Rovné šance pro ženy na trhu práce

Hedvika Fajkusová 2019-04-14 15:30:00

Skončil osmiměsíční cyklus projektu ,,Rovnost žen na trhu práce“, jehož realizátorem je Vzdělávací centrum Podkrušnohoří. Cílem bylo umožnit ženám zvýšení či doplnění si kvalifikace a pomoci jim k obnovení a rozvoji pracovních návyků potřebných na dnešním trhu práce. Na konci měsíce března byly na závěrečné konferenci Evou Kapicovou a Zdeňkou Venclíčkovou Barannikovou představeny aktivity, výsledky projektu a také statistiky umístění žen na trhu práce všem zúčastněným z řad participantek a jejich zaměstnavatelů i pracovnicím z Úřadu práce v Lounech.

Projekt probíhal v osmi cyklech v celkové délce osmi měsíců. Pro frekventantky projektu bylo v každém cyklu připraveno několik aktivit. První byl aktivačně-motivační modul, který byl rozdělen na blok motivace, orientace na trhu práce, komunikačních dovedností, práce s internetem a pracovní poradenství. Dále to byla bilanční diagnostika, kdy byl s každou účastnicí proveden vstupní pohovor a následně pohovory dle jejich potřeb. Po dobu osmi měsíců jim byla poskytnuta specifická individuální podpora, kdy pravidelně navštěvovaly osobní asistentky Petru Todtovou a Miloslavu Stupkovou, které si vedly ze schůzek záznamy a poskytly pomoc ve formě sepsání životopisu, dojednání schůzky u zaměstnavatele, přípravy na pohovor a tak dále. Frekventantky mohly rovněž využít možnosti rekvalifikace či školení v různých oborech. A na závěr podpora uplatnění na trhu práce, kdy byla na půl roku zajišťována pracovní místa s příspěvkem na úhradu mzdových nákladů zaměstnavatelům.

Cílovou skupinou projektu ,,Rovnost žen na trhu práce“ bylo osm desítek žen ohrožených na trhu práce, což znamená ženy z Loun, Žatce a Podbořan vedené na úřadu práce v evidenci uchazečů o zaměstnání nepřetržitě pět měsíců, ženy s dětmi mladšími patnácti let, ženy ve věku 55 až 64 let a ženy evidované jako zájemkyně o práci.

Do projektu Vzdělávacího centra Podkrušnohoří se zapojilo celkem 230 žen, z nichž 35 získalo Osvědčení o úspěšném absolvování rekvalifikačního kurzu, devět žen dokonce absolvovalo hned dva rekvalifikační kurzy. Ženy se účastnily kurzů, jakými byly například kurzy asistenta pedagoga, chůva pro děti, pracovník v sociálních službách, strážný, aranžování a vazby květin nebo pražení a degustace.

Projekt rovněž podpořil zaměstnávání žen na zkrácené pracovní úvazky a flexibilní formy organizace práce. V tomto případě se kurz může chlubit více než 65 procentní úspěšnosti, poněvadž 57 žen nastoupilo do zaměstnání.

,,Projekt mi moc pomohl. Měla jsem možnost absolvovat dva kurzy, a kdyby bylo více času, tak bych šla určitě ještě na další. Už mě ale chtěli do práce. Původně jsem chtěla jít do pečovatelského ústavu, ale nakonec jsem nastoupila do květinářství a jsem tam moc spokojená. Je tam pořád spousta práce, a to je pro mě přesně to pravé,“ podělila se o své prožitky s ostatními jedna z frekventantek.

Aktivity projektu byly pro ženy zcela zdarma. Navíc jim bylo uhrazeno cestovné, lékařská potvrzení, příspěvek na péči o dítě či jinou závislou osobu a případně jiné náklady.

,,Jsem moc vděčná osobní asistentce Miloslavě Stupkové, že vše obtelefonovala a hodně se za mě přimlouvala. Říkala, že je na mě spolehnutí a hodně mi věřila. Dnes se o tom můj zaměstnavatel může přesvědčit sám na vlastní oči. Práce se mi moc líbí. Dělala jsem si dva kurzy – chůvu a pečovatelku, které se mi oba vyplatí v jednom zaměstnání. Dopoledne jsem asistentka pedagoga a odpoledne pracuji v družině a na internátě jako pečovatelka,“ pochlubila se na závěr semináře další z úspěšných žen, které nastoupily do zaměstnání.


Hedvika Fajkusová

další články autora

Komentáře

Nabídky práce

UČITEL/UČITELKA V MŠ

ZŠ a MŠ Jesenice, okres Rakovník přijme kvalifikovaného pracovníka na pozici UČITEL/UČITELKA mateřské školy. Nabídky včetně strukturovaného profesního životopisu zasílejte spolu s kontaktem do 30. dubna na adresu Školní 323, 270 33 Jesenice.
Tel.: 724 926 290
E-mail: konir@zsjesenice.cz

ŘIDIČ NA ROZVOZ PEČIVA

Přijmeme řidiče na HPP. Rozvoz pečiva v Žatci. ŘP skupiny B, možno i brigádou.
Tel.: 604 409 637

ŘIDIČ/KA NA ROZVOZ JÍDEL

Přijmeme řidiče/ku na rozvoz jídel. Pracovní doba cca od 6:15 až 12:30, vhodné i pro důchodce nebo ženy na MD.
Tel.: 603 591 676

KUCHAŘKA

Přijmeme kuchaře/ku do výrobny chlazených jídel. Velice dobré platové ohodnocení.
Tel.: 603 591 676

ZAMĚSTNANCI AUTOSERVISU

www.auto-na-miru.cz přijme pro svou novou divizi AUTOSERVIS zaměstnance na pozice VEDOUCÍ AUTOSERVISU (20-35 tisíc Kč), 3x AUTOMECHANIK (25-35 tisíc/měsíc). Dále ŘIDIČ/NÁKUPČÍ (ŘP sk. B, 20-40 tisíc Kč/měsíc), ŘIDIČ (12-25 tisíc Kč), PRODEJCE VOZŮ (20-50 tisíc Kč), ZAMĚSTNANEC NA ČIŠTĚNÍ VOZŮ (12-20 tisíc Kč). Lze na hlavní pracovní poměr nebo brigádně. Vhodné i pro důchodce, studenty. Nástup dle dohody. Životopisy zasílejte na prace@autonamiru.cz. Více info na telefonu 777 300 062.
Tel.: 777 300 062
E-mail: prace@autonamiru.cz

Poslední videa

Vítání občánků v Blšanech

V sobotu 13. dubna přivítali čtyři nové občánky, zarecitovaly a zazpívaly jim děti z mateřské školy.

Přehrát video
Louny: Recitační přehlídka Puškinův památník

(2. video)

Přehrát video

Odběr novinek

Aktuality do vaší emailové schránky!

Pro odběr novinek zadejte vaší emailovou adresu:

Textová inzerce

PRONÁJEM

Pracující žena hledá pronájem bytu 1+KK, 1+1, 2+1, v Žatci, popř. okolí - Staňkovice apod. Platba nájmu předem samozřejmostí. Prosím nabídněte formou sms na tel. 731 586 889, zavolám zpět (3 směnný provoz).

PRONÁJEM

Pronajmu dílnu v autoservisu + kancelář a pozemek. Chomutov. - Tel. 601 318 008.

Vzpomínky

Zdena Horáková

Co osud vezme, nevrací, i když nám srdce krvácí. Ta rána v srdci stále bolí a zapomenout nedovolí. Utichlo srdce, zůstal jen žal, kdo Tě měl rád, vzpomíná dál. Dne 17. 4. to bude smutných 14 let, co nás opustila naše drahá maminka, babička, paní Zdena HORÁKOVÁ z Velichova. Stále vzpomínáme. Kdo jste ji znali, vzpomeňte s námi. Děti s rodinami.

Alfred PFÜTZNER

Kdo žije v srdcích těch, které opustil, ten nezemřel… Dne 21. dubna uplynou již dva roky, co nás navždy opustil pan Alfred PFÜTZNER. S láskou stále vzpomíná manželka Jana, dcera Jana a syn Vilém s rodinami.

Antonie Dondová

Dne 16. 4. uplynulo dlouhých 10 let, od úmrtí paní Antonie DONDOVÉ z Lubence. Kdo jste ji znali, vzpomeňte s námi. Vzpomínají syn Oldřich s rodinou, syn Jiří s rodinou a dcera Jitka s rodinou.