Havarijní stav kostela v Žaboklikách by mohla zachránit 200 tisícová dotace

Hedvika Mašková 2019-03-31 16:00:00

S velmi závažnými statickými poruchami se již delší dobu potýká kostel sv. Bartoloměje v Žaboklikách. Národní památkový ústav navrhuje nyní Ministerstvu kultury výši dotace v havarijním programu na záchranu kostela ve výši 200 tisíc korun pro letošní rok. Obec na finální rozhodnutí stále čeká, ale začala již poptávat dodavatele. Statické zajištění dominanty obce bude vzhledem k výši dotace probíhat na etapy.

Ke statickému zajištění poruch kostela sv. Bartoloměje v Žaboklikách mělo dojít již v loňském roce, kdy obec Nové Sedlo získala dotaci 300 tisíc korun a se svou spoluúčastí podepsala smlouvu se zhotovitelem na více než 570 tisíc korun. Práce ale provedené nebyly a dotace se musela v celkové výši vrátit. Z tohoto důvodu nyní nemůže obec žádat o stejnou dotační částku, jelikož byla za neuskutečnění prací penalizována.

,,Částku navrhuje Památkový ústav podle rozsahu prací. Jestli letos dotaci získáme, počítáme s tím, že práce na zabezpečení statiky kostela bude rozdělená do několika etap. Oslovíme firmy a podle ceny vybereme tu nejvhodnější. Pokud bude spokojenost na obou stranách, může vybraná firma pracovat i na nadcházejících etapách,“ vysvětluje současný starosta obce Nové Sedlo Jaroslav Zídek.

Kostel sv. Bartoloměje v Žaboklikách patří k jedněm z nejstarších kostelů v okrese. Měl být postaven již kolem roku 1200 pražskou kapitulní nadací. První zprávy o něm se objevují až ve 14. století. Současný kostel byl postaven na místě staršího v barokním slohu v první čtvrtině 18. století. Po roce 1945 nebyl již kostel udržován a chátral. V roce 1986 se objevil na seznamu kostelů, které měly být vyňaty z památkové ochrany a následně zdemolovány. Přestože k tomu nedošlo, zanikly v důsledku zanedbané péče fasády a došlo ke statickému narušení zdiva. Od roku 2013 patří kostel obci Nové Sedlo, která usiluje o jeho záchranu.

Foto: OÚ Nové Sedlo


Komentáře

Nabídky práce

KUCHAŘ/KA

Volná pracovní v Žatci - pozice KUCHAŘ/KUCHAŘKA! Domov pro seniory v Žatci hledá do svého týmu KUCHAŘE/KU. Praxe vítána, dlouhý - krátký týden (12 hod. směny). - Více info na uvedeném telefonu.
Tel.: 725 895 664


PRACOVNÍK/CE V SOCIÁLNÍCH SLUŽBÁCH

Pečovatelská služba v Žatci hledá do svého týmu PRACOVNÍKA/CI V SOCIÁLNÍCH SLUŽBÁCH. Podmínkou je kurz PSS, aktivní řízení automobilu, dlouhý - krátký týden (12 hod. směny), praxe v oboru vítána. - Přihlášky vč životopisu zasálejte na uvedený e-mail nebo poštou na Domov pro seniory, Šafaříkova 852, 438 01 Žatec do 24. července.
E-mail: antoni@dpszatec.cz


UKLÍZEČKA

Firma Technology-west s.r.o., Žatec přijme uklízečku na úklid kanceláří v dopoledních hodinách. Úklid 2x týdně na dvě hodiny, na dohodu o provedení práce. Nástup možný ihned.
Tel.: 777 222 674


ÚČETNÍ

Chrám Chmele a Piva v Žatci přijme ÚČETNÍ. Náplní práce je zajištění vedení účetnictví příspěvkové organizace s prvky podnikatelského subjektu. Požadujeme výbornou znalost celkového účetnictví. V případě zájmu nás kontaktujte písemně na uvedený e-mail.
E-mail: havelka@chchp.cz


ZEDNÍK

Sháním ZEDNÍKA. Vyžaduji samostatnost, pracovitost. Práce v Chomutově - celoročně. Plat od 120,- Kč/hodina.
Tel.: 776 113 389

Poslední videa

Stavba sportovní haly v Podbořanech

Uvnitř se maká, takhle jsme zachytili pracovníky firmy Podhola na stavbě ve středu 1. července ráno...

Přehrát video
Farní zahrada Podbořany - agapé po mši ke cti sv. Petra a Pavla

Nedělní agapé po mši ke cti sv. apoštolů Petra a Pavla na farní zahradě v Podbořanech 28. června. Otec Alexander si zahrál s dětmi přetahovanou, v níž ochotně nechal vyhrát svou malou "soupeřku"...

Přehrát video