Pryč s vizuálním smogem!

Hedvika Fajkusová 2019-03-13 16:00:00

Reklamní stojany, osvětlené poutače, přelepené výlohy či kýčovité štíty, jsou strašákem mnohých historických měst. Téma vizuálního smogu či vizuálního znečištění je poslední roky čím dál aktuálnější a týká se i našeho města. S nízkou úrovní venkovních reklam se proto rozhodly zdejší odbory úřadu řádně zatočit.

Nevhodný vzhled nebo nevhodné umísťování reklam v historické části města řeší žatecký stavební úřad v souvislosti s platnou legislativou.

,,Stavební úřad, který prozatím vyzval majitele tří objektů v městské památkové rezervaci (v ulici třída Obránců míru), aby došlo k odstranění nepovolených reklamních zařízení či reklam, kdy jim byla určena lhůta do 28. února pro splnění této výzvy (pokud by nedošlo ke splnění výzvy, hrozí pokuta až do výše 200 tisíc korun). Stavební úřad bude v této činnosti nadále pokračovat a v brzké době bude posílat další výzvy k odstranění nepovolených reklamních zařízení či reklam,“ vysvětlil vedoucí stavebního a vyvlastňovacího úřadu, životního prostředí Tomáš Trávníček.

Odbor rozvoje města navíc připravuje vyhlášku pravidel pro reklamu v centru města. ,,Za Odbor rozvoje města připravujeme pravidla pro umísťování a design reklam. Návrh chceme předložit k projednání v Komisi pro výstavbu a následně v Radě a Zastupitelstvu města. Inspirujeme se ve městech s dobrou praxí – Brno a Znojmo. Informace jsem čerpala na setkání s kolegy na odborných konferencích Sdružení historickým měst a sídel Čech, Moravy a Slezska, jehož i Žatec je členem,“ doplnila vedoucí Odboru rozvoje města Kateřina Mazánková.

Prostředí, ve kterém žijeme, je pro úroveň našeho života naprosto určující. Podoba veřejných prostranství do jisté míry vzdělává veřejnost, formuje její estetické cítění, vztah k danému místu a vytváří prostor pro interakci. I když přemíru reklam ve městě vědomě nevnímáme, působí a ovlivňuje nás podvědomě. Veřejné prostranství je vizitkou měst a lidé ho po estetické stránce vnímají, ať chtějí či ne. Vizuální smog veřejná místa degraduje. Vina však není na straně obchodníků, kteří se reklamami a poutači snaží pouze zviditelnit a propagovat své obchody a produkty. Jedná se o důsledek dlouhodobějšího vývoje. V našem prostředí chybí určité návyky, které jsou dnes již na mnoha jiných místech samozřejmostí a co je hlavní – nízká úroveň vizuální gramotnosti.

Foto: Spolek ŽOK


Hedvika Fajkusová

další články autora

Komentáře

Nabídky práce

ZEDNÍK

Hledám šikovného zedníka na odstranění obkladů v kuchyni. Pište SMS.
Tel.: 792 269 535

MODELÁŘ - BRIGÁDA

Hledám MODELÁŘE (nejlépe důchodce), který sestaví válečnou loď BISMARCK. Finančně vypomohu.
Tel.: 732 445 149

KUCHAŘKA DO BISTRA

Přijmu kuchařku do bistra. Chomutov.
Tel.: 777 944 816

ELEKTRIKÁŘ

Přijmeme elektrikáře i bez vyhlášky, na jakýkoliv úvazek i brigádně. 
Tel.: 777 167 336

AUTOMECHANIK, AUTOKLEMPÍŘ, AUTOLAKÝRNÍK

Hledáme šikovného a spolehlivého automechanika, autoklempíře, autolakýrníka. Slušné jednání, dobré platové podmínky. Dále hledáme ženu nebo muže na ruční mytí vozidel. Hořešovičky, okres Kladno.
Tel.: 773 023 380

Poslední videa

Státní hymna na závěr vzpomínkové akce v Podbořanech

Pietní akt završili společným zpěvem státní hymny ČR.

Přehrát video
Položení věnců k pomníku RA v Podbořanech

Během vzpomínkové akce na náměstí zazpívaly i děti ze ZŠ TGM v Podbořanech...

Přehrát video

Odběr novinek

Aktuality do vaší emailové schránky!

Pro odběr novinek zadejte vaší emailovou adresu:

Textová inzerce

PRONÁJEM

Pronajmu byt - 2 velké pokoje s příslušenstvím (asi 53 m2) v Lounech v Poděbradově ul. Tel. 775 400 344

NEMOVITOSTI - PRODEJ

Prodej chaty v Klášterci n/O - Ohřecká Louka 362. Cena 200 tis. - Tel. 606 337 461.

Vzpomínky

Božena Petrlíková

To že čas rány hojí, je pouhé zdání, stále je v srdci bolest a tiché vzpomínání. Dne 21. 5. uplynulo 8 let, co nás opustila naše maminka, babička a prababička, paní Božena PETRLÍKOVÁ z Lenešic. S láskou vzpomínají syn Jindřich s manželkou, vnoučata, pravnoučata a neteř Milena.

Antonín Ipser

V pondělí 20. 5. uplynuly 2 roky, kdy od nás navždy odešel pan Antonín IPSER z Loun. Vám všem, kteří vzpomenete na našeho Tondu, děkuje rodina.

Květa Davidová

Chybíš nám, maminko, chybíš nám všem, domov byl domovem za Tebe jen. Na druhém břehu musíš už stát a my si s Tebou nemůžeme povídat. Dne 22. 5. uplynuly 2 roky, co nás navždy opustila paní Květa DAVIDOVÁ ze Žatce, Stále vzpomínají syn Daniel a dcera Kamila s rodinou a ostatní příbuzní a známí.