Havarijní stav kostela v Žaboklikách by mohla zachránit 200 tisícová dotace

Hedvika Mašková 2019-03-31 16:00:00

S velmi závažnými statickými poruchami se již delší dobu potýká kostel sv. Bartoloměje v Žaboklikách. Národní památkový ústav navrhuje nyní Ministerstvu kultury výši dotace v havarijním programu na záchranu kostela ve výši 200 tisíc korun pro letošní rok. Obec na finální rozhodnutí stále čeká, ale začala již poptávat dodavatele. Statické zajištění dominanty obce bude vzhledem k výši dotace probíhat na etapy.

Ke statickému zajištění poruch kostela sv. Bartoloměje v Žaboklikách mělo dojít již v loňském roce, kdy obec Nové Sedlo získala dotaci 300 tisíc korun a se svou spoluúčastí podepsala smlouvu se zhotovitelem na více než 570 tisíc korun. Práce ale provedené nebyly a dotace se musela v celkové výši vrátit. Z tohoto důvodu nyní nemůže obec žádat o stejnou dotační částku, jelikož byla za neuskutečnění prací penalizována.

,,Částku navrhuje Památkový ústav podle rozsahu prací. Jestli letos dotaci získáme, počítáme s tím, že práce na zabezpečení statiky kostela bude rozdělená do několika etap. Oslovíme firmy a podle ceny vybereme tu nejvhodnější. Pokud bude spokojenost na obou stranách, může vybraná firma pracovat i na nadcházejících etapách,“ vysvětluje současný starosta obce Nové Sedlo Jaroslav Zídek.

Kostel sv. Bartoloměje v Žaboklikách patří k jedněm z nejstarších kostelů v okrese. Měl být postaven již kolem roku 1200 pražskou kapitulní nadací. První zprávy o něm se objevují až ve 14. století. Současný kostel byl postaven na místě staršího v barokním slohu v první čtvrtině 18. století. Po roce 1945 nebyl již kostel udržován a chátral. V roce 1986 se objevil na seznamu kostelů, které měly být vyňaty z památkové ochrany a následně zdemolovány. Přestože k tomu nedošlo, zanikly v důsledku zanedbané péče fasády a došlo ke statickému narušení zdiva. Od roku 2013 patří kostel obci Nové Sedlo, která usiluje o jeho záchranu.

Foto: OÚ Nové Sedlo


Komentáře

Nabídky práce

PROVOZNÍ

Kamarád-LORM (Zeyerova 859, Žatec) hledá PROVOZNÍHO Popis: - Vedení týmu provozních zaměstnanců - Osobně zajišťuje stravovací provoz organizace - Vede agendu skladu a stravovacího provozu - Spolupracuje na provozu sociálně terapeutické kavárny Nástup možný květen/2022 Směnnost: osmihodinová pracovní doba Místo výkonu: Domov pro osoby se zdravotním postižením - Zeyerova 859 - Žatec Benefity: 5 týdnů dovolené, FKSP 8000,- za rok (po roce v organizaci), závodní stravování Požadujeme: maturita, řidičský průkaz, práce na PC, čistý trestní rejstřík Platové zařazení: 8 platová třída, stupeň dle praxe + osobní ohodnocení po zkušební době Kontakt: životopis posílejte na UVEDENÝ E-MAIL do 10.6.2022
E-mail: reditel@kamarad-lorm.cz


PRACOVNÍK OSTRAHY

Civilní bezpečnostní služba přijme PRACOVNÍKY OSTRAHY. Vhodné pro osoby se ZPS. Náborový příspěvek pro ZTP ve výši 5000,- Kč.
Tel.: 608 313 199


ELEKTRIKÁŘ/KA

BRABEC Vzduchotechnika - volná pracovní pozice ELEKTRIKÁŘ pro provoz ve Veleticích na HPP, nástup možný ihned.
Tel.: 732 462 781
WWW: https://www.brabec-vzt.cz/volne-pozice


TOPIČ - Technik energetických zařízení

Žatecká teplárenska, a.s., přijme TECHNIKA ENERGETICKÝCH ZAŘÍZENÍ (TOPIČE). Náplní práce je obsluha kotlů a pomocných zařízení, organizování provozu kotle a horkovodní soustavy, spolupráce na odstraňování poruch a provádění odstrukování a odpopelnění.
Tel.: 412375414
E-mail: ztas@ztas.cz


Strojní zámečník, operátor CNC soustruhu, obráběč kovů

CHMELAŘSTVÍ, družstvo Žatec přijme STROJNÍ ZÁMEČNÍKY, OPERÁTORY CNC MECHANICKÉHO SOUSTRUHU, OBRÁBĚČE KOVŮ. Nabízíme: zázemí stabilní firmy, odpovídající mzdové ohodnocení a benefity v rámci sociálního programu.
Kontakt: Ing. Milan Vlček
Tel.: 415733207
WWW: http://chmelarstvi.cz/aktuality/172-nabidka-prace
E-mail: prace@chmelarstvi.cz

Poslední videa

Želeč 2022: Svatojánská pouť a Buty

No tak co, tak co, tak co... Vždycky si přál, až bude popel i s kytarou, hou, vodou ať plavou, jen žádný hotel s křížkem nad hlavou...

Přehrát video
Rodinné zápolení s Hugem v Žatci

Tentokrát v Kapucínské zahradě - v rámci oslav 150 let dobrovolných hasičů v Žatci :-)

Přehrát video