Zdravotnictví na Lounsku, jeden problém za druhým

Lucie Steklá 2019-03-13 11:16:17

Louny (lus) Během několika dní muselo vedení lounské radnice řešit dvě situace týkající se zdravotnictví. První, týkající se onkologických pacientů, řešili lounští zastupitelé na svém jednání, druhá, ohledně zajištění zdravotnické dopravy, spadla „do klína“ starostovi města během minulého týdne.

Podle vyjádření Pavla Jandy, starosty Loun, rozdala, bez předchozího upozornění, výpovědi svým zaměstnancům v lounské dopravní zdravotnické službě Krajská zdravotní. „Tato Ústeckým krajem vlastněná společnost tak nebude od dubna nadále tuto službu v Lounech a okolí pro pacienty zajišťovat. Nepočítám s tím, že by společnost své rozhodnutí změnila. Proto jsem v kontaktu se zaměstnanci ve výpovědi,“ uvedl starosta s tím, že se v závěru týdne sešel s jedním soukromým provozovatelem. Během tohoto týdne má starosta naplánované jednání s dalším dopravcem. „Město je v rámci svých možností připraveno pomoci těm dopravcům, kteří jsou ochotni na lounsku působit. Po dnešku jsem si jistý, že přes totální neprofesionalitu a nevstřícnost krajské společnosti bude o dopravu pacientů postaráno. Jsem rozčarován, že Město Louny nikdo za provozovatele z Krajské zdravotní nekontaktoval, dopředu neinformoval, ani se nepokusil hledat možnosti, jak pokračovat. Odchod krajského dopravce z regionu je věc, kterou budu řešit s vedením Krajské zdravotní i s hejtmanem Bubeníčkem,” uzavřel P. Janda.

O vyjádření jsme požádali vedení Krajské zdravotní. K situaci se vyjádřil náměstek pro řízení zdravotní péče Krajské zdravotní MUDr. Aleš Chodacki: „Rozhodnutím představenstva Krajské zdravotní, ze dne 31. 1. 2019, bylo uloženo ukončit provozování střediska dopravní zdravotnické služby v lounském regionu. Dopravní zdravotnickou službu bude v tomto regionu Krajská zdravotní zajišťovat do 30. 6. 2019. Od tohoto termínu je předpokládáno zajištění těchto služeb jiným subjektem.“

Druhým problémem, který se ve zdravotnictví vyskytl, bylo možné omezení provozu onkologie v chomutovské nemocnici, na které upozornil zastupitele Michal Pehr s tím, že někteří z lékařů v Lounech obdrželi dopis, který je o situaci informoval. Vliv omezení provozu má samozřejmě na pacienty z lounského okresu. Lounští zastupitelé proto přijali usnesení, které ukládá vedení města ohledně příjmu onkologických pacientů, jednat s vedením nemocnice Chomutov. Ještě během jednání zastupitelů lékař Vladimír Emingr upřesnil informace ohledně onkologie. „Krajská zdravotní má dvě onkologické pracoviště, jedno v Chomutově a druhé v Ústí nad Labem. Současná personální situace v Chomutově je nedostačující. V Ústí nad Labem je situace daleko lepší, takže vůbec nedochází k omezení příjmu onkologických pacientů z Loun, pokud jde pacient na prvotní onkologické vyšetření, je směrován na onkologické pracoviště právě do Ústí. Pokud je již pacient léčen, má stanovený cyklus chemoterapie nebo ozařování,“ přiblížil V. Emingr.

Jako pozitivum mohou lidé z Lounska brát udržení fungování pohotovosti pro dospělé i děti, které po novém roce také hrozilo omezení. Díky ochotě některých dětských lékařů ale zůstalo zachováno. Od minulého pátku je také opět zprovozněno dětské oddělení v žatecké nemocnici. Tým lékařů a sester je v plném nasazení věnovat se malým i větším pacientům. Porodnice zůstává kvůli nedostatku lékařů stále uzavřena.


Lucie Steklá

další články autora

Komentáře

Nabídky práce

ZEDNÍK

Hledám šikovného zedníka na odstranění obkladů v kuchyni. Pište SMS.
Tel.: 792 269 535

MODELÁŘ - BRIGÁDA

Hledám MODELÁŘE (nejlépe důchodce), který sestaví válečnou loď BISMARCK. Finančně vypomohu.
Tel.: 732 445 149

KUCHAŘKA DO BISTRA

Přijmu kuchařku do bistra. Chomutov.
Tel.: 777 944 816

ELEKTRIKÁŘ

Přijmeme elektrikáře i bez vyhlášky, na jakýkoliv úvazek i brigádně. 
Tel.: 777 167 336

AUTOMECHANIK, AUTOKLEMPÍŘ, AUTOLAKÝRNÍK

Hledáme šikovného a spolehlivého automechanika, autoklempíře, autolakýrníka. Slušné jednání, dobré platové podmínky. Dále hledáme ženu nebo muže na ruční mytí vozidel. Hořešovičky, okres Kladno.
Tel.: 773 023 380

Poslední videa

Státní hymna na závěr vzpomínkové akce v Podbořanech

Pietní akt završili společným zpěvem státní hymny ČR.

Přehrát video
Položení věnců k pomníku RA v Podbořanech

Během vzpomínkové akce na náměstí zazpívaly i děti ze ZŠ TGM v Podbořanech...

Přehrát video

Odběr novinek

Aktuality do vaší emailové schránky!

Pro odběr novinek zadejte vaší emailovou adresu:

Textová inzerce

PRONÁJEM

Pronajmu byt - 2 velké pokoje s příslušenstvím (asi 53 m2) v Lounech v Poděbradově ul. Tel. 775 400 344

NEMOVITOSTI - PRODEJ

Prodej chaty v Klášterci n/O - Ohřecká Louka 362. Cena 200 tis. - Tel. 606 337 461.

Vzpomínky

Božena Petrlíková

To že čas rány hojí, je pouhé zdání, stále je v srdci bolest a tiché vzpomínání. Dne 21. 5. uplynulo 8 let, co nás opustila naše maminka, babička a prababička, paní Božena PETRLÍKOVÁ z Lenešic. S láskou vzpomínají syn Jindřich s manželkou, vnoučata, pravnoučata a neteř Milena.

Antonín Ipser

V pondělí 20. 5. uplynuly 2 roky, kdy od nás navždy odešel pan Antonín IPSER z Loun. Vám všem, kteří vzpomenete na našeho Tondu, děkuje rodina.

Květa Davidová

Chybíš nám, maminko, chybíš nám všem, domov byl domovem za Tebe jen. Na druhém břehu musíš už stát a my si s Tebou nemůžeme povídat. Dne 22. 5. uplynuly 2 roky, co nás navždy opustila paní Květa DAVIDOVÁ ze Žatce, Stále vzpomínají syn Daniel a dcera Kamila s rodinou a ostatní příbuzní a známí.