Havarijní stav kostela v Žaboklikách by mohla zachránit 200 tisícová dotace

Hedvika Mašková 2019-03-31 16:00:00

S velmi závažnými statickými poruchami se již delší dobu potýká kostel sv. Bartoloměje v Žaboklikách. Národní památkový ústav navrhuje nyní Ministerstvu kultury výši dotace v havarijním programu na záchranu kostela ve výši 200 tisíc korun pro letošní rok. Obec na finální rozhodnutí stále čeká, ale začala již poptávat dodavatele. Statické zajištění dominanty obce bude vzhledem k výši dotace probíhat na etapy.

Ke statickému zajištění poruch kostela sv. Bartoloměje v Žaboklikách mělo dojít již v loňském roce, kdy obec Nové Sedlo získala dotaci 300 tisíc korun a se svou spoluúčastí podepsala smlouvu se zhotovitelem na více než 570 tisíc korun. Práce ale provedené nebyly a dotace se musela v celkové výši vrátit. Z tohoto důvodu nyní nemůže obec žádat o stejnou dotační částku, jelikož byla za neuskutečnění prací penalizována.

,,Částku navrhuje Památkový ústav podle rozsahu prací. Jestli letos dotaci získáme, počítáme s tím, že práce na zabezpečení statiky kostela bude rozdělená do několika etap. Oslovíme firmy a podle ceny vybereme tu nejvhodnější. Pokud bude spokojenost na obou stranách, může vybraná firma pracovat i na nadcházejících etapách,“ vysvětluje současný starosta obce Nové Sedlo Jaroslav Zídek.

Kostel sv. Bartoloměje v Žaboklikách patří k jedněm z nejstarších kostelů v okrese. Měl být postaven již kolem roku 1200 pražskou kapitulní nadací. První zprávy o něm se objevují až ve 14. století. Současný kostel byl postaven na místě staršího v barokním slohu v první čtvrtině 18. století. Po roce 1945 nebyl již kostel udržován a chátral. V roce 1986 se objevil na seznamu kostelů, které měly být vyňaty z památkové ochrany a následně zdemolovány. Přestože k tomu nedošlo, zanikly v důsledku zanedbané péče fasády a došlo ke statickému narušení zdiva. Od roku 2013 patří kostel obci Nové Sedlo, která usiluje o jeho záchranu.

Foto: OÚ Nové Sedlo


Komentáře

Nabídky práce

ŘEDITEL/KA ZŠ A MŠ

Městys Cítoliby (okres Louny) hledá ŘEDITELE/ŘEDITELKU pro Základní a Mateřskou školu Cítoliby. Přihlášky do konkursního řízení do 18.12.2019. Předpokládaný nástup do funkce leden 2020, nebo dle dohody. Více informací najdete na webu města nebo uvedeném telefonu.
Tel.: 415 691 134


ŘEDITEL BAZÉNU

Rada města Loun vyhlašuje výběrové řízení na obsazení funkce ŘEDITELE/ŘEDITELKY Lounské správy plaveckých areálů, příspěvková organizace pracovní poměr na dobu neurčitou, platová třída 11. Podrobné informace na uvedených kontaktech.
Tel.: 415 621 116
E-mail: j.zuskova@mulouny.cz


SERVÍRKA

Přijmu servírku v Chomutově.
Tel.: 777 944 816


ZAMĚSTNANCI

Hledám zaměstnance všeho druhu (pekař, zedník, tesař, dělník, zdravotní sestra atd.) na práci do Německa. Požadujeme základy němčiny. Zajímavé platové ohodnocení, ubytování zajištěno, proplácení pohonných hmot. Možnost pohovoru na uvedeném telefonu.
Tel.: 0049 179 607 373


ČÍŠNÍKŮ/SERVÍRKA

Restaurace a bowling Nový svět přijme číšníka/servírku na HPP. Nástup možný ihned.
Tel.: 603178361
E-mail: info@restaurantlouny.cz

Poslední videa

Děti z MŠ Měcholupy děkuji za dárky k Vánocům

Zástupci věznice Drahonice předali dětem do školky ručně šité loutky, oblečky na panenky, kulisy do pohádek. Vše vyrobily odsouzené ženy. Děti za dárky poděkovaly...

Přehrát video
Zahájení adventu v Krásném Dvoře

Na návsi v Krásném Dvoře letos zahájili advent 1. adventní neděli 1. prosince - jako vždy pohodově a pospolu, malé i velké přišli potěšit Anděl a Čert na chůdách...

Přehrát video