nebo nevhodné umísťování reklam v historické části města řeší žatecký stavební úřad v souvislosti s platnou legislativou.

,,Stavební úřad, který prozatím vyzval majitele tří objektů v městské památkové rezervaci (v ulici třída Obránců míru), aby došlo k odstranění nepovolených reklamních zařízení či reklam, kdy jim byla určena lhůta do 28. února pro splnění této výzvy (pokud by nedošlo ke splnění výzvy, hrozí pokuta až do výše 200 tisíc korun). Stavební úřad bude v této činnosti nadále pokračovat a v brzké době bude posílat další výzvy k odstranění nepovolených reklamních zařízení či reklam,“ vysvětlil vedoucí stavebního a vyvlastňovacího úřadu, životního prostředí Tomáš Trávníček.

Odbor rozvoje města navíc připravuje vyhlášku pravidel pro reklamu v centru města. ,,Za Odbor rozvoje města připravujeme pravidla pro umísťování a design reklam. Návrh chceme předložit k projednání v Komisi pro výstavbu a následně v Radě a Zastupitelstvu města. Inspirujeme se ve městech s dobrou praxí – Brno a Znojmo. Informace jsem čerpala na setkání s kolegy na odborných konferencích Sdružení historickým měst a sídel Čech, Moravy a Slezska, jehož i Žatec je členem,“ doplnila vedoucí Odboru rozvoje města Kateřina Mazánková.

Prostředí, ve kterém žijeme, je pro úroveň našeho života naprosto určující. Podoba veřejných prostranství do jisté míry vzdělává veřejnost, formuje její estetické cítění, vztah k danému místu a vytváří prostor pro interakci. I když přemíru reklam ve městě vědomě nevnímáme, působí a ovlivňuje nás podvědomě. Veřejné prostranství je vizitkou měst a lidé ho po estetické stránce vnímají, ať chtějí či ne. Vizuální smog veřejná místa degraduje. Vina však není na straně obchodníků, kteří se reklamami a poutači snaží pouze zviditelnit a propagovat své obchody a produkty. Jedná se o důsledek dlouhodobějšího vývoje. V našem prostředí chybí určité návyky, které jsou dnes již na mnoha jiných místech samozřejmostí a co je hlavní – nízká úroveň vizuální gramotnosti.

Foto: Spolek ŽOK


Hedvika Fajkusová

další články autora

Komentáře

Nabídky práce

ŘEDITEL/KA MŠ VELTĚŽE

Obec Veltěže vyhlašuje konkursní řízení na pozici ŘEDITELE/KY Mateřské školy Veltěže. Přihlášky zasílejte doporučeně nejpozději do 15. dubna 2019 na adresu: Obec Veltěže, Perucká 73, 440 01 Veltěže. Obálku označte ,,Konkursní řízení - MŠ neotvírat". Bližší info najdete na www.velteze.cz

SOCIÁLNÍ PRACOVNICE

Domov pro seniory a Pečovatelská služba v Žatci hledá do svého týmu SOCIÁLNÍ PRACOVNICI/PRACOVNÍKA na dobu neurčitou s možností nástupu od 1. dubna 2019. Požadujeme Vzdělání (DiS, BC., Mgr., popř. jiné) dle zákona 108/2006 Sb. o sociálních službách a zájem o naší cílovou skupinu - senioři. Životopisy zasílejte do 29.3. na uvedený e-mail. Do zprávy napište název zaměstnání, o které se ucházíte.
E-mail: antoni@dpszatec.cz

ZDRAVOTNÍ SESTRA

Domov pro seniory a Pečovatelská služba v Žatci hledá do svého týmu ZDRAVOTNÍ SESTRU na poloviční úvazek na dobu určitou.
Kontakt: Irena Lukšová
Tel.: 412 314 083
E-mail: luksova@dpszatec.cz

MALÍŘ, NATĚRAČ, VÝŠKOVÝ PRACOVNÍK

Firma Výškové práce se sídlem v Chomutově přijme za výhodných platových podmínek MALÍŘE, NATĚRAČE, VÝŠKOVÉ PRACOVNÍKY.
Tel.: 602 453 600

KLEMPÍŘ, POKRÝVAČ, IZOLATÉR

Přijmeme KLEMPÍŘE, POKRÝVAČE, IZOLATÉRA. Dobré platové podmínky včetně bonusů. Práce po celý rok. Nezaučené zaškolíme.
Tel.: 605 118 954

Poslední videa

Lounská Mateřinka 2019

...

Přehrát video
Lounská Mateřinka 2019

...

Přehrát video

Odběr novinek

Aktuality do vaší emailové schránky!

Pro odběr novinek zadejte vaší emailovou adresu:

Textová inzerce

PRONÁJEM

Pronájem zařízeného bytu 1+1, Žatec - JIH. Kauce. Tel: 603 529 362.

PRONÁJEM

Pronajmu byt 1+1 v Žatci, Hájkova ulice, rok po rekonstrukci. Jen pracujícím a slušným lidem, kauce 2 nájmy, bez zvířat. Cena 8 500 Kč vč. služeb a energií. Tel.: 774 236 773.

Vzpomínky

Vlasta Fišerová

Dne 24. 3. vzpomeneme 2. výročí, co nás navždy opustila naše maminka, paní Vlasta FIŠEROVÁ z Loun. Stále vzpomínají dcery Eva a Jaroslava s rodinami a sestra Anna.

Ivuška Moravcová

Dne 24. 3. 2019 vzpomeneme třetí výročí úmrtí paní Ivušky MORAVCOVÉ z Loun. S bolestí v srdci stále vzpomínají dcery s rodinami a děkují všem za vzpomínku.

Libuše Exnerová

Bez Tebe, maminko, smutný je svět, jen vzpomínky zůstaly, jež nevrátí Tě zpět. Dne 19. 3. tomu byly 4 roky, co nás navždy opustila naše milovaná manželka, maminka, babička a prababička, paní Libuše EXNEROVÁ z Měcholup. S láskou a úctou stále vzpomíná manžel Zdeněk, dcera Zdeňka s rodinou, synové Milan a Pavel s rodinami vnoučata, pravnoučata a ostatní příbuzní a známí.